سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید

هک چیست و چه جنبه های حقوقی دارد

منتشر شده توسط یسرا در 1399/4/24
هک چیست و چه جنبه های حقوقی دارد

هک چیست ؟

هک چیست و هکر به چه فردی می گویند؟ اینها سوالاتی هستند که در این مقاله پاسخ داده می شوند و ماهیت این نوع کلاهبرداری برای شما آشکار می گردد. وقتی کلمه هک به گوش ما می‌خورد، ناخودآگاه ذهن ما به سمت فیلم‌هایی می‌رود که در یک شخص مرموز عینکی پشت یک میز با کلی مانیتور نشسته است و مشغول هک کردن است؛ این تصویری است که فیلم‌ها و انیمیشن‌ها برای ما به وجود آوردند.
حال ببینیم که این در دنیای واقعی معنای هک چیست و چه قدر این ذهنیت درست است؛ در معنا و تعریف کلی هک به هر عملی گفته می‌شود که برای ورود غیر قانونی انجام می‌گیرد. هک صرفا مربوط به کامپیوتر و شبکه‌های مجازی نیست و می‌تواند در دنیای واقعی هم انجام شود؛ مثلا عمل کسانی هم که به طور غیر قانونی وارد خانه دیگران می‌شوند، هم جزء هک یا رخنه قرار می‌گیرد.
اما ما کلمه هک را بیشتر در حوزه رایانه‌ای و شبکه‌ای شنیدیم و همین باعث شده است که فکر کنیم هک مختص کامپیوتر است.

هکر کیست؟ چند نوع هکر وجود دارد؟

به شخصی که عمل هک را انجام می‌دهد، هکر می‌گویند. در دنیای واقعی هم یک دزد هکر محسوب می‌شود و به همین دلیل است که در ذهن همه ما هکرها دزد و شخصیت‌های منفی شکل گرفته‌اند. اما باید به این نکته اشاره کنیم که هکرها، هم خوب و هم بد دارند؛ در حوزه کامپیوتر و رایانه، هکرها را بر اساس رنگ کلاهشان دسته بندی می‌کنند؛ مثلا: هکرهای کلاه سیاه ، هکر کلاه سفید ، هکر کلاه خاکستری و هکرهای کلاه صورتی .
مبنای دسته بندی ماهیت هک چیست ؟ این دسته بندی‌ برای هکرها بر اساس هدفی که دارند به آن‌ها تعلق می‌گیرد.
هکرهای کلاه سیاه به هدف دزدی و خراب کاری عمل هک انجام را انجام می‌دهند.
هکرهایی هم وجود دارند که کارشان تست نفوذ پذیری است و با دانش خودشان برای پیدا کردن مشکلات امنیتی تلاش می‌کنند و با گزارش آن، به حل مشکل کمک می‌کنند؛ هدف هکرهای کلاه سفید بالا بردن امنیت است.
هکرهای کلاه خاکستری ، هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند و قصد دزدی یا خسارت ندارند؛ بلکه فقط برای تفریح و خودنمایی به سیستم‌ها نفوذ می‌کنند. همه ما کم و بیش در حداقل یک یا چند شبکه اجتماعی عضو هستیم و فعالیت داریم؛ همان طور که خانه و وسایل ما نیاز به امنیت دارد؛ اکانت‌ها و حساب‌های کاربری ما در شبکه‌های اجتماعی نیز نیاز به امنیت و حفاظت از اطلاعات دارد.
در این جا موضوع مورد بحث ما اعمال مجرمانه هکرهای کلاه سیاه است؛ که عبارت‌اند از پیدا کردن راهی برای ورود به شبکه‌های اجتماعی یا سیستم‌های کامپیوتری؛ که اغلب این راه‌ها، روش‌های دسترسی غیر مجاز هستند و به هدف آسیب و از کار انداختن سیستم‌های کامپیوتری و یا دزدیدن اطلاعات شخصی و محرمانه انجام می‌گیرد.
خطر هک و از دست دادن داده‌ها ، یکی از نقاط ضعف پیشرفت تکنولوژی و استفاده از فضای مجازی است.
 
هک چیست

آیا هک در قانون ایران جرم انگاری شده است؟

تدابیر و قوانین ایران در مورد هک چیست ؟ هک و دسترسی غیر مجاز از جمله مسائلی است که قانون ایران به تازگی و با پیشرفت علم و تکنولوژی با آن مواجه شده است.
در مبحث جرایم علیه محرمانگی داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی؛ در ماده ۷۲۹ بخش یکم تعزیرات قانون مجازات اسلامی، به طور خاص به مجازات دسترسی غیر مجاز پرداخته است.
در این ماده بیان شده است که دسترسی غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است؛ جزای حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات در نظر گرفته شده است.
جرم هک و دسترسی غیر مجاز به داده‌های حفاظت شده از جرائم مطلق حقوق ایران به حساب می‌آید؛ به این معنی که صرف دستیابی به این اطلاعات ارتکاب جرم تلقی می‌شود و سوء استفاده از داده‌ها و دزدی و اخاذی، جرم‌های مستقل دیگری هستند و مجازات مخصوص به خودشان را دارند؛ در واقع جرم هک زمینه‌ای برای ارتکاب جرم‌های دیگر است.

مجازات تولید محتوای آموزشی هک چیست ؟

در قانون ایران نه تنها ارتکاب هک، جرم است؛ بلکه تبلیغ و تولید محتوای آموزشی با موضع هک اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک و امثالهم هم جرم محسوب می‌شود و در قانون جرایم رایانه‌ای برایش مجازات در نظر گرفته شده است.
در تبصره ج ماده ۲۵ قانون جرایم رایانه‌ای؛ ذکر شده است که انتشار یا در دسترس قرار دادن محتویات آموزش دسترسی غیر مجاز و جاسوسی رایانه‌ای و تخریب و اختلال در داده‌های کامپیوتری و مخابراتی جرم بوده و مرتکب به حداکثر مجازات حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال و یا هر دو آن محکوم می‌شود.
در قانون ایران حتی اگر دسترسی به داده‌ها و سوء استفاده از آن‌ها غیر عمدی باشد، فقط مجازات کیفری جرم هک ساقط می‌شود و جنبه حقوقی و جبران خسارت آن همچنان پا برجا است.

چگونه اکانت تلگرام و اینستاگرام هک می‌شوند؟ چگونه از بروز آن جلوگیری کنیم؟

همیشه با رواج یک برنامه اجتماعی و محبوب شدن آن بین مردم، افرادی هستند که ادعای هک کردن آن را دارند و به دنبال سواستفاده کردن و خودنمایی هستند. استفاده از فایل‌های مخرب و لینک‌های نامعتبر و دسترسی هکرها به گوشی و اطلاعات و پیام‌های امنیتی، با استفاده از مهندسی اجتماعی؛ به این صورت که افراد گول تبلیغات دروغین تخفیف‌های نجومی و خریدهای ارزان و جوایز را می‌خورند و با کلیک روی لینک‌های ضمیمه شده به هکر اجازه ورود به گوشی و استفاده از اطلاعات را می‌دهند.

رایج ترین روش های هک چیست ؟

استفاده از رمزهای ساده و همیشگی برای اکانت‌های مختلف، یکی از رایج ترین و ساده ترین روش‌های هک است؛ سعی کنید رمز اکانت‌های اجتماعی خود را زود به زود تغییر دهید و در گذاشتن رمز از حروف و نمادهای مختلف استفاده کنید تا به راحتی قابل حدس زدن نباشد.
استفاده از آدرس ایمیل پشتیبانی معتبر، احتمال قربانی شدن شما و هک شدن حساب‌های کاربری را کم می‌کند و این امکان را می‌دهد که در صورت بروز هک و دسترسی دیگران به برنامه‌های شما، به راحتی بتوانید اکانت خود را برگردانید.
اگر شاهد تغییراتی در حساب کاربری، یا پیام‌هایی در تلگرام بودید که خودتان آن‌ها را نفرستاده بودید و یا پست و عکسی در اینستاگرام خود مشاهده کردید و مطمئن بودید که کس دیگری آن را منتشر کرده است، سریعا رمز عبور خود را عوض کنید.
طبق گفته دیوان عالی کشور، هک و دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و تلفن همراه حتی اگر توسط نزدیک ترین افراد به شخص انجام شود و حتی جنبه تفریح داشته باشد، جرم محسوب می‌شود؛ و برای رسیدگی به جرم هک و دسترسی غیر مجاز ، دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای صلاحیت رسیدگی و پیگیری دارد.

