02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

همه چیز درباره ساماندهی سایت های اینترنتی

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/25
همه چیز درباره ساماندهی سایت های اینترنتی

ساماندهی سایت های اینترنتی

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که ساماندهی سایت های اینترنتی چیست و چه کاربردی دارد؟
با توجه به این که امروزه کسب و کارهای اینترنتی و تجارت الکترونیک بسیار رونق گرفته است، مسئله ساماندهی سایت های اینترنتی نیز بسیار حائز اهمیت شده است.
در ادامه مطلب قصد داریم تا این مسئله را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

چگونگی دریافت نماد ساماندهی وزارت ارشاد

شاید با خود فکر کنید که تنها سایت نماد الکترونیکی برای وبمسترها مناسب است، اما حقیقت آن است که به جز سایت نماد اعتماد الکترونیکی، سامانه دیگری نیز وجود دارد که بسیار مورد توجه وبمسترها است.
این سامانه در سال 1385 راه اندازی شده است و هدف آن ثبت اطلاعات مربوط به سایت های ایرانی است. به همین دلیل نیز با عنوان ساماندهی سایت های اینترنتی نامگذاری شده است که از آن با عنوان نماد ساماندهی نیز یاد می کنند.
از دیگر کاربردهای این سایت، آن می باشدکه به عنوان یک مرجع برای تشخیص هویت مدیران سایت های اینترنتی در تعیین کارگروه های محتواهای مجرمانه نیز از آن استفاده می گردد.
نکته مهمی که باید به ان توجه داشت، آن است که برخی از افراد ممکن است با دیدگاهی منفی به این سایت نگاه کنند، اما حقیقت آن است که این تصور کاملا اشتباه است؛ چرا که در صورتی که در یک سایت مطلب مجرمانه ای منتشر شود در صورتی که مدیر آن سایت در نماد ساماندهی ثبت نام کرده باشد سایت مورد نظر بلافاصله فیلتر نمی شود، بلکه به وی پیام داده شده و از او درخواست می شود تا محتوا مذکور از سایت حذف شود.
نهایتا در صورتی که محتوا حذف شود سایت فیلتر نمی شود. به یاد داشته باشید که ثبت نام در سامانه نماد ساماندهی به شکلی برای همه مدیران پایگاه های ایرانی الزامی است.

آموزش ثبت سایت در نماد ساماندهی

با توجه به این که دریافت لوگوی طلایی ساماندهی باعث می شود که درصد اعتماد کاربران نسبت به سایت ها تا حد زیادی افزایش پیدا کند، به مراحل زیربرای ثبت سایت در نماد ساماندی، دقت فرمایید:
 
ثبت نام ساماندهی
 
1. برای ثبت نام وبلاگ یا ساماندهی سایت های اینترنتی ابتدا وارد آدرس اینترنتی http://samandehi.ir شده و پس از آن به منوی سمت راست رفته و بر روی گزینه ثبت نام و ثبت سایت کلیک کنید.
 
ورود به سامانه
 
2. در این مرحله نوع شخصیت ایمیل خود را وارد کرده و سپس رمز کاربری را وارد کنید. پس از تکمیل مراحل ثبت نام بر روی دکمه ورود به سامانه کلیک نمایید و مشخصات کاربری تان را وارد کنید.
 
تکمیل فرم اطلاعات ساماندهی
 
3. حال زمان آن رسیده است که بر روی قسمت تکمیل اطلاعات کلیک کرده و همه اطلاعات لازم را با دقت در این فرم وارد کنید.
 
رسانه ساماندهی
 
4. در این مرحله باید در همان منو تکمیل اطلاعات بر روی گزینه احراز هویت کلیک کنید. لازم است در این بخش شماره تلفن همراه خود را تایید کنید. شیوه تایید شماره تلفن همراه شما آن گونه است که باید از تلفن ثابت خود با مرکز تماس گرفته و کد اختصاصی را که در صفحه نمایش داده می شود را شماره گیری نمایید، در مورد تلفن همراه کافی است که یک پیامک را ارسال کنید.
5. حالا به منو سمت راست رفته و بر روی گزینه (افزودن رسانه برخط) کلیک کرده و نوع رسانه برخط را تعیین کنید.
6. پس از گذراندن این مراحل در بخش مدیریت رسانه بر خط سایت شما آن موقعیت را نمایش خواهد داد. سپس در این صفحه بر روی گزینه انجام تاییدیه فنی کلیک کنید. برای اثبات این موضوع که شما صاحب امتیاز دامنه مورد نظر هستید از روش ارسال کد به ایمیل دامنه یا تاییدیه از طریق بارگذاری فایل در سرور استفاده می شود، همچنین می توانید ازروش افزودن متانگ در صفحه اصلی یا تغییر عنوان سایت اسفاده کنید.
 
