چاقوی دو لبه ی نفوذ اینترنت؛ جرایم اینترنتی پشت در

جرایم رایانه‌ای, جرایم اینترنتی,

 
با گسترش نفوذ اینترنت و دسترسی به موبایل و رایانه در هر گوشه و کناری از خانه های ما، میزان جرایم اینترنتی هم بیشتر و بیشتر شدند. به قول معروف مجرمان همیشه راه خودشان را پیدا می کنند همین هم هست که به هر کاری که دست می زنیم باید راه های حفظ امنیت را در آن خوب بشناسیم که کلاه سرمان نرود.
 
15 کشور پیشرفته قربانی جرایم اینترنتی
در تایید این موضوع می توانیم نگاهی داشته باشیم به آمار کشورهای پیشرفته ای که بیشترین جرایم اینترنتی را دارند. آمریکا که بخش بیشتری از اقتصاد خود را به سمت دیجیتالی شدن برده است، امروز با ۲۳ درصد جرایم اینترنتی صدرنشین این لیست است. در ادامه چین با ۹ درصد، آلمان با ۶ درصد، بریتانیا با ۵ درصد، برزیل با ۴ درصد، اسپانیا با ۴ درصد، ایتالیا با ۳ درصد، فرانسه با ۳ درصد، ترکیه با ۳ درصد، هلند با ۳ درصد، هند با ۳ درصد، روسیه با ۲ درصد، کانادا با ۲ درصد، کره جنوبی با ۲ درصد و تایوان با ۲ درصد جز ۱۵ کشور جرم‌خیز سایبری هستند. 
از همین رو کنوانسیون بوداپست در پیمانی با نام«پیمان جرایم اینترنتی بین المللی» در سال 2001 به عنوان اولین پیمان بین المللی ایجاد شده برای مقابله با جرایم اینترنتی تلاش کرد با گرد هم آوردن حدود ۴۰ کشور مختلف در کنفرانس بین المللی بوداپست با موضوعیت جرائم اینترنتی به مبارزه با جرایم اینترنتی برخیزد.
 
برداشت های غیر مجاز؛ صدر نشین جرایم اینترنتی در ایران
در ایران هم رئیس پلیس فتا نیروی انتظامی بیان کرده است که بیش از ۶۰ درصد جرایم اینترنمتی مربوط به برداشت غیرمجاز اینترنتی و همچنین کلاهبرداری اینترنتی است. بر اساس گزارش پلیس فتا  پنج جرم برتر در کشور برابر کلاهبرداری اینترنتی، مزاحمت اینترنتی، دسترسی غیرمجاز به داده ها، هتک حیثیت و نشر اکاذیب بررسی شده است اما اولویت اول در این جرائم، برداشت اینترنتی است که مصداق بارز آن فیشینگ است. از آن جایی که گسترش زیر ساخت های اینترنتی برای وزارت ارتباطات تا به امروز مهم تر از اهمیت امنیت رفتاری در حوزه فضای مجازی بوده است، هر چند که تعداد کاربران اینترنت هر روز بیشتر می‌شود اما به همان میزان هر روز هم تعداد بیشتری قربانی ناآگاهی از حفظ امنیت خود در فضای مجازی می شوند.
 
 
جرایم اینترنتی را بهتر بشناسیم
جرایم اینترنتی شامل هر جرمی است که از طریق اتصال به شبکه اینترنت با ابزار پردازش داده از قبیل رایانه یا موبایل و ... انجام شود. وجه مشترک این جرم با جرایم رایانه ای و سایبری، همان سیستم های رایانه ای است. جرایم اینترنتی یا جرایم علیه داده‌هاتا اواخر دهه ۱۹۹۰ مهم ترین جرایم فضای دیجیتال بودند. در این دهه تمامی جرائم علیه تکنولوژی اطلاعاتی، ارتباطاتی، کامپیوتری، ماهواره ای و شبکه‌های بین المللی تحت عنوان جرائم علیه داده‌ها اطلاق می‌شد. باید بدانیم که فاصله ی بین جرایم اینترنتی و جرایم سایبری در تعریف تئوریک مشهود است اما در دنیای واقعی چندان هم قابل جداسازی نیستند. در واقع نسبت این دو به این شکل است که هر جرم سایبری زیر مجموعه ی جرم اینترنتی قرار می گیرد اما هر جرم اینترنتی بخشی از جرم سایبری نیست. به طور مثال جرم نشر اکاذیب در فضای سایبر صورت می گیرد و جرم اینترنتی هم می توان نامید؛ اما سرقت اینترنتی از طریق اینترنت صورت می گیرد اما در فضای سایبر نیست بلکه از طریق اینترنت است. از مصادیق جرایم اینترنتی می توان به آن هایی اشاره کرد که کامپیوتر را به عنوان ابزار ارتکاب جرم به کار میگیرد که معمولا از طریق شبکه های رایانه ای و اینترنت رخ می دهد. مثل کلاهبرداری ، جعل و سرقت رایانه ای و غیره.
 
