02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

چاقوی دو لبه ی نفوذ اینترنت؛ جرایم اینترنتی پشت در

منتشر شده توسط یسرا در 1399/5/14
چاقوی دو لبه ی نفوذ اینترنت؛ جرایم اینترنتی پشت در

تعریف جرایم اینترنتی

با گسترش نفوذ اینترنت و دسترسی به موبایل و رایانه در هر گوشه و کناری از خانه های ما، میزان جرایم اینترنتی هم بیشتر و بیشتر شدند.
به قول معروف مجرمان همیشه راه خودشان را پیدا می کنند؛ همین هم هست که به هر کاری که دست می زنیم باید راه های حفظ امنیت در آن را خوب بشناسیم که کلاه سرمان نرود.

15 کشور پیشرفته قربانی جرایم اینترنتی

در تایید این موضوع می توانیم نگاهی داشته باشیم به آمار کشورهای پیشرفته ای که بیشترین جرائم اینترنتی زیادی دارند. آمریکا که بخش بیشتری از اقتصاد خود را به سمت دیجیتالی شدن برده است، امروز با ۲۳ درصد جرایم اینترنتی صدرنشین این لیست است.
در ادامه چین با ۹ درصد، آلمان با ۶ درصد، بریتانیا با ۵ درصد، برزیل با ۴ درصد، اسپانیا با ۴ درصد، ایتالیا با ۳ درصد، فرانسه با ۳ درصد، ترکیه با ۳ درصد، هلند با ۳ درصد، هند با ۳ درصد، روسیه با ۲ درصد، کانادا با ۲ درصد، کره جنوبی با ۲ درصد و تایوان با ۲ درصد جز ۱۵ کشور جرم‌خیز سایبری هستند.
از همین رو کنوانسیون بوداپست در پیمانی با نام پیمان جرایم اینترنتی بین المللی در سال 2001 به عنوان اولین پیمان بین المللی ایجاد شده برای مقابله با جرائم اینترنتی تلاش کرد تا با گرد هم آوردن حدود ۴۰ کشور مختلف در کنفرانس بین المللی بوداپست با موضوعیت جرائم اینترنتی به مبارزه با این جرایم برخیزد.

برداشت های غیر مجاز؛ صدرنشین جرایم اینترنتی در ایران

رئیس پلیس فتا نیروی انتظامی بیان کرده است که بیش از ۶۰ درصد جرایم اینترنتی مربوط به برداشت غیرمجاز اینترنتی و همچنین کلاهبرداری اینترنتی است.
بر اساس گزارش پلیس فتا پنج جرم برتر در کشور برابر کلاهبرداری اینترنتی ، مزاحمت اینترنتی ، دسترسی غیرمجاز به داده ها ، هتک حیثیت و نشر اکاذیب بررسی شده است؛ اما اولویت اول در این جرایم، برداشت اینترنتی است که مصداق بارز آن فیشینگ است.
از آن جایی که گسترش زیر ساخت های اینترنتی برای وزارت ارتباطات تا به امروز مهم تر از اهمیت امنیت رفتاری در حوزه فضای مجازی بوده است، هر چند که تعداد کاربران اینترنت هر روز بیشتر می‌شود، اما به همان میزان هر روز هم تعداد بیشتری قربانی ناآگاهی از حفظ امنیت خود در فضای مجازی می شوند.
 
