02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

نکات مهم در خصوص مالکیت، محرمانگی و عدم رقابت در قرارداد با تیم فنی

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/23
نکات مهم در خصوص مالکیت، محرمانگی و عدم رقابت در قرارداد با تیم فنی

چرا مالکیت در قرارداد تیم فنی اهمیت دارد؟

مالکیت در قرارداد تیم فنی که شامل مالکیت مادی و معنوی برنامه‌ها و قالب‌های طراحی شده و کدنویسی شده سایت‌ها است، از جمله موضوعاتی است که همواره مستعد بروز اختلاف بین تیم فنی و صاحبان کسب و کارها می‌باشد. همچنین موضوع محرمانگی و عدم افشا و شرط عدم رقابت نیز از جمله موارد مهمی است که باید در قرارداد تیم فنی لحاظ شود. ما در مقاله جداگانه‌ای همه جزئیات درباره قرارداد تیم فنی را توضیح داده ایم. اما در این مطلب به نکات مربوط به مالکیت و محرمانگی در قرارداد تیم فنی خواهیم پرداخت.
درباره مالکیت نرم افزار یا هر محصول دیجیتال دیگر نظیر کدنویسی و سورس قالب طراحی شده یک سایت و یا نرمخ افزار و اپلیکیشن در بسیاری از مواقع شاهد اختلاف نظر بین طراحان و کارفرمایان هستیم.
پیش از هرچیز لازم است که این نکته را به زبان ساده بیان کنیم که مالکیت نرم افزار، دوبخش مادی و معنوی دارد.
طبق قانون هر دو بخش مالکیت متعلق به نویسنده و طراح آن است. اما مالکیت مادی طبق قرارداد قابل واگذاری است. قانون می‌گوید مالکیت معنوی تحت هر شرایطی و برای همیشه متعلق به آفریننده محصول است.

شرط مالکیت در قرارداد با تیم فنی

طبق مادۀ یک قانون حمایت از حقوق پدید‌آورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای، در مورد مالکیت در قرارداد تیم فنی این نکته ذکر شده است که مالکیت مادی و معنوی هر نرم‌افزار متعلق به پدید‌آورنده است. اما در مادۀ 6 همان قانون، گفته شده که ممکن است تولید نرم‌افزار، بر اثر استخدام یک فرد باشد. بنابراین اگر شما می‌خواهد سورس نرم‌افزار متعلق به خودتان باشد و مالکیت مادی را داشته باشید، باید در قرارداد قید کنید که تیم فنی بابت این موضوع استخدام شده‌ و مالکیت مادی نرم‌افزار برای کارفرماست.
بدون وجود چنین بندی در قرارداد، حتی اگر در تعریف تعهدات مجری گفته شود که موظف است سورس و همه‌چیز را منتقل بکند و بک‌آپ هم برای خودش نگه ندارد و در بند محرمانۀ دیگری هم گفته باشید تحت هیچ عنوانی نمی‌تواند به هیچ شخصی منتقل بکند و نمی‌تواند از آن برای خودش کپی داشته باشد، باز هم طبق قانون، تیم فنی مالک نرم افزار شناخته می‌شود و می‌تواند در شورای انفورماتیک، نرم‌افزار را به نام خودش ثبت کند.
پس اگر می‌خواهید نرم افزار، پلتفرم، اپلیکیشن یا هر محصول دیجیتال دیگری را به نام خود ثبت کنید، شرط مالکیت باید در قرارداد ذکر شود.
 
مالکیت در قرارداد تیم فنی

حقوق معنوی متعلق به کیست؟

به هر صورت در مورد مالکیت در قرارداد تیم فنی حتی وقتی شرط مالکیت هم در قرارداد ذکر شود، تنها حقوق مادی نرم افزار متعلق به سفارش دهنده (کارفرما) خواهد بود و حقوق معنوی همواره متعلق به پدیدآورنده محصول است.
برای اینکه این موضوع را شفاف تر درک کنید، این توضیح لازم است که مالکیت معنوی به معنای اعتبار و کردیت ناشی از خلق اثر است که همواره به نام خالق آن ثبت می‌شود و قابل انتقال به دیگری نیست. یعنی کارفرما و یا هر مشتری دیگری که این محصول را خریده باشد هیچگاه نمی‌تواند ادعا کند که نویسنده این برنامه یا طراح این پلتفرم و قالب و یا سازنده و خالق آن است.
اما مالکیت مادی به معنای حق بهره‌برداری و کسب درآمد از اثر است. این حق را سازنده اثر می‌تواند به صورت مشروط یا مطلق و به شکل عمومی یا اختصاصی و انحصاری به دیگران واگذار کند.
مالکیت مادی نرم افزاری که تیم فنی برای شما تولید می‌کند، تابع توافق طرفین است و می تواند به مجری یا کارفرما تعلق داشته باشد.

چرا برای قرارداد تیم فنی نیاز به مشاوره دارید؟

پیش از آنکه وارد مرحله نوشتن و امضای قرارداد تیم فنی شوید، توصیه می‌کنیم حتما متن قانون حمایت از حقوق پدید آورندگان نرم افزارهای رایانه ای و آیین نامه آن را مطالعه کنید تا بیشتر با موارد قانونی مالکیت در قرارداد تیم فنی آشنا شوید. بر اساس این آیین نامه  حقوق مادی نرم افزار عبارت از حق استفاد ‌شخصي‌، حق نشر، حق عرضه‌، حق اجرا، حق تكثیر و هر گونه بهره برداری اقتصادی است که هریک از این حقوق به صورت جدا گانه و یا به شکل کلی ذیل عنوان تمامی حقوق مادی، قابل مذاکره و توافق با شرایط مختلف هستند.
مثلا وقتی شما تیمی را برای نوشتن یک برنامه یا طراحی یک قالب وبسایت استخدام می‌کنید، طبیعتا حقوق مادی محصول متعلق به شماست و در این صورت باید تمامی سورس‌ها و کدها برای تغییرات آتی، در اختیار شما قرار بگیرد.
در موارد مرتبط با قرارداد تیم فنی بدانید، علاوه بر توضیح بیشتر درباره این نکات، سایر موارد مهم قرارداد تیم فنی را نیز شرح داده ایم. اما شما چه به عنوان کارفرما و چه به عنوان مدیر فنی برای اینکه در این موارد دچار اشکال نشوید و در آینده به خاطر نقص در قرارداد تیم فنی متضرر نشوید، لازم است درباره موضوع مالکیت با یک وکیل یا متخصص در حوزه استارتاپها، مشورت کنید.

مشاوره حقوقی در مورد مالکیت در قرارداد تیم فنی

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
در صورت نیاز به مشاوره در مورد مالکیت در قرارداد تیم فنی به راحتی می‌توانید با مراجعه به بخش مشاوره حقوقی پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد تیم فنی و سایر قراردادهای مربوط به کسب و کارهای اینترنتی را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

محرمانگی و عدم رقابت در قرارداد تیم فنی

در کنار موضوع مالکیت که در قرارداد تیم فنی بسیار مهم است و بدون رعایت دقیق آن، ممکن است نرم افزار اختصاصی شما قابل فروش به دیگران باشد و عملا حاصل زحماتتان به باد برود، موضوع دیگری که نباید فراموش کنید، محرمانگی و عدم افشاست.
در مطالب مربوط به قرارداد محرمانگی درباره ماهیت و اهمیت این موضوع و همچنین نکات مربوط به قرارداد محرمانگی با پرسنل، سرمایه‌گذاران و هم بنیانگذاران، توضیح داده‌ایم.
رعایت این نکات در قرارداد با تیم فنی هم بسیار مهم است. زیرا برخی شرکت ها برای صدمه زدن به رقبای خود ممکن است به سراغ تیم فنی طرف قرارداد شما بروند و درخواست اجرای برنامه مشابه برای خود داشته باشند. در اینجا تیم فنی که به تمام زوایای پلتفرم و نرم افزارهای شما آگاه است، می‌تواند با افشای برخی موارد نزد رقبا، شما را آسیب پذیر کند و یا با اجرای طرح های مشابه برای آنها، رقبای شما را تقویت کند.
روش مقابله با این نوع اقدامات غیر اخلاقی، در مورد اول امضای قرارداد محرمانگی و عدم افشا و در مورد دوم وجود شرط عدم رقابت در این قرارداد و یا  استفاده از قرارداد جداگانه عدم رقابت است.
در واقع شما با انعقاد قرارداد عدم رقابت، تیم فنی را متعهد به عدم هر گونه همکاری یا استخدام در شرکت های رقیب خود برای مدت مشخصی خواهید کرد.
برای اطلاع بیشتر درباره چگونگی نوشتن قرارداد تیم فنی و نکات مالی، حقوقی و فنی آن می توانید در صفحه مربوط به مشاوره حقوقی برای صحبت با کارشناسان پلتفرم حقوقی یسرا اقدام کنید.
 
مالکیت معنوی در قرارداد تیم فنی, مالکیت مادی در قرارداد تیم فنی, کپی رایت, محرمانگی در قرارداد تیم فنی, عدم افشا در قرارداد تیم فنی, عدم رقابت در قرارداد تیم فنی, مشاوره قرارداد, قرارداد تیم فنی,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است