02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

چه زمان باید اقدام به ثبت شرکت برای استارتاپ ها کنیم

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/30
چه زمان باید اقدام به ثبت شرکت برای استارتاپ ها کنیم

اهمیت ثبت شرکت برای استارتاپ

ممکن است در ابتدای فعالیت، اهمیت ثبت شرکت برای استارتاپ ها چندان شفاف نباشد. اما به مرور زمان و به دلیل افزایش هزینه های مالی و زمانی که اعضای استارتاپ باید بپردازند به این واقعیت پی خواهند برد که باید روابط حرفه ای خود را مکتوب و رسمی کنند و مشخص باشد که هر کدام چه مقدار آورده و چه مقدار سهام و امتیاز دارند. این کار نیازمند ثبت شرکت و همچنین انعقاد قراردادهای مختلف جهت شفافیت و اطمینان بیشتر در همکاری اعضای تیم استارتاپی است.

قوانین مربوط به ثبت شرکت

در مورد ثبت شرکت ها سه قانون مهم وجود دارد که به شرح مقابل هستند:
ماده 195 قانون تجارت می‌گوید: «ثبت کلیه شرکت های مذکور در این قانون الزامی و تابع جمیع مقررات ثبت شرکت ها است.»
«برابر قانون ثبت اسناد، ثبت شرکت‌نامه‌ها اجباری است؛ طبق ماده 47 قانون ثبت در نقاطی که در اداره ثبت اسناد و املاک دفاتر رسمی موجود بوده وزارت عدلیه مقتضی بداند ثبت اسناد ذیل اجباری است:
  • کلیه عقود و معاملات راجعه به عین یا منافع اموال غیرمنقوله که در دفتر املاک ثبت نشده.
  • صلح‌نامه، هبه‌نامه و شرکت‌نامه»
ماده 48 مقرر داشته است: «سندی که مطابق مواد فوق باید به ثبت برسد، اگر به ثبت نرسیده باشد، در هیچ یک از ادارات و محاکم پذیرفته نخواهد شد.» همچنین پیش از اقدام به ثبت شرکت برای استارتاپ این نکته را هم در نظر بگیرید که علاوه بر ثبت شرکت، در صورت نیاز، لازم است که سایر مجوزهای صنفی مربوط به فعالیت خود را هم کسب نمایید. در این مورد، تبصره یک ماده پنج قانون اصلاح قانون نظام صنفی مصوب 1368/2/31 مقرر می کند که:
«کلیه شرکت هایی که مشمول قانون نظام صنفی هستند، موظفند ظرف مدت یک سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون نسبت به اخذ پروانه کسب از اتحادیه مربوطه اقدام کنند. در غیر این صورت ثبت آنها در اداره کل ثبت شرکت ها غیرقانونی است و همچنین از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون ثبت شرکت های مشمول قانون نظام صنفی فاقد پروانه کسب ممنوع خواهد بود.»
از این تبصره این گونه برداشت می شود که اخذ مجوز فعالیت (در صورت نیاز) به اندازه ثبت شرکت اهمیت دارد و بهتر است در این مورد هم اقدام جدی صورت دهید. همچنین، ثبت شرکت های تجاری بر اساس نظامنامه قانون تجارت وزارت عدلیه مصوب 1311 الزامی است. در ماده یک این نظامنامه مقرر شده است که لازم است شرکت های تجارتی به موجب شرکت‌نامه رسمی در اداره ثبت اسناد یا دفتر اسناد رسمی محل فعالیت خود به ثبت برسند.
در ماده دو این نظامنامه آمده است که «ثبت شرکت های تجارتی باید در دایره ثبت شرکت ها و در خارج تهران در اداره ثبت‌اسناد مرکزی اصلی شرکت به ثبت برسند.»
 
اقدام به ثبت شرکت
 
در صورتی که در آن محل اداره یا دایره یا شعبه ثبت اسناد وجود ندارد، لازم است که ثبت در دفتر اسناد رسمی انجام شود. و در صورت عدم دسترسی به دفتر اسناد رسمی، لازم است ثبت در دفتر محکمه ابتدائی یا صلحیه انجام شود. اما ظرف مدت سه ماه باید در دفتر ثبت اسناد به ثبت برسد. این قانون اهمیت ثبت شرکت را مشخص می کند. چرا که حتی در صورت عدم دسترسی به دفتر ثبت اسناد، این امر ضرورت دارد. براساس این قوانین، فعالیت شرکت ها و مجموعه هایی که مراحل ثبت را طی نکنند مجاز نبوده و مقام ذی صلاح می تواند از ادامه فعالیت آنها جلوگیری کند.

