سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید

جرایم شبکه های اجتماعی و روش های پیشگیری از آنها

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/28
جرایم شبکه های اجتماعی و روش های پیشگیری از آنها

جرایم شبکه های اجتماعی

امروزه با توجه به گسترش و فراگیری استفاده از شبکه های اجتماعی ، انواع مختلف جرایم رایانه‌ای در فضای مجازی مانند کلاه‌برداری‌های اینترنتی ، هک و نفوذ به حساب های کاربری افراد ، جعل داده‌ها و عناوین ، تجاوز به حریم خصوصی اشخاص و گروه‌ها ، سرقت اطلاعات ، هرزه‌نگاری و جرائم اخلاقی و برخی جرائم سازمان‌ یافته اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و سایر جرایم شبکه های اجتماعی در بستر این شبکه‌ها گریبانگیر بسیاری از کاربران می‌شود.
کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، این جرایم را به عنوان جرایم رایانه ‌ای فهرست کرده است:
  • محتوای خلاف عفت و اخلاق عمومی
  • محتوای علیه مقدسات
  • محتوای علیه امنیت و آرامش عمومی
  • محتوای علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی
  • محتوایی که برای ارتکاب جرائم رایانه‌ای و سایر جرائم تهیه شده است
علاوه بر این موارد که مربوط به تولید کنندگان محتوا در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام ، توییتر، فیسبوک و تلگرام است، برخی جرایم دیگر نیز مانند انواع کلاهبرداری و اخاذی و نقض حریم خصوصی و هک و افشا یا سرقت اطلاعات و غیره نیز در شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد که با توجه به تنوع و پیچیدگی های قوانین مربوط به آنها، پیگیری هر کدام، نیاز به مشاوره حقوقی تخصصی در آن زمینه دارد.
در این مقاله برخی از مهمترین انواع جرایم شبکه های اجتماعی مختلف را برای شما توضیح خواهیم داد.

جرایم اینستاگرام و تلگرام

همان طور که در قسمت قبلی گفته شد، اگر شما صاحب پیج اینستاگرام یا کانال تلگرام باشید و محتوای تولید و منتشر شده در این صفحات مشمول جرایم رایانه ای مورد نظر کمیته تعیین مصادیق مجرمانه باشد، این موارد جرم تلقی می‌شود.
اما به جز اینها، موارد بسیاری از جرایم شبکه های اجتماعی نظیر هتک حیثیت ، نقض حریم خصوصی ، توهین و تهدید و افترا ، هک حساب کاربری و همینطور کلاهبرداری و اخاذی نیز در تلگرام و اینستاگرام اتفاق می‌افتد.
اگر شما با مواردی نظیر مزاحمت، تهدید با توهین و تهمت در اینستاگرام و تلگرام مواجه شدید، می‌توانید با در دست داشتن پرینت این محتواها، در دادسرای جرایم رایانه ای اعلام شکایت کنید و این شکایت از طریق پلیس فتا تا مرحله شناسایی مجرم و تکمیل مستندات و ارسال پرونده به دادگاه قابل پیگیری است.
به عنوان مثال طبق قوانین ما جرم ایجاد مزاحمت برای افراد به وسیله تلفن یا سایر دستگاه های مخابراتی حبس از یک تا شش ماه را به دنبال دارد و در صورتی که مزاحمت به تهدید قربانی منجر شده باشد، اعم از این که تهدید جانی، مالی یا آبرویی یا افشای اسرار قربانی و نزدیکانش باشد و از طریق آن انجام یا عدم انجام کاری از قربانی خواسته شده باشد یا نه، مجازات حبس از دو ماه تا دو سال یا ۷۴ ضربه شلاق برای مرتکب دارد.
همچنین در صورتی که از طریق شبکه های اجتماعی به افراد توهین یا فحاشی شود مجازات تا ۷۴ ضربه شلاق و یا جزای نقدی از پنجاه هزار تا یک میلیون ریال را برای مرتکب خواهد داشت و اگر ایجاد مزاحمت از طریق ارتکاب جرایم دیگر مانند ارسال تصاویر و محتویات مستهجن ، انتشار تصاویر خصوصی یا تحریف شده و غیره انجام شود، در مورد این جرایم هم به طور جداگانه قابل پیگیری است.

