02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

نقد فیلم هکرHacker

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/16
نقد فیلم هکرHacker

معرفی ابتدایی فیلم  هکرHacker  

 فيلم هكر، كه يه فيلم بر اساس داستان واقعي ست محصول ٢٠١٦ و ساخت كشور انگليس است كه كارگرداني اين فيلم فوق العاده را، یک گارگردان خبره كار يعني (اكان تاسايف) و نقش آفريني آن را (كالان مك اوليفر) بر عهده دارد. لازم به ذكر است براي معرفي بيشتر، ميتوان از فيلم هاي مطرح هاليوود همچون (برفي - بازي هاي جنگي - سقوط كردن) در اين سبك و اين ژانر براي علاقه مندان به فيلم هاي جرايم سايبري و كلاه برداري نام برد. در ادامه باید این رو هم اضافه کرد این فیلم جز ده فیلم برتردر مورد جرایم سایبری و اینترنت و کلاه برداری اینترنتی است که حتما قبل از مرگ باید دید.

روایت زندگینامه الکس (بازیگر فیلم)

فیلم سینمایی «هکر» روایت زندگی نوجوانی به نام الکس است، که این هکر 16 ساله اوکراینی ست. که فقر و بیکاری والدینش باعث مهاجرت خانواده او به کانادا شده که از آنجا به بعد دوران جدیدی برای وی آغاز میشود. اما همچنان خانواده الکس از پس خرج و مخارج زندگیشان برنمی آیند و باعث میشود پدر او زیر مشکلات و فقر مالی کمر خم کند و تبدیل به فردی دائم الخمر شود که این موضوع به شدت در روحیه الکس تاثیر گذاشته و عواطف او را جریحه دار کند. از این رو چون الکس تازه به شهر جدیدی مهاجرت کرده هیچ دوستی یا همکلاسی ندارد این موضوع باعث تشدید دو چندان آن هم میشود ناگفته نماند که الکس تک فرزند است و همه ی این ناهنجاری ها را به تنهایی به دوش میکشد. روزها میگذشت الکس بزرگتر و شرایط زندگی آنها از قبل بدتر می شد. 

چگونگی بوجود آمدن شخصیت هکر در این فیلم 

یک روز یکی از دوستان خانوادگی آنها به مادر الکس پیشنهاد کار در یک بانک را می دهد به همین دلیل مادر الکس مجبور به خرید کامپیوتر برای انجام کارهای خود در خانه می شود. الکس که نه دوستی داشت و نه خواهر- برادی و نه حتی تفریح و فعالیتی برای سرگم شدن. این مسئله باعث شد که با کامپیوتر جای خالی نداشته هایش را پر کند. در واقع میشود گفت شخصیت الکس از آنجا بود که شکل گرفت. الکس کم کم با عجایب و شگفتی های کامپیوتر آشنا شد. او راجب فضای اینترنت، وبلاگ ها، سایتها، شبکه های مجازی و انواع چت روم ها و غیره اطلاعت کسب می کرد و کار کردن با آنها را یاد میگرفت. الکس هم به اختضا سنی که داشت مثل هر جوان دیگری خودش را بیل گیتس یا استیو جابز در چند سال آینده تصور میکرد. او میخواست دنیا را متوحل کند و پای جای پای آنها بگذارد. همه ی این افکارهای جدید از کامپیوتر نشات می گرفت. چندی نگذشت که الکس متوجه شد برای ادامه تحصیل، خودش باید خرج تحصیلش را بپردازد چون حقوق کم مادرش کفاف خرج تحصیل او را نمیداد! این باعث شد ناخداگاه جرقه ایی در ذهنش ایجاد شود، به گفته نویسنده داستان کار او یک کلیکر بود یعنی (ترافیک سایت ها را با تغییر آدرس آی پی آن و بازدید پشت سرهم از یک سایت را بالا می برد) کار زیاد خوبی نبود اما به عقیده ی خودش همه چیزای بزرگ با قدم های کوچیک بوجود می آیند! زمان میگذشت و او بیشتر دلش میخواست راجب چرخه ی دنیا و چرخه ی اقتصاد اطلاعات کسب کند و راه و روش کار با آنها را یاد بگیرد.
 
