02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

چگونه برای مارکت پلیس ها (Market Place)، قرارداد تامین کنندگان بنویسیم

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/11
چگونه برای مارکت پلیس ها (Market Place)، قرارداد تامین کنندگان بنویسیم

قرارداد برد-برد برای مارکت پلیس، تامین کننده و مصرف کننده

همانطور که در مقالات پیشین هم توضیح دادیم، یکی از قراردادهایی که در مرحله قبل از آغاز به کار برخی از استارتاپ‌ها باید منعقد شود، قرارداد تامین کنندگان است. این قرارداد برای استارتاپ هایی که از نوع مارکت پلیس هستند بیشتر کاربرد دارد. در این مقاله توضیح خواهیم داد که مارکت پلیس ها چه استارتاپهایی هستند و چرا قرارداد تامین کنندگان برای آنها اهمیت دارد.
مارکت پلیس یکی از پرطرفدارترین انواع استارتاپ است و علت علاقه فراوان به ایجاد آن، علاوه بر چشم‌انداز خوب اقتصادی، افزایش نیازهای عمومی در حوزه‌های مختلف به خرید کالا و خدمات به صورت آنلاین از تامین کنندگان مختلف است.
مارکت پلیس در واقع بستری است که در آن کالاها و خدمات از سوی همه تولیدکنندگان، فروشندگان و ارائه کنندگان عرضه می‌شود و مشتری می‌تواند با مقایسه آنها، کالا یا خدمت مورد نظر خود را انتخاب کند، خرید آنلاین انجام دهد و آن را دریافت کند. بنابراین هر مارکت پلیس از سه بخش شامل مدیر مارکت، تامین کنندگان و مشتریان تشکیل شده است.

چرا مارکت پلیس ها محبوب شدند؟

همانطور که گفتیم علاوه بر چشم انداز اقتصادی مناسب، مسائل دیگری نظیر نیازهای متنوع و روزافزون در بازار هم بر جذابیت و محبوبیت مارکت پلیس ها افزود. اما یکی دیگر از دلایل محبوبیت این نوع استارتاپ ها، حذف نیاز به انبار فیزیکی و در نتیجه صرفه جویی در سرمایه و هزینه‌ ها است. زیرا مارکت پلیس ها به عنوان بستر فروش آنلاین، نه لازم است کالایی از فروشنده یا تولیدکننده اصلی خریداری کنند و سرمایه ای بابت آن تامین کنند و نه لازم است محصولات را تا زمان سفارش مشتری انبار کنند و هزینه‌های انبارداری را بپردازند. بلکه محصولات در انبار تامین‌کنندگان قرار دارد و پس از دریافت سفارش ارسال محصول از این انبارها صورت می‌گیرد.
در طرف دوم هم تامین کنندگان و فروشندگان اولاً به دلیل اینکه در مارکت پلیس ها فروش نقدی است از اینکه کالا و خدماتشان در این بستر به فروش برسد استقبال می‌کنند. اما مزیت اصلی برای فروشندگان و تامین کنندگان این است که در مارکت پلیس ها در واقع تبلیغات کالای آنها به رایگان صورت می‌گیرد و هر جوینده‌ای که به دنبال کالا یا خدمات آنها باشد خود به خود در معرض معرفی آن در کنار سایر رقبا قرار خواهد گرفت. دامنه مخاطبان این سایتها نیز محدود به یک منطقه نیست و با اتصال به مارکت پلیس ها شما محصول خود را در دسترس تمامی مردم در هر کجای کشور و حتی در برخی موارد خارج از کشور قرار می‌دهید.
این بستر آنلاین علاوه بر مزایایی که برای مدیر استارتاپ و تامین کنندگان محصول دارد، برای مشتریان هم جذاب است. زیرا زمینه مقایسه و انتخاب را فراهم می٬کند و رقابت بین تامین کنندگان را افزایش می‌دهد که می‌تواند منجر به کاهش قیمت یا افزایش خدمات و کیفیت شود. 
 