حقوق اینترنت و حقوق شبکه: مصادیق جرایم اینترنتی
با تولید نرم افزارها در این دهه ۱۹۸۰، حقوق شبکه ( network law ) و حقوق اینترنت ( internet law ) اهمیت زیادی پیدا کرد. از آن جایی که تمامی پرداخت های الکترونیکی و امور اداری ادارات توسط رایانه به شکل ساده انجام می شد. در این دهه سازمان توسعه اقتصادی اروپا OECD برای اولین بار لیستی ۵ گانه از جرایم رایانه ای ارائه کرد. جرایمی مانند کپی رایت نرم افزار، نفوذ به حریم خصوصی، مالکیت اطلاعات و… مورد بحث قرار گرفت. 
 
آیا برای مقابله با جرایم اینترنتی، قانونی وجود دارد؟
قانون جرایم رایانه‌ای ایران توسط کمیته مبارزه با جرایم رایانه‌ای قوه قضاییه تهیه و پس از بررسی‌های کارشناسان نسخه نهایی آن مشتمل بر ۵۶ ماده و ۲۵ تبصره در جلسه علنی مورخ ۱۳۸۸/۳/۵ در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۸۸/۳/۲۰ به تایید شورای نگهبان رسید. در این قانون ۲۹ عنوان مجرمانه مرتبط با رایانه مورد توجه قرار گرفت، از جمله دسترسی غیرمجاز به داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه‌ای، نقض تدابیر امنیتی به قصد دسترسی به داده‌های سری، جعل رایانه‌ای، تخریب و اخلال در داده‌ها، از کار انداختن سامانه، ممانعت از دسترسی،‌ ربودن داده‌های دیگری، کلاهبرداری رایانه‌ای، انتشار و توزیع و معامله محتویات خلاف اخلاق، انتشار صوت یا فیلم یا تصاویر خصوصی یا اسرار دیگری بدون رضایت وی، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، فروش یا انتشار یا توزیع داده‌ها یا نرم افزارهایی که صرفا برای ارتکاب جرم به کار می روند و عدم فیلتر محتوی مجرمانه از ناحیه ارایه دهندگان خدمات دسترسی و میزبانی. قانون آیین دادرسی جرایم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی مصوب ۱۳۹۳/۲/۲۸ که در تاریخ ۱۳۹۳/۸/۱۰ به تایید شورای نگهبان رسید قانون بعدی است که به جرایم رایانه‌ای ناظر است. این قانون به عنوان بخش های هشتم، نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲/۱۲/۴ الحاق گردیده است.
 
اگر قربانی مجرمان اینترنتی شدیم، چه کنیم؟
اگر روزی طعمه ی کلاهبرداران مجازی شدید یا موضوع حیثیتی برایتان پیش آمد، می‌توانید به‌صورت قانونی دنبال حق‌تان باشید و مجرم را پیدا کنید. با ارائه شکایت به پلیس فتا به صورت شاکی خصوصی‌ یا از طریق شکایت مدعی‌العموم این امکان را دارید تا به درخواستتان رسیدگی کنید. شما می‌توانید به سایت اینترنتی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) به نشانی WWW.cyberpolice.ir مراجعه و روی آیکون ارتباطات مردمی کلیک کنید. در این بخش، مشخصات، نشانی و شماره تلفن به همراه موضوع شکایت شما به ثبت می‌رسد و پلیس فتا در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و موضوع را پیگیری خواهد کرد. بهترین و قانونی‌ترین راه برای ارائه شکایت، مراجعه به دادسرای جرایم رایانه‌ای است. همچنین وکیل جرایم رایانه ای، می‌تواند کمک شایانی در حل، تسریع و پیگیری پرونده‌ی شما بکند.