آیا ثبت شرکت برای استارتاپ الزامی است؟

ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که آیا از نظر قانون تجارت الزامی برای ثبت شرکت برای یک ایده استارتاپی وجود دارد یا این که اعضای تیم می توانند بدون این کار هم به فعالیت خود ادامه دهند؟ واقعیت این است که در این مورد پاسخ برای همه یکسان نیست. قانون تجارت انجام بعضی از فعالیت ها را منوط به ثبت شرکت تجاری کرده است. مانند بازاریابی، مدیریت و برگزاری رویدادهای نمایشگاهی، واسطه گری و خرید و فروش و موضوعاتی از این دست.
یک شرکت زمانی به عنوان یک شخصیت حقوقی با هویت کامل شناخته می شود که در اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری به ثبت رسیده باشد. از این نظر تفاوتی بین استارت آپ ها و سایر انواع فعالیت ها وجود ندارد و در هر صورت مراحل و قوانین ثبت شرکت یکسان است.

چه زمان باید اقدام به ثبت شرکت برای استارتاپ کنیم؟

واقعیت این است که این امر تا حدود زیادی بستگی به دیدگاه ها و استراتژی های مدیریتی صاحبان استارتاپ دارد. در مورد بیشتر فعالیت های استارتاپی همانطور که از ماهیت این فعالیت ها مشخص است، آینده به طور شفاف و دقیق مشخص نیست. به عنوان مثال نمی توان به درستی تعیین کرد که در ادامه راه چه افرادی به تیم اضافه می شوند. از طرفی ممکن است نتوانیم زمان دقیق آغاز فعالیت را تخمین بزنیم. همچنین این احتمال وجود دارد که ایده ما در همان مراحل آزمون و نظر سنجی و مطالعه بازار با تغییرات اساسی روبرو شود.
با توجه به این عدم قطعیت ها در فعالیت استارتاپ، می توان بهترین زمان ثبت شرکت برای استارتاپ را زمانی در نظر گرفت که بسیاری از این ابهام ها برطرف شده باشد. به بیان بهتر به بنیان گذاران پیشنهاد می کنیم که زمانی برای ثبت شرکت اقدام کنند که:
  • ایده آنها تنها به صورت برخی داده های مفروض در ذهنشان نباشد و مطالعات بازار و امکان سنجی بر روی ایده انجام شده باشد.
  • اعضای تیم، شرکا، و سهامداران اصلی استارتاپ مشخص شده باشند. به بیان دیگر مشخص باشد که چه افرادی بنیان گذاران این استارت آپ هستند؟
  • مقدار آورده هر کدام از افراد مشخص شده باشد. چرا که فرد صاحب ایده و همچنین سایر بنیان گذاران بر اساس آورده و همچنین وظایف و مسئولیت های خود در شرکت سهیم خواهند بود. این نکته را در نظر بگیرید که پس از آغاز فعالیت تیم و تا پیش از رسیدن به مرحله اجرا، ممکن است این افراد و مسئولیت های آنها تغییر کنند.
پس از عبور از مرحله طراحی و انجام تست های محصول و با نزدیک شدن به مرحله اجرا (یا همان لانچ استارتاپ)، زمان ثبت شرکت برای استارتاپ هم فرا می رسد و بنیان گذاران می توانند برای ثبت شرکت و اخذ مجوزها اقدام نمایند. در این زمان ساختار هیات مدیره شرکت، صاحبان سهام، محل شرکت و موضوع فعالیت مشخص شده اند و بنیان گذاران به وضوح می دانند در حال ثبت شرکت برای چه تجارتی و با چه مختصاتی هستند.

مشاوره حقوقی پیرامون ثبت شرکت 

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص اقدام به ثبت شرکت برای استارتاپ و آگاهی از شرایط و قوانین ثبت شرکت ها به شما متقاضیان محترم می باشد.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره ثبت شرکت برای استارتاپ ها را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

مشاوره و خدمات حقوقی یسرا 

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی در خصوص سرمایه گذار استارتاپ ها، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
ثبت شرکت, استارتاپ, استارت آپ, مراحل ثبت شرکت, زمان ثبت شرکت,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است