قرارداد تامین کنندگان مارکت پلیس

قوانین مارکت پلیس و اهمیت قرارداد تامین کنندگان

ایجاد یک وب ‌سایت مارکت پلیس نیازمند رعایت مجموعه ‌ای از قواعد و مقررات است و علاوه بر آن یک سری شرایط نیز از سوی مدیران مارکت پلیس وضع می‌شود که هم تامین کنندگان و هم مشتریان قبل از آغاز معامله از طریق این بسترها، باید موافقت خود را با این شرایط اعلام و ثبت کنند. قوانین و مقررات عمومی و شرایط اختصاصی هر مارکت پلیس در جلوگیری از سوء استفاده های مختلف تاثیرگذار است.
مسائلی نظیر اعلام مالکیت وب سایت، ابزار و نحوه اعمال قدرت در مورد نقض کنندگان قوانین و حدود مسئولیت ‌های موسس سایت از جمله مواردی است که باید از ابتدا مشخص باشد. مانند هر نوع کسب و کار آنلاین دیگری، تضمین این اولین موارد، منوط به کسب مجوزهای قانونی لازم برای راه ‌اندازی مارکت پلیس است. در واقع رسمیت بخشی به این بازارهای آنلاین از مسیر قانونی، اولین گام برای جلب اعتماد مشتریان و تامین کنندگان نسبت به پلتفرم شماست. ما در مقالات قبلی درباره دریافت “ نماد اعتماد الکترونیکی ” یا همان “ ای ‌نماد ” و شرایط دریافت آن برای کسب و کارهای آنلاین توضیح داد‌ایم. ای نماد به خریداران اطمینان می‌دهد که می توانند بدون هیچ مشکلی، پرداخت ‌های اینترنتی را برای خرید محصول خود انجام دهند زیرا سایت مربوطه تاییدیه ‌های لازم را دارد. شما البته به غیر از اینماد ، به مجوزهای دیگری نظیر مجوز راه اندازی رسانه ‌های دیجیتال و مجوز نظام صنفی رایانه ‌ای هم نیاز دارید. درصورت نیاز به راهنمایی، مشاوره یا انجام امور مربوط به کسب انواع مجوزهای مربوط به کسب و کارهای آنلاین می‌توانید از خدمات آنلاین و حضوری تیم حقوقی یسرا استفاده کنید.
اما پس از اخذ همه این مجوزها که در واقع مقدمه آغاز کار شما هستند، نوبت به اصلی ترین قرارداد در کسب و کار شما یعنی قرارداد تامین کنندگان می‌رسد.

چگونه قرارداد تامین کنندگان را بنویسیم؟

وقتی شما همه مجوزها را کسب کردید و به لحاظ فنی هم بستر اینترنتی مناسب برای مارکت پلیس خود فراهم کردید، نوبت به عقد قرارداد با تامین کنندگانی می‌رسد که قرار است کالا یا خدمات آنها را در مارکت پلیس خود به مشتریان عرضه کنید. اغراق نیست اگر بگوییم که شکست یا پیروزی کسب و کار شما بستگی به دقت و ظرافتتان در تدوین قرارداد با تامین کنندگان دارد. در قرارداد تامین کنندگان، شما به عنوان مالک وبسایت، بخشی از فضای آن را در اختیار هریک از تامین کنندگان یا تولیدکنندگان کالا و محصول قرار می ‌دهید و بین شما قراردادی منعقد می‌شود تا فرایند فروش تحت مقررات مارکت پلیس شما انجام شود. نوشتن چنین قراردادی پیچیدگی ‌های خاصی دارد و ممکن است بسته به نام و اعتبار هر برند، نوع محصول و بسته به اینکه شما در مرحله استارت و شروع هستید یا در مراحل رشد و بلوغ و توسعه استارتاپ، همچنین بسته به وزن و سهم شما از بازار و بسیاری عوامل دیگر، لازم باشد تا قرارداد با هر تامین کننده، جزئیاتی متفاوت از قرارداد تامین کننده دیگر داشته باشد. پیشنهاد ما این است که این کار را حتما با مشورت وکلا و کارشناسانی که تجربه کافی در زمینه قراردادهای مربوط به استارتاپ ها دارند، انجام دهید.
اما به طور کلی در یک قرارداد صحیح با تامین کنندگان، باید تمامی تعهدات  طرفین قرارداد از لحظه ثبت سفارش مشتریان تا تحویل کالا و وصول و تقسیم پول و بازه‌های زمانی قرارداد مشخص شده باشد.
قرارداد حتما باید زمان دار باشد و نحوه قطع همکاری و تعهداتی که بعد از پایان همکاری تا زمان مشخص به عهده هریک از طرفین خواهد ماند هم در آن پیش بینی شده باشد.
یکی دیگر از مسائلی که در قرارداد تامین کنندگان مارکت پلیس ها باید مورد توجه قرار گیرد، توافق بر سر مسائل کیفی محصول یا خدمت است. اینکه معیار داوری درباره اختلافات راجع به کیفیت محصول چیست و تامین کننده باید چه استانداردهایی را در محصول خود رعایت کند، باید در قرارداد مشخص شود.

استفاده از پلتفرم یسرا برای نوشتن قرارداد تامین کنندگان مارکت پلیس

اگر برای نوشتن قرارداد تامین کنندگان مارکت پلیس خود نیاز به مشاوره دارید و یا به عنوان یک تامین کننده در نوشتن قرارداد با یک مارکت پلیس دچار مشکل شده‌اید، تیم حقوقی یسرا با وکلای مجرب در حوزه کسب و کارهای اینترنتی، آماده ارائه خدمات آنلاین و حضوری به شماست.
پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با قرارداد تامین کنندگان مارکت پلیس ها و  استارتاپ و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقی ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای ، قرارداد کوفاندر یا تیم‌سازی ، قرارداد تولید محتوا ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد تیم فنی ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد تأمین‌کنندگی ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ و قرارداد طراحی وبسایت ، قراردادهای مشارکت ، قرارداد طراحی سایت ، قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف،سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.

مشاوره حقوقی مارکت پلیس ها

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص اهمیت داشتن قرارداد تامین کنندگان مارکت پلیس خود، را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
قرارداد تامین کنندگان, پلتفرم فروش, تامین کنندگان, استارتاپ, مارکت پلیس,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است