چرا عقد قرارداد مدیرفنی استارتاپ مهم است!؟ و طریق نوشتن این نوع قرارداد

قرارداد مدیرفنی استارتاپ, عقد قرارداد مدیرفنی, مدیرفنی استارتاپ, کسب وکارهای اینترنتی, تهیه و تنظیم قرارداد, مالکیت مادی و معنوی قراردادها, قرارداد مدیرفنی, پلتفرم حقوقی یسرا, استارتاپ, قرارداد استارتاپ, کسب و کارهای اینترنتی, تیم حقوقی کارآزموده یسرا,

مسائل حقوقی استارت آپ‌ها، این روز‌ها یکی از پیچیدگی‌های اصلی فعالین آن را تشکیل می‌دهد.
اما باید بدانیم که پس از هر سختی، آسانی است. اگر به نکاتی که باید توجه کنیم. یکی از اساسی‌ترین بخش‌های کار کسب و کار‌های اینترنتی، قراردادهای استارت آپ است.
 
تیم فنی، قلب تپنده یک کسب‌وکار اینترنتی است. آن‌ها در تک تک خدمات نقش دارند. 
 
کسب و کار‌های اینترنتی می‌دانند اگر یک روز تیم فنی نباشند، ماهیت وجودی آن‌ها به کل زیر سوال می‌رود. همین موضوع هم اهمیت تنظیم قرارداد مدیر فنی را مشخص می‌کند.
 
در این مطلب می‌خواهیم بگوییم که مدیر فنی کیست و چه وظایفی دارد؛ همچنین طریق نوشتن قرارداد مدیر فنی را توضیح دهیم. با ما همراه باشید تا گره‌ای از کار شما باز کنیم.
 
مدیر فنی استارتاپ  کیست؟
مدیر فنی یکی از ارکان اصلی یک کسب و کار است. تیم فنی نقش حیاتی در توسعه بلند مدت اهداف فنی یک شرکت دارد. این اهمیت تا حدی است که اکثراً مدیران فنی در کسب‌وکارهای اینترنتی، سهامدار هستند.
 
مدیر فنی استارتاپ به جریان روز فناوری آگاه است. باید بتواند با هر مشکل فنی و تکنولوژیکی رو به رو شود. 
 
همچنین مدیر فنی باید مطمئن باشد که استراتژی‌‎های تکنولوژیک او، با استراتژی‌‎های کلان استارتاپ همسو هستند.  
 
او باید بتواند طوری این کار را انجام دهد که بهترین تاثیر را در آینده کسب و کار داشته باشد.
 
9 وظیفه‌ی اصلی مدیر فنی استارت آپ‌:
 
وظایف مدیر فنی استارت آپ از این قرار است:
توسعه نرم‌افزار؛ ایجاد و عرضه موفق محصول به بازار 
ز تصمیم‌گیری‌های کلیدی برای طراحی و اجرای نرم‌افزار با تیم‌های توسعه
برنامه‌ریزی برای ردیابی وابستگی
مدیریت درخواست تغییر
تضمین کیفیت تحویل 
آموزش تیم به بهترین روش‌های فنی
حصول اطمینان از همسو بودن استراتژی های فنی با اهداف کلی شرکت 
مدیریت راه‌حل‌ های فنی فعلی شرکت 
مشورت با سایر مدیران درباره بودجه برای پیاده‌سازی فن ‌‌آوری‌ های جدید
 
 
چرا عقد قرارداد مدیر فنی استارتاپ  مهم است؟
قرارداد با تیم فنی یکی از حیاتی‌ترین قراردادهاست. اهمیت نمونه قرارداد مدیر فنی زمانی روشن می ‌شود که بدانید اکثر اختلافات حقوقی در مراجع قضایی؛ به دلیل ابهام و عدم ذکر جزئیات خدماتی تیم فنی با کارفرما است!
 
6 نکته‌ی الزامی قرارداد مدیر فنی کدامند؟
 
قرارداد مدیر فنی، یک نوع قرارداد پیمانکاری است. از این رو نکاتی که باید در این قرارداد رعایت شوند شامل:
 
1. موضوع دقیقاً درج شود: 
 
دقیقاً مشخص بشود که پروژه چیست؟ آیا تحلیل است؟ تولید است؟ طراحی است؟ پیاده‌سازی است؟ تحت چه نرم‌افزاری و چه زبان برنامه‌نویسی است؟ اپلیکیشن می‌خواهد؟ حتی مشخصات فنی دقیقاً پیوست شود.
 
2. مالکیت پروژه در قرارداد مشخص شود:
 
مطابق با ماده ۶ قانون حمایت از حقوق پدید آورندگان نرم افزارهای رایانه ای، مالک معنوی و Source پروژه معین گردد. مالکیت مادی و معنوی موضوع قرارداد متعلق به کارفرماست.
 
باید قید شود که تیم فنی، فقط بابت نیاز استارت‌آپ استخدام شده، و مالکیت مادی و معنوی نرم‌افزار متعلق به برنامه نویس نیست. 
 
3. ضمانت ‌پیش‌پرداخت: 
 
در قراردادها بزرگ و کلان، مخصوصاً‌ قراردادهای دولتی نسبت به بخش خصوصی، دو یا سه‌ ضمانت گرفته می‌شود. یکی، ضمانت حُسن انجام کار، یکی، ضمانت پیش‌پرداخت است و یکی، ضمانت خسارت‌ها. 
 
4. بحث خسارت‌ها را باید به تفکیک قید کنیم: 
 
خسارت را اول قرارداد بنویسید یکی از دعاوی همیشگی تیم‌های استارت‌آپی با تیم فنی بحث خسارت است. خسارات را به تفکیک دقیقاً ذکر کنید. 
 
در صورت عدم اجرای تعهدات، عدم حسن انجام کار را روی کسر از مبلغ قرارداد تنظیم کنید.
 
 
خسارت تأخیر را می‌توانید به یک درصدی از مبلغ کل قرارداد برای هر روز اختصاص دهید. البته این بخش مشروط بر این است که مدیر فنی نیز بپذیرد؛ چون این یک قرارداد دوطرفه است. 
 
 
5. شرایط پشتیبانی و توسعه ذکر شود: 
 
مرز بین پشتیبانی و توسعه در پیوست‌ فنی یا در قرارداد مشخص شود مثلاً تیم فنی می‌تواند یکسال رایگان پشتیبانی کند و سال‌های بعد متناسب با نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی هزینه دریافت کند.
 
6. در خصوص قرارداد فنی، مسئله حل اختلاف و حتی شرایط فسخ و اقامت طرفین هم باید مطرح شود.
 
 
در این مطلب گفتیم که مدیر فنی کیست و چه وظایفی دارد؛ همچنین طریق نوشتن قرارداد مدیر فنی را توضیح دادیم. حالا شما می دانید که چه نکات و مفادی را باید در قرارداد استارت آپ با مدیرفنی، رعایت کنید که بعدها دچار مشکل نشوید.
 
باید این نکته را در نظر گرفت که تهیه و تنظیم قرارداد نوعی مهارت به حساب می‌آید و آموختن این مهارت، فراتر از آشنایی صرف با علم حقوق، نیازمند تجربه است. پلتفرم حقوقی یسرا به همراه تیم حقوقی کارآزموده‌ی خود به کسب و کارها،برای تهیه و تنظیم قراردادهایی که در مسیر رشد خود به آن نیاز دارند کمک خواهد کرد.به این منظور این مؤسسه با در نظر گرفتن موقعیت کنونی هر کسب و کار، قراردادهای لازم را به آن‌ها معرفی کرده و در صورت تمایلِ صاحبان کسب و کارها، فرآیند حقوقی آن را به صورت کامل انجام داده و پشتیبانی می‌کنند.