ساماندهی سایت های اینترنتی

نوع رسانه برخط در ساماندهی سایت های اینترنتی

اما اکنون ممکن است این سوال پیش آید که نوع رسانه برخط چیست؟ در ادامه مطلب به پاسخ این پرسش و به توضیح انواع مختلف آن خواهیم پرداخت.
 • رسانه کاربر محور
به وب سایت هایی اطلاق می شود که محتوای دیجیتال آن توسط کاربران عمومی در سایت قرار می گیرد. در این نوع سایت ها گروه ها و شبکه های مجازی مانند شبکه های اجتماعی مختلف حضور دارند.
 • رسانه برخط اختصاصی
منظور از این نوع وب سایت ها این است که محتوای موجود در آنها توسط متصدیانی که می توانند اشخاص حقیقی و حقوقی باشند ارسال می شوند.
این نوع محتواها شامل خدمات، اخبار، آثار، محصولات و غیره است که در دسترس عموم قرار می گیرند. این نوع وب سایت ها در اکثر مواقع همان سایت های شخصی و شرکتی می باشند که قصد معرفی خدمات یا محصولات مورد نظر خود را دارند.
 • رسانه برخط غیر اختصاصی
منظور از این نمونه سایت هایی است که محتوای دیجیتال آن ها در دسترس عموم قرار می گیرد. نمونه آن ها سایت های دانلود موسیقی، فیلم، نرم افزار و کتاب می باشد.
 • نشریه الکترونیک
به سایت هایی اطلاق می شود که به شکل مستمر در فضای دیجیتال خبرها، مصاحبه، تحلیل، صدا یا ویدئو، گزارش را در قالب نوشته در معرض عموم قرار می گیرد.
 • وبلاگ یا دامنه اختصاصی
به وبلاگ هایی که از سرویس ثبت دامنه استفاده می کنند، گفته می شود.
 • وبلاگ
این صفحات معمولا توسط سرویس دهندگان وبلاگ ایجاد شده و اغلب به صورت رایگان در دسترس عموم هستند.
 • صفحه شخصی در رسانه کاربر محور
این نمونه به صفحات یا پروفایل هایی اطلاق می شود که توسط کاربران شبکه ها ایجاد می شوند.

ستاد ساماندهی چیست و چرا کسب و کارهای مجازی باید در آن ثبت نام کنند؟

ساماندهی سایت های اینترنتی یک نوع سازمان محسوب می شود که تقریبا همه اطلاعات مدیران سایت های فعال در آن ثبت می شود.
برای اشنایی با مزایای ثبت اطلاعات در این سامانه می توان به ماده 21قانون جرایم رایانه ای اشاره کرد:
ارائه‎دهندگان خدمات دسترسی موظفند طبق ضوابط فنی و فهرست مقرر از سوی کمیته تعیین مصادیق موضوع ماده ذیل محتوای مجرمانه اعم از محتوای ناشی از جرایم رایانه‌ای و محتوایی که برای ارتکاب جرایم رایانه‌ای بکار می‌رود را پالایش کنند. در صورتی که عمداً از پالایش محتوای مجرمانه خودداری کنند، منحل خواهند شد و چنانچه از روی بی‎احتیاطی و بی‎مبالاتی زمینه دسترسی به محتوای غیرقانونی را فراهم آورند، در مرتبة نخست به جزای نقدی از بیست تا یکصد میلیون ریال و در مرتبة دوم به جزای نقدی از یکصد میلیون تا یک میلیارد ریال و در مرتبة سوم به یک تا سه سال تعطیلی موقت محکوم خواهند شد.
چنانچه محتوای مجرمانه به وب‌سایت‌های مؤسسات عمومی شامل نهادهای زیرنظر ولی فقیه و قوای سه‌گانة مقننه، مجریه و قضائیه و مؤسسات عمومی غیردولتی موضوع قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی مصوب 19/4/1373 و الحاقات بعدی آن یا به احزاب، جمعیت‌ها، انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته شده یا به سایر اشخاص حقیقی یا حقوقی حاضر در ایران که امکان احراز هویت و ارتباط با آنها وجود دارد تعلق داشته باشد، با دستور مقام قضایی رسیدگی‌کننده به پرونده و رفع اثر فوری محتوای مجرمانه از سوی دارندگان، وب‌سایت مزبور تا صدور حکم نهایی پالایش نخواهد شد.
پالایش محتوای مجرمانه موضوع شکایت خصوصی با دستور مقام قضایی رسیدگی‌کننده به پرونده انجام خواهد شد.

