02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

نکات حقوقی درباره معاملات بازار بورس و جرم های مرتبط با آن

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/28
نکات حقوقی درباره معاملات بازار بورس و جرم های مرتبط با آن

بازار بورس

بازار بورس اوراق بهادار نام محلی است که در آن سهام بنگاه های اقتصادی معامله می‌شود. این معاملات فقط از طریق شرکت هایی خاص که کارگزار نامیده می‌شوند، امکان‌پذیر است و شرکت های کارگزاری به عنوان واسط بین سازمان بورس و معامله‌گر قرار می‌گیرند.
هر یک از افراد جامعه برای اینکه بتوانند وارد این بازار شوند و در معاملات شرکت کنند، باید از کارگزاری های رسمی، کد معاملاتی دریافت کنند. علاوه بر امکان معاملات آنلاین، که در سال های گذشته باعث استقبال بیشتر مردم از بورس شده بود، نوسانات اقتصادی و رکود برخی از بازارها در سال های اخیر موج بسیار گسترده ای به بازار بورس را به همراه داشته و این استقبال گسترده خود موجب رشد بسیار زیاد ارزش سهام در بورس ایران شد و عده‌ای نیز با این تصور که بورس یک سرمایه گذاری ساده با سوددهی بالاست به سرعت وارد بورس شدند.
این درحالی است که بازار بورس هم مانند همه بازارهای اقتصادی دوره های رشد و رکود دارد و نیاز به دانش و صرف زمان دارد و همواره سود ده نیست. شاید بتوان مهمترین مزیت بازار بورس را در این نکته دانست که با مبالغ سرمایه اندک هم می‌توانیم وارد بازار شویم و بعد از شروع کار و کسب تجربه اقدام به افزایش سرمایه گذاری در این بازار کنیم.

چگونه وارد بورس شویم؟

همانطور که گفتیم برای خرید و فروش سهام، پیش از هرچیز نیاز به دریافت کد بورسی داریم.
کد بورسی شناسه‌ای است که از سه حرف اول نام خانوادگی شما و ۵ عدد تصادفی تشکیل می‌شود و کسی که این کد را داشته باشد می‌تواند از طریق نرم افزار معاملات آنلاین یا پنل معاملات اینترنتی، نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کند. برای دریافت کد بورسی دو روش وجود دارد.
  1. دریافت کد بورسی به صورت حضوری: در این روش باید با مراجعه به یکی از کارگزاری‌ها و ارائه مدارک لازم و تکمیل و امضای فرم‌های مربوطه، درخواست خود را ثبت کنید. کارگزاری اطلاعات شما را به شرکت بورس ارسال می‌کند و به طور معمول دو روز کاری بعد از ارسال مدارک، کد بورسی شما صادر خواهد شد.
  2. ثبت نام اینترنتی در بورس و دریافت کد بورسی: در این روش شما می‌توانید به صورت اینترنتی و بدون مراجعه به کارگزاری درخواست دریافت کد بورسی خود را ثبت کنید که این امکان در برخی از کارگزاری ها وجود دارد.

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی

ارائه مدارک زیر برای دریافت کد معاملات بازار بورس لازم است:
  • اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات
  • اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی
  • مشخصات حساب بانکی (نام بانک، شماره حساب، شماره شبا، کد و نام شعبه، نوع حساب)
  • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی
  • تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین (قرارداد معاملات برخط)
  • تکمیل فرم قرارداد انجام معاملات اینترنتی
همچنین سازمان بورس، در راستای افزایش دانش افراد حقیقی که قصد معامله در بورس دارند، قبولی در آزمون آشنایی مقدماتی با بورس که توسط کانون کارگزاران یا شرکت‌های کارگزاری در هنگام ثبت نام برگزار می‌شود، به عنوان پیش شرط فعال شدن کد بورسی متقاضیان درنظر گرفته است.
بعد از دریافت کد بورسی شما نیاز دارید توسط پلتفرم کارگزاری بورس، خرید و فروش سهام انجام دهید. برای این کار لازم است از کارگزاری نام کاربری و رمز عبور بگیرید.

