02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

کوفاندر کیست و چرا باید قرارداد کوفاندر را جدی بگیریم

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/21
کوفاندر کیست و چرا باید قرارداد کوفاندر را جدی بگیریم

آشنایی با مفهوم کوفاندر و شرایط آن در کسب و کارهای اینترنتی

حتما در زمان بررسی مراحل شروع استارتاپ خود با نام قرارداد کوفاندر برخورد کرده اید و شاید برای شما این سوال پیش آمده باش که اصلا کوفاندر کیست و چرا باید قرارداد کوفاندر داشته باشیم؟ در مقالات متعددی در این سایت درباره قرارداد کوفاندر و شرایط و نکات مهم این قرارداد توضیح کافی داده ایم. اما در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم کوفاندر کیست تا بهتر تشخیص دهید که کدام دسته از دوستان کاری و شرکای شما، کوفاندرهای مجموعه شما هستند. در یک تعریف ساده، کوفاندر که در برخی از متون از آن با عنوان هم بنیانگذار هم نام برده می‌شود، شخصی است که به ایجاد یک شغل، سازمان، استارتاپ، اتحادیه یا نهاد کمک می کند اما موسس اصلی آن نیست.
به فردی که در ابتدا، شغل، سازمان یا استارت آپی را ایجاد می‌کند، فاندر یا بنیانگذار یا موسس می‌گوییم. در همه استارتاپ‌ها، اگر بنیانگذاری اولیه هم به تنهایی ممکن باشد، پس از ایجاد و در مرحله رشد کسب و کار، امکان انجام و مدیریت تمام بخش ها، به تنهایی  دشوار و در مراحلی هم غیر ممکن است. حتی گاهی از همان ابتدا نیز صاحب ایده، صاحب سرمایه و صاحب دانش فنی لازم برای راه اندازی آن ایده، یک نفر نیست و برای آغاز کار نیز یک فاندر به تنهایی نمی‌تواند استارتاپ را تاسیس کند. بنابراین شما همواره یا در آغاز راه یا اندکی بعد از آغاز، نیاز به همراهانی دارید که مانند خودتان درگیر مسائل استارتاپ شوند و بخشی از کارها را به عهده بگیرند. به این فرد یا افراد، کوفاندر می‌گوییم.

تفاوت کوفاندر با سایر کارکنان

کوفاندر با کارمندان شما که در ساعات مشخص وظایف مشخصی را انجام می‌دهند، تفاوت دارد. معمولا شما از کارمندتان انتظار ندارید که همیشه و در همه حال دغدغه رشد استارتاپ شما را داشته باشد. حتی در هر لحظه از کار که کارمند شما از منافع شخصی خود برای منافع سازمان چشم پوشی نکند نیز نمی‌توان او را سرزنش کرد.
اگر برای شما هم این سوال وجود دارد که کوفاندر کیست لازم است به این نکته توجه کنید که کوفاندر مانند شخص فاندر، کسب و کار را از آن خود می‌داند و بخشی از وظایف و مسئولیت‌های یک بنیانگذار یا مالک کسب و کار را بر عهده می‌گیرد و در واقع شریک کسب و کار است. به عبارت دیگر، کوفاندر کسی است که با شما در کسب و کارتان شریک می شود و در ازای دریافت درصدی از سهام استارتاپ، بخشی از وظایف را به عهده می گیرد.
معمول ترین حالت در استارتاپ ها این است که یکی از کوفاندر ها مسئول مسایل فنی و دیگری مسئول مسایل اجرایی، مالی و بازاریابی می شود.
همانطور که ناگفته هم قابل حدس زدن است و شاید در بسیاری از کارهای زندگی تجربه کرده باشید، اینکه فقط دو یا چند نفر تنها با انجام دادن وظایف مختلفی که بین خود تقسیم می‌کنند، بتوانند یک شرکت را شکل دهند و به موفقیت برسانند، ممکن نیست. در واقع اینکه فقط با به اشتراک گذاشتن زمان و دانش یا توانایی فردی در یک استارتاپ بتوان تبدیل به کوفاندر شد، ایده کاملی نیست.

اهمیت کوفاندرها

کوفاندرها در واقع شرکایی هستند که هویت سازمان و فرهنگ سازمانی را شکل می دهند و باید در انتخاب آنها دقت کنید، زیرا قرار است احتمالا برای همیشه با افکار و عقاید و روش‌های کاری یکدیگر هماهنگ باشید و درک متقابل و حمایت و پوشش کاری نسبت به یکدیگر داشته باشید و فرهنگ سازمان را شکل دهید.

