02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

نشر اکاذیب چیست و آنچه در مورد آن باید بدانیم

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/22
نشر اکاذیب چیست و آنچه در مورد آن باید بدانیم

معنای نشر اکاذیب و مصادیق آن

ابتدا بایستی دید نشر اکاذیب چیست و از لحاظ لغوی و مفهومی به چه معناست؟ این جرم با کدامیک از سلسله اعمال و رفتار شهروندان در ارتباط است در چه بستری، در چه موقعیتی و با چه هدفی اتفاق می افتد؟ آیا فرد حتما بایستی به لحاظ رتبه و مقام شغلی در جایگاه ویژه ای باشد تا بتواند مرتکب جرم نشر اکاذیب شود یا اینکه این جرم توسط افراد عادی جامعه نیز قابل ارتکاب است؟ بزه ی دیده ی این جرم  لزوماً باید شخص حکومتی و با نفوذی باشد یا این جرم علیه تک تک شهروندان و حتی بدون بزه دیده ی خاص متصور است؟ قانون گذار تا کنون چه جرم انگاری هایی در خصوص نشر اکاذیب انجام داده و در خصوص بزه دیدگان این جرم چه تمهیدات و جبران هایی در نظر گرفته است؟
در این نوشتار سعی ما بر این است که برای  سوالاتی ازین دست پاسخی صریح و ساده تا حد امکان بیابیم.

نشر اکاذیب چیست؟

نشر اکاذیب از لحاظ لغوی به معنی انتشار دادن دروغ ها و از نظر مفهومی به نشر و بیان مطالبی خلاف واقعیت با انگیزه ی سوء و بدون حسن نیت اطلاق می شود از این که این عبارت در قوانین مختلفی عنوان مجرمانه بخود گرفته خواننده ی فهیم با اندک تأملی در می یابد که برای انجام این جرم و تحمیل عمل مجرمانه بر شخص به رفتارهایی بیش از یک دروغگویی ساده نیاز است برای دانستن عناصر این جرم ناگزیر از مداقه در مواد قانونی هستیم.
 
نشر اکاذیب

نشر اکاذیب در قوانین ایران

طبق ماده ی ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله ی نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هرگونه اوراق چاپی یا خطی با امضاء یا بدون امضاء اکاذیبی را اظهار نماید یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت رأساً یا به عنوان نقل قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحاً یا  تلویحاً نسبت دهد اعم ازین که از طریق مزبور به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا نه علاوه بر اعاده ی حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از دوماه تا دو سال و یا شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم شود که البته مجازات این جرم به موجب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مشمول کاهش مجازات گردیده است.
و نیز به موجب ماده ی ۱۸ قانون جرایم رایانه ای هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله ی سامانه ی رایانه ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم ازین که از طریق یاد شده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده ی حیثیت در صورت امکان به حبس از ۹۱ روز تا دوسال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
و همچنین ابتدای  ماده ی ۳۰ قانون مطبوعات که انتشار هر نوع مطلب مشتمل بر تهمت و غیره را ممنوع اعلام نموده است که این ماده هم به نوعی می تواند ذیل عنوان مجرمانه ی نشر اکاذیب قرار بگیرد.

تحلیل مواد قانونی

آنچه با خواندن دقیق مواد قانونی مرتبط با نشر اکاذیب در وهله ی اول به ذهن می رسد این است که برای قانون گذار قصد و نیت مرتکب در این جرم بسیار مهم و ضروری است و نیز وسیله ی ارتکاب جرم هم در صدق عنوان مجرمانه بر عمل مرتکب حائز اهمیت است، این به این معناست که نیت خیر مرتکب در  انجام عمل، جرم را توجیه می کند برای مثال شخصی برای کمک به جمع آوری هزینه ی عمل جراحی شخصی اقدام به انتشار عکس ها و مطالب غیر واقعی می نماید، سوالی که در اینجا ذهن خواننده را بخود مشغول می کند این است که ممکن است شخصی با حسن نیت و بدون قصد اضرار بغیر و حتی برای کمک به افراد جامعه اقدام به نشر مطالبی در فضای مجازی و یا نشریات بنماید که مقام قضایی اقدام وی را با  احراز قصد تشویش اذهان عمومی حمل بر نشر اکاذیب کند، از آنجا که قصد تشویش اذهان عمومی عنوانی بسیار کلی و انتزاعی بنظر میرسد و ازین حیث باعث برداشت های متفاوت از قانون واحد می شود بجاست که قانون گذار مصادیقی را در خصوص این عنوان کلی ارائه دهد.مثالی که در خصوص این موضوع می توان ارائه کرد در خصوص دوران پاندمی کرونا فردی را تصور کنید که بعلت حفظ و رعایت بیشتر نکات ایمنی توسط جامعه و رعایت بیشتر فاصله گذاری های اجتماعی و حفظ جان آحاد جامعه  اقدام به نگارش مطالبی در خصوص قدرت همه گیری و ارائه ی  آمارهایی متفاوت از میزان واقعی و نظریاتی در خصوص میزان سرایت این ویروس (که هنوز درستی آن ثابت نشده) می نماید، اینکه بتوان عمل این شخص را ذیل عنوان مجرمانه ی نشر اکاذیب و هم ردیف با عمل کسی که بطور مشخص قصد اضرار به دیگران را دارد گذاشت خود محل بحث و بررسی است.
دومین نکته در خصوص این مواد وسیله ی ارتکاب جرم است که در خصوص نشر اکاذیب از منظر قانون وسیله حتما بایستی بوسیله ی نوشتن در نشریات، روزنامه ها، مقالات، دست نوشته های منتشر شده و غیره، یا از طریق فضای مجازی و یا مخابراتی اتفاق بیافتد یعنی صرف گفتن دروغ حتی به قصد اضرار به غیر و حتی به قصد تشویش اذهان عمومی ذیل این عنوان مجرمانه قرار نمیگیرد. پر واضح است که این نوشته ها برای صدق عمل مجرمانه باید انتشار داده شوند اینکه شخصی دست نویسی سراسر دروغ و خلاف حقیقت را علیه شخصی در دفتر خاطرات شخصی خود بنویسد و در کمد نگه داری کند از ذیل عنوان مجرمانه ی نشر اکاذیب خارج است، اینکه آیا زمانی اگر به هر دلیل این دست نوشته ها در دسترس عموم قرار بگیرد و منتشر شود آیا باز هم عمل شخص در ردیف اعمال مجرمانه قرار می گیرد و سوء نیت نویسنده احراز می شود یا خیر نیز از جمله مطالب چالش برانگیز است.
نکته ی دیگر اینکه از منظر قانون برای این جرم به نتیجه رسیدن منظور مرتکب اهمیتی ندارد یعنی گویا قانون به افراد میگوید نیت تو برای من مهم است! تو نباید مطلبی خلاف حقیقت به قصد ضرر به دیگران یا به قصد تشویش اذهان عمومی نشر دهی! اگر مرتکب این عمل شدی مجرمی حتی اگر نتیجه ای مخالف نیت واقعی ات حاصل شد. بعنوان مثال حتی از نشر مطالبی خلاف واقع علیه یکی از نامزدهای ریاست جمهوری محبوبیت شخص در انتخابات بالاتر رفت باز جرم نشر اکاذیب اتفاق افتاده و منوط به شکایت شاکی قابل پیگیری قضایی است. یعنی نیل به نتیجه در این جرم مد نظر قانون گذار نیست.
نکته ی پایانی اینکه قانون گذار در قانون مجازات و نیز قانون جرایم رایانه ای از اعاده ی حیثیت در صورت امکان بعنوان راهی برای جبران آبرو و ضرر مادی و معنوی بزه دیده نام برده که ظاهراً تشخیص ضرورت انجام و اقدامات متصوره برای  آن به صلاحدید مقام قضایی واگذار شده  و به نظر میرسد که محتاج بازنگری های قانونی در این خصوص می باشد.

مشاوره حقوقی جرم نشر اکاذیب

اگر شما درگیر پرونده ایی با عنوان نشر اکاذیب شده اید تیم حقوقی یسرا یک سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره در خصوص جرم نشر اکاذیب به شما متقاضیان محترم می باشد.
در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره نمایید و پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نشر اکاذیب و یا وقوع نشر اکاذیب در فضای مجازی را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

مشاوره حقوقی یسرا

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی جرایم فضای مجازی، کلاهبرداری اینترنتی و  کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم فضای مجازی، جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید. اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری در خصوص  نکات حقوقی درباره نشر اکاذیب باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است