نحوه دریافت لوگوی طلایی ساماندهی

با توجه به توضیحات فوق برای ساماندهی سایت های اینترنتی با توجه به قوانین حوزه رسانه دیجیتال مبنی بر احراز هویت مدیران پایگاه ها و همچنین نظام مند نمودن قوانین در چارچوب مقررات ملی، همه وبسایت ها و رسانه های برخط موظف هستند که نسبت به دریافت لوگوی طلایی سامان دهی اقدام نمایند.
این عملیات نیز از طریق سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می پذیرد. نکته مهم که در این جا وجود دارد این است که لوگوی ساماندهی به شکل موقت، نقره ای و طلایی است و به اعضایی که مراحل ثبت نام را طی می کنند اعطا می شود.
هنگامی که سایت شما توسط ارزیاب به مرحله تایید نهایی می رسد، کد یا نماد شامد در لوگوی نقره ای قرار می گیرد و سپس لوگوی نقره ای به لوگوی طلایی تبدیل می شود.

نماد شامد چیست؟

نماد شامد به عنوان شناسه الکترونیکی ثبت ملی محتوای دیجیتال است که این نماد از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هر نوع محتوای دیجیتالی اعطا می گردد.
افرادی می توانند کد یا نماد شامد را دریافت کنند که دارای وبسایت ها و اپلیکیشن های خارجی یا ایرانی وکانال های در فضای مجازی و انواع محصولات دیجیتال هستند.
برای دریافت این کد می توانید به آدرس samandehi.ir مراجعه کرده و کد مورد نظرتان را دریافت کنید. لازم به ذکر است بدانید که دریافت نماد شامد نشان دهنده اعتبار کانال، وبسایت، نرم افزار و دیگر محصولات دیجیتالی است که با تخصیص این کد امکان رسیدگی به شکایات احتمالی کاربران را ایجاد می کند.

چگونگی استعلام شماره مجوز ارشاد

برای استعلام شماره مجوز ارشاد باید به سامانه صدور مجوز مراجعه کرده و به قسمت مورد نظرتان مراجعه کنید و شماره مجوز خود را دریافت کنید.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه کسب مجوز از ساماندهی سایت های اینترنتی می توانید با شماره تماس سایت ساماندهی 45268 تماس حاصل نمایید.
نشر دیجیتال
امور مربوط به نرم افزار 103-175-132
دبیرخانه ثبت نرم افزار 198
امور مربوط به موسسات 129-183

مشکل سایت ساماندهی چیست؟

ستاد ساماندهی سایت های اینترنتی متعلق به سازمان وزارت ارشاد اسلامی است. درباره مشکل سایت ساماندهی ممکن است این خبر را مشاهده کرده باشید که سایت ساماندهی سایت های اینترنتی هک شده است.
لازم به ذکر است بدانید کلیه اطلاعات ثبت شده در بانک اطلاعاتی پایگاه های ثبت شده تحت نظارت و امنیت بالایی هستند و امکان بروز خرابکاری و در اطلاعات ثبت شده، به هیچ عنوان وجود ندارد.

مزایای اخذ مجوز ساماندهی سایت های اینترنتی

با توجه به این که کسب هر مجوزی مزایای خاص خود را دارد؛ مجوز ساماندهی سایت های اینترنتی نیز از این قاعده مستثنی نیست. این مزایا شامل موارد زیر می باشد:
 • عدم فیلتر زود هنگام
از مزیت های ثبت اطلاعات در ساماندهی سایت های اینترنتی این است که با توجه به تبصره 1 ماده 21 قانون جرائم رایانه ای در صورتی که پایگاه مورد نظر دارای محتوای مجرمانه باشد و اطلاعات مدیر پایگاه مورد نظر ثبت شده باشد به شکل معمول سایت مورد نظر فیلتر نخواهد شد. در این موارد مدیر پایگاه امکان این را دارد که محتوای مجرمانه را از سایت حذف نماید. 
 • مالکیت معنوی
یکی دیگر از مزایایی که شامل حال شما می شود اینکه از مالکیت معنوی درفضای مجازی برخوردار می شوید که این امر باعث افزایش تولید و فروش شما می شود.
 • حذف لوگو در صورت تخلف
لوگو ساماندهی از سرورهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شمار می رود که این مسئله باعث می شود که به محض رویت جرم و تخلف از جانب سایت لوگو سایت حذف خواهد شد.
 • جلوگیری از تخلف بررسی با بررسی هویت
افرادی که در ساماندهی سایت های اینترنتی ثبت نام می کنند ابتدا باید احراز هویت شوند در مرحله بعدی باید مشخصات فرد با مشخصات وی در ثبت احوال تطبیق داده شود. این مرحله به این علت صورت می گیرد که بررسی شود آیا اطلاعات ثبت شده افراد صحت دارد یا خیر. این مسئله باعث کاهش وقوع تخلفات احتمالی می شود.

