02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

همه آنچه که لازم است درباره قرارداد تیم فنی بدانید

منتشر شده توسط یسرا در 1399/5/21
همه آنچه که لازم است درباره قرارداد تیم فنی بدانید

قرارداد تیم فنی استارتاپ

این مقاله به بررسی قرارداد تیم فنی استارتاپ می پردازد و کلیه راه حل ها و نکاتی را که لازم است در این قراردادها بررسی شود را موضوع بحث قرار می دهد.
اگر شکل گیری و راه اندازی و توسعه یک استارتاپ را به چهار مرحله پیش از راه‌اندازی، پس از راه اندازی، دوران بلوغ و دوران توسعه تقسیم کنیم، مهمترین دغدغه های شما پیش از راه اندازی عبارتند از ثبت ایده انحصاری، فرایند نقض حقوق پدیدآورندگان ، حق کپی رایت ، ثبت شرکت، ثبت مجوز، ثبت نرم‌افزار، قرارداد تیم فنی، قرارداد NDA و قرارداد کوفاندر .
درباره قرارداد کوفاندر و همچنین قرارداد NDA در مقالات جداگانه توضیح داده‌ایم و در این مقاله قصد داریم درباره نکاتی صحبت کنیم که لازم است در قرارداد تیم فنی در نظر گرفته شود.
در قرارداد تیم فنی استارتاپ هم مثل همه قراردادهای دیگر، اولین نکته مهم، درج دقیق موضوع است. یعنی باید مشخص شود که قرارداد شما با تیم فنی، برای تحلیل است؟ برای طراحی است؟ برای پیاده‌سازی است؟ و یا برای انجام پروژه‌ دیگری است که باید واضح و مشخص در قرارداد قید شود.
همچنین باید دقیقاً مشخص شود که این پروژه تحت چه نرم‌افزاری و چه زبان برنامه‌نویسی و برای چه نوع کاربری‌هایی قرار است اجرا شود.

در پیوست های قرارداد تیم فنی استارتاپ باید مشخصات فنی را دقیق و کامل قید کرد

مثلا برخی مواقع تیم فنی قیمتی می‌گوید که مناسب طراحی از صفر تا صد است، اما در زمان انجام پروژه، به جای کد نویسی برای تک تک اجزای طرح، از ماژول‌ها و قالب‌های آماده استفاده می‌کند و مدعی است که چون در قرارداد قید نشده، این حق را داشتم که از هر چیزی استفاده کنم.
بنابر این باید به‌ صورت دقیق در پیوست فنی قید کرد که چه ماژول‌هایی دارد؟ چه بخش‌هایی دارد؟ و یا چه لینک‌هایی دارد.
مشخص نبودن تمام جزئیات در قرارداد فنی، تنها به ضرر کارفرما و به نفع تیم فنی نیست و ممکن است عکس آن هم اتفاق بیفتد.
مثلا برخی از صاحبان کسب‌وکارها ایده‌ای می‌دهند و مشخصاتی را می‌گویند، تیم فنی هم بر اساس همین صحبت‌ها و با اطلاعات کلی قراردادی امضا کرده و شروع به کار می‌کنند. تیم ایده ‌دهنده هم هر روز ایده جدیدی می‌دهد.
ممکن است این تغییرات مداوم ادامه داشته باشد و به این شکل امکان به پایان رساندن کار وجود ندارد؛ در حالی که قرارداد شش‌ماهه بوده، بعد از یک سال باز هم کار انجام نشده باشد.
ممکن است مالک کسب‌وکار به‌خاطر تأخیر از تیم فنی شکایت کند؛ اما اگر آن تیم فنی، از ابتدای طرح ایده تغییرات را با احتساب زمان به‌ عنوان توسعه به قرارداد تیم فنی استارتاپ اضافه کرده و قیمت را هم متناسب با تغییرات محاسبه می‌کرد، این ایده‌پردازی‌ها ادامه پیدا نمی‌کرد و کار به سرانجام می‌رسید.

