02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

همه چیز درباره ثبت طرح صنعتی

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/13
همه چیز درباره ثبت طرح صنعتی

چه مدارکی در جهت ثبت طرح صنعتی نیاز است؟

برای ثبت طرح صنعتی وجود برخی از مدارک همچون موارد زیر از جمله الزامات می باشد:
 1. از جمله مدارکی که تعین کننده ی هویت متقاضی یا طراح صنعتی می باشند عبارتند از: کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل اشخاص حقیقی، آخرین تغییرات در رابطه با اشخاص حقیقی و همچنین آگهی تاسیس. 
 2. در صورتی که طرح صنعتی دو بعدی باشد، پنج عدد از تصویر گرافیکی و یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده برای نمونه مورد نیاز است.
 3. همچنین در صورتی که طرح صنعتی مورد نظر سه بعدی باشد، یا از شکل گرافیکی و یا از طرح ترسیم شده به تعداد پنج عدد برای نمونه لازم است.
 4. درخواست اظهار نامه به صورت کتبی(به گونه ای که اسکن شده و الصاق آن در پرونده ی الکترونیکی باشد) بدون اینکه اسم طراح در آن ذکر شود، در صورتی که فرد طراح نباشد می توان اسم آن را ذکر نمود. 
 5. به همراه داشتن رسیدی که به پرداخت مبالغ قانونی و اظهار نامه مربوط باشد. اگر دو یا چندین طرح صنعتی در اظهار نامه وجود داشته باشد به همراه داشتن رسید پرداخت مبالغ اضافی از جمله الزامات است. 
 6. وجود مدارکی که به حق تقدم ربط دارند. مدارکی که به حق تقدم مربوط هستند باید همزمان با تسلیم اظهار نامه بوده و در غیر این صورت ظرف دو هفته از آن تاریخ تسلیم شود. 
 7. همچنین زمانی که تقاضا از طریق نماینده ی قانونی صورت گیرد مدارک نمایندگی نیز لازم است. 

همه چیز درباره ثبت طرح صنعتی

بر اساس ماده 22 قانون ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علائم تجاری: «اظهار نامه ی ثبت طرح صنعتی که به اداره مالکیت صنعتی تسلیم می شود باید شامل عکس، نقشه و دیگر ویژگی های گرافیکی کالا باشد که طرح صنعتی را تشکیل می دهند، همچنین باید نوع فرآورده هایی که برای آن ها طرح صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد نیز ذکر نمود. اداره ی مالکیت صنعتی در صورتی که طرح صنعتی سه بعدی باشد این توانایی را دارد که نمونه ی حقیقی یا ماکتی از نمونه را در کنار اظهار نامه درخواست کند. اظهار نامه برای تسلیم مشمول هزینه ی مقرر می باشد. علاوه بر این ها اظهار نامه ی مورد نظر باید شامل ویژگی های طراح باشد، در صورتی که متقاضی همان طراحی نیست اظهار نامه ی موجود باید مدرکی در کنار خود داشته باشد که ذی حق بودن متقاضی را در رابطه با ثبت طرح صنعتی اثبات کند.» 
 