فیلم هکر

فکر انتقام از کجا به ذهن الکس خطور کرد

چند روز بعد که الکس از بیرون می آید به خانه، متوجه میشود که خانه آن ها به علت پرداخت نکردن قسط مصادره شده و این مسئله باعث شده که مادرش از کار اخراج شود. الکس مجبور می شود تمام پس اندازی که از طریق کلیکری بدست آورده بود را به بانک بدهد. این اتفاق باعث شد که الکس از بانک متنفر شود و همین حس تنفر دلیلی برای پروراندن فکر انتقام در ذهنش شد.

چگونگی آشنایی الکس با بزرگ ترین هکر دنیا 

الکس با چند سرچ ساده در فضای اینترنت با یک سایت هکر بزرگ آشنا شد به اسم «دارک وب» و خیلی توجه او را به خودش جلب کرد از ادمین سایت خواست تا او را عضوی از سایت کند ادمین سایت از او خواست که یه جرم مختصری انجام بدهد که ببینند توانایی انجامش را دارد یا نه! او با یک کارت و پسورد و شماره جعلی حساب یکی از دوستانش را خالی کرد و اطلاعات را برای ادمین سایت فرستاد. او چند بار این کار را انجام داد پول خوبی بدست می آورد. کمی بعد به تورنتو رفت از آنجا از طریق سایت «دارک وب» همین کار را انجام میداد. او با کارتهای جعلی و هویت های جعلی جنس هایی را خریداری میکرد و به فروشگاه  های مختلف می فروخت. 

نقش سای در این فیلم 

در همین هنگام یه روز کنار یه فروشگاه یک جوانی هم سن و سال الکس او را تعقیب میکند تا اینکه میرود جلو به الکس پیشنهادی میدهد و می گوید که من جنس ها را برایت به قیمت بیشتری میفروشم و برای خودم درصدی بر میدارم اسم آن جوان سای بود. میشود گفت سای دلال این کارها بود و کم کم شراکتشان با هم شروع شد. الکس جنس مخرید و سای به قیمت خوب میفروخت. 

انتقام گرفتن الکس از بانک 

الکس تصمیم گرفت یک کار بزرگتر را انجام بدهد یکی از اعضای دارک وب یک لیستی از بانکداری های فاسد را داشت. الکس با استفاده از آن توانست کارتهای اعتباری آنها را از طرق واسطه های خودش گیر بیاورند و از همین طریق از کارتهای آنها برداشت می کردند. یک روز الکس طبق عادت همیشگی با چند تا سرچ ساده متوجه میشود اسم بانکی که باعث بدبختی پدر و مادرش میشود جز لیست آسیب پذیر ها قرار دارد و تصمیم میگیرد انتقام بگیرد وفکری را که این مدت در ذهنش پرورش میداد را به کار بگیرد. الكس به عنوان يک مشتري به آن بانك ميرود و تقاضاي وام ميكند و طي يک فرصتي كه كارمند بانك متوجه نشود يک نوع ويروس كه سازنده آن خودش بود را وارد سيستم بانك ميكند و سیستم بانک را مختل ميكند. ماموران بانك به او مشكوك ميشوند و ميخواهند برایش پرونده سازي كنند و اورا وارد زندان كنند اما الكس به مامور بانك يک پيشنهاد ميدهد.الکس به مامور بانک می گوید امنيت سيستم بانك ضعيف است و هركسي توانايی دسترسي به آن را دارد. او از مامور بانك ميخواد تا اجازه بدهد بدون دریافت هزینه امنيت سيستم بانك را بروز رساني كند و در عوض او را ؟ازاد كنند. او اطلاعات را در دارك وب پخش میکند، اما رييس دارك وب يعني (زد) هیچ گونه واكنشی نشان نداد.