خدمات مشاوره تخصصی و حقوقی یسرا در خصوص هک

اگر روزی هک شدید و طعمه هکرها، می‌توانید به ‌صورت قانونی دنبال حق‌تان باشید و مجرم را پیدا کنید. 
تیم تخصصی و حقوقی یسرا اهمیت و حساسیت این جرایم را در نظر گرفته است و وکلا و کارشناسان حقوقی به این دلیل که دوره‌هایی تخصصی را در زمینه جرایم سایبری و جرایم رایانه ای و مصادیق آن را به طور خاص می‌گذرانند، کسانی هستند که شما با اطمینان می‌توانید کار خود را به آن‌ها بسپارید و شما را راهنمایی کنند. تیم مشاوران حقوقی و وکلای مجرب یسرا، به صورت تمام وقت آماده‌ ارايه‌ مشاوره رایگان هم از طریق حضور در دفاتر و شعب مختلف یسرا و هم به صورت آنلاین و یا تلفنی هستند.
در موسسه حقوقی یسرا وکلا و مشاوران و متخصصان ماهر و با تجربه‌ای در زمینه مشاوره حقوقی جرايم ارتکابی در فضای مجازی مانند هک حضور دارند که هم به پیشگیری از ارتکاب این جرایم و حفظ اطلاعات و امنیت به شما کمک می‌کنند و هم در روند رسیدگی و احقاق حق شما بسیار حرفه‌ای و با تجربه عمل می‌کنند.
همچنین شما می توانید با ارائه شکایت جرایم اینترنتی به پلیس فتا به صورت شاکی خصوصی‌ یا از طریق شکایت مدعی‌العموم این امکان را داشته باشید تا به درخواستتان رسیدگی کنید. شما می‌توانید به سایت اینترنتی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) به نشانی www.cyberpolice.ir مراجعه و روی آیکون ارتباطات مردمی کلیک کنید. در این بخش، مشخصات، نشانی و شماره تلفن به همراه موضوع شکایت شما به ثبت می‌رسد و پلیس فتا در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و موضوع را پیگیری خواهد کرد.
بهترین و قانونی‌ترین راه برای ارائه شکایت، مراجعه به دادسرای جرایم رایانه‌ای است. همچنین وکیل جرایم رایانه ای، می‌تواند کمک شایانی در حل، تسریع و پیگیری پرونده‌ شما بکند. که تیم حقوقی یسرا متشکل است از وکلای بسیار مجرب و متخصص در حوزه جرایم خاصی که در دنیای اینترنت صورت می‌گیرد؛ وکلای سایبری یسرا در هر جا و هر زمینه‌ای می‌توانند به شما کمک کنند. تیم حقوقی و متخصص تمام کارهای مشاوره ای کسب و کار، رسیدگی و پیگیری جرایم و پرونده‌ها و انواع قراردادها و جرایم در فضای مجازی را به صورت هوشمند و آنلاین برای موکلان انجام خواهد داد.
همچنین تیم یسرا دارای بانک اطلاعاتی بسیار قوی و کاملی است که اطلاعات و گزارش‌های بسیار مفیدی را در رابطه با حقوق و قوانین سایبری و رایانه ای و جرایم آن و همچنین وکلای سایبری و آی تی در اختیار علاقمندان گذاشته است.
با گرفتن مشاوره اولیه و اطلاعات در حوزه جرایم رایانه ای و سایبری و حقوق آن و همچنین مشاوران و وکلایی که به صورت تخصصی در یسرا مشغول دفاع از جرایم اینترنتی، جرایم سایبری و حفظ حقوق مردم در فضای اینترنتی هستند و وظیفه‌ دفاع از حقوق مردم در فضای مجازی را به عهده دارند، با هزینه مناسب و طبق تعرفه کانون وکلا فعالیت می‌کنند و شما می‌توانید از گرفتن مشاوره و خدمات تخصصی اطمینان کامل داشته باشید.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 

سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید


Fatal error: Uncaught yii\web\HeadersAlreadySentException: Headers already sent in /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php on line 437. in /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php:373 Stack trace: #0 /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php(346): yii\web\Response->sendHeaders() #1 /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/ErrorHandler.php(136): yii\web\Response->send() #2 /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/base/ErrorHandler.php(288): yii\web\ErrorHandler->renderException(Object(yii\base\ErrorException)) #3 [internal function]: yii\base\ErrorHandler->handleFatalError() #4 {main} thrown in /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php on line 373