هدف از راه اندازی ساماندهی سایت های اینترنتی چیست؟

با توجه به این که در حوزه های سنتی و غیر دیجیتال ضوابط و قوانینی برای فعالیت ها وجود دارد، امروزه در اکثریت قریب به اتفاق کشورها برای سامان بخشیدن به فعالیت های مجازی فضای دیجیتالی نیز ایجاد شده است.
یکی از مشکلاتی که متاسفانه در سال های گذشته در رابطه با عدم وجود ساماندهی محیط های دیجیتالی به وجود آمد، عدم وجود قوانین و ضوابط کارآمد بود.
این موضوع باعث شد که آشفتگی و هرج و مرج در این فضا به وجود بیاید، به گونه ای که دست اندرکاران و افراد شاغل در این زمینه حقوق و تکالیف مشخص شده ای نداشتند و این فضا بستر را برای پرداختن به امور غیرمجاز و تعرض به حقوق عمومی افراد را فراهم می آورد.
بنابراین وزارت ارشاد اسلامی به دنبال ایجاد فضایی برای زیرساخت های حقوقی و نظارتی به این وضعیت سامان بخشیده است.

فعالیت های وزارت ارشاد در جهت ساماندهی سایت های اینترنتی و ایجاد زیرساخت های حقوقی شامل موارد زیر می باشد:

 • صدور مجوز و نظارت بر فعالیت های افراد حقیقی و حقوقی درارتباط با بسته های نرم افزاری رسانه ای، رسانه عرضه و تکثیر حامل های دیجیتال و برپایی مراکز عرضه داده و سامانه های عرضه برخط و های برخط، نشر رقومی، خدمات مرتبط
 • بررسی نرم افزارهای رایانه ای و محتوای آنها از جهت فرهنگی و ثبت مالکیت حقوق مادی و معنوی و صدور مجوز انتشار بسته های نرم افزاری رایانه ای
 • تدوین و مطالعه مستندات راهبردی در حوزه رسانه های دیجیتال و همچنین کاربرد تکنولوژی نوین اطلاعات و ارتباطات درقسمت فرهنگ کشور
 • حمایت از انجام فعالیت های تحقیقاتی، در حوزه تعامل فرهنگ و تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات و رسانه های دیجیتال
 • حمایت از توسعه کمی و کیفی رسانه های دیجیتال و اجرای کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش فرهنگ
 • حمایت از توسعه بازار و صنعت رسانه های دیجیتال و همچنین حمایت از صادرات رسانه ها و آثار فرهنگی و هنری دیجیتال داخلی به خارج از کشور
 • حمایت از انجام فعالیت های، ترویجی، تبلیغی، ارتقای دانش و مهارت های تخصصی در حوزه رسانه های دیجیتال و فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش فرهنگ و هنر در سطح جامعه
 • صدور مجوز و نظارت بر صادرات، واردات، و تولید نرم افزارها، تجهیزات و سخت افزار های رایانه ای مورد استفاده در پدید آوردن، سامانه ها، نشر ، تکثیر، عرضه و اجرای رسانه ها و آثار و محصولات فرهنگی و هنری
 • صدور مجوز نظارت و تأسیس بر فعالیت تشکل های صنفی رسانه های دیجیتال و حمایت لازم از آنها
 • پیشنهاد و تدوین قوانین و مقررات و همکاری و هماهنگی با مراجع انتظامی و قضایی در ارتباط با کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش فرهنگی، ثبت و نشر نرم افزار های رایانه ای و رسانه های دیجیتال
 • هماهنگی و تعامل با سایر مراجع و دستگاه های ذیربط و مؤسسات ونهادهای بین المللی در اجرای وظایف مربوطه
کادر مجرب و حرفه ای گروه حقوقی یسرا، امروزه شرایط بسیار مطلوبی را برای شما عزیزان بوجود اورده است تا به راحتی بتوانید مسائل حقوقی مربوط به سایت خود را ساماندهی کنید و از قوانین و جرائم رایانه ای اطلاع یابید.
 
چگونگی دریافت نماد ساماندهی وزارت ارشاد, آموزش ثبت سایت در نماد ساماندهی, نوع رسانه برخط, ستاد ساماندهی, نحوه دریافت لوگوی طلایی ساماندهی, نماد شامد, مالکیت معنوی, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است