نقش کیارا در این فیلم 

 فرداي آن روز از طريق برنامه هاي چت با دختري به اسم كيارا آشنا ميشود و با عنوان همكاري با الكس با هم قرار مي گذارند. كيارا به الكس پيشنهاد ميدهد كه يك چابگر كارت اعتباري بخرند كه با استفاده از آن كارت هاي خامي را كه كيارا داشت را كپي كنند كه بتوانند در دارك وب بفروشند يا در فروشگاه ها از آنها استفاده كنند. كم كم از بيت كوين استفاده كردند براي خريد و فروش چون تنها پولي بود كه رديابي نميشد. آنها با استفاده از بيت كوين و كارت هاي اعتباري هر جنسي را خريد و فروش ميكردند. آنها اکنون يک اكيپ سه نفره قوي شده بودند كه كاراي بزرگي انجام ميدادند. هوش و تجربه كيارا تاثيرش را گذاشته بود آنها دیگر در انجام این کارشان بیش از حد زياده روي کردند. آنها تصميم گرفتن كه به هنگ كنگ بروند تا راحت تر پول در بياورند.

اشتباه بزرگ  یکی از اعضای این گروه 

تا اينكه یک روز ساي دوست الكس از يك كارت اعتباري خريد انجام می دهد كه احتمال داشت لو رفته بود، همين باعث ميشود كه رفاقتشان بهم بخورد و گروه سه نفرشان در يك چشم بهم زدن از هم پاشید و آنها دو نفر شدند! الكس و كيارا دوباره با همان كارت هاي اعتباري از بادجه هاي مختلف به مكرر پول دريافت ميكردند اين كارشان مثل بمب صدا كرد و باعث جلب توجه (زد) شد. الكس با زد قرار مي گذارد و تصميم ميگيرد به طور رسمي با زد كارهاي بزرگتري انجام بدهند. چند روز ميگذره كه ساي اظهار پشيماني ميكند و به هتلي كه مستقر بودند بر ميگردد اما از اقبال بدش رييس شعبه که كارت اعتباري بانکی كه ساي ازش خريد كرده بود رد ساي را ميزند و ساي را به قتل ميرساند. او اولين قرباني اين داستان ميشود. 

مجازات شدن الکس 

در همين شلوغي ها يک روز الكس و كيارا توسط دو نفر به گروگان گرفته ميشوند و به الكس آمپول بيهوشي میزنند، مدتي بعد وقتي كه به هوش مي آید نه كسي را ميبيند و نه از كيارا خبری هست. او به سمت تايلند ميرود جايي كه قبلا با كيارا قرار گذاشته بود تا شايد او را آنجا بتواند پيدا كند چند روز ميگذرد اما باز هم خبري نيست. او به يک كافي نت ميرود با چند تا سرچ در گوگل متوجه ميشود كه سايت دارك وب و رييس آن يعني زد  دستگير شده اند و به گفته ي آن سايت خبري، كيارا هم توسط ماموراي پليس كشته ميشود الکس در كافي نت با يكي از كارت هاي اعتباري كه همراش بود ميخواهد هزينه كافي نت را پرداخت كند اما صاحب كافي نت متوجه جعلي بودن كارت ميشود و فورا به پليس گزارش ميدهد الكس به مدت سه سال به زندان مي افتد.

فاش شدن هویت اصلی کیارا از زبان خودش (پایان داستان) 

الکس به مدت سه سال به زندان میفتد و وقتي كه مجازاتش تمام ميشود بيرون از زندان كيارا را ميبيند، آنجا كيارا از هويت اصلي اش براي الكس ميگوید، اين جا مشخص ميشود كه كيارا از سمت پليسي به كار گرفته ميشود كه قبلاً الكس را در بانك گرفته بود. می توان گفت كيارا يک نفوذي بوده تا به ريس سايت دارك وب برسند. الكس متوجه ميشود تمام معاملاتي كه توسط كيارا انجام ميشده از قبل توسط پليس تعيین مي شده و همه آن فعالیت ها زير نظر پليس بوده است. 

توضیحات

هدف ما از نقد این فیلم و معرفی آن این است که شما چگونه از حملات هکر ها در امان باشید همانطور که میدانید 60 درصد جرایم سایبری مربوط به کلاه برداری و دزدی های اینترنتی است. باز هم جای نگرانی نیست چون پلیس فتا آگاهی کافی برای دستگیری مجرمان را دارد.
 
هکر, نقد فیلم هکر,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است