تخلفات و جرایم در بورس

بازار بورس هم مانند همه بازارهای مالی دیگر، مستعد بروز تخلف و جرم است ولی با توجه به این که معامله در این بازار تنها از طریق وبسایت های رسمی کارگزاران قانونی امکان پذیر است، در روند معاملات معمولا امکان تخلفاتی نظیر کلاهبرداری وجود ندارد. اما در حاشیه آن، همواره افرادی هستند که از نا آگاهی تازه واردان یا از طمع سرمایه گذاران، اقدام به سودجویی می‌کنند.
 
اگر شما اندکی درباره بازار بورس و معاملات سهام اطلاع داشته باشید حتما اصطلاحاتی نظیر سیگنال و سبد گردانی را شنیده‌اید. آیا می‌دانید این دو واژه به چه معناست و چه تخلفاتی در این حوزه امکان دارد رخ دهد؟
 
بازار بورس

سیگنال چیست؟ جرم سیگنال فروشی چیست؟

سیگنال در اصطلاح بازار بورس به معنای پیشنهاد خرید یک یا چند سهم خاص است.
در واقع افرادی که دارای دانش تحلیلی بالا هستند و یا در برخی موارد بر اساس اطلاعاتی که درباره مسائلی نظیر تقسیم سود و افزایش سرمایه برخی بنگاه ها در اختیار دارند، ممکن است به دیگران خرید سهام برخی بنگاه ها را پیشنهاد کنند و اگر تحلیل آنها درست باشد و یا اطلاعاتی که در اختیار دارند، دقیق باشد، خریداران این سهم ها می‌توانند سود خوبی بابت این خرید سهام کسب کنند.
اما آیا هر سیگنالی قابل اعتماد است؟ و آیا حتی معتبرترین افراد یا شرکت های تخصصی که به کار تحلیل بازار مشغول هستند هم می‌توانند ادعا کنند که سیگنال تضمینی پیشنهاد می‌کنند؟
آیا اصولا این گونه پیشنهادات که در قبال دریافت پول در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد و اصطلاحا به آن، سیگنال فروشی می‌گویند، قانونی است؟
واقعیت این است که در اکثر موارد، این‌گونه افراد که خود را معامله‌گران خبره و با سابقه‌ای معرفی کرده و مدعی موفقیت در بازار بورس هستند، فعالیتشان غیر قانونی و جرم است.

هیچ گونه پیش بینی قطعی در بازار بورس صحت ندارد!

اگر قصد فعالیت دربازار بورس را دارید همواره به یاد داشته باشید که بازارهای مالی به دلیل ماهیت پرنوسان خود، امکان پیش بینی قطعی ندارند و پیش ‌بینی قطعی در این بازارها ممکن نیست.
حتی معامله‌گران موفق و بسیار شناخته شده نیز، هیچ‌ گونه تضمینی در موقعیت ‌های معاملاتی خود ندارند و معمولا سود و زیان خود را در یک بازه بلند مدت مثل مجموع سود و زیان های فعالیت سالانه یا شش ماهه، بررسی می‌کنند و این که در هر مقطع بنا بر سود یا زیان یک سهم، فعالیت خود را ارزیابی کنند، کاری حرفه ای نیست.
بنابراین اگر به دنبال سودهای کوتاه مدت، فوری و بزرگ هستید و با این تصور و به خیال گریختن از هرگونه زیان در بازار معاملات سهام، به سیگنال های افراد مختلف تکیه کرده‌اید، توصیه می‌کنیم که بندهای تعهدنامه ‌ای که در هنگام ورود به بازار بورس امضا می‌کنید را با دقت بخوانید.

