سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید

جعل هویت یا جعل عنوان چه مجازاتی دارد؟

منتشر شده توسط یسرا در 1399/11/4
جعل هویت یا جعل عنوان چه مجازاتی دارد؟

راهکار حقوقی پیگیری جرم جعل هویت

جعل عنوان و جعل هویت جزو رایج ترین جرایمی است که در فضای مجازی با آن مواجه می‌شویم. از ایجاد پیج های جعلی با نام افراد مشهور تا ساخت اکانتهای جعلی از افراد به قصد آزار و اذیت یا اخاذی و یا استفاده از عناوین جعلی علمی و سیاسی و امنیتی و قضایی، برای کلاهبرداری از افراد، شایع ترین موارد جعل عنوان و جعل هویت در فضای مجازی هستند.
جعل یا سرقت عنوان و هویت عبارت است از تصاحب یا ادعای داشتن هویت شخص دیگر. جعل عنوان یا جعل هویت معمولا با اهدافی نظیر کسب مال، دریافت خدمات است و یا ارتکاب جرم، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرقت مشخصات هویتی می‌تواند موجب فراهم شدن زمینه برای رفتارهای غیرقانونی همچون تروریسم، جاسوسی و مهاجرت غیرمجاز شود و یا به عنوان یکی از وسایل متقلبانه برای ارتکاب کلاهبرداری رایانه ای یا در حدشروع به ارتکاب  این جرم مطرح شود.
جعل عنوان و جعل هویت، چه مربوط به شخصیت های حقیقی باشد و چه مربوط به شخصیتهای حقوقی، بدون طرح شکایت، قابل پیگیری نیست. به جز موارد بسیار حاد و بزرگ، که مدعی العموم جهت جلوگیری از آسیب مادی ا معندی یا به خطر افتادن نظم و منیت عمومی به موضوع وارد می‌شود، معمولا شما در مواجهه با موارد جعل عنوان و جعل هویت، باید اقدام به طرح شکایت نمایید. برای طرح این شکایت از جعل عنوان، به یاد داشته باشید که جرم جعل هویت رایانه‌ای به دلیل ماهیت خاص و تلفیقی خود، حاوی نکات حقوقی زیادی است و برای آنکه پدیده جعل هویت در فضای مجازی را بررسی کنیم و بتوانیم شکایت دقیق و حقوقی درباره آن بنویسیم، نیاز داریم تا برخی از عناوین جرایم رایانه‌ای مرتبط با این عنوان را تحلیل کنیم.
شما به دو صورت ممکن است درگیر موضوع جعل عنوان یا جعل هویت شده باشید. اول اینکه عنوان هویت شما جعل شده باشد و مورد استفاده جاعلین در فضای مجازی قرار گرفته باشد و دوم اینکه فرد یا افرادی با جعل یک هویت و یا عنوان، از شما کلاهبرداری کرده باشند. در هر صورت، برای شکایت از جرم جعل عنوان ابتدا باید شرح شکایت را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنید و پس از ارجاع شکایت به دادسرای ویژه جرایم رایانه ای، دستور تحقیقات به پلیس فتا داده می‌شود که از این طریق پرونده روند طبیعی خود را طی می کند. داشتن مدارک لازم برای اثبات جرم در این مرحله بسیار مهم است. توصیه ما این است که با توجه به پیجیدگی‌های حقوقی و فنی موضوع و درنظر داشتن این نکته که همیشه جاعلین و مجرمان با در نظر گرفتن موارد قانونی و فنی سعی می کنند کمترین رد پا را از خود به جا بگذارند، درصورت مواجهه با این جرم حتما از کمک و مشورت وکلای متخصص در حوزه جرایم رایانه ای استفاده کنید. افرادی که از جعل‌هویت استفاده می‌کنند، در بسیاری موارد نیازمند انجام برخی فعالیت‌های جاسوسی درباره فرد هدف هستند و برای این کار از الگوهای ساده و عادی استفاده نمی‌کنند. بنابراین شناسایی این نوع مجرمین توسط راه‌ حلهای امنیتی سنتی دشوار است و در کنار پلیس فتا که متخصص پیگیری این حوزه است، حضور یک وکیل با تجربه در حوزه جرایم رایانه ای برای پیگیری چنین پرونده هایی ضروری است. درصورت نیاز به کسب مشاوره آنلاین رایگان درباره جرم جعل هویت یا جعل عنوان و سایر جرایم فضای مجازی، می‌توانید از پلتفرم حقوقی یسرا استفاده کنید.
 
