کلاهبرداری رایانه ای چگونه رخ می دهد؟

کلاهبرداری رایانه‌ای, جرایم سایبری, جرایم رایانه‌ای, جرم کلاهبرداری رایانه‌ای, وکیل جرایم اینترنتی , وکیل جرایم سایبر,

 
طی سال‌های اخیر کامپیوتر نقش مهمی در زندگی ما پیدا کرد و با کاربری مفید خود تاثیر زیادی می‌گذارد. در این میان اگر حواسمان به امنیت سیستم نباشد، درگیر مسایل مهمی مانند کلاهبرداری رایانه ای خواهیم شد که می‌تواند وقت و سرمایه فراوانی را از ما بگیرد. اگر می‌خواهید اطلاعاتی کامل در این باره داشته باشید تا جلو کلاه‌برداری احتمالی را بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه همراه ما باشید.
 
تعریف کلاه برداری رایانه ای
اگر دوست دارید بدانید که کلاهبرداری رایانه ای چیست، باید به شما بگوییم که نوعی از جرایم رایانه‌ای شمرده می‌شود که طی آن مجرم اطلاعات حساب شخصی فرد را به دست آورده و اقدام به دزدی می‌کند. در واقع هر فعالیت غیرمجاز کامپیوتری که منجر به برداشته شدن مال از حساب افراد شود، کلاه برداری رایانه‌ای محسوب می‌شود و پیگرد قانونی دارد.
 
تاریخچه کلاهبرداری رایانه ای
اولین تلاش برای تصویب قانون مقابله با کلاهبرداری های رایانه ای در ایران به سال 1372 بازمی‌گردد. یعنی زمانی که برای نخستین بار به ماده‌ها و تبصره‌های مربوط این حوزه پرداخته شد و پس از کشمکش‌های فراوان در سال 1379 قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای کامپیوتری شکل گرفت. البته این پایان کار نبود و در نهایت در سال 1388 قانون جرایم رایانه‌ای در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.
 
 
تفاوت کلاهبرداری رایانه ای با کلاهبرداری سنتی 
اگر می‌خواهید بدانید که کلاهبرداری سنتی و رایانه ای چه تفاوتی با هم دارند، باید به شما بگوییم که در کلاه‌برداری از طریق کامپیوتر سرقت تنها از طریق رایانه صورت می‌گیرد و ممکن است هیچ وقت سارق را نبینید. در کلاه‌برداری سنتی رفتار فیزیکی دزد قابل مشاهده است. مثلا دزد به شما نزدیک شده و کیفتان را به سرقت می‌برد؛ در حالی که در کلاه‌برداری رایانه‌ای به طور ناملموسی اموال شما دزدیده می‌شود. به خاطر بسپارید که کلاهبرداری رایانه‌ای پیچیدگی خاصی دارد و تنها افرادی که در معرض آن قرار دارند، قربانی می‌شوند.
 
مجازات کلاهرداری رایانه ای
در صورت اثبات کلا برداری رایانه ای مجرم به یک تا 5 سال حبس محکوم می‌شود، همچنین ملزم به پرداخت جزای نقدی است. البته ناگفته نماند که اموال مسروقه نیز به صاحب آن بازگشت داده خواهد شد.
مطابق ماده 13 قانون هرکس به صورت غیرمجاز از سامانه‌های مخابراتی اقدام به محو، ایجاد و یا متوقف کردن داده‌ها کرده و مال دیگری را از آن خود کند، مجرم شناخته شده و به جزای نقدی بیست میلیون ریال و یا حبس از 1 الی 5 سال محکوم می‌شود.
 
انواع کلاه برداری رایانه ای
کلاهبرداری رایانه ای انواع گوناگونی دارد که در ادامه به طور مختصر بیان خواهیم کرد:
- کلاهبرداری تجاری
- کلاهبرداری از بیمه‌های اینترنتی
- کلاهبرداری از بازی‌های کامپیوتری
- کلاهبرداری از موسسات مالی
- کلاهبرداری از اطلااعات رایانه
- کلاهبرداری مالیاتی علیه دولت
مصادیق کلاه برداری رایانه ای
 
