سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید

آنچه در مورد کسب مجوز واحدهای غیرصنفی باید بدانید

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/26
 آنچه در مورد کسب مجوز واحدهای غیرصنفی باید بدانید

کسب مجوز واحدهای غیرصنفی

آیا تاکنون در رابطه با کسب مجوز واحدهای غیرصنفی چیزی شنیده اید؟ اگر به دنبال مجوز قانونی برای واحد غیرصنفی خود هستید، حتما این مقاله را مطالعه کنید.
پروانه کسب همان مجوزی می باشد که بر اساس مقررات تدوین شده در قانون صنفی کشور برای شروع و ادامه یک کسب و کار غیرصنفی به صورت دائمی یا موقت صادر می شود.
توجه داشته باشید که هنگامی که در مورد قوانین واحدهای صنفی صحبت می کنیم منظورمان همان کسب و کارهای فیزیکی می باشد که افراد برای راه اندازی کسب و کار خود در یک مکان مشخص باید این مراحل را بگذرانند.
در رابطه با کسب مجوز واحدهای صنفی در ماده 26 قانون نظام صنفی کشور امده است که:
هرگاه شخصی بخواهد فعالیتی صنفی را آغاز کند، ابتدا باید به اتحادیه ذی‌ربط مراجعه و تقاضای کتبی خود را تسلیم و رسید دریافت دارد. اتحادیه مکلف است ‌در چارچوب مقررات نظر خود را مبنی بر رد یا قبول تقاضا حداکثر ظرف پانزده روز با ‌احتساب ایام غیر تعطیل رسمی به صورت کتبی به متقاضی اعلام کند. عدم اعلام نظر در ‌مدت یاد شده به منزله پذیرش تقاضا محسوب می‌گردد. در صورت قبول تقاضا توسط ‌اتحادیه، متقاضی باید از آن تاریخ ظرف حداکثر سه ماه مدارک مورد نیاز اتحادیه را تکمیل‌کند و به اتحادیه تسلیم دارد. در غیر این صورت متقاضی جدید محسوب خواهد گردید. ‌اتحادیه موظف است پس از دریافت تمام مدارک لازم و با رعایت ضوابط، ظرف پانزده ‌روز نسبت به صدور پروانه کسب و تسلیم آن به متقاضی اقدام کند. همچنین متقاضی‌ پروانه کسب موظف است از تاریخ دریافت پروانه کسب ظرف شش ماه نسبت به افتتاح ‌محل کسب اقدام کند.

نکته

چنانچه اتحادیه درخواست متقاضی پروانه کسب را رد کند یا از صدور ‌پروانه کسب استنکاف ورزد، باید مراتب را با ذکر دلایل مستند به طور کتبی به متقاضی ‌اعلام کند. در صورتی که متقاضی به آن معترض باشد، می‌تواند اعتراض کتبی خود را‌ ظرف بیست روز از تاریخ دریافت پاسخ به اتاق اصناف شهرستان ذی‌ربط تسلیم دارد.
اتاق اصناف شهرستان مکلف است طی پانزده روز به اعتراض متقاضی رسیدگی و نظر‌نهایی خود را برای اجرا به اتحادیه مربوط اعلام کند.
در صورتی که اتحادیه یا متقاضی به نظر اتاق اصناف شهرستان معترض ‌باشند می‌توانند ظرف بیست روز از زمان ابلاغ نظر اتاق اصناف شهرستان اعتراض خود را‌ نسبت به نظر مجمع مذکور به کمیسیون نظارت منعکس کنند.
کمیسیون نظارت مکلف ‌است ظرف یک ماه نظر خود را اعلام دارد. نظر کمیسیون نظارت در این مورد معتبر و قابل ‌اجرا است، مگر آن که هیات عالی نظارت نظر کمیسیون نظارت را ظرف یک ماه پس از ‌دریافت اعتراض، نقض کند. در این صورت نظر هیات عالی نظارت قطعی و لازم‌الاجراء ‌است. در صورت اعتراض هر یک از طرفین می‌توانند به مراجع ذی‌صلاح قضایی مراجعه‌ کنند.

مجوز واحدهای صنفی که به حد نصاب نمی رسند:

برای صنوفی که تعداد آنها به حد نصاب لازم برای تشکیل اتحادیه نرسیده است یا فاقد اتحادیه‌ هستند، ارائه پروانه کسب و سایر امور صنفی از طریق اتحادیه همگن یا اتاق اصناف شهرستان مربوط، بنا به تشخیص کمیسیون نظارت صورت می‌گیرد.
واحدهای صنفی که به عنوان آلاینده و مزاحم نقل مکان داده می‌شوند،‌ همچنان عضو اتحادیه‌ای که بوده‌اند خواهند ماند، حتی اگر در محدوده جغرافیایی‌جدیدی قرار گیرند.
حال که با معنا و مفهوم مجوز های صنفی آشنا شده اید، اکنون نوبت آن است که با قوانین و مقررات واحدهای غیرصنفی نیز آشنا شویم.
حقیقت آن است که آگاهی کامل با تمایز های این دو دسته از مجوز های قانونی مختلف به افراد کمک می کند تا قبل از آنکه اقدامات قانونی مربوط به حرفه خود را آغاز کنند با این موارد آشنا شوند و پس از آغاز کار دچار دگرگونی و سردرگمی نشوند.

کسب مجوز واحدهای غیرصنفی برای آغاز یک استارتاپ

اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش آید که کسب مجوز واحدهای غیرصنفی شامل چه مواردی می شود؟
اصلی ترین مصداق فعالیت های غیرصنفی، همان استارتاپ ها و کسب و کارهای اینترنتی می باشد؛ بنابراین جز واحدهای صنفی که قانون آنها را معین کرده است نیز نمی شوند.
متاسفانه در رابطه با مجوز های غیرصنفی، قوانین و مقررات معین و خاصی همچون واحدهای صنفی وجود ندارد اما در چند سال اخیر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در رابطه با این موضوع قوانین جدید و روشن تری را تعیین کرده است که متقاضیان فعالیت های استارتاپی می توانند با آگاهی از قوانین حقوق الکترونیک و انجام مراحل مختلفی که در قانون معین شده است، فعالیت قانونی خود را آغاز کنند.
حال نوبت آن است که با مجوز های قانونی و غیرصنفی و انواع آنها اشنا شویم.

کسب نماد اعتماد اولین قدم برای کسب مجوز واحدهای غیرصنفی

به نکات زیر در رابطه با کسب مجوز نماد اعتماد استارتاپ ها و فروشگاه های اینترنتی دقت کنید:
 1. این مجوز بعد از راه اندازی کامل کسب و کار اینترنتی قابلیت درخواست دارد.
 2. وسیله نماد اعتماد هویت صاحب و محل فعالیت کسب و کارهای اینترنتی را احراز می شود.
 3. اگر در وب سایت یا فروشگاه مجازی ، کالا و خدمتی برای فروش عرضه نشده باشد، نیاز به کسب و گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی نیست.
 4. نماد اعتماد مخصوص آن کسب و کارهایی است که در وب سایت خود چیزی برای فروش دارند.
 5. اگر قرار باشد پولی رد و بدل شود باید نماد اعتماد حتما کسب شود.
 6. حداقل سن اخذ نماد اعتماد 18 سال است.
 7. اگر سن شما کمتر از 18 سال است و قصد اخذ نماد الکترونیکی دارید، باید حتما حکم رشد را از طریق دادگاه کسب کنید.

کسب مجوز واحدهای غیرصنفی

کسب پروانه قانونی واحدهای غیرصنفی

 1. پروانه کسب واحدهای غیرصنفی نوعی از مجوزهای قانونی در روند کسب مجوز واحدهای غیرصنفی محسوب می شود که برای شروع، ادامه کسب و کار و حرفه بصورت موقت (1 ساله) یا دائم (5 ساله) که برای فعالیت در محل مشخص یا وسیله کسب معین اعطا می شود.
 2. برای کسب و کارها و فروشگاه های مجازی که فقط فعالیت صنفی دارند اخذ این مجوز الزامی است.
 3. برای تشخیص صنفی یا غیرصنفی بودن فعالیت خود، به فهرست مشاغل صنفی باید مراجعه نمایید.
 4. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مقرر کرده است که برای دریافت پروانه کسب مطابق قانون نظام صنفی و آیین نامه آن و تبصره ماده 87 قانون نظام صنفی باید عمل نمود. طبق متن ماده 87 قانون نظام صنفی: فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی (سایبری) مستلزم اخذ پروانه کسب از اتحادیه مربوطه است. چگونگی صدور مجوز و نحوه نظارت بر این گونه فعالیت‌های صنفی به موجب آیین‌نامه‌ اجرائی است که توسط اتاق اصناف ایران با همکاری دبیرخانه هیات‌ عالی نظارت و وزارتخانه‌های اطلاعات و ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه می‌شود و پس از تایید هیات ‌عالی نظارت حداکثر ظرف سه ‌ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این ‌قانون به‌ تصویب وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌رسد.
 5. طبق ماده 26 قانون نظام صنفی هرگاه شخصی بخواهد فعالیتی صنفی را آغاز کند، ابتدا باید به اتحادیه ذیربط مراجعه و تقاضای کتبی خود را تسلیم و رسید دریافت دارد. اتحادیه مکلف است در چارچوب مقررات نظر خود را مبنی بر رد یا قبول تقاضا حداکثر ظرف پانزده روز با احتساب ایام غیر تعطیل رسمی به صورت کتبی به متقاضی اعلام کند. عدم اعلام نظر در مدت یاد شده به منزله پذیرش تقاضا محسوب می گردد. در صورت قبول تقاضا توسط اتحادیه، متقاضی باید از آن تاریخ ظرف حداکثر سه ماه مدارک مورد نیاز اتحادیه را تکمیل کند و به اتحادیه تسلیم دارد. در غیر این صورت متقاضی جدید محسوب خواهد گردید. اتحادیه موظف است پس از دریافت تمام مدارک لازم و با رعایت ضوابط، ظرف پانزده روز نسبت به صدور پروانه کسب و تسلیم آن به متقاضی اقدام کند.

آشنایی با مفاهیم فعالیت صنفی در فضای مجازی و بازاریابی شبکه ای

آیین نامه اجرایی چگونگی نحوه نظارت و صدور و کسب مجوز واحدهای غیرصنفی و صنفی در فضای مجازی و بازاریابی شبکه ای، اطلاعات کاملی را در رابطه با موضوع کسب مجوزهای قانونی و چگونگی نحوه دریافت آن در اختیار مردم قرار داده است که موضوع مواد (2)، (12) و تبصره ماده (87) قانون نظام صنفی می باشد. با استناد به متن این آیین نامه:

کسب و کار مجازی:

واحد صنفی است که توسط هر شخص حقیقی و یا حقوقی برای ارائه محصول (کالا و یا خدمات) به طور مستقیم و یا غیر مستقیم و به صورت کلی یا جزئی به عمده فروشان، خرده فروشان و مصرف‏‏کنندگان از طریق ابزارهای ارتباط از راه دور از قبیل وب سایت و نرم‌افزارهای تجاری ( اپلیکیشن) دایر شده باشد.

بازاریابی شبکه‏ ای:

یک روش فروش محصول است که شرکت بازاریابی شبکه‌ای از طریق وب سایت خود افرادی را به عنوان بازاریاب به دور از مکان ثابت کسب برای فروش مستقیم محصولات خود به مصرف کننده سازماندهی می‌کند، به نحوی که هر بازاریاب می‌تواند با معرفی بازاریاب دیگر به عنوان زیر مجموعه خود با ایجاد گروه فروش چند سطحی موجب گسترش و افزایش فروش گردد.

شرکت بازاریابی شبکه‌ای:

شخص حقوقی است که محصولات تولید خود یا شرکت مادر (دارنده بیش از 50 درصد سهام و سرمایه) را به روش بازاریابی شبکه‌ای به فروش می رساند.

بازاریاب:

شخصی است که خارج از شرکت بازاریابی شبکه ای در قالب قرارداد فی‌مابین از طریق فروش مستقیم محصولات به مصرف کننده و یا با حمایت و آموزش بازاریابان زیر مجموعه بابت گسترش و افزایش فروش شرکت، مبلغ مشخصی را در قالب طرح سوددهی دریافت کند.

طرح سوددهی:

برنامه شرکت برای محاسبه و پرداخت درصدی از فروش محصولات در قبال فروش شخصی و جذب، آموزش، مدیریت و راهبری گروه فروش به عنوان سود و حق کمیسیون و یا پاداش بازاریاب است.

مصرف کننده:

هر شخصی که در ازای پرداخت وجه با هدف غیرتجاری و صرفاً برای مصرف خود مبادرت به خرید محصول نماید.

محصولات مصرفی:

کالا و خدمات مورد عرضه در بازاریابی شبکه‌ای که در سبد مصرف قشر وسیعی از جامعه قرار دارد، چند بار در سال توسط مصرف کنندگان تجدید خرید می شود و مشابه آن در بازار وجود دارد.

اتحادیه:

اتحادیه کشوری که از واحدهای صنفی موضوع این آیین نامه براساس تبصره (7) ماده (21) قانون نظام صنفی تشکیل می‌شود.

نماد اعتماد الکترونیکی:

نشانه ای است که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برابر مقررات به کسب و کار های مجازی با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آنها بطور همزمان با صدور پروانه کسب اعطا می گردد.

نماد بازاریابی شبکه‌ای:

نشانه پروانه کسب است که توسط مرکز اصناف و بازرگانان ایران برابر مقررات به وب سایت شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای به منظور ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آنها به طور همزمان با صدور پروانه کسب اعطا می گردد.

سامانه اصناف:

سامانه الکترونیکی صدور پروانه کسب اصناف به نشانی iranianasnaf.ir

سامانه اینماد:

مراحل صدور پروانه کسب واحدهای مجازی

 1. راه اندازی کسب و کار مجازی توسط متقاضی مطابق چک لیست های مرکز توسعه تجارت الکترونیکی
 2. ثبت تقاضا توسط متقاضی در سامانه اینماد (ارجاع تقاضای کسب و کار مشمول قانون نظام صنفی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بلافاصله پس از ارزیابی و براساس فهرست مرکز اصناف و بازرگانان ایران به سامانه اصناف)
 3. بارگذاری مدارك توسط متقاضی در سامانه اصناف حداكثر ظرف مدت سه ماه پس از قبول تقاضا
 4. صدور و تسلیم پروانه كسب (پس از تطبیق مدارک بارگذاری شده با اصل آن) به متقاضی حداكثر ظرف پانزده روز و ارسال مشخصات پروانه کسب به سامانه اینماد
 5. اعطای نماد اعتماد الکترونیکی همزمان با صدور پروانه کسب

مدارک لازم برای صدور پروانه کسب

 • ارائه نشانی دفتر کار يا اقامتگاه قانونی متقاضی
 • گواهی صلاحیت شخصی از نیروی انتظامی
 • گواهی اداره امور مالیاتی ذیربط مبنی بر پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیات قطعی شده
 • گواهی گذراندن دوره های آموزشی احکام تجارت و کسب و کار
 • تاییدیه ویژگی‌های تخصصی کسب و کار مجازی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی
 • دارندگان پروانه کسب در فضای حقیقی که متقاضی فروش محصولات واحد صنفی خود از طریق فضای مجازی نیز می باشند، برای دریافت پروانه کسب و کار مجازی و اینماد صرفاً مکلف به ارائه این تاییدیه می‌باشند.
 • تصوير کارت ملی برای اشخاص حقیقی و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی و یا گذرنامه و پروانه كار براي اتباع خارجی
 • تصوير کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دائم یا پزشکی برای آقايان كمتر از پنجاه سال سن یا گواهی اشتغال به تحصیل
 • پروانه تخصصي و فني يا ديپلم فني يا مدرك تحصيلي دانشگاهی مرتبط، با معرفی يك نفر واجد شرایط مذکور
 • مصوبه هيات مديره براي صدور پروانه كسب به نام مدیر عامل یا یکی از صاحبان امضاء مطابق اساسنامه و آخرین آگهي روزنامه رسمي ثبت شركت (براي اشخاص حقوقي)

مشاوره حقوقی و وکالتی یسرا کسب مجوز واحدهای غیرصنفی

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای، مسائل حقوقی استارتاپ ها و کسب و کارهای مجازی را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره کسب مجوز واحدهای غیرصنفی را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کسب مجوز واحدهای غیرصنفی، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی ، امور ثبتی، مجوزها را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی ، مجوزها، امورثبتی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.

سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید


Fatal error: Uncaught yii\web\HeadersAlreadySentException: Headers already sent in /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php on line 437. in /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php:373 Stack trace: #0 /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php(346): yii\web\Response->sendHeaders() #1 /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/ErrorHandler.php(136): yii\web\Response->send() #2 /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/base/ErrorHandler.php(288): yii\web\ErrorHandler->renderException(Object(yii\base\ErrorException)) #3 [internal function]: yii\base\ErrorHandler->handleFatalError() #4 {main} thrown in /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php on line 373