مالکیت معنوی نرم افزار و کپی رایت

به جز جزئیات فنی که در قسمت قبل توضیح دادیم، موضوع مالکیت مادی و معنوی نرم‌افزار هم بسیار مهم است.
طبق ماده یک قانون حمایت از حقوق پدید‌آورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای، مالکیت مادی و معنوی هر نرم‌افزار متعلق به پدید‌آورنده است.
در آیین‌نامه اجرایی این قانون، پدید‌آورنده را کسی دانسته که عملیات فنی و موضوعات فنی را انجام ‌دهد؛ اما در ماده 6 همان قانون، گفته شده که ممکن است تولید نرم‌افزار، بر اثر استخدام یک فرد باشد.
اگر کارفرما می‌خواهد سُرس این نرم‌افزار متعلق به او باشد و مالکیت مادی و معنوی‌اش را داشته باشد، باید در قرارداد قید کند که تیم فنی، فقط بابت این موضوع استخدام شده‌اند و مالکیت مادی و معنوی نرم‌افزار برای کارفرما است. اگر این را در قرارداد قید نکند، مالکیت مادی و معنوی به‌صورت پیش‌فرض، متعلق به برنامه‌نویسِ پدیدآورنده است.
اگر این جمله در قرارداد تیم فنی استارتاپ قید نشود، حتی اگر در تعریف تعهدات مجری گفته شود که موظف است سُرس و همه‌چیز را منتقل بکند و حتی یک بک‌آپ هم برای خودش نگه ندارد و در بند محرمانه دیگری هم گفته باشد تحت هیچ عنوانی نمی‌تواند به هیچ شخصی منتقل بکند و حتی نمی‌تواند از آن برای خودش کپی داشته باشد، باز هم هیچ‌کدام از این‌ها مصداق مالکیت نیست و همچنان طبق قانون، تیم فنی مالک معنوی نرم افزار شناخته می‌شود و می‌تواند در شورای انفورماتیک، نرم‌افزار را به نام خودش ثبت کند.
شرط مالکیت باید در قرارداد ذکر شود تاکارفرما بتواند آن را به نام خودش ثبت کند و حتی می‌توان در قرارداد قید کرد که اگر پدیدآورنده، نرم‌افزار را به نام خودش ثبت کند، این ثبت به استناد قرارداد کأن لم یکن است.

نکات مالی در قرارداد تیم فنی استارتاپ

یک نکته مهم دیگر در قرارداد با تیم فنی، مربوط به ضمانت ‌پیش‌پرداخت است.
ممکن است، هنگامی که کارفرما از تیم فنی می‌خواهد نرم‌افزاری را برای او تولید کند، بخشی از مبلغ قرارداد، معمولاً 30 درصد را به ‌صورت پیش پرداخت به تیم فنی بپردازد. اگر ضمانتی برای پیش‌پرداخت نگیرد چه اتفاقی می‌افتد؟
اگر آن تیم پول را بگیرد و هیچ کاری انجام ندهد، کارفرما هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد. به همین دلیل، در همه قراردادهای بزرگ و کلان، مخصوصاً‌ قراردادهای دولتی با بخش خصوصی یا شرکت‌های بزرگ، چند نوع ضمانت می‌گیرند، ضمانت حُسن انجام کار و ضمانت پیش‌پرداخت و ضمانت خسارت‌ها که دو ضمانت اول بسیار مهم است.
با ضمانت پیش‌پرداخت دست‌کم اگر کاری انجام ندادند، می‌توان پولی که بابت پیش‌پرداخت به آن‌ها داده شده است را پس گرفت. ضمانت حسن انجام کار برای تضمین انجام صحیح کار مطابق خواست سفارش دهنده است.
 
