02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

نکات مهم در خصوص تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر که نباید فراموش کنید

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/22
نکات مهم در خصوص تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر که نباید فراموش کنید

از تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر تا آنچه می‌تواند باعث اختلاف شرکا شود

در این نوشته به بیان نکات مهمی در خصوص تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر می پردازیم. قرارداد کوفاندر یا همان قرارداد هم بنیان گذاران، همانطور که در مقالات قبلی نیز مورد اشاره قرار گرفت، قراردادی حیاتی و به تعبیری قرارداد مرگ و زندگی یک استارتاپ است که تقسیم نقش و استخوانبندی روابط مالی و کاری در استارتاپ را شکل می‌دهد. برای اینکه بدانید « کوفاندر کیست ؟»  و چرا قرارداد کوفاندر را «قرارداد مرگ و زندگی استارتاپ» می‌نامیم، مقالات قبلی در این باره را بخوانید.
در این مقاله برخی از مهمترین شروط و قرارهایی که باید در یک قرارداد کوفاندر دقیق، مورد توجه قرار بگیرد را برای شما توضیح می‌هیم.

معرفی دقیق طرفین و تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر

برای تقسیم نقش صحیح در قرارداد کوفاندر باید طرفین توافق با دقت مشخص شوند. گاهی دیده می‌شود که بنا به دلایلی فرد صاحب ایده یا یکی از شرکا تمایل ندارد که نامی از او در قررداد ذکر شود. در این مواقع حتما باید فردی به نمایندگی از او در قرارداد کوفاندر معرفی شود و بین فرد اصلی و نماینده او هم قرارداد جداگانه‌ای با ذکر حدود اختیارات و مسئولیتهای فرد نماینده منعقد گردد. اگر یکی از طرفین قرارداد کوفاندر، یک شرکت یا شخصیت حقوقی است هم باید علاوه بر درج کامل مشخصات دقیق شرکت، نماینده رسمی و قانونی شرکت با معرفی نامه رسمی در قرارداد معرفی شود. در هر صورت باید در قرارداد کوفاندر، اطلاعات کامل همه طرفین قرارداد، اعم از کد ملی برای اشخاص حقیقی و شماره ثبت شرکت برای اشخاص حقوقی، آدرس پستی دقیق، پست الکترونیکی و شماره تماس همه هم بنیان گذاران ذکر شود.

دارایی و آورده و سهم هریک از طرفین

همانطور که در مقاله بهترین زمان برای نوشتن قرارداد کوفاندر توضیح دادیم، معمولا این قرارداد زمانی منعقد می‌شود که طرفین به یک شناخت اولیه از یکدیگر رسیده اند و مشخص است که هریک قرار است در این شراکت، چه آورده‌ای داشته باشد و چه سهمی از سود نصیبش شود. اما از توافق اولیه تا تبدیل آن به یک توافق رسمی و حقوقی، معمولا چالش‌هایی وجود دارد و به همین دلیل تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر می‌تواند از بروز اختلاف و سوء تفاهم جلوگیری کند.
در ایده های استارتاپی معمولا فردی که ایده اولیه را ارائه کرده انتظار سهم بیشتری در استارتاپ دارد و در کنار آن طراح سایت و مسئول فنی پروژه هم ممکن است با توجه به نقش مهم خود در شکل گیری، رشد و موفقیت پروژه، چنین سهمی برای خود قائل باشد. اگر این چالش در هنگام عقد قرارداد کوفاندر، به درستی حل نشود، در ادامه مسیر هر لحظه امکان بروز مشکل و اختلاف و ضربه خوردن به کل کسب و کار وجود خواهد داشت.
برای رسیدن به بهترین مدل تعیین ارزش دارایی ها و آورده های افراد و تقسیم منصفانه سود بین آنها، بهتر است از مشاوران آشنا به مسائل حقوقی استارتاپ ها کمک بگیرید. پس از رسیدن به این مدل، باید  کلیه دارایی های افراد اعم از ایده، دانش فنی، لوازم و ابزار، ارتباطات، تجربه و زمان و انرژی و کار اجرایی و دانش تخصصی آنها در قرارداد ذکر شود و بر اساس آن سهام شرکت به اعضا اختصاص پیدا کند.
اگر برای رسیدن به بهترین قرارداد کوفاندر برای استارتاپ خود نیاز به مشاوره دارید، گروه حقوقی یسرا با حضور وکلای مجرب در امور حقوقی مربوط به کسب و کارهای اینترنتی و انواع قراردادهای استارتاپ به طور شبانه روزی برای مشاوره آنلاین رایگان و همچنین مشاوره تلفنی و حضوری در خدمت شماست.
 
تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر

تقسیم نقش هم بنیانگذاران

پس از آنکه آورده و ارزش دارایی هر یک از طرفین در این شراکت مشخص شد، نوبت به تعریف وظایف و مسئولیت‌های هریک در اجرای ایده است. به یاد داشته باشید که همواره دارا بودن سهم در استارتاپ به معنای داشتن مسئولیت نیست. مثلا ممکن است فردی فقط ایده پرداز یا طراح باشد و ایده یا دانش یا تجربه خود را در این شراکت به میان گذاشته باشد اما مسئولیت دیگری در اجرای کار نداشته باشد. بنابراین هریک از طرفین که مسئولیت رسمی یا جایگاهی خاص را در شرکت دارند، باید با دقت و با شرح مسئولیت‌ها و وظایف و اختیارات در قرارداد کوفاندر ذکر شود.
در هنگام تقسیم نقش، حتی اگر همه شرکا هم تمایل به قرار گرفتن در جایگاه‌های مدیریتی و اجرایی استارتاپ نداشته باشند و بنا باشد که برای برخی از این سمت‌ها، نیروی مناسب استخدام شود، بهتر است که بایدها و نبایدها و شرایط مورد نظر برای نیروهایی که قرار است در این جایگاه‌ها به کار گرفته شوند، ابتدا مورد توافق طرفین قرار گیرد و این شرایط هم در قرارداد کوفاندر درج شود.
همانطور که می‌دانید اکثر استارتاپ ها شرکت سهامی خاص هستند و عضویت در هیات مدیره آنها مستلزم سهامدار بودن است. این یکی از نکات مهم در تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر است. معمولا بنیانگذاران استارتاپ‌ها به عنوان اعضای عیات مدیره و مدیرعامل در این شرکت‌ها مشغول به فعالیت هستند. اما چه مدیرعاملی در اختیار یکی از بنیانگذاران اولیه باشد و چه کسی برای تصدی این سمت از بیرون مجموعه به استخدام در آید، باید حدود اختیارات، مسئولیتهای حقوقی و اجرایی و صلاحیت‌های لازم برای مدیریت مجموعه به دقت در قرارداد کوفاندر ذکر شود.

سرمایه پذیری و سرمایه گذاری

دو مورد از مواردی که همواره در مسیر رشد و توسعه استارتاپ ها و بخصوص در حین تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر می‌تواند باعث اختلاف بین بنیانگذاران شود، یکی موضوع جذب سرمایه های سرمایه گذاران جدید و دیگری سرمایه گذاری شرکت در فعالیت‌های دیگر یا صندوق‌های سرمایه گذاری و امثالهم است. همواره برخی از شرکا با چنین ریسک‌هایی مخالفند و در مقابل برخی دیگر از شرکا به دلیل اصرار بر رشد سریع استارتاپ ها به پذیرش سرمایه های جدید علاقه دارند. بنابراین شرایط و ضوابط ورود سرمایه گذاران جدید به شرکت، از مهمترین نکاتی است که باید در قرارداد کوفاندر تعیین شود.

مالکیت معنوی و فکری

یکی دیگر از مواردی که مستعد بروز اختلاف بین بنیانگذاران است، موضوع مالکیت معنوی و فکری می‌باشد. تجربه نشان داده است که این موضوع با تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر در هم تنیده و مرتبط است. اینکه مالکیت ایده کسب و کار یا اختراعی که ممکن است موضوع کسب و کار باشد از آن کیست و به نام چه کسی ثبت شده است، برند و علامت تجاری، اسرار تجاری و شبکه تامین کنندگان، توزیع کنندگان و مشترین احتمالی، متعلق به چه کسی خواهند بود و یا مالکیت معنوی و حق کپی رایت آثار تولیدی از آن کیست و همچنین اینکه دامنه اینترنتی شرکت به نام چه کسی به ثبت رسیده و مالکیت آن حق کدام یک از شرکاست، همگی مسائلی هستند که اگر در قرارداد کوفاندر به دقت تعیین تکلیف نشوند، دیر یا زود محل بروز اختلافات جدی خواهند شد. 

حل و فصل اختلافات

در نهایت هم مانند هر قرارداد دیگری، تعیین ساز و کار حل اختلافات طرفین قرارداد یکی از بخش‌های مهم قرارداد کوفاندر است. با وجود همه نقاط اشتراک و دوستی‌ها و همکاری ها، باز هم در بسیاری از افراد و شرکت ها به دلیل مشکلاتی که در مسیر کار با آن مواجه می شوند، شاهد اختلاف و شکایت شرکا از یکدیگر هستیم. بنابراین در تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر که اصلی ترین سنگ بنای شراکت بنیانگذاران یک استارتاپ است هم باید موارد مربوط به حل و فصل اختلافات پیش بینی شود، مرجع داوری بین طرفین در زمان اختلاف مشخص شود و شروط حل و فصل و داوری در قرارداد ذکر شود.

مشاوره رایگان در خصوص تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر

اگرچه رعایت مواردی که در بالا گفته شد در همه قراردادهای کوفاندر ضروری است، اما قطعا با توجه به جنس و نوع فعالیت هر استارتاپ و ویژگی های خاص هریک از شرکای آن، بسیاری از این موارد و برخی نکات خاص دیگر، در هر قرارداد کوفاندر می‌تواند ویژه و مخصوص شرایط همان قرارداد باشد. به همین دلیل استفاده از قراردادهای آماده که در فضای اینترنت موجود است، به احتمال زیاد همه نیازها و مسائل انواع استارتاپ‌های گوناگون را پوشش نخواهد داد.
اگر شما هم برای کسب و کار خود قصد انعقاد قرارداد و تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر را دارید، پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه کسب و کارهای اینترنتی و جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص قرارداد کوفاندر و انواع قراردادهای مربوط به کسب و کارهای اینترنتی به شما می باشد.

استفاده از پلتفرم یسرا

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با  تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقی ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای ، قرارداد کوفاندر یا تیم‌سازی ، قرارداد تولید محتوا ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد تیم فنی ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد تأمین‌کنندگی ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ و قرارداد طراحی وبسایت ، قراردادهای مشارکت ، قرارداد طراحی سایت ، قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف،سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.

مشاوره حقوقی رایگان

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص تقسیم نقش در قرارداد کوفاندر را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری قراردادها باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
هم بنیان گذاران, استارتاپ, مالکیت فکری, مالکیت معنوی, مشاوره حقوقی, کسب و کار اینترنتی,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است