جرایم اینترنتی

جرایم اینترنتی را بهتر بشناسیم

جرایم اینترنتی شامل هر جرمی است که از طریق اتصال به شبکه اینترنت با ابزار پردازش داده از قبیل رایانه یا موبایل انجام شود.
وجه مشترک این جرم با جرایم رایانه ای و سایبری، همان سیستم های رایانه ای است. جرائم اینترنتی یا جرایم علیه داده‌ها تا اواخر دهه ۱۹۹۰ مهم ترین جرایم فضای دیجیتال بودند. در این دهه تمامی جرایم علیه تکنولوژی اطلاعاتی، ارتباطاتی، کامپیوتری، ماهواره ای و شبکه‌های بین المللی تحت عنوان جرایم علیه داده‌ها اطلاق می‌شد.
باید بدانیم که فاصله بین جرایم اینترنتی و جرایم سایبری در تعریف تئوریک مشهود است اما در دنیای واقعی چندان هم قابل جداسازی نیستند. در واقع نسبت این دو به این شکل است که هر جرم سایبری زیر مجموعه جرم اینترنتی قرار می گیرد، اما هر جرم اینترنتی بخشی از جرم سایبری نیست.
به طور مثال جرم نشر اکاذیب در فضای سایبری صورت می گیرد که می توان آن را جرم اینترنتی هم نامید؛ اما سرقت اینترنتی از طریق اینترنت صورت می گیرد و در فضای سایبر نیست بلکه از طریق اینترنت است.
از مصادیق جرائم اینترنتی می توان به آن هایی اشاره کرد که کامپیوتر را به عنوان ابزار ارتکاب جرم به کار میگیرد که معمولا از طریق شبکه های رایانه ای و اینترنت رخ می دهد. مثل کلاهبرداری ، جعل و سرقت رایانه ای و غیره.

حقوق اینترنت و حقوق شبکه: مصادیق جرائم اینترنتی

با تولید نرم افزارها در دهه ۱۹۸۰، حقوق شبکه (network law) و حقوق اینترنت (internet law) اهمیت زیادی پیدا کرد.
از آن جایی که تمامی پرداخت های الکترونیکی و امور اداری ادارات توسط رایانه به شکل ساده انجام می شد، در این دهه سازمان توسعه اقتصادی اروپا OECD برای اولین بار لیستی ۵ گانه از جرایم رایانه ای ارائه کرد و جرایمی مانند کپی رایت نرم افزار، نفوذ به حریم خصوصی و مالکیت اطلاعات مورد بحث قرار گرفت.

آیا برای مقابله با جرایم اینترنتی، قانونی وجود دارد؟

قانون جرایم رایانه‌ای ایران توسط کمیته مبارزه با جرایم رایانه‌ای قوه قضاییه تهیه و پس از بررسی‌های کارشناسان نسخه نهایی آن مشتمل بر ۵۶ ماده و ۲۵ تبصره در جلسه علنی مورخ ۱۳۸۸/۳/۵ در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۸۸/۳/۲۰ به تایید شورای نگهبان رسید.
در این قانون ۲۹ عنوان مجرمانه مرتبط با رایانه مورد توجه قرار گرفت، از جمله دسترسی غیرمجاز به داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای، شنود غیرمجاز ، جاسوسی رایانه‌ای ، نقض تدابیر امنیتی به قصد دسترسی به داده‌های سری ، جعل رایانه‌ای ، تخریب و اخلال در داده‌ها ، تخریب و از کار انداختن سامانه ، ممانعت از دسترسی،‌ ربودن داده‌های دیگری، کلاهبرداری رایانه‌ای ، انتشار و توزیع و معامله محتویات خلاف اخلاق ، انتشار صوت یا فیلم یا تصاویر خصوصی یا اسرار دیگری بدون رضایت وی، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، فروش یا انتشار یا توزیع داده‌ها یا نرم افزارهایی که صرفا برای ارتکاب جرم به کار می روند و عدم فیلتر محتوای مجرمانه از ناحیه ارایه دهندگان خدمات دسترسی و میزبانی.
قانون آیین دادرسی جرایم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی مصوب ۱۳۹۳/۲/۲۸ که در تاریخ ۱۳۹۳/۸/۱۰ به تایید شورای نگهبان رسید، قانون بعدی است که ناظر به جرایم رایانه‌ای است. این قانون به عنوان بخش های هشتم، نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲/۱۲/۴ الحاق گردیده است.