ثبت طرح صنعتی

وب سایت ثبت طرح صنعتی 

ثبت تمامی موضوعات مالکیت صنعتی همچون اختراع، علامت جمعی، علامت و طرح صنعتی از طریق اداره ی مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک مملکت صورت می گیرد. در شرایطی که سایر مرجع ها بر اساس قانون به بررسی و ثبت اقدام کنند به شرطی که حسب مورد مالکیت یا اختراع آن ها در اداره ی مالکیت صنعتی ثبت شده باشد از حمایت ها و همچنین انواع امتیازات گفته شده بهره مند می شوند. نکته ای که در اینجا قابل توجه است این است که ثبت طرح صنعتی از 45 روز تا 4 ماه به طول می انجامد. برای ثبت طرح مورد نظر می توان به سایت https://iripo.ssaa.ir  مراجعه کرده و سپس درخواست مورد نظر را ثبت کرد. همچنین افراد می توانند این موضوع حائز اهمیت را به موسسه ی یسرا که در حوزه ی  حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها فعالیت میکند بسپارید، این موسسه از جمله موسسه هایی محسوب می شود که در ارائه ی خدمات مشاوره حقوقی تخصصی فعال هستند. موسسه یسرا به صاحبان فعالیت های اینترنتی با دارا بودن امتیازاتی همچون وکلای پایه یک دادگستری، متخصصان فنی و همچنین فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد حقوق تجارت الکترونیکی مشاوره داده و خوشبختانه تا کنون شرکت ها و کسب و کار های زیادی با این مجموعه کار کرده و اعتماد حاصل کردند. 

نکات مهم ثبت طرح صنعتی

نکات مهمی که در حین ارسال مدارک طرح صنعتی باید به آن ها توجه نمود 

 1. نمونه عکس یا طرح مورد نظر باید اسکن شده و حجم آن از 500 کیلوبایت کمتر باشد. ضمیمه ی تصویر باید رنگی باشد.
 2. در صورتی که طرح صنعتی مورد استفاده سه بعدی باشد ساختن ماکت آن طرح الزامی است چرا که از این طریق مرجع مورد نظر کاملا خصوصیات آن را می شناسد. ماکت مورد نظر باید با ویژگی هایی همچون مربعی شکل و داشتن حداقل طول و عرض 20 سانتی متر ساخته شود. 
 3. طرح مورد نظر در تصویری که ارسال می شود باید کاملا مشخص باشد.
 4. حجم تصویر نباید بیشتر از KB500 بوده و باید رنگی باشد 
 5. عکس ارسالی حتما عمودی بوده و اندازه ی آن حداکثر A4 باشد. 

اصلی ترین و مهم ترین وجه تمایز طرح صنعتی با اختراع چیست؟

از جمله مهم ترین تفاوت هایی که می توان بین طرح صنعتی و اختراع به آن اشاره کرد بسته بندی آن ها می باشد به گونه ای که در حین ثبت طرح صنعتی در کنار شکل محصول، بسته بندیش هم به ثبت می رسد ولی شیوه ی عملکرد، نوآوری و فرمول از جمله مواردی هستند در ثبت اختراع بکار گرفته می شوند. 

در حوزه صنعتی چه طرح هایی را نمی توان ثبت نمود؟

 • طرح هایی که در گذشته در فنون های مختلف و سایر صنایع ثبت شده باشند
 • طرح هایی که نشان دهنده ی مخالفت با کردار خوب و نظام عمومی باشند 
 • طرح هایی که در آن نماد و یا نشانه هایی همچون پرچم و غیره باشند
 • طرح هایی که برخی لزومات را همچون اصل بودن، قدیمی نبودن و یا شخصیت فردی را زیر پا گذاشته باشند
بر اساس ماده ی 21 قانون ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علائم تجاری: «زمانی می توان یک طرح صنعتی را ثبت نمود که اصیل بوده و یا جدید باشد. همچنین زمانی یک طرح صنعتی جدید است که به هیچ وجه از روش منتشر کردن آن به صورت محسوس یا استفاده به هر روش دیگر پیش از تاریخ تسلیم اظهارنامه برای ثبت در هیچ یک از نقاط جهان برای افراد افشا نشده باشد.»

قوانین ثبت طرح صنعتی

آیا ممکن است که اجازه ی بهره برداری توسط مالکان و طراح های صنعتی به اشخاص ثالث داده شود؟
بله زیرا وقتی مالک طرح صنعتی به شخص ثالث اجازه می دهد که از طرح خود به منظور های گوناگون استفاده نماید در حقیقت به شخص ثالث اجازه ی بهره برداری و واگذاری را داده است. در این شرایط بین دو طرف قراردادی بسته می شود که عنوان آن بهره برداری منعقد بوده و تمامی شرایط در قرارداد به وضوح ثبت می شود. 

