سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید

جرایم تلگرام چیست و چه جرایمی در تلگرام اتفاق می افتد

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/24
جرایم تلگرام چیست و چه جرایمی در تلگرام اتفاق می افتد

جرایم تلگرام

تلگرام یکی از شبکه های اجتماعی بود که با ورود به فضای مجازی و استفاده گسترده از آن حتی به عنوان منبع درآمد افراد ،جایگاه ویژه ای بین مردم پیدا کرد و به تبع آن جرایم تلگرام نیز در این فضا به وقوع پیوست.
از کلاهبرداری گرفته تا توهین و تهدید و مزاحمت، می توان گفت یکی از علل فیلتر تلگرام همین افزایش بیش از حد جرم در آن بود. با این حال همچنان بسیاری از افراد از تلگرام استفاده می نمایند و همچنان بستر بعضی جرایم را فراهم می نماید.

هک (دسترسی غیر مجاز) در جرایم تلگرام

هکر از طریق هک کردن و دسترسی غیر قانونی به تلگرام به کلیه اطلاعات دسترسی پیدا کرده و ممکن است بعد از آن شما را تهدید به افشای این اطلاعات یا تصاویر خصوصی کرده و یا اخاذی نماید.
همچنین ممکن است با دسترسی به لیست دوستان شما، برای آنها از جانب شما پیامی مبنی بر این که شما به پول نیاز دارید ارسال کند و از این راه از آنها پول دریافت کند و جرایم دیگری که از طریق هک کردن می تواند اتفاق بیفتد.
ماده 729 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات (ماده یک قانون جرایم رایانه ای) دسترسی غیرمجاز را این گونه تعریف می کند:
هرکس به طور غيرمجاز به داده‌ها یا سيستم های رایانه‌ای یا مخابراتی که به وسيله تدابير امنيتی حفاظت شده، دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بيست ميليون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
در جرایم تلگرام اگر هکر علاوه بر هک کردن و دسترسی غیر مجاز ، جرایم دیگری مثل کلاهبرداری یا عکس های خصوصی افراد را منتشر نماید، ممکن است مشمول مواد دیگر قانون جرایم رایانه ای و تعدد جرم شود و یا به عنوان بخشی از جرم مهم تر باشد.

جرم انتشار محتوای آموزش هک

لازم است بدانید انتشار محتوای آموزش هک کردن یا محتواهایی در خصوص دسترسی غیر مجاز به اطلاعات دیگران جرم بوده و در ماده 753 قانون مجازات اسلامی (ماده 25 قانون جرایم رایانه ای) جرم انگاری شده است.
مطابق این ماده: هر شخصی که مرتکب اعمال زیر شود، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد:
  1. تولید یا انتشار یا توزیع و در دسترس قرار دادن یا معامله داده‎ها یا نرم‎افزارها یا هر نوع ابزار الکترونیکی که صرفاً به منظور ارتکاب جرائم رایانه‎ای به کار می‎رود.
  2. فروش یا انتشار یا در دسترس قرار دادن گذرواژه یا هر داده‎ای که امکان دسترسی غیرمجاز به داده‎ها یا سامانه‎های رایانه‎ای یا مخابراتی متعلق به دیگری را بدون رضایت او فراهم می‎کند.
  3. انتشار یا در دسترس قراردادن محتویات آموزش دسترسی غیرمجاز ، شنود غیرمجاز ، جاسوسی رایانه ای و تخریب و اخلال در داده ها یا تخریب سیستم های رایانه ای و مخابراتی .
تبصره ـ چنانچه مرتکب، اعمال یاد شده را حرفه خود قرار داده باشد، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.