اگر قربانی مجرمان اینترنتی شدیم، چه کنیم؟

اگر روزی طعمه کلاهبرداران مجازی شدید یا موضوع حیثیتی برایتان پیش آمد، می‌توانید به ‌صورت قانونی دنبال حق‌تان باشید و مجرم را پیدا کنید. 
تیم تخصصی و حقوقی یسرا اهمیت و حساسیت این جرایم را در نظر گرفته است و وکلا و کارشناسان حقوقی به این دلیل که دوره‌هایی تخصصی را در زمینه جرایم سایبری و جرایم رایانه ای و مصادیق آن را به طور خاص می‌گذرانند، کسانی هستند که شما با اطمینان می‌توانید کار خود را به آن‌ها بسپارید و شما را راهنمایی کنند. تیم مشاوران حقوقی و وکلای مجرب یسرا، به صورت تمام وقت آماده‌ ارايه‌ مشاوره رایگان هم از طریق حضور در دفاتر و شعب مختلف یسرا و هم به صورت آنلاین و یا تلفنی هستند.
در موسسه حقوقی یسرا وکلا و مشاوران و متخصصان ماهر و با تجربه‌ای در زمینه مشاوره حقوقی جرايم ارتکابی در فضای مجازی مانند کلاهبرداری رایانه ای حضور دارند که هم به پیشگیری از ارتکاب این جرایم و حفظ اطلاعات و اموال به شما کمک می‌کنند و هم در روند رسیدگی و احقاق حق شما بسیار حرفه‌ای و با تجربه عمل می‌کنند.
همچنین شما می توانید با ارائه شکایت جرایم اینترنتی به پلیس فتا به صورت شاکی خصوصی‌ یا از طریق شکایت مدعی‌العموم این امکان را داشته باشید تا به درخواستتان رسیدگی کنید. شما می‌توانید به سایت اینترنتی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ( فتا ) به نشانی www.cyberpolice.ir مراجعه و روی آیکون ارتباطات مردمی کلیک کنید. در این بخش، مشخصات، نشانی و شماره تلفن به همراه موضوع شکایت شما به ثبت می‌رسد و پلیس فتا در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و موضوع را پیگیری خواهد کرد.
بهترین و قانونی‌ترین راه برای ارائه شکایت، مراجعه به دادسرای جرایم رایانه‌ای است. همچنین وکیل جرایم رایانه ای، می‌تواند کمک شایانی در حل، تسریع و پیگیری پرونده‌ شما بکند. که تیم حقوقی یسرا متشکل است از وکلای بسیار مجرب و متخصص در حوزه جرایم خاصی که در دنیای اینترنت صورت می‌گیرد؛ وکلای سایبری یسرا در هر جا و هر زمینه‌ای می‌توانند به شما کمک کنند. تیم حقوقی و متخصص تمام کارهای مشاوره ای کسب و کار، رسیدگی و پیگیری جرایم و پرونده‌ها و انواع قراردادها و جرایم در فضای مجازی را به صورت هوشمند و آنلاین برای موکلان انجام خواهد داد.
همچنین تیم یسرا دارای بانک اطلاعاتی بسیار قوی و کاملی است که اطلاعات و گزارش‌های بسیار مفیدی را در رابطه با حقوق و قوانین سایبری و رایانه ای و جرایم آن و همچنین وکلای سایبری و آی تی در اختیار علاقمندان گذاشته است.

خدمات مشاوره تخصصی و حقوقی یسرا در خصوص جرایم اینترنتی

اگر شما درگیر پرونده با عنوان کلاهبرداری رایانه ای شدید با گرفتن مشاوره اولیه و اطلاعات در حوزه جرایم رایانه ای و سایبری و حقوق آن و همچنین مشاوران و وکلایی که به صورت تخصصی در یسرا مشغول دفاع از جرایم اینترنتی، جرایم سایبری و حفظ حقوق مردم در فضای اینترنتی هستند و وظیفه‌ دفاع از حقوق مردم در فضای مجازی را به عهده دارند، با هزینه مناسب و طبق تعرفه کانون وکلا فعالیت می‌کنند و شما می‌توانید از گرفتن مشاوره و خدمات تخصصی اطمینان کامل داشته باشید.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره انتشار حریم خصوصی را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.
تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
جرایم رایانه‌ای, جرایم اینترنتی,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است