تعهد عدم خرید و فروش سیگنال

در این تعهدنامه درباره خرید و فروش سیگنال آمده است:
تعهد می کنم کلیه اقدامات اینجانب در چارچوب قوانین و مقررات و مقررات حاکم بر بازار سرمایه باشد و از هر گونه مشارکت و فعالیت (به ویژه در فضای مجازی) در زمینه هایی که طبق قوانین بازار اوراق بهادار نیازمند اخذ مجوز از سازمان است بدون اخذ مجوزهای لازم خودداری کنم. همچنین از عضویت و فعالیت در شبکه های اجتماعی، سایت ها و کانال هایی که برخلاف مقررات اقدام به ارائه تحلیل در خصوص اوراق بهادار می کنند و تحت عناوینی همچون سیگنال فروشی اقدام به اغوای قیمتی می کنند، خودداری و پرهیز کنم بدیهی است در غیر این صورت سازمان بورس و فرابورس می توانند کد معاملاتی اینجانب را مسدود کرده و علاوه بر آن برخوردهای قانونی را از طریق مراجع ذیصلاح نسبت به اینجانب پیگیری کنند. همچنین تعهد می کنم کلیه خسارات و زیان های ناشی از این گونه اقدامات که متوجه اینجانب باشد جبران کرده و حق هرگونه ایراد، اعتراض و پیگیری را نسبت به اقدامات سازمان، بورس و فرابورس از خود سلب و ساقط می کنم.
همچنین درباره تضمین سوددهی بازار بورس هم در این تعهدنامه به صراحت آمده:
اینجانب آگاهی کامل دارم که بازار سرمایه همراه با سود و زیان بوده و سرمایه گذاری همواره با مخاطرات و ریسک همراه است. سرمایه گذاری در این بازار مبتنی بر بررسی و تشخیص سرمایه گذار بوده و سود سرمایه از سوی هیچ شخص حقیقی یا حقوقی مورد تضمین نیست. لذا با علم به این مخاطرات مبادرت به دریافت کد معاملاتی و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه می کنم.

مشاوره قانونی خرید و فروش سهام

اما این ها به معنای غیر قانونی و نادرست بودن همه انواع مشاوره ها نیست.
بلکه بر اساس قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، اقدام به انتشار عمومی پیشنهادات خرید و فروش مرتبط با دارایی‌های مالی موجود در بازار سرمایه، بدون داشتن مجوزهای مربوط به مشاوره سرمایه‌گذاری در بورس و اوراق بهادار مصداق عمل مجرمانه بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت!
به عبارت دیگر، افراد حقیقی و حقوقی که به صورت غیررسمی اقداماتی نظیر فروش سیگنال تضمینی و سبدگردانی انجام دهند، مرتکب جرم شده‌اند. اما نهادهای رسمی و قانونی تحت نظارت سازمان بورس در این حوزه دارای صلاحیت هستند و می‌توانید برای دریافت خدمات مشاوره‌ای در راستای سرمایه‌گذاری صحیح، به آنها مراجعه کنید.
قطعا مراکز رسمی و دارای صلاحیت قانونی، به شما تضمین صد در صد نخواهند داد.

سبدگردانی چیست؟

بسیاری از افراد که سرمایه گذاری زیادی در بازار بورس می‌کنند، به دلیل این که دانش کافی برای تحلیل مداوم و گردش محاسبه شده سرمایه خود در خرید و فروش سهم های مناسب را ندارند، ترجیح می‌دهند یک فرد خبره حساب کاربری آنها را مدیریت کند و با سرمایه آنها و با اتکا به دانش خود اقدام به خرید و فروش سهام کند.
به چنین کاری سبدگردانی گفته می‌شود و فرد یا شرکتی که این کار را برای سرمایه‌گذاران انجام می‌دهد، سبدگردان نام دارد.
در این حوزه هم با توجه به ورود گسترده افراد تازه کار به بازار بورس، شاهد سوء استفاده‌های متعدد افرادی که خود را سبدگردان معرفی می‌کنند، هستیم.
افرادی که بدون گذراندن دوره های تخصصی مربوطه در سازمان بورس و بدون داشتن مجوزهای قانونی برای این کار، تنها به واسطه این که مدعی توانمندی در بازار هستند و گاه با رزومه سازی از طریق مدیریت حساب چند دوست و آشنا، اقدام به جذب مشتری می‌کنند و با در دست گرفتن مدیریت حساب چندین سرمایه گذار، اقدام به کسب اعتبار از کارگزاری ها و همچنین زد و بند با برخی گروه های معاملاتی می‌کنند.
بنابر این اگر قصد دارید مدیریت سرمایه و سهام های خود را به یک متخصص سبدگردانی واگذار کنید، این کار را از طریق شرکت‌ های مشاوره سرمایه‌گذاری رسمی و قانونی و با عقد قرارداد رسمی انجام دهید. معمولا این قراردادها سالیانه منعقد می‌شود و بنا بر عرف معمول امکان فسخ قرارداد در این مدت وجود دارد.