بعد از ثبت طرح صنعتی، افراد از چه حقوق و حمایت هایی برخوردار می شوند؟

 • پس از اتمام ثبت طرح صنعتی، طرح افراد به طور کامل تحت حمایت قانون قرار می گیرد
 • طرح افراد پس از ثبت سرمایه گذار پیدا کرده و همین موضوع سبب می شود تا فرد با اطمینان بیشتری به کارش ادامه دهد
 • در صورتی که فرد برای طراحی ابتکاری مبلغ مشخصی را هزینه کرده و این موضوع را در اداره مالکیت صنعتی به ثبت رسانده باشد، می تواند به راحتی تحت حمایت قانون قرار بگیرد
 • در صورتی که فرد پس از ثبت طرح صنعتی خودش بفهمد که شخص دیگری کالای وی را وارد بازار کرده است می تواند از آن شخص به دادگاه و مراکز قانونی شکایت کرده و مانع ارائه ی کالا در بازار شود. 

مدت زمان اعتبار طرح صنعتی 

حدود پنج سال بعد از تاریخ تسلیم اظهار نامه، طرح صنعتی اعتبار خواهد داشت که پس از اتمام آن می توان دو بار دیگر به مدت پنج سال آن را تمدید نمود. 

مدت زمان حق تقدم در ثبت طرح صنعتی

متقاضی این حق را دارد که با داشتن اظهار نامه ی خود اعلامیه ای را در رابطه با حق تقدم مقرر در كنوانسيون پاريس در جهت حمایت از مالکیت صنعتی مورخ سال 1261 هجری شمسی و همچنین اصلاحات پس از آن درخواست کند. اگر قاضی درخواست وی را درباره ی حق تقدم بپذیرد می تواند از حمایت های گفته شده در كنوانسيون پاريس برخوردار شود. در ثبت طرح صنعتی، حق تقدم به مدت 6 ماه از تاریخ تسلیم اظهار نامه ی اصلی اعتبار خواهد داشت. همچنین بر اساس ماده 29 قانون ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علائم تجاری: «هر ذی نفع از طریق دادگاه ابطال می تواند درخواست ثبت طرح صنعتی کند. اگر ذی نفع بخواهد این کار را انجام دهد باید بتواند ثابت نماید که به یکی از شرایط موجود در مواد 20 و 21 بی توجهی شده و یا فردی که طرح صنعتی به اسم وی ثبت شده است پدیدآورنده ی حقیقی آن طرح نمی باشد. در این باره مفاد قسمت اخیر ماده 18 نیز اعمال می شود.» 

شرایط مندرج در مواد 20 و 21 قانون ثبت طرح صنعتی و علائم تجاری عبارتند از:

 1. ماده ی 20: هر نوع ترکیب رنگ ها یا خط ها و هر نوع شکل سه بعدی با خط ها و رنگ ها به طوری که ظاهر فرآورده یا محصولی صنعتی را دچار تغییر کند از نظر قانون مذکور طرح صنعتی محسوب می شود. فقط دسترسی به نتیجه ای فنی و بدون هیچگونه تغییر، در طرح صنعتی مشمول حمایت قانون نیست.
 2. ماده ی 21: به این ماده در نکات بالا نیز اشاره شد: زمانی می توان یک طرح صنعتی را ثبت نمود که اصیل بوده و یا جدید باشد. همچنین زمانی یک طرح صنعتی جدید است که به هیچ وجه از روش منتشر کردن آن به صورت محسوس یا استفاده به هر روش دیگر پیش از تاریخ تسلیم اظهارنامه برای ثبت در هیچ یک از نقاط جهان برای افراد افشا نشده باشد.

خدمات حقوقی یسرا 

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی ثبت طرح صنعتی، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله امور ثبتی، ثبت طرح صنعتی، جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
ثبت طرح صنعتی, طرح صنعتی و اختراع, قوانین ثبت طرح صنعتی,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است