صفحات تجاری جعلی

به جز توهین و تهدید و مزاحمت ، کلاهبرداری از طریق ایجاد پیج ‌های جعلی فروش کالا و لباس و غیره و یا ایجاد پیج‌ها و کانال هایی نظیر ازدواج موقت و امثالهم که اقدام به اخذ پول از کاربران می‌کنند هم در تلگرام و اینستاگرام رواج دارد.
تمامی این جرایم شبکه های اجتماعی قابلیت پیگیری از طریق پلیس فتا را دارد، اما در اغلب موارد کاربران یا به دلیل هنگفت نبودن مبلغ و یا به دلیل این که تصور می‌کنند کالا یا خدمتی که قصد خرید آن را داشته اند، غیر مجاز بوده، از پیگیری حقوقی موضوع خودداری می‌کنند.
برای مشاوره حقوقی رایگان یا استفاده از وکلای تخصصی جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، می‌توانید از سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم رایانه ای ، یسرا استفاده کنید.

ایجاد صفحات فیک و جعلی در تلگرام و اینستاگرام

یکی از جرایم شبکه های اجتماعی رایج در اینستاگرام و تلگرام ، ایجاد پیج و کانال با هویت افراد دیگر است.
علاوه بر سلبریتی ها و چهره های معروف که معمولا به نام آنها کانال تلگرامی یا پیج اینستاگرامی ایجاد می‌شود، در مواردی هم تصاویر یا اطلاعات هویتی افراد عادی، مورد سوء استفاده کلاهبرداران یا سایر مجرمان شبکه های اجتماعی قرار می‌گیرد و با جعل هویت افراد اقدام به ایجاد پیج اینستاگرام یا کانال تلگرام می‌کنند.
باید بدانید که این کار نیز جرم است و قابلیت پیگیری قضایی دارد.
ایجاد صفحه در اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام و سایر شبکه ها به نام دیگری و بدون اجازه صاحب آن هویت، جعل رایانه‌ای محسوب می‌شود و مجازات آن بر اساس ماده ۶ قانون جرایم رایانه‌ای، حبس از ۱ تا ۵ سال یا جزای نقدی از ۲۰ میلیون ریال تا ۱۰۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات خواهد بود.

هک اینستاگرام و تلگرام

اما مورد دیگری که در جرایم شبکه های اجتماعی چه در اختلافات شخصی و چه در روابط اجتماعی، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، هک کردن حساب کاربری افراد و در اختیار گرفتن آن است.
پیش از پرداختن به موارد حقوقی این جرم، لازم است تاکید کنیم که اگر حساب های کاربری خود را در تمام شبکه های اجتماعی، به قابلیت ورود دو مرحله ای و رمز دوم مجهز کنید، احتمال این که حساب شما هک شود، بسیار بسیار کم خواهد بود.
اما اگر به هر دلیلی پیج اینستاگرام یا حساب تلگرام شما هک شد، به یاد داشته باشید که در قانون جرایم رایانه ای ، این کار از مصادیق نقض حریم خصوصی در شبکه‌های اجتماعی است و برای آن مجازات تعیین شده است.
 
جرایم شبکه های اجتماعی
 
بر اساس این قانون هرگونه دسترسی غیرمجاز به داده‌های رایانه‌ای یا مخابراتی نظیر هک ایمیل یا حساب کاربری اشخاص، هرگونه شنود غیرمجاز محتوای در حال انتقال در سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی نظیر استفاده از نرم‌افزارهای شنود چت‌های اینترنتی ، هرگونه حذف یا تخریب یا مختل یا غیرقابل‌پردازش نمودن داده‌های دیگری از سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده به‌طور غیرمجاز و همین طور ربودن داده‌های متعلق به دیگری به ‌طور غیرمجاز جرم است و شما با استفاده از وکیل جرایم شبکه های اجتماعی یا مشاور حقوقی جرایم رایانه ای می‌توانید از کسی که حساب های شما در شبکه های اجتماعی را هک کرده، شکایت کنید.