هر حالتی که منجر به دزدی از طریق اینترنت شود، کلاهبرداری رایانه ای شناخته می‌شود. به دست آوردن وجه از طریق ورود بدون وجوز به کامپیوتر (چه شرکت و موسسه باشد، چه عمومی) کلاهبرداری اینترنتی شناخته می‌شود. همچنین دست بردن در داده‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای (مانند برنامه‌نویسی) نیز از جمله مصادیق دزدی محسوب می‌شوند که باید با آن آشنا باشید. فراموش نکنید که متوقف کردن داده‌ها به معنای قطع دسترسی به اطلاعات است که از دیگر مصادیق این نوع از دزدی شناخته می‌شود.
جرم کلاه برداری رایانه ای در اروپا
جرم کلاهبرداری رایانه ای از دیدگاه اروپاییان به معنای وارد کردن، تغییر و یا وقفه در داده‌ها است که در نتیجه منجر به ضرر اقتصادی می‌شود. سوء استفاده از داده‌ها، تحصیل وجه غیرقانونی، اقدامات غیرمجاز و غیره از جمله تعاریفی است که درباره اروپا درباره کلاهبرداری رایانه‌ای مطرح می‌شود.
چند نکته مهم
- وارد کردن اطلاعات به سیستم بانک و موسسات مالی از جمله مصداق کلاهبرداری رایانه ای شناخته می‌شود.
- ممکن است کلاهبرداری کامپیوتری با جرایم دیگری مانند جعل کارت‌های اعتباری همراه باشد.
- طبق ماده 67 شروع این اقدام نیز جرم محسوب می‌شود.
- هک اطلاعات نیز در نوع خود جرم است.
 
نحوه ثبت شکایت
در صورت بروز کلاهبرداری رایانه ای قانون در کنار شماست. برای ثبت شکایت لازم است که به دادسرای جرایم رایانه‌ای مراجعه نمایید. این دادسرا وظیفه دارد که به جرایم متعلق به فضای مجازی و کامپیوتر رسیدگی کند. همچنین پلیس فتا با این قبیل جرایم برخورد می‌کند. در صورت بروز این مشکل باید به سایت اینترنتی پلیس فتا مراجعه کرده و روی آیکون ارتباطات مردمی کلیک نمایید. در آنجا باید نشانی، مشخصات و شماره تماس خود را ثبت کرده و در نهایت برای پیگیری شکایت با شما تماس گرفته می‌شود. همچنین دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در خدمت شما است تا مشکل شما را بررسی کنید.
چگونه از کلاهبرداری جلوگیری کنیم؟
- هرگز کارت اعتباری خود در اختیار افراد غریبه قرار ندهید و هنگام خرید، خود کارت بکشید.
- با استفاده از آنتی ویروس‌های مختلف، امنیت سیستمان را تامین کنید.
- گذرواژه خود را هر از گاهی تغییر دهید.
- هیچ‌گاه اطلاعات شخصیتان را در درگاه‎‌ها ذخیره ننماید.
- به هیچ وجه ایمیل‌های ناشناس را باز نکرده و آن‌ها را پاک کنید.
- همیشه از داده‌هایتان به طور منظم پشتیبان‌گیری کنید.
- در صورت بروز مشکل مشورت با یک وکیل آگاه می‌تواند چاره‌ساز شما باشد.
- بعضی از تبصره‌های قانون ابهام دارند و لازم است تا از افراد حرفه‌ای مشاوره بگیرید.
- همیشه از علم روز آگاهی داشته باشید و به کودکان خود بیاموزید.
- در هنگام خرید اینترنتی به جعلی نبودن درگاه‌ها دقت کنید. (درگاه‌های جعلی با کمی تغییر در نام دیده می‌شوند)
- در صورت بروز مشکل مراجعه به پلیس فتا و ثبت شکواییه اولین گام برای احیای حقتان است.
کلام آخر
اکنون که با ارکان جرم کلاهبرداری رایانه ای آشنا شدید، می‌دانید که چگونه خود را از گزند این گونه آسیب‌ها در امان بدارید. همواره به خاطر داشته باشید که با حفظ امنیت سیستمتان می‌توانید از بروز هر گونه دزدی جلوگیری کرده و دچار ضرر مالی نشوید. فراموش نکنید که با مطالعه مقاله‌های روز بر علمتان بیفزاید و آن را به کودکان نیز آموزش دهید. به آن‌ها یاد بدهید که در هنگام خرید با کارت اعتباری اصول ایمنی را رعایت کنند و کارت را در اختیار غریبه‌ها قرار ندهند.