02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

مهمترین نکات قرارداد کوفاندر که نباید آنها را از قلم بیندازید

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/21
مهمترین نکات قرارداد کوفاندر که نباید آنها را از قلم بیندازید

بهترین زمان و بهترین نوع قرارداد کوفاندر

رعایت نکات قرارداد کوفاندر به عنوان نوعی از قرارداد مشارکت بسیار مهم است. با امضای این قرارداد موسسان یک استارتاپ در آن کسب و کار با یکدیگر شریک می‌شوند. البته این قرارداد نسبت به قراردادهای مشارکت دارای شرط‌ها و بندهای بیشتری است و به دلیل مسائلی که یک استارتاپ در مراحل رشد و توسعه خود با آنها روبرو می‌شود، باید نکات خاصی را در آن پیش بینی کرد. به همین دلیل همواره توصیه می‌شود که اگر قصد نوشتن قرارداد کوفاندر را دارید، حتما برای این کار با وکیل آشنا به کسب و کارهای اینترنتی و قوانین مربوط به استارتاپ ها، مشورت کنید.
ما در اینجا برای شما مهمترین مواردی را که به طور کلی در هر قرارداد کوفاندر باید لحاظ شود توضیح می‌دهیم.
از جمله نکات قرارداد کوفاندر شرح دقیق وظایف و مسئولیت‌های فعلی و آینده شرکای استارتاپ است که شامل موارد زیر می شود:
  • وظایف و مسئولیت‌های هر فرد
  • تعهدات هر فرد
  • میزان سهام هر فرد
  • نوع سهام هر فرد
  • وستینگ یا نحوه تخصیص سهام هر شخص
  • رقیق شدن سهام‌ها
  • مالکیت معنوی
 نحوه تعیین وضعیت هریک از این موارد بستگی به نوع استارتاپ شما، میزان مشارکت طرفین، مرحله‌ای که ر آن قرار دارید، مثلا مرحله تاسیس یا توسعه یا بلوغ استارتاپ و بسیاری موارد دیگر دارد. همچنین بسیاری از نکات فنی و مسئولیتهای حقوقی دیگر نیز در ادامه این نوع شراکت می‌تواند برای طرفین یک قرارداد کوفاندر ایجاد شود.
در صورت در خواست مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری درباره قرارداد کوفاندر یا سایر قراردادهای مورد نیاز در کسب و کارهای اینترنتی باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.

زمان مناسب برای نوشتن قرارداد کوفاندر

همواره به یاد داشته باشید که اگرچه نوشتن قرارداد کوفاندر بین بنیانگذاران و شرکای یک استارتاپ بسیار ضروری و حیاتی است، اما از جمله نکات قرارداد کوفاندر این است که این قرارداد باید در زمان مناسب نوشته شود.
منظور از زمان مناسب، وقتی است که نه بسیار زود و بدون درک مناسب طرفین از یکدیگر و همچنین از کل کار باشد و نه خیلی دیر باشد و شراکت به اختلاف و مشکل و یا سوء استفاده برخی از طرفین رسیده باشد.

چرا نباید عجله کنیم؟

وقتی می‌گوییم قرارداد کوفاندر نباید خیلی زود نوشته شود، منظور این است که وقتی شرکا به تازگی با یکدیگر آشنا شده‌­اند و فقط معلوم است که از کارکردن بر روی ایده­‌ی جدید استارتاپ مورد نظر استقبال می­کنند و از مهارت­‌های لازم برای پیشبرد کار برخوردارند، نمی‌توان قرارداد کوفاندر را نوشت. در این مقطع باید مدت زمان کافی برای شناخت شرکا از یکدیگر سپری شود.
تجربه نشان داده که وقتی با شرکای جدید آشنا می‌شویم شناخت ما از یکدیگر به هیچ وجه کامل نیست و بارها در مواردی شاهد بوده‌ایم که یک یا چند نفر از شرکا پس از آغاز به کار معتقد به سوء استفاده یا عدم صداقت شریک یا شرکای دیگر بوده‌اند. همچنین برآورد ما از حجم و ابعاد مسئولیت های اجرایی و فنی  کار نیز تا به مرحله عملی کار نرسیم واقعی نخواهد شد. بنابر این ممکن است بر اساس شناخت اولیه و ناقص شرکا از یکدیگر و همچنین برآورد غیر دقیق از حجم مسئولیت ها و وظایف هر فرد، یک قرارداد کوفاندر زودهنگام، پس از چند ماه از آغاز کار کاملا با خواسته‌ها و منافع و اهداف شما در تعارض قرار بگیرد. این مورد از جمله نکات قرارداد کوفاندر است که البته چندان به نحوه نگارش متن قرارداد کوفاندر مربوط نمی شود، اما از جمله استراتژی های مهم مدیریت کسب و کار است.

چرا نباید زمان را از دست بدهیم؟

از طرف دیگر، امضای قرارداد کوفاندر بین شرکا نباید بیش از اندازه به تاخیر بیفتد. زیرا در هر مرحله از کار شرایط و تصمیم گیری هایی پیش می‌آید که بدون داشتن یک قرارداد کوفاندر دقیق، شما نمی‌دانید نتیجه این تصمیمات در آینده به سودتان خواهد بود یا به ضررتان. پس به محض اینکه شناخت لازم از شخصیت شرکا و ابعاد کار برای افراد حاصل شد، هرچه سریعتر قرارداد کوفاندر را امضا کنید تا زمان، انرژی، تجربه، دانش و اعتبار و هزینه‌ای که در این شراکت از طرف شما عرضه می‌شود، درای پشتوانه قانونی باشد.
یکی از موانعی که همواره باعث می‌شود قرارداد کوفاندر بین شرکا امضا نشود و یا قرارداد دقیق و کاملی نوشته شود، رودربایستی های دوستانه است. در برخی موارد دیده شده که به دلیل همین موضوع، افراد به کار با یکدیگر بدون نوشتن قرارداد کوفاندر ادامه می‌دهند و در نهایت یک یا چند نفر از شرکا، به پشتوانه پول یا ارتباطات و یا مواردی از این دست، تمامی کسب و کار را در اختیار می‌گیرد و بقیه به عنوان کارمند تلقی می‌شوند و در این مرحله بدون داشتن قرارداد کوفاندر امکان احقاق حقوق هم بنیانگذاران وجود ندارد.
اگر درباره نحوه نگارش و نکات قرارداد کوفاندر نیاز به مشاوره دارید، تیم حقوقی یسرا با وکلای مجرب در حوزه استارتاپ‌ها، آماده پاسخگویی به سوالات شما در قالب مشاوره آنلاین رایگان، مشاوره تلفنی و مشاوره حضوری است. در صورت در خواست مشاوره تلفنی یا حضوری با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید.
کوفاندر, استارتاپ, مشاور حقوقی استارتاپ, قرارداد استارتاپ, وکیل استارتاپ, مشاوره قرارداد کوفاندر,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است