جرایم فیسبوک و توییتر

قوانین مربوط به جرایم رایج در فیسبوک و توییتر هم مانند جرایم تلگرام و اینستاگرام است و موارد گزارش وقوع جرم در آنها نیز کم و بیش به هم شبیه است.
مواردی همچون کلاهبرداری و یا تهدید و توهین و افترا در صفحات فیسبوک و همچنین ایجاد پیج های جعلی با هویت افراد دیگر، سرقت و استفاده از تصایر و اطلاعات شخصی افراد به عنوان رایج ترین جرایم فردی و انتشار مطالب خلاف قانون مانند مطالبی علیه نظام یا مطالب مستهجن و غیر اخلاقی به عنوان جرایم عمومی در فیسبوک به چشم می‌خورد.
طبیعی است که در موارد عمومی معمولا قوه قضاییه و پلیس فتا به حسب اختیارات خود به پیگیری و شناسایی صاحبان اینگونه پیج ها می‌پردازند، اما درباره موارد خصوصی، حتما نیاز به شکایت افرادی است که مورد تهدید، تهمت، نقض حریم خصوصی و یا کلاهبرداری قرار گرفته اند.
هر چند این گونه موارد در توییتر کمتر از فیسبوک و تلگرام و اینستاگرام گزارش شده است، اما در این شبکه اجتماعی هم همچنان شاهد انواعی از اخاذی و کلاهبرداری و سایر جرایم شبکه های اجتماعی هستیم.
در کنار این دو جرم، مواردی همچون نشر اکاذیب ، به دلیل ماهیت خبری شبکه اجتماعی توییتر، بخش بیشتری از جرایم این شبکه اجتماعی را به خود اختصاص می‌دهد. همچنین انتشار اطلاعات خصوصی ، انتشار مکالمات و فایل صوتی یا تصویر افراد بدون رضایت آنها در توییتر از دیگر جرایمی است که قابلیت پیگیری دارد.

هک حساب های فیسبوک و توییتر

همان طور که می‌دانید فیسبوک با داشتن نزدیک به 2 و نیم میلیارد کاربر، بزرگترین شبکه اجتماعی دنیاست که نزدیک به یک سوم جمعیت جهان در آن عضو هستند.
درباره هک شدن حساب های کاربری در فیسبوک و توییتر لازم به ذکر است که هک کردن حساب های کاربری افراد در این شبکه ها نیز مصداق نقض حریم خصوصی است.
این که برخی افراد گمان می‌کنند به دلیل فیلتر بودن این شبکه ها در ایران، جرایم اتفاق افتاده در آنها قابل پیگیری نیست، اشتباه است و تنها به دلیل عدم دسترسی به سرورها و اطلاعات اصلی این برنامه ها، ردیابی مجرمان از طریق روش های فنی دشوار تر است.

اطلاعات ساده خود را فاش نکنید!

اما برای این که درگیر این مشکل نشوید، ضمن تکرار توصیه قبلی مبنی بر استفاده از روش های عبور دو مرحله ای، یک توصیه دیگر هم برای شما داریم.
آن هم این که برای پیشگیری از جرایم شبکه های اجتماعی هرگز در شبکه های اجتماعی، به چالش ها و سوالات ساده ای که درباره اطلاعات شخصی شما، نظیر مشخصات حیوان خانگی تان، نام معلمان  قدیمی تان، شهرهای محل سکونتتان، نام مدرسه و غذای مورد علاقه و غیره در این شبکه ها تکثیر می‌شود، پاسخ ندهید.
چون بسیاری از این سوالات، همان سوالات امنیتی هستند که شما در هنگام ساختن حساب کاربری در شبکه های اجتماعی، پاسخ داده اید و هکرها می‌توانند با استفاده از پاسخ های شما، اقدام به تغییر پسورد و در اختیار گرفتن حساب کاربری شما بکنند.
به یاد داشته باشید که حتی اگر در لحظه استفاده از حساب کاربری خود، اطمینان دارید که هک نشده اید، دقیقا در همان لحظه ممکن است یکی از ده‌ها یا صدها دوست شما در همان شبکه اجتماعی هک شده باشد و پیامی که از اکانت او دریافت می‌کنید، از سوی یک هکر برای شما ارسال شده باشد.
به همین دلیل همواره قبل از کلیک کردن بر روی لینک هایی که برایتان ارسال می‌شود، حتی اگر از سوی دوستان مورد اعتمادتان باشد، درباره آن سوال کنید و از نا امن نبودنش مطمئن شوید. همینطور وقتی درخواست هایی نظیر واریز پول به یک شماره حساب از یک دوست دریافت می کنید هم ممکن است طعمه کلاهبرداری یک هکر شده باشید.