کلاهبرداری در جرایم تلگرام

یکی از فضاهای مناسب برای به دام انداختن قربانیان کلاهبرداری رایانه ای در گروه ها و کانال های تلگرامی است که موسوم به کلاهبرداری تلگرامی می باشد.
در یک نمونه از این روش ها، کلاهبردار با معرفی خود به عنوان یک فرد خارجی یا یک فرد خیر، که قصد کمک رسانی به مردم محروم یک منطقه روستایی از کشور را دارد، ادعا می کند که مبلغ زیادی را می خواهد به ایران بفرستد و طعمه خود را چنان خام می کند که فقط به تو اعتماد کرده ام و این پول زیاد که همه سرمایه زندگی من است را فقط برای امر خیر، به تو می دهم و تو هم باید به من در این مسیر کمک کنی و ادعا می کند که یک چمدان پول را از طریق فرودگاه به ایران فرستاده است و از طرف مقابل میخواهد تا هزینه بیمه و انتقال پول را پرداخت کند.
 در ادامه ادعا می کند که پول به فرودگاه رسیده و مامورین آن را توقیف کرده اند و برای آزاد سازی پول و حتی به بهانه رشوه باید مبلغی دیگر پرداخت شود.
اگر در همین مراحل مبلغ خوبی را کلاهبرداری کرد که راضی می شود، وگرنه موضوع را به بهانه های مختلف ادامه می دهد و مثلا می گوید برای این که بتوانیم پول را آزاد کنیم باید چند وکیل خارجی بفرستیم تا بتوانند پول را آزاد کنند و باید بابت حق الوکاله آنها نیز پول واریز کنید و تا جایی که فرد بزه دیده متوجه موضوع کلاهبرداری نشود، به بهانه های مختلف به طمع رسیدن به یک پول درشت، از او پول می گیرد.

مجازات کلاهبرداری در جرایم تلگرام

در مورد مجازات کلاهبرداری ماده 67 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382 بیان نموده است:
هرکس در بستر مبادلات الکترونیکی، با سوء استفاده و یا استفاده غیر مجاز از داده‌پیام ها، برنامه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای و وسائل ارتباط از راه دور و ارتکاب افعالی نظیر ورود، محو، توقف داده‌پیام، مداخله در عملکرد برنامه یا سیستم رایانه‌ای و غیره دیگران را بفریبد و یا سبب گمراهی سیستم‌های پردازش خودکار و نظائر آن شود و از این طریق برای خود یا دیگری وجوه، اموال یا امتیازات مالی تحصیل کند و اموال دیگران را ببرد مجرم محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبان اموال به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال ماخوذه محکوم می‌شود.
تبصره - شروع به این جرم نیز جرم محسوب و مجازات آن حداقل مجازات مقرّر در این ماده می‌باشد.
 
از دیگر مبانی قانونی کلاهبرداری رایانه ای در ماده 13 قانون جرایم رایانه ای مصوب 1388 ( ماده 741 قانون مجازات اسلامی ) است که بیان می دارد:
هرکس به طور غیر مجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند، علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا یکصد میلیون (100.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

نشر اکاذیب در تلگرام

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و استفاده از اینترنت و فضای مجازی انتشار اخبار و مطالب و سرعت پخش آن در جهان چندین برابر قبل شد و جرایم تلگرام و سایر شبکه ها نیز رشد داشته است.
افراد سود جو از این مزیت استفاده کرده و به انتشار اکاذیب و هتک حیثیت افراد دست زدند. در جرم نشر اکاذیب فرد مطالبی را بر خلاف واقع و به دروغ به فرد نسبت می دهد.
 
جرایم تلگرام

مجازات جرایم تلگرام در نشر اکاذیب

قانونگذار در قانون جرایم رایانه‌ای مجازات در نظر گرفته شده برای هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه‌ای را حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال تعیین کرده است.
در ماده 746 قانون مجازات اسلامی (ماده 18 قانون جرایم رایانه ای) درتعریف نشر اکاذیب این گونه بیان شده است:
هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از این که از طریق یاد شده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
توجه داشته باشید در جرم نشر اکاذیب به محض انتشار مطالب جرم محقق می شود حتی اگر ضرر و زیانی به بزه دیده (شاکی) وارد نشود و این که قصد اضرار یا تشویش اذهان عمومی باید وجود داشته باشد.
نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی علیه مقامات، نهادها و سازمان‌های حکومتی نیز مطابق بند ۱۱ ماده۶ قانون مطبوعات و ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی مجازات حبس تا دو سال یا شلاق تا 74 ضربه دارد.

توهین و فحاشی در جرایم تلگرام

یکی دیگر از مواردی که امروزه شاهد آن هستیم فحاشی از طریق تلگرام است. در صورتی که کسی در تلگرام به شما توهین کرده یا فحش داده باشد شما می توانید به همراه گوشی تلفن خود به پلیس فتا مراجعه کرده و پس از آن برای ثبت شکایت خود به دفاتر خدمات قضایی یا دادسرای محل وقوع جرم مراجعه نمایید.
البته لازم است بدانید که اسکرین شات گرفتن (عکس گرفتن) از پیام ها مدرک قانونی محسوب نمی شود و فقط ممکن است در کنار سایر دلایل و مدارک دیگر موجب علم و آگاهی قاضی شود.
اگر الفاظ توهین آمیز دارای شرایط قذف باشد مجازات آن 80 ضربه شلاق است. ماده  245 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 قذف را اینگونه تعریف کرده است: نسبت دادن زنا يا لواط به شخص ديگر هرچند مرده باشد.

