02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

چرا حقوقدانان تعیین خسارت در قرارداد طراحی سایت را جدی می گیرند

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/27
چرا حقوقدانان تعیین خسارت در قرارداد طراحی سایت را جدی می گیرند

تعیین خسارت در قرارداد طراحی سایت

تا آنجا که به موضوع تعیین خسارت در قرارداد طراحی سایت مربوط می شود، در مقالات دیگری که پیشتر درباره طراحی سایت ارائه شده است، به اهمیت اخذ ضمانت مناسب از طراح سایت اشاره شده است. اما در اینجا درباره نحوه برآورد خسارت و طلب کردن آن از طراح سایت، بیشتر توضیح می‌دهیم.
در بسیاری از دعاوی تیم‌های استارتاپی با تیم فنی این موضوع مطرح می‌شود که قرارداد ما برای تحویل سایت، یک بازه زمانی مشخص، مثلا شش ماه یا یک سال بوده و در مدت تعیین شده کار تحویل داده نشده است. در این شرایط کارفرما خسارت دیرکرد می‌خواهد؛ اما گرفتن چنین خسارتی دشوار است. زیرا تعیین اینکه در مدت زمان از دست رفته، خسارت هایی اعم از اجاره دفتر، هزینه پرسنل، از دست رفتن بازار در مقابل رقبا و بسیاری موارد دیگر، چه میزان بوده و در هر یک از آنها، دیرکرد در طراحی سایت چقدر تاثیرگذار بوده، کاری است بسیار دشوار و زمان بر که معمولا به سادگی امکان پذیر نیست.

راه حل تعیین خسارت در قرارداد طراحی سایت

راه حل این مشکل این است که به موضوع تعیین خسارت در قرارداد طراحی سایت اشاره شود. یکی از روش های تعیین خسارت دیرکرد این است که در قرارداد بنویسیم خسارت تأخیر درصدی از مبلغ کل قرارداد بابت هر روز است. حالت دیگر این است که در قرارداد طراحی سایت جریمۀ نقدی مشخصی به عنان خسارت تعیین کنیم که همه هزینه های احتمالی را پوشش دهد. یادتان باشد که به اندازه خسارتی که پیش بینی کرده‌ید حتما چک معتبر تضمین بگیرید.
 
تعیین خسارت در قرارداد طراحی سایت

خسارت های احتمالی در قرارداد طراحی سایت

خسارت هایی مانند اجارۀ دفتر، هزینۀ تبلیغات و بازاریابی، حقوق نیروها و غیره را هم دقیقا در قرارداد طراحی سایت ذکر کنید تا درصورت نیاز، گرفتن هزینه آنها از مبلغ ضمانت، ممکن باشد. اگر در قرارداد نوشته شود کلیه خسارت های ناشی از تاخیر، چنین بندی نیاز به اثبات دارد؛ اما اگر به تفکیک نوشته شود، به ‌محض اثبات اینکه تاخیر موثر صورت گرفته، طراح موظف است مبلغ تعیین شده را بپردازد.

چگونه جلوی استفاده از کدهای اختصاصی خود را بگیرید؟

در مواردی دیده شده که برخی قالب ها یا ماژول هایی که با دریافت هزینه از یک کارفرما، به طور اختصاصی برای او کدنویسی شده است، توسط طراح به دیگران نیز فروخته می‌شود. اگر کارفرما می‌خواهد مانع از فروش کدها یا قرارگرفتن آن در اختیار دیگران شود، باید در قرارداد دقیقاً قید کند که تیم فنی حق ندارد نرم‌افزاری که او تولید کرده یا نمونۀ مشابهش را برای دیگران تولید کند یا آن را بفروشد و یا به هر نحوی در اختیار سایرین قرار دهد. این موضوع می‌تواند جزو قرارداد محرمانگی یا ان.دی.ای تیم فنی هم باشد.
در بعضی از موارد، وقتی کارفرما درخواست می‌کند که نرم افزار اختصاصی او یا قالب و ماژولی که اختصاصی برای او تولید می‌شود، نباید توسط طراح به دیگر متقاضیان نیز فروخته شود، طراح ادعا می‌کند آنچه که مورد نظر کارفرما است را قبلاً تولید کرده است. در واقع او مدعی می‌شود که این ایده و نیاز اختصاصی شما نیست و محصولی که برای تامین این نیاز در اختیار شما قرار می‌گیرد هم یکی از محصولاتی است که قبلا توسط او طراحی شده و بنابراین شما نمی‌توانید حق استفاده از آن را محدود کنید. پرهیز و دور ماندن از چنین مواردی نیازمند تعیین خسارت در قرارداد طراحی سایت هستند.
معمولا بسیاری از طراحان این ادعا را مطرح می‌کنند، اما در عمل چنین چیزی را از قبل طراحی نکرده اند. بلکه می خواهند با طرح این ادعا، ضمانت عدم استفاده از کار اختصاصی شما را ندهند. در این موارد، حتما در همان زمان، یعنی قبل از بستن قرارداد، نمونه ادعایی طراح را از او بخواهید. اگر چنین نمونه ای وجود داشت و به رویت شما رسید، بپذیرید که این یک قالب یا نرم افزار یا ماژول از پیش طراحی شده است و استفاده از آن محدود به شما نیست. در غیر این صورت، مشخص می‌شود که طراح از قبل چنین چیزی نداشته و استفاده از آنچه به سفارش شما تولید می‌شود، طبق قرارداد می‌تواند در انحصار شما باشد.

طراحی وبسایت یا خرید نرم افزار را از خدمات پشتیبانی جدا کنید

نکته دیگری که همواره توصیه می‌کنیم در قرارداد طراحی سایت به یاد داشته باشید این است که اگر موضوع قراردادی، هم خرید یا طراحی وبسایت یا نرم افزار است و هم خدمات، بهتر است که دو قرارداد جدا برای آن نوشته شود و قرارداد مجزایی برای خدمات و راه‌اندازی و نصب و پشتیبانی و آموزش بنویسید. درباره قرارداد پشتیبانی سایت در یک مقاله دیگر توضیحات لازم را ارائه داده ایم.

مشاوره حقوقی درباره اختلافات در قرارداد طراحی سایت

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه انواع قراردادها و مجوزهای استارتاپ ها آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص قرارداد طراحی سایت و شکایت از طراح سایت به شما می باشد. یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری قرارداد طراحی سایت باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
مالکیت معنوی سایت, مالکیت طرح سایت, خسارت طراحی سایت, تضمین طراحی سایت, کدنویسی سایت, شکایت طراحی سایت,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است