تقسیم سود در بازار بورس

نحوه تقسیم سود هم به این ترتیب است که در پایان سال، سود به دست آمده از سرمایه اولیه شما محاسبه می شود و تا مبلغ 2 درصد سرمایه اولیه، تماما به سرمایه گذار تعلق دارد. اما اما از سودی که بیش از 20 درصد، عاید سرمایه گذار شده باشد، 20 درصد آن به سبدگردان تعلق دارد.
به عنوان مثال، اگر شما سرمایه اولیه یا مجموعه سهامی به ارزش یک میلیارد تومان را در اختیار یک شرکت رسمی سبدگردان قرار دهید و پس از یک سال ارزش سبد سهام شما به یک و نیم میلیارد تومان برسد، دویست میلیون تومان از این سود، تماما متعلق به خود شماست. اما از سیصد میلیون باقی مانده، 20 درصد یعنی 60 میلیون تومان، به سبدگردان می‌رسد.
حتما توجه داشته باشید که قرارداد باید با شرکت سبدگردانی تحت مجوز سازمان بورس بسته شود.

مشاوره حقوقی قراردادهای بازار بورس

اگر شما مدیریت حساب خود را در اختیار سبدگردان های غیر قانونی قرار دهید، این احتمال که درصورت کسب سود، از شما مبالغ هنگفتی طلب کنند وجود دارد.
شما در این مواقع امکان پیگیری قضایی موضوع را دارید زیرا اشخاصی که اقدام به سبدگردانی بدون داشتن مجوز می‌کنند بلافاصله پس از شناسایی به دادگاه و نهادهای قضایی ارجاع داده می‌شوند.
اگر با مواردی مشابه این نوع تخلفات مواجه شدید و یا برای امور بورسی خود نیاز به مشاوره حقوقی داشتید یا قصد بررسی مفاد قرارداد سبدگردانی با یک شرکت را دارید، پلتفرم حقوقی یسرا، آماده ارائه خدمات مشاوره ای در حوزه مسائل حقوقی بورس به شماست.
پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه انواع مسائل حقوقی بورس و همچنین جرایم رایانه ای و موارد مربوط به استارتاپ ها، آماده ارائه مشاوره حقوقی به شما می باشد.
در این سامانه شما قادر به جستجوی سوالات رایج و پیدا کردن پاسخ لازم می باشید و در صورت عدم یافتن پاسخ کامل، میتوانید سوال خود را ثبت نموده و یا در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید.

شکایت از کارگزاری و شرکت های قانونی بازار بورس

علاوه بر موارد تخلفی که تا اینجا درباره مشاوران، سیگنال فروش ها و سبدگردانان غیر قانونی توضیح دادیم، ممکن است برخی اقدامات کارگزاری ها یا شرکت های رسمی و مجوز دار نیز موجب خسارت دیدن سهامداران شود.
در این موارد برای اعلام تخلف شرکت های فعال در بازار سرمایه و کارگزاری های رسمی بورس می توانید از سامانه رسمی ثبت تخلفات بورس به آدرس shekayat.seo.ir اقدام به ثبت شکایت کنید.
اداره رسیدگی به شکایت و حمایت های حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، مسئولیت رسمی دریافت و بررسی شکایت ها و اصل مردمی (شخصیت های حقیقی و حقوقی) را بر عهده دارد و پاسخگویی به شکایات، اتخاذ تدابیر لازم و انجام اقدامات ضروری به منظور حمایت از حقوقی و منافع فعالان بازار بورس به استناد بند ۱۱ ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار و ماده ۲۵ قانون ارتقا سلامت نظام اداری و مقابله با فساد از جمله وظایف سازمانی این اداره است.
علاوه بر این شما می‌توانید از شرکت های کارگزاری یا سازمان بورس به سازمان بازرسی کل کشور نیز شکایت کنید.
برای ثبت و پیگیری شکایت از شرکت های کارگزاری، شرکت های مشاوره بازار سهام، شرکت های سبدگردان و غیره درصورت نیاز می‌توانید از کارشناسان و وکلای تیم یسرا کمک بگیرید.

مشاوره تیم حقوقی یسرا

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کنند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید. در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست مشاوره تلفنی یا حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید:
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
دریافت کد بورسی, تخلفات و جرایم در بورس, بورس اوراق بهادار, جرم سیگنال فروشی, خرید سهام, خرید و فروش سیگنال, شکایت از کارگزاری, مشاوره حقوقی قراردادهای بازار بورس, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است