جعل هویت

قوانین مرتبط با جعل عنوان و جعل هویت  

همانطور که گفتیم پیگیری حقوقی جعل هویت و جعل عنوان در فضای مجازی دارای پیچیدگی های خاص خود است. آنچه که در قوانین ما به عنوان جعل هویت جرم انگاری شده در مواد 744،745،746 قانون جرائم رایانه‌ای به این شرح است:
  • ماده744: هرکس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
  • تبصره ـ چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.
  • ماده745ـ هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.
  • ماده746ـ هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.
اما جعل هویت و جعل عنوان به همین موارد محدود نیست و گاهی ذیل عنوان کلی تر جعل رایانه ای می‌توان موارد دیگری هم در دامنه این جرم دید. جرم جعل رایانه‌ای به مواردی گفته می‌شود که جعل اسناد و اطلاعات به طور متقلبانه با تغییر در اطلاعات سیستم‌های رایانه‌ای، صورت پذیرد. اما درباره ارتباط جرم جعل رایانه‌ای با جرم جعل هویت هم می‌توان با این تفسیر که ساخت حساب کاربری و صفحه جعلی به نام شخص دیگر، نوعی از جعل رایانه‌ای مصداق ماده ۶ قانون جرایم رایانه‌ای محسوب می‌شود، به این ماده قانونی استناد کرد.
از سوی دیگر،در قوانی حقوقی ما درباره جرم جعل آمده:
هر کس به طور غیرمجاز مرتکب اعمال زیر شود، جاعل محسوب می شوند و به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد:
  • الف) تغییر یا ایجاد داده های قابل استناد یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده به آنها.
  • ب) تغییر داده ها یا علائم موجود در کارت های حافظه یا قابل پردازش در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا تراشه ها یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده ها یا علائم به آنها.
در کنار آنچه که راجع به جرم جعل عنوان و جعل هویت در قوانین ذکر شده، همواره ارتکاب این جرایم زمینه جرایم دیگری مانند سوءاستفاده‌های مالی، کلاهبرداری، اخاذی و یا هتک حیثیت و بدنام کردن افراد است. مجازات جعل هویت منتهی به جرایمی مانند سرقت و کلاهبرداری و جعل رایانه‌ای ، افترا، آزار و اذیت، اخاذی و سایر جرایم، علاوه بر مجازات جعل ، شامل مجازات جرمهای بعدی نیز می‌شود.
همانگونه که ملاحظه می‌کنید، پیگیری جاعلان و درخواست مجازات آنها بسته به دامنه و نوع و تبعات هر مورد، می تواند راههای متفاوتی داشته باشد. به نتیجه رسیدن هریک از این راهها نیز به مستندات شما و تبحر وکیل شما در این حوزه بستگی دارد. 

خدمات مشاوره تخصصی و حقوقی یسرا در خصوص جعل هویت

بنابراین اگر با موارد جعل هویت یا جعل عنوان در فضای مجازی مواجه شدید، حتما از وکلای خبره در حوزه جرایم اینترنتی استفاده کنید. تیم حقوقی یسرا با حضور وکلای مجرب در حوزه جرایم اینترنتی آماده ارائه مشاوره به شما در این زمینه است. شما می‌توانید به ‌صورت قانونی دنبال حق‌تان باشید و مجرم را پیدا کنید. برای پیگیری موضوع پرونده های جعل می توانید از مشاورین و وکلای تخصصی یسرا کمک بگیرید. 
تیم تخصصی و حقوقی یسرا اهمیت و حساسیت این جرایم را در نظر گرفته است و وکلا و کارشناسان حقوقی به این دلیل که دوره ‌هایی تخصصی را در زمینه جرایم سایبری و جرایم رایانه ای و مصادیق آن را به طور خاص می‌گذرانند،کسانی هستند که شما با اطمینان می‌توانید کار خود را به آن‌ها بسپارید و شما را راهنمایی کنند. تیم مشاوران حقوقی و وکلای مجرب یسرا، به صورت تمام وقت آماده‌ ارايه‌ مشاوره هم از طریق حضور در دفاتر و شعب مختلف یسرا و هم به صورت آنلاین و یا تلفنی هستند.
اگر شما درگیر پرونده با عنوان جعل هویت در فضای مجازی شدید با گرفتن مشاوره اولیه و اطلاعات در حوزه جرایم رایانه ای و سایبری و حقوق آن و همچنین مشاوران و وکلایی که به صورت تخصصی در یسرا مشغول دفاع از جرایم اینترنتی، جرایم سایبری و حفظ حقوق مردم در فضای اینترنتی هستند و وظیفه‌ دفاع از حقوق مردم در فضای مجازی را به عهده دارند، با هزینه مناسب و طبق تعرفه کانون وکلا فعالیت می‌کنند و شما می‌توانید از گرفتن مشاوره و خدمات تخصصی اطمینان کامل داشته باشید.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره جعل  را به صورت آنلاین در سایت یسرا از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.
تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.

سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید


Fatal error: Uncaught yii\web\HeadersAlreadySentException: Headers already sent in /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php on line 437. in /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php:373 Stack trace: #0 /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php(346): yii\web\Response->sendHeaders() #1 /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/ErrorHandler.php(136): yii\web\Response->send() #2 /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/base/ErrorHandler.php(288): yii\web\ErrorHandler->renderException(Object(yii\base\ErrorException)) #3 [internal function]: yii\base\ErrorHandler->handleFatalError() #4 {main} thrown in /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php on line 373