مجازات توهین به مقامات در جرایم تلگرام

ماده 608 قانون مجازات اسلامی در تعریف جرم توهین به اشخاص عادی است ولی چنانچه به رهبری یا مقامات دولتی، کارکنان دولت وموارد مندرج در ماده 609 قانون مجازات اسلامی توهین شود از موارد توهین مشدد محسوب شده و مجازات آن سنگین تر است.
مطابق این ماده: هر کس با توجه به سمت، یکی از روسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهوری یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا‌ نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا کارکنان وزارتخانه‌ها و موسسات و شرکت های دولتی و شهرداری‌ها در حال انجام وظیفه یا به سبب آن توهین نماید به سه تا شش ماه حبس و یا تا (۷۴) ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.
همین طور در ماده 16 قانون جرایم رایانه‌ای ذکر شده است که هر کس با استفاده از رایانه و در فضای سایبری موجب هتک حرمت و حیثیت فردی شود، به حبس از 91 روز تا 2 سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال و یا هر دو مجازات بالا محکوم خواهد شد.

انتشار عکس خصوصی افراد در تلگرام

انتشار عکس های خصوصی افراد یکی دیگر از جرایم تلگرام است که رخ می دهد و با توجه به این که افراد زیادی در گروه های تلگرامی و کانال های آن عضو هستند شخص مجرم با فرستادن عکس فرد در این گروه ها به هدف خود دست می یابد.
طبق ماده 745 قانون مجازات اسلامی (17 جرایم رایانه ای):
هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
فراموش نکنید که امکان صدور هر دو مجازات هم وجود دارد و البته در صورتی مجرم مجازات می شود که ضرری به بزه دیده (شاکی) وارد شده باشد.

مجازات تغییر و تحریف فیلم و عکس دیگران در جرایم تلگرام

مطابق ماده744 قانون مجازات اسلامی (18 قانون جرایم رایانه ای):
هرکس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
همان طور که می بینید مطابق این ماده فردی که صوت و یا تصاویر دیگران را تحریف و منتشر کند، به نحوی که موجب هتک حرمت وی شود، محکوم به حبس از 91 روز الی 2 سال می‌شود و یا ملزم به پرداخت جزای نقدی 5 میلیون الی چهل میلیون ریالی خواهد شد.
اگر از این طریق از بزه دیده اخاذی نماید یا او را تهدید نماید طبق ماده 669 قانون مجازات اسلامی به شلاق یا حبس مکوم می گردد.
مطابق با ماده 669 قانون مجازات اسلامی:
هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، ‌اعم از این که به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد، به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از دو ‌ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

انتشار عکس و فیلم های مبتذل و مستهجن درتلگرام (هرزه نگاری یا پورنو گرافی)

خوب است بدانید قانونگذار برای جرایم تلگرام در خصوص افرادی که در تلگرام یا کانال های تلگرامی تصاویر مبتذل و مستهجن مانند تصاویر عریان یا نیمه عریان، فیلم های پورن و تصاویری از این قبیل منتشر می کنند، مجازات در نظر گرفته است.
طبق ماده 742 قانون مجازات اسلامی (ماده 14 قانون جرایم رایانه ای ) در این خصوص مقرر کرده است:
هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده محتویات مستهجن را منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد تجارت یا افساد تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

مشاوره حقوقی در خصوص جرایم تلگرام

اگر شما درگیر پرونده با عنوان جرایم تلگرام و هک تلگرام شده اید و نیاز به مشاوره در این زمینه یا تهیه لایحه یا از سوی مقابل نیازمند دفاع در یک دعوای مربوط به جرایم تلگرام هستید، به دلیل پیچیدگی ها و برخی ماده و تبصره های قوانین مختلف مربوط به جرایم رایانه ای ، بهترین راه استفاده از وکلا و مشاورانی است که در این حوزه دارای تخصص و اشراف هستند.
پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با جرم تلگرامی به شما متقاضیان محترم می باشد.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره جرم تلگرام را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

مشاوره رایگان یسرا 

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی جرایم تلگرام، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی ، جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 

سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید