02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

نکات ضروری که در هنگام ثبت نرم افزار باید رعایت کنیم

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/24
نکات ضروری که در هنگام ثبت نرم افزار باید رعایت کنیم

ثبت نرم افزار 

برای ثبت نرم افزار باید به شورای عالی انفورماتیک رجوع کنیم. این شورا زیر نظر دبیرخانۀ شورای عالی فضای مجازی است. قسمت فنیِ نرم‌افزار را خودشان بررسی می‌کنند و قسمت محتوایی‌اش را برای ارشاد می‌فرستند. پس شما کدها و سورس‌ها و محتوا را باید برای بررسی فنی و محتوایی باید تحویل دهید.
نرم افزار را هم می‌توانید به نام شخص حقیقی یعنی پدیدآورنده ثبت کنید و هم به نام شخص حقوقی یعنی شرکت یا مؤسسه.
نکته سوم تا حدی در ثبت اختراع و اپلیکیشن کاربرد دارد. حقوق معنوی خروجی شما مادام‌العمر به خودتان اختصاص دارد. مگر اینکه برنامه و طرح از دیگری باشد و شما به سفارش آن شخص یا به عنوان نیروی استخدامی اش طرح را اجرا کنید. اما حقوق مادی‌تان با توافق و در قالب قرارداد قابل واگذاری است.

مدارک ملزم جهت ثبت نرم افزار

مدارک لازم برای صدور مجوز و CD مدارک را که متقاضی باید به دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک ارائه کند عبارت است از: 
 • تکمیل و چاپ فرم ۴ صفحه‌ای مربوط به ثبت اختراع و امضای آن توسط متقاضی
 • اسکن کلیه مدارکی که به‌صورت فیزیکی (کاغذی) برای بررسی به دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک ارسال می‌ شود + اسکن اظهارنامه‌ ای که از روی سایت چاپ گرفته شده است.
 • اسکن تأییدیه مراکز یا سازمان‌هایی که نرم‌افزار به آن‌ها ارائه‌ شده و مورد تایید آنها بوده است (چنانچه وجود دارد)
 • تهیه رزومه یا CV مربوط به متقاضیان به انضمام معرفی اساتید صاحب‌نظر در حوزه مربوط به نرم‌افزار
 • چنانچه نرم‌افزار جزئی از سخت‌افزار است، تهیه فایل پاورپوینت برای شرح نرم‌افزار
 • تهیه ۶ نسخه واحد از CD حاوی نرم‌افزار موردادعا + فایل‌های آیتم‌های ۲ الی ۵ جدول + ادعانامه، اظهارنامه، شرح یا توصیف اختراع + نرم‌افزارهای لازم برای راه‌اندازی نرم‌افزار مورد ادعا
 • نوشتن مشخصات فرد (نام و نام خانوادگی) و نام نرم‌افزار روی هر شش CD
 • ارائه قفل سخت افزاری 
اشخاص حقوقی که تقاضای دریافت مجوز فعالیت های فرهنگی دیجیتال در جهت ثبت نرم افزار یا انتشار آن را دارند و نیز جهت صدور مجوز بسته‌های نرم‌افزاری رایانه‌ای دارند باید حتما در مرکز فناوری‌های اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال (سرآمد) مراجعه نموده و نرم‌افزار خود را در سامانه ثبت نرم‌افزار به ثبت برسانند.

چرا لازم است نرم افزار خود را ثبت کنم؟ 

با ثبت نرم افزار، نرم افزار شما به رسمیت شناخته می شود و امکان جلب اعتماد از سوی سرمایه گذاران و اسپانسر ها بوجود می آید. حق عرضه،  نشر،  اجرا و بهره‌برداری مادی و معنوی از اثر مورد نظر شما امکان دارد. استفاده از حقوق مادی مربوط به نرم افزار تا ۳۰ سال پس از تولید آن برای تولیدکننده مقدور است. اما بهره‌برداری از حقوق معنوی محدودیتی ندارد.
شما با ثبت نرم افزار مورد نظر خود می توانید در صورت کپی برداری و سوء استفاده از نام و نشان و محتوای نرم افزار ثبت شده خود به موجب این قانون پیگیری و شکایت کنید.

جهت ثبت نرم افزار باید به کجا مراجعه کرد؟

برای ثبت نرم افزار شما عزیزان می توانید به یکی از این دو مرجع مرتبط مراجعه نمایید و درخواست ثبت نرم افزار مورد نظر خود را داشته باشید:
 • وزارت ارشاد
 • شورای عالی انفورماتیک (از طریق مرکز مالکیت معنوی)
نکات ضروری ثبت نرم افزار
 
با ثبت نمودن نرم افزار خود به عنوان یک اختراع در اداره مالکیت معنوی، قادر خواهید بود تا از انواع تقلب‌ها و کلاهبرداری‌ها که ممکن است در جهت تخریب یا ضرر زدن به نرم افزار شما بوجود بیاید جلوگیری و اقدام به پیگیری کنید. با داشتن گواهی ثبت اختراع نرم افزار خود، مالک آن نرم افزار شناخته شده و از حمایت‌های قانونی بهره‌مند می‌شوید.
پس از درخواست ثبت تولید کنندگان نرم افزار در مرکز واحد امور بسته‌‌های نرم افزاری وزارت ارشاد (زیرمجموعه مرکز توسعه فناوری اطلاعات و فضای دیجیتال وزارت ارشاد) این مرکز نرم افزار در دست بررسی قرار می دهد و این سه ویژگی یک نرم افزار را ارزیابی می نماید:
 • بررسی محتوای یک نرم افزار از دیدگاه های اخلاقی، سیاسی، اجتماعی و در آخر مذهبی.
 • بررسی نرم افزار از لحاظ رعایت حقوق مالکیت فکری: یعنی بررسی اینکه نرم‌‌افزار به صورت کپی‌‌برداری غیرمجاز از نرم‌‌افزارهای پیشین تولید نشده باشد.
 • حلاجی کردن و یا بررسی برنامه نویسی یک نرم افزار

مراحل ثبت نرم افزار 

الف - متقاضی باید توجه داشته باشد که دریافت تایید فنی برای ثبت نرم‌افزار با دریافت تایید فنی ثبت اختراع دارد. در مورد نخست نرم‌افزار پس از ثبت، نرم افزار مذکور تحت حمایت قانون کپی‌رایت قرار می‌گیرد و معمولا مدت‌زمان انجام آن کوتاه‌تر از دریافت تأییدیه ثبت اختراع است.
ب - مراجعه متقاضی به سایت اداره مالکیت صنعتی و سپری کردن تشریفات اولیه بررسی پرونده نرم‌افزار و صدور نامه استعلام از مرجع شورای انفورماتیک و رویت آن از طریق خلاصه پرونده پورتال مالکیت و پیگیری نامه استعلام از شورای عالی انفورماتیک و مراجعه به سایت شورای انفورماتیک.

ثبت ایده نرم افزاری چگونه ممکن است؟

شروط لازم برای ثبت ایده نرم افزاری به شرح ذیل می باشند:
 • اول از همه باید به تازه بودن و جدید بودن ایده در کل جهان توجه داشته باشیم.
 • ایده مورد نظر براساس ابتکار و نواوری خود شخص باشد.
 • در صنعت کاربرد و به اندازه کافی بازتاب داشته باشد.
 • به اسانی قابل انجام و شکل گیری باشد. به طوری که فرد هنگام استارت و راه اندازی با مشکلات بیهوده دست و پنجه نرم نکند.

مشاوره حقوقی پیرامون ثبت نرم افزار

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با امورثبتی از جمله ثبت نرم افزار به شما متقاضیان محترم می باشد.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه امورثبتی، حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره ثبت نرم افزار را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

مشاوره رایگان یسرا 

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی ثبت نرم افزار، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله امورثبتی، جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
ثبت نرم افزار, مزیت ثبت نرم افزار, مدارک لازم جهت ثبت نرم افزار, مراحل ثبت نرم افزار, نکات ضروری هنگام ثبت نرم افزار,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است