مسائل حقوقی و قانونی درباره کوفاندر

اما آیا شما همواره افرادی که هم شناخت و هم اعتماد و همفکری داشته باشید، در اختیار دارید تا به عنوان کوفاندر به مجموعه خود اضافه کنید؟ یعنی آیا شما هم می توانید تشخیص دهید که بهترین گزینه برای کوفاندر کیست ؟ طبیعتا این امکان ندارد و اگر هم داشته باشد نمی‌توان مطمئن بود که در صورت رشد و توسعه استارتاپ، روابط و عقاید و رفتارهای کوفاندر ها به همان شکل زمان آغاز کار باقی بماند.
بنابر این بهتر است که وقتی توافقهای اولیه و شناخت اولیه طرفین از یکدیگر شکل گرفت، یک توافق رسمی که در آن وظایف و مسئولیتهای هر فرد و سهم او از این شراکت مشخص می‌شود، بین آنها نوشته شود. به این توافقنامه، قرارداد کوفاندر می‌گویند.
کلمه کوفاندر بیشتر یک عنوان غیر رسمی و مصطلح است. این نکته را هم به یاد داشته باشید که صرف سرمایه گذاری در یک استارت آپ، شخص سرمایه گذار را تبدیل به کوفاندر نخواهد کرد و برای این موارد باید قرارداد سرمایه گذاری بین موسسین یا فاندرها و سرمایه گذار منعقد شود.

آیا کوفاندر همان سرمایه گذار است؟

حالا بهتر می توان تشخیص داد که کوفاندر کیست ؟ کوفاندرها، معمولا آورده ای غیر از سرمایه دارند و تجربه و گاهی دستمزد پایین گرفتن و از همه مهمتر مسئولیت پذیری آنها در تقسیم کارهای اصلی فنی و اجرایی یک استارتاپ اهمیت دارد.
اگر شما درحال ایجاد یک استارتاپ هستید و قصد دارید برای اجرایی کردن ایده خود یک یا چند کوفاندر را در کنار خود داشته باشید، قبل از هر چیزی دقت کنید هرگز فردی را بدون امضای یک قرارداد محرمانگی و امضای قرارداد درباره مسئولیت ها، محدوده اختیارات و غرامت ها به مجموعه خود اضافه نکنید.
با توجه به ماهیت کسب‌وکاری هر استارتاپ، شرکای موسس یا توسعه دهنده آن باید در هنگام ورود به این شراکت طی یک قرارداد رسمی به شرح روابط کاری میان خود بپردازند که به این توافق رسمی، قرارداد کوفاندر گفته می‌شود.
همانطور که گفته شد، کوفاندر یک عنوان حقوقی و مسئولیت قانونی نیست. اما قرارداد کوفاندر که از آن با عنوان قرارداد هم‌بنیانگذران یا Co-Founder Agreement هم نام برده می‌شود، چارچوبی قانونی و حقوقی است که بر مبنای آن، بنیانگذاران و شرکای یک استارتاپ روابط میان خود و سایر مؤسسین‌ را به شکل قانونی مشخص می‌کنند. این قرارداد به شما کمک می‌کند تا ایده  یا دانش یا توان اجرایی خود خود را با ایجاد تعهد برای طرفین، با دیگران به اشتراک بگذارید و آن را گام به گام جلو ببرید.

مشاوره حقوقی رایگان درباره تنظیم قرارداد کوفاندر

صرف نظر از این که طرف قرارداد شما به عنوان کوفاندر کیست ، در یک قرارداد کوفاندرنکات مهمی مثل وظایف هر یک از مؤسسین، درصد سهام هر یک از مؤسسین، مالکیت معنوی و غیره مطرح می‌شود.
اگر قصد تنظیم قرارداد کوفاندر با شرکای خود را دارید و برای این کار نیازمند مشاوره هستید، سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی یسرا در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
در صورت نیاز به مشاوره درباره مسائل مربوط به کوفاندر به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد کوفاندر و انواع قراردادهای مربوط به کسب و کارهای اینترنتی را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید. تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی قراردادها را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود درباره کوفاندر و کسب و کارهای مجازی را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید. درصورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما درصورت در خواست مشاوره تلفنی یا حضوری درباره قرارداد کوفاندر یا سایر قراردادهای مورد نیاز در کسب و کارهای اینترنتی باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
استارتاپ, قرارداد کوفاندر, مشاوره حقوقی کوفاندر, وکیل استارتاپ, شریک استارتاپ, شراکت, هم بنیانگذار,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است