قرارداد تیم فنی استارتاپ
 
تضمین بابت خسارت‌ها هم باید به تفکیک در قرارداد تیم فنی استارتاپ قید شود. در دعاوی تیم‌های استارتاپی با تیم فنی این موضوع مطرح می‌شود که قرارداد ما برای تحویل نرم‌افزار یا سایت شش ماه یا یک سال بوده است و در مدت تعیین شده کار تحویل داده نشده است.
کارفرما خسارت دیرکرد می‌خواهد، اما گرفتن چنین خسارتی سخت است مگر آنکه در قرارداد نوشته شده باشد.
همچنین ممکن است، صاحب کسب‌وکار ادعا کند به‌خاطر تأخیر در تحویل پلتفرم، سایت، نرم‌افزار یا اپلیکیشن، خسارت‌های دیگری مثل اجاره دفتر، هزینه تبلیغات و بازاریابی، حقوق نیروهایی که به کار گرفته و سایر هزینه ها هم بر او تحمیل شده است.
اما گرفتن چنین خسارت‌هایی منوط به قیدشدن آن در قرارداد است و اگر نوشته نشود نمی‌توان ادعایی درباره آن کرد. اگر مثلا در قرارداد نوشته شود کلیه خسارت های ناشی از تاخیر، چنین بندی نیاز به اثبات دارد؛ اما اگر به تفکیک نوشته شود، به ‌محض اثبات فرد موظف است مبلغ تعیین شده را بپردازد. 

توسعه و پشتیبانی در قرارداد تیم فنی استارتاپ

در قرارداد تیم فنی استارتاپ موضوع پشتیبانی و توسعه هم اهمیت زیادی دارد. مرز بین پشتیبانی و توسعه باید در پیوست‌های فنی یا در قرارداد مشخص شود.
برخی افراد تصور می‌کنند، تمام تغییراتی که کارفرما انتظار دارد جزء خدمات پشتیبانی است؛ در حالی که ممکن است توسعه باشد و توسعه هزینه‌های مجزایی دارد. به همین دلیل لازم است در قرارداد، اولاً مصداق پشتیبانی و توسعه را تا حد امکان مشخص کرده و برشمرید؛ دوماً بابت پشتیبانی مبلغی را برای سال اول و با افزودن درصدی به آن مبلغ سال‌های بعد را هم مشخص کنید.
علاوه بر مالکیت معنوی نرم افزار که در بالا توضیح دادیم این نکته هم باید در قرارداد دقیقاً قید شود که تیم فنی حق ندارد نرم‌افزاری که تولید کرده یا نمونه مشابهش را برای دیگران تولید کند یا آن را بفروشد و به هر نحوی در اختیار سایرین قرار دهد.

برای حفاظت از سرس ها و کپی نشدن نرم افزارمان، چه کنیم؟

در هنگام عقد قرارداد تیم فنی استارتاپ وقتی به موضوع عدم استفاده از سرس نرم افزار تولید شده می‌رسید، ممکن است تیم فنی ادعا کند آنچه کارفرما خواسته را قبلاً تولید کرده و نمی‌تواند محصول خود را محدود به یک مشتری کند.
در چنین موقعیتی حتماً نمونه‌ای بخواهید از کاری که ادعا می‌کند. چون در اغلب موارد چنین ادعایی واقعیت ندارد و این ادعا برای آن است که تعهد لازم درباره عدم فروش نسخه های مشابه نرم افزار، به سایر رقبا را به کارفرما ندهند.
برای نحوه دریافت سُرس‌ها در چنین قراردادهایی قید می‌کنیم کلیه مراودات بین ایمیل مشخص‌شده از نفر اول، و ایمیل مشخص‌شده از نفر دوم یا مراودات شماره تلفن‌های مشخص‌شده در شبکه‌های اجتماعی، حکم مکاتبات کتبی را دارد.
پس وقتی سُرس در فایل زیپ‌شده ارسال شود، مدرک تحویل آن است. ضمن اینکه وقتی نرم‌افزار در شورای عالی انفورماتیک ثبت می‌شود، نسخه سُرس آن را می‌خواهند تا هر موقع ادعایی شد، این نسخه به ‌عنوان مدرک باشد.
بنابراین بهترین راه تحویل، همان ثبت است. وقتی ثبت ‌کنید، سُرس را از شما می‌خواهند و کاملاً ثبت می‌شود و هر جایی که درباره آن ادعایی بشود که نقض حقوق پدیدآورنده باشد، سُرسِ مدعی و سُرسِ شما را بررسی می‌کنند، مشابهت‌های آن را مشخص می‌کنند و اگر بیش از 20 تا 30 درصد مشابهت وجود داشته باشد، نقض حقوق پدیدآورنده محسوب می‌شود.
نحوه تحویل سُرس را هم می‌توانید دقیقاً در قرارداد تیم فنی استارتاپ قید کنید که به چه روش قرار است صورت گیرد. مثلاً فایل زیپ‌شده ایمیل شود یا دی وی دی یا هارد پلمب‌شده تحویل شود. اگر برنامه‌نویس کدهایی که در این فایل‌های استفاده کرده را برای دیگران استفاده کند، نقض مفاد قرارداد است.

نکاتی که در قرارداد تیم فنی نباید فراموش کنید!

 در قرارداد مدیر فنی ذکر چنین نکاتی بسیار ضروری است:
اجرای کلیه نیازهای فنی و برنامه‌نویسی، تحلیل، طراحی، پیاده‌سازی و اجرای نرم‌افزارهایی که شرکت نیاز دارد، مدت زمان قرارداد، حق‌الزحمه دریافتی، تعهدات شرکت، تعهدات مدیر فنی از مسئولیت‌ تمام عملیات‌ اجرایی و شرح وظایفش، مدیریت هزینه‌ها، تولید و نگهداری کلیه مستندات.
همچنین بهتر است در قرارداد مدیر فنی قید کنیم که حق واگذاری یا انتقال مسئولیتش به دیگری را ندارد.

این نکات هم باید در قرارداد تیم فنی استارتاپ در نظر گرفته شود:

اگر بنا به دلایلی مدیر فنی توانایی لازم را برای انجام کاری نداشته باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ در صورتی که مدیر فنی برنامه‌نویس هم باشد، هیچ‌گونه حق و ادعایی به برنامه نوشته‌شده ندارد.
در صورتی که مدیر فنی مسئول طراحی نرم‌افزار و طراحی دامنه وب باشد، حق ثبت دامنه و هاست و دامین را به نام خودش ندارد و حتی ایمیلی هم که برای پشتیبانی می‌دهد باید به نام شرکت باشد.
باید در قرارداد نوشته شود که کلیه فایل‌ها و مستندات و پسوردها و اطلاعاتی که در اختیار فرد قرار می‌گیرد، امانت است و نباید در حفظ آن سهل‌انگاری کند، در غیر این صورت، موظف به جبران خسارت است.
اگر سیستم رایانه‌ای تحویل می‌گیرد باید قید شود حق کپی‌برداری و هر نوع استفاده غیرمجاز از داده‌ها را ندارد. جبران خسارت، حل اختلاف، شرایط فسخ و اقامت طرفین و... هم باید در ادامه قرارداد بیاید.
 

پلتفرم حقوقی یسرا و قرارداد تیم فنی

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با قرارداد تیم فنی و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقی و قرارداد سرمایه‌گذاری ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای  ، قرارداد کوفاندر ، قرارداد تولید محتوا  ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد طراحی وبسایت  ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار  و تولید اپلیکیشن و قرارداد طراحی سایت ، قرارداد بازاریابی و مارکتینگ و سئو ، قرارداد تأمین‌کنندگی ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ ، قراردادهای مشارکت و قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف، استاپ‌کاپشن، قرارداد با تیم‌های حسابداری و مالی، قراردادهای مشاوره‌ای مانند مشاوره فنی، مشاوره حقوقی ، مشاوره مالی، مشاوره مارکتینگ ، قرارداد فروش سهام و سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.

مشاوره حقوقی رایگان در رابطه با قرارداد تیم فنی

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد  را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری قرارداد تیم فنی باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
قرارداد تیم فنی, استارتاپ, تیم فنی, مالکیت معنوی, نرم افزار, برنامه نویسی, کپی رایت, قرارداد ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است