سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید

انواع قراردادها و چیستی آنها

منتشر شده توسط یسرا در 1399/5/6
انواع قراردادها و چیستی آنها

انواع قراردادها

این نوشته قصد دارد به صورت اجمالی درباره انواع قراردادها بگوید. به این منظور لازم است که به صورت تخصصی و از منظر یک حقوق‌دان با موضوع مواجه شویم.
در ماده‌ی ۱۸۳ قانون مدنی، عقد چنین تعریف شده است: دو یا چند نفر در مقابل دو یا چند نفر دیگر تعهد بر امری کنند و مورد قبول آن‌ها باشد.
 1. عقد یا قرارداد یا پیمان یا عهد مترادف یکدیگرند و یک‌نفره به وجود نمی‌آیند.
 2. تفاوت معنی لغوی شخص با فرد در این است که شخص هم به شرکت‌ها و مؤسسه‌ها گفته می‌شود (شخص حقوقی) و هم به حسن و حسین (شخص حقیقی)؛ ولی فرد فقط به حسن و حسین اطلاق می‌شود. واژه دیگری که دانستنش در این موضوع لازم به‌ نظر می‌آید ایقاع است. نوعی عمل حقوقی که با اراده یک نفر انجام می‌شود. از انواع ایقاع می‌توان به ابراء یا بخشش طلب اشاره کرد.

نمای کلی انواع قراردادها از این قرار است:

1. گاهی اشخاص قرارداد و قانون تجارت الکترونیکی ملاک قرار می‌گیرند

 •  بین دو بنگاه (Business to Business B2B)
 •  بین بنگاه و مصرف‌کننده  (Business to Customer B2C)
 •  بین مصرف‌کننده و مصرف‌کننده  (Customer to Customer C2C)
 •  بین شرکت‌ها و نهادهای دولتی (Administration to Business A2B)
 •  ارتباط بین بنگاه‌ها و کارمندان (Business to Employee B2E)
 •  بین دولت و بنگاه (Government to Business G2B)
 •  بین دولت و مردم (Government to Customer G2C)
 •  بین دو دولت  (Government to Government G2G)
 •  نقطه به نقطه برای پرداخت در حراجی‌ها (Peer to Peer P2P)

2. گاهی ملاک، قانون ایران و فقه است

 •  عقود معین یا عقودی که نام آن‌ها در قانون آورده شده و شرایطش مشخص شده است. مانند بیع یا همان خرید‌ و فروش، اجاره، رهن، وکالت، صلح و معاوضه.
 •  عقود غیرمعین که اساس و شرایط محقق شدن آن، توافق و اراده دو طرفِ قرارداد است. پشتوانه این نوع قراردادها مادۀ ۱۰ قانون مدنی است.

3. گاهی موضوع قرارداد چیز خاصی است

مانند انواع قراردادهای مالی یا غیرمالی، قراردادهای نفتی یا غیرنفتی.

4. گاهی مرزهای سیاسی و جغرافیایی مطرح است

صرف‌نظر از تنوع قراردادهای بین‌المللی که در ادامه می‌آید، شرایط خاصی حاکم بر این نوع قراردادهاست که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. برخی از این شرایط عبارتند از:
 • تعارض قوانین
 • واحد پولی متفاوت
 • محل اجرای تعهد
 • محدودیت کشورها
 • تحریم‌ها.
همچنین تقسیم‌بندی‌های گوناگونی از انواع قراردادها ارائه شده که ما با توجه به میزان کاربرد و موضوع قرارداد، دو نوع رایج آن در ادامه بیان می‌شود.

اول، بر اساس انواع قراردادهای پرکاربرد در ایران:

 1. نمايندگی (Agency)؛
 2. توزیع (Distributorship) ؛
 3. خريدوفروش (Sale)؛
 4. ليسانس (License)؛
 5. سرمايه‌گذاری مشترک (Joint Venture)

دوم، بر اساس موضوع قرارداد و مفادِ توافقی طرفین:

 1. قرارداد بین‌المللی خرید و فروش کالا
 2. قرارداد انتقال فناوری خاص از دیگر کشورها
 3. قرارداد مبتنی بر ارائه خدمات خاص
 4. قرارداد ساخت و بهره‌برداری و مالکیت
 5. قرارداد تأمین منابع مالی
 6. قرارداد طراحی و اجرا
 7. قرارداد فرانشیز یا الگو
 8. قرارداد نمایندگی
 9. قرارداد لیسانس

انواع قراردادها

5. گاهی قراردادهای عمومی و اختصاصی در یک اکوسیستمِ مشخص مطرح است

در قراردادهای عمومی، واژه عمومی‌اش چندین حالت دارد:
 1. قراردادهایی مدنظر است که برای انجام خدمات عمومی با اداره‌های عمومی یا دولتی بسته می‌شود.
 2. به شرایط عمومی و مشترک در تمام قراردادها اشاره می‌کند. مثال: محجور نبودن طرفین معامله و قصد داشتن هر دو طرف برای عقد قرارداد.
 3. نکته‌های حقوقیِ کلی و شکلی که ناظر بر انواع قراردادهاست. مانند: با دقت‌ خواندن پیش‌نویس قرارداد و امضای تمام صفحه‌های قرارداد و پیوست‌هایش.
 4. شاید هم منظور قراردادهای مشمول ماده ۱۰ قانون مدنی است؛ نه قراردادهای معینی که تمام شرایط و ضوابطش آمده است
 5. انواع قراردادهای عمومی برای هر کسب و کاری.
 6. گاهی شروط و توافقات برخی قراردادها، طولانی و پیچیده‌اند. مانند قراردادهای پیمانکاری‌. در این قراردادها، پیش‌بینی تمام احتمالات دشوار و ناممکن است و نیز توافق بر سر این شرایط به مراتب دشوارتر. چرا؟ چون این نوع قراردادها چندبعدی و فرسایشی‌اند. همچنین، اگر تمام احتمالات به صورت شروط ضمن عقد در قرارداد آورده شود، هم وقت را تلف کرده‌ و هم حجم قرارداد را زیاد می‌کند.
همچنین، اگر منظور از آن اکوسیستم مشخص، اکوسیستم کسب و کارهای اینترنتی باشد، قراردادهای اختصاصی‌اش با قرارداد تیم‌سازی و قرارداد با تیم فنی شروع می‌شود و با محرمانگی داده‌ها و عدم رقابت ادامه ‌می‌‌یابد.

6. گاهی ملاک، تیپ‌های قراردادی و قراردادهای شخصی‌سازی شده است

 • تیپ قراردادی در انواع قراردادها مانند نمونه قرارداد نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری با تیم فنی.
 • تیپ قراردادی در یک قرارداد مشخص مانند عدم افشای اطلاعات با حسابدار و آبدارچی و تیم فنی.

7. گاهی انواع قراردادهای خدماتی یا خرید و‌ فروش مدنظر است

8. گاهی منظور آثار یا بار حقوقیِ قراردادهاست

قراردادهای اداره‌کاری یا قراردادهای پیمانکاری

باید در نظر گرفت که این مقسم‌ها باید در هم ادغام شوند تا نیاز متفاوتی را برطرف کنند. این تقسیم‌بندی دو هدف مشخص را دنبال می‌کرد: نظم‌دادن به ذهن مدیران استارت‌آپی و آشنایی آنان با ذهن حقوق‌دانان.
 

پلتفرم حقوقی یسرا و انواع قراردادها

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با  انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد طراحی وبسایت ، قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقی و قرارداد سرمایه‌گذاری ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای ، قرارداد کوفاندر ، قرارداد تولید محتوا ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد تیم فنی ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد طراحی سایت ، قرارداد بازاریابی و مارکتینگ و سئو ، قرارداد تأمین‌کنندگی ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ ، قراردادهای مشارکت و قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف، استاپ‌کاپشن، قرارداد با تیم‌های حسابداری و مالی، قراردادهای مشاوره‌ای مانند مشاوره فنی، مشاوره حقوقی ، مشاوره مالی، مشاوره مارکتینگ ، قرارداد فروش سهام و سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.

مشاوره حقوقی رایگان در رابطه با انواع قراردادها

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد  را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری انواع قراردادهای تخصصی باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 

سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید