02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

مهم ترین نکات حقوقی که باید در تنظیم قرارداد مشارکت به آن توجه کنیم

منتشر شده توسط یسرا در 1399/5/27
 مهم ترین نکات حقوقی که باید در تنظیم قرارداد مشارکت به آن توجه کنیم

تنظیم قرارداد مشارکت

تنظیم قرارداد مشارکت قبل از هر شراکتی، بهترین و مناسب‌ترین راه‌حل در دنیای تجارت است که بدون درگیری و دغدغه بتوانید به فعالیت خود در بازار تجارت ادامه دهید.
عقل حکم می‌کند که بهتر است هنگامی که شرکت یا شراکت هنوز سود چندانی ندارد و طرفین هنوز با مشکلات مواجه نشده‌اند، توافقات به صورت مکتوب انجام شوند، نه زمانی که تجارت تا حد یک سرمایه‌گذاری واقعی گسترش یافته و به سودآوری رسیده است.
قرارداد مشارکت که با نام قرارداد مشارکت مدنی نیز شناخته می‌شود، عبارت است از تعهدی بین دو یا چند نفر در ارتباط با یک موضوع کاری، تجاری، خرید و فروش که مشخص‌کننده‌ میزان سهم هر فرد در مشارکت مربوطه است. در واقع این قرارداد می‌تواند میان افراد حقیقی یا حقوقی بسته شود و با توجه به موضوع آن، نحوه‌ تنظیم قراردادها نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

مهم‌ترین نکات حقوقی در تنظیم قرارداد مشارکت

هنگام نوشتن و تنظیم قرارداد مشارکت چندین و چند نکته باید ذکر گردد که عبارتند از:
 • عنوان قرارداد
 • مشخصات طرفین قرارداد
 • موضوع قرارداد
 • مبلغ سرمایه‌‌گذاری
 • سهم افراد در سرمایه‌‌‌‌گذاری
 • سهم افراد در سود و زیان
 • وظایف طرفین
 • حقوق طرفین
 • مدت زمان قرارداد
 • مکان اجرای قرارداد
 • تعیین جریمه در صورت عدم پایبندی به تعهدات از سوی هر یک از طرفین
 • تضمین‌‌ها
 • حل و فصل اختلافات
 • محرمانگی
 • خاتمه قرارداد
 • تعداد صفحات و نسخ

مواردی که باید در هنگام به وجود آمدن شراکت به عنوان سند در قرارداد مشارکت ذکر شوند

1. تقسیم وظایف در تنظیم قرارداد مشارکت

اولین کاری که برای تشکیل شرکت و شروع شراکت باید انجام داد، این است که مسئولیت‌های داخل شرکت، بخش به بخش مشخص و دقیقاً تفکیک و شرح وظایف هر یک از شرکا با جزئیات تعریف شود.
تصمیم گرفتن برای اینکه چه کسی حساب درآمد روزانه را داشته باشد، اهمیت ویژه‌ای دارد. باید تصمیم گرفت که چه کسی برای کارمندان و دنیای خارج، چهره (وجهه) شرکت باشد.

2. تعیین مدیرعامل در تنظیم قرارداد مشارکت

ابتدا نمودار سازمانی آماده کنید. برای این که بدانید هر یک از کارمندان برای کدام یک از بخش‌ها مناسب‌ترند و باید به کدام یک از شرکا گزارش کار بدهند، تنها باید یک رئیس داشته باشند.
برای اتخاذ تصمیمات تاکتیکی و مدبرانه، نیازمند وجود یک شخص واحد است. به تعبیر دیگر، مدیریت واحد روشی است که اغلب شرکت‌های موفق از آن بهره می‌برند و تنها یک مدیرعامل دارند که همه‌ تصمیمات روزانه و امور شرکت بر عهده‌ اوست.
پس باید برای انتخاب این فرد و وظایف مهمی که بر دوش دارد تصمیم گرفت. البته باید در نظر داشت که مدیرعامل همچنان به هیئت ‌مدیره که معمولاً متشکل از شرکاست و تصمیمات مهم در آنجا اتخاذ می‌شود، جواب پس می‌دهد.

3. ذکر تصمیمات کلیدی در قرارداد مشارکت

در تنظیم قرارداد مشارکت باید تعیین شود که تصمیمات کلیدی در چه زمانی گرفته شوند. آیا توافق صددرصد عموم لازم است؟ آیا تصمیمات کلیدی باید خلق‌الساعه گرفته شوند یا در جلسات سازمان‌یافته، برنامه‌ریزی شوند؟
بهترین حالت این است که مجموعه‌ای از قوانین ساده برای کسانی که تصمیمات کلیدی را وضع می‌کنند وجود داشته باشد. این قوانین ممکن است شامل استخدام، انگیزش کارمندان، تعهدات سرمایه یا ابتکارات عمده در تولید محصول باشد.

4. ذکر میزان مشارکت و سرمایه‌گذاری طرفین در قرارداد مشارکت

در تنظیم قرارداد مشارکت حتماً باید میزان دقیق مشارکت و سرمایه‌ هر یک از طرفین قرارداد، شفاف و روشن شده و باید سهم هر یک از طرفین از کل سرمایه مشخص شود.

5. ذکر نحوه‌ تقسیم سود و زیان حاصله در قرارداد مشارکت

اتخاذ تصمیم در خصوص این که درآمدهای حاصل از مشارکت کلیه‌ هزینه‌های تأمین مواد اولیه، منابع انسانی، تبلیغات، لجستیک و سایر هزینه‌‌های تحمیلی بر شرکت مشترک با هماهنگی اعضا پرداخت می‌شود.

6. نحوه‌ انتقال و فروش سهام یا خروج یکی از شرکا از شرکت

یکی دیگر از موارد مهم در تنظیم قرارداد مشارکت تصمیم‌گیری برای زمانی است که یکی از شرکا بخواهد شرکت را ترک کند یا بخواهد سهام خود را بفروشد.
 
تنظیم قرارداد مشارکت
 
باید روند مشخص و معینی برای این کار وجود داشته باشد تا مشخص شود ارزش سهام چگونه تعیین می‌شود و چه کسی می‌تواند آن را بخرد؟ معمولاً شرکا بر ارزش سهام از پیش تعیین شده‌ای، توافق می‌کنند یا از شخصی بی‌طرف (میانجی) خارج از شرکت کمک می‌گیرند.

7. تعیین شرایط فوت یکی از شرکا در تنظیم قرارداد مشارکت

اگر یکی از شرکا فوت کند یا به ناچار نتواند فعالیت کند چه باید کرد؟ مسلماً کسی دوست ندارد از ابتدا به این مسائل فکر کند؛ اما واقعیت دارند و ممکن است اتفاق بیفتند.
اگر یکی از شرکا فوت کند یا دیگر فعالیت نکند، مشکلات زیادی به وجود می‌آید. باید از ابتدا تصمیمات لازم برای رویارویی با چنین اتفاقاتی گرفته شود. باید در نظر گرفت سهام او چه می‌شود؟ آیا تغییری در آن حاصل می‌شود؟ ارزش سهام در چه مدت زمانی باید پرداخت (توزیع) شود؟ آیا شریکی که جدا‌ شده می‌تواند سهام خود را تا زمانی که شریک سابقش احیاناً سهام‌دار جدیدی پیدا کند، نگه دارد؟ سهام شخص فوت‌شده به چه صورت تقسیم می‌شود؟

8. در شراکت چگونه باید برخورد کرد؟

باید تنظیم قرارداد مشارکت را همچون ازدواج تلقی کرد. نباید اختلاف‌ها در این رابطه بیشتر از ۲۴ ساعت طول بکشند. رضایت عموم همیشه حاصل نمی‌شود؛ اما عقاید (مختلف) باید بین شرکا به بحث گذاشته شوند. چنین ارتباطی در نهایت نتیجه‌ بهتری خواهد داشت.

9. کارمندان نباید درگیر مشاجره شوند

هنگام درگرفتن مشاجره و نزاع نباید شرکا، کارمندان را گرو بگیرند. در مشاجره‌ای که مربوط به مسائل بین شرکا است، نباید از کارمندان کمک گرفت. چنین کاری فقط باعث خراب شدن روابط هر دو طرف می‌شود. هیچ یک از شرکا نباید نزد کارمندان، دیگری را بی‌اعتبار کنند.

10. اجرایی کردن تصمیمات

وقتی تصمیمی گرفته شد، باید برای اجرای آن دست به کار شد. شرکا می‌توانند با هم مخالف باشند؛ اما زمانی که تصمیمی اتخاذ شد، تمامی گروه‌ها (اشخاص) باید دست به کار شوند تا تصمیم عملی شود. مجال دادن به تردید‌ها هرگز ثمربخش و مفید نیست.

11. تقدم اهداف شرکت بر اهداف شخصی

در گروه (من) وجود ندارد. شرکا باید یاد بگیرند کاری را انجام دهند که در طولانی مدت برای شرکت و شراکتشان بهترین باشد و تنها بر آن چه در زمان حال برای خود یا موقعیت حرفه‌ای آن‌ها مفید است، تمرکز نکنند. به این منظور، لازم است اهداف شرکت به وضوح بیان و به‌ روز شوند. شرکا باید درباره‌ چگونگی انطباق اهداف شخصی‌شان با اهداف شرکت بحث و تبادل نظر کنند.

12. اهمیت توجه به توانایی‌های افراد در تنظیم قرارداد مشارکت

اطلاع از توانایی‌های گوناگون شرکا و این که این توانایی‌ها چگونه در مجموع نیازهای شرکت را تأمین می‌کنند، گام مهمی است برای درک این که هر یک از اشخاص چه جایگاهی در این کل دارند و کجای کار را می‌گیرند.
آگاهی از مهارت‌های هر یک از شرکا و این که چگونه تک‌تک این مهارت‌ها باعث بهتر شدن شرکت می‌شوند، نیازمند بحث و گفت‌وگو میان افراد است.

پلتفرم حقوقی یسرا و قرارداد مشارکت

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با قراردادهای مشارکت و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقی و قرارداد سرمایه‌گذاری ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای ، قرارداد کوفاندر ، قرارداد تولید محتوا ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد تیم فنی ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد طراحی سایت ، قرارداد بازاریابی و مارکتینگ و سئو ، قرارداد تأمین‌کنندگی ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ ، قرارداد طراحی وبسایت و قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف، استاپ‌کاپشن، قرارداد با تیم‌های حسابداری و مالی، قراردادهای مشاوره‌ای مانند مشاوره فنی، مشاوره حقوقی ، مشاوره مالی، مشاوره مارکتینگ ، قرارداد فروش سهام و سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.

مشاوره حقوقی رایگان در رابطه با قرارداد مشارکت

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد  را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری قرارداد مشارکت باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
تنظیم قرارداد, قرارداد مشارکت مدنی, قرارداد مشارکت, نحوه تنظیم قرارداد مشارکت, کسب و کارهای مجازی, قرارداد استارتاپ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است