جرایم شبکه های اجتماعی واتس آپ و پیامرسان ها

در کنار شبکه های اجتماعی، امروز پیامرسان هایی مانند واتس اپ، وایبر، لاین، وی چت و امثالهم هم که قابلیت هایی نظیر تشکیل گروه و ساختن استوری و غیره را دارند، مانند شبکه‌های اجتماعی به کار گرفته می‌شوند.
از آنجایی که دستیابی به این اکانت ها تنها نیازمند داشتن شماره تلفن افراد است، احتمال نفوذ و هک کردن آنها در صورت عدم رعایت تدابیر امنیتی این شبکه ها بسیار زیاد است.
همچنین به دلیل اینکه این پیامرسان ها عمدتا به عنوان وسایل ارتباط فرد با فرد جایگزین تماس های تلفنی شده اند، موارد زیادی از تهدید و توهین و یا تهمت و افترا در تماس های دو نفره یا در مکالمات گروهی گزارش شده که همه آنها دقیقا مانند مواردی که درباره سایر شبکه های اجتماعی ذکر شد، طبق قانون جرم تلقی می‌شود و قابلیت پیگرد قضایی دارد.
از آنجایی که ارسال پیام های رندوم برای کاربران این شبکه های اجتماعی بر اساس شماره های تلفن نیز ممکن است، در این پیام رسان ها، موارد بسیار زیادی از آگهی های تبلیغاتی جعلی، ارسال لینک های هک با عناوین فریبنده نظیر مسابقه و قرعه کشی و یا امور خیریه و مناسبت های مذهبی و امثال آن و یا فراخوان مشارکت در معاملات مالی به چشم می‌خورد.

درخواست های پرداخت پول در جرایم شبکه های اجتماعی

کلاهبرداران در این گونه پیام رسان‌ها و شبکه های اجتماعی گاهی از شما می‌خواهند که برای شخصی پول بفرستید. حتی اگر چنین پیامی را از حساب کاربری یک دوست که درخواست پول می‌کند، دریافت کردید، باید با دوست خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که این یک درخواست واقعی از سوی اوست و نه کلاهبرداری.
حتی اگر لینکی برای خیریه یا امور عام المنغعه پیشنهاد مشارکت و پرداخت پول دارد، از این کار پرهیز کنید.
یکی دیگر از شیوه‌های متدوال در کلاه برداری با واتس اپ، استفاده از نمادهای نهادها و موسسات دولتی نظیر صدا و سیما در اکانت واتس اپ و برقرار تماس با افراد است.
برخی افراد با دیدن لوگوی یک سازمان معتبر فریب می‌خورند و کلاهبرداران با این ادعا که مثلا از بانک یا صدا و سیما تماس می‌گیرند، اقدام به کلاهبرداری و گاه تخلیه حساب بانکی افراد می‌کنند.
یکی از مهم ترین و خطرناک ترین شگردهای کلاهبرداران واتس اپی برای این که از روی شماره واتس آپ قابل ردیابی نباشند، این است که با شماره تلفن افراد دیگر بر روی گوشی خود اکانت واتس اپ می‌سازند و سپس با فرد مورد نظر تماس تلفنی می‌گیرند و با معرفی خود به یک عنوان جعلی، رمز فعال سازی که برای صاحب اصلی شماره پیامک شده را از او می‌پرسند.
اگر با چنین تماسی مواجه شدید، هرگز پیام های ارسال شده برای خود را برای او افشا نکنید، چون در این صورت آن فرد می‌تواند یک حساب واتس اپ یا هر پیامرسان دیگری را با شماره تلفن شما بر روی گوشی خود فعال کند و با شماره شما اقدام به کلاهبرداری، اخاذی، تهدید و سایر جرایم فضای مجازی بکند.

مشاوره حقوقی جرایم شبکه های اجتماعی

آنچه در این مقاله بررسی کردیم رایج ترین نمونه ها و ترفندهای کلاه برداری و هک و سرقت اطلاعات و یا معمول ترین جرایم مربوط به تهدید و توهین و همچنین جرایم عمومی نظیر نشر اکاذیب بود که در شبکه های اجتماعی رخ می‌دهد.
بدیهی است که هر یک از این عناوین می تواند مصادیق مختلفی داشته باشد و هر روزی که می‌گذرد، کلاهبرداران ومجرمان رایانه ای ترفندهای جدیدی برای سوء استفاده از حساب های کاربران شبکه های اجتماعی ابداع می‌کنند.
اگر شما هم از کاربران هر یک از این شبکه های اجتماعی نظیر توییتر، فیسبوک، اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ، وایبر، لاین، وی چت و غیره هستید، ممکن است روزی مورد آزار سایبری یا طعمه هک و کلاه برداری و مزاحمت و توهین و تهدید قرار بگیرید. همچنین ممکن است به چنین اتهاماتی علیه شما طرح شکایت شود و نیاز به دفاع از خود داشته باشید.

مشاوره حقوقی رایگان با گروه وکلای یسرا

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره جرایم شبکه های اجتماعی را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی و  کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی و جرایم شبکه های اجتماعی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری در خصوص  نکات حقوقی درباره جرایم سایبری و جرایم شبکه های اجتماعی باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.

سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید