02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

مشکلاتی که استارتاپ ها را به چالش حقوقی کشیده است

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/10
مشکلاتی که استارتاپ ها را به چالش حقوقی کشیده است

یک استارتاپ قبل از راه اندازی چه اقداماتی باید انجام دهد

میخواهم کسب کار خود را گسترش و توسعه بدهم در این راه به چه ابزاری نیاز دارم و چه اقداماتی باید انجام بدهم؟ خب باید به شما بگوییم که
قبل از توسعه و راه اندازی استارتاپ یا همان کسب و کار مورد نظرتان لازم است که یک ابزار بازاریابی یا یک قالب خاصی برای بازار یابی کسب و کارتان بوجود آورید. حال ممکن است برایتان جای سوال باشد که این ابزار بازاریابی شامل چه چیزهایی است؟ 
ابزار بازاریابی باید شامل برند، باید و نباید های یک برند، مراجعه کننده و یا مشتری های فرضی و مجازی، یک وب سایت همیشه فعال و قدرتمند باشد تا شما بتوانید بعد از تعیین این عوامل کسب و کار خود را گسترش دهید. با تعیین یک ابزار بازاریابی خاص نظیر تبلیغات، پست مستقیم و تحقیقات بازار برای تقویت فروش محصول مورد نظر به راحتی قادر هستید استارتاپ خود را یک مرحله جلو بیندازید. سعی کنید همیشه کسب و کار خود را با تغییرات جامعه و نیاز های مشتری وقف دهید این علل یکی از دلایل عمده توسعه یک استارتاپ است.
این نکاتی که خدمت شما عزیزان عرض شد اصول اولیه گسترش یک کسب و کار است که در ابتدا باید رعایت کنید. 

چه عواملی باعث چالش کشیدن حقوقی استارتاپ ها می شود

هر مدیر کسب و کار یا استارتاپی در هنگام شروع و توسعه کسب و کار خود همواره با سه چالش حقوقی دست و پنجه نرم میکند که این چالش ها عبارتند از:
  • اول: رویا رویی با سرمایه گذارانی که در این پلتفرم یا استارتاپ نقش حمایت و تهیه کنندگی پروژه را برعهده دارند. معمولا بسیاری از سرمایه گذاران بیشتر بحث سود برایشان وجه خوبی دارد و خود را درگیر با معنویت کار و یا آن فرد ایده پرداز نمیکند، به همین دلیل به نقل از افراد قانون (وکلا) قبل از ثبت ایده و مطمئن شدن از استارت آپ خود به دنبال سرمایه گذار نباشید و سعی کنید همانطور که تاکنون با مهارت و پشتکار خود ایده خود را به مرحله استارتاپ و یک کسب و کار رساندید، این مرحله را هم تا حدودی به جلو ببرید و بعد از آن به دنبال یک سرمایه گذار مناسب برای کسب و کار خود باشید. 
  • دوم: منطبق نبودن در چهارچوب خاص قوانین کشور است. به عنوان مثال تصور کنید فردی با راه اندازی استارتاپ محصول یا اصلا استارتاپ خدماتی، با گذراندن هجمه ی بسیاری از مشکلات و با تلاش شبانه روزی از آن بهره برداری کرده و حال میخواهد آن را نشر بدهد اما به دلیل قوانین محکمی که در کشور وجود دارد به سرعت با آن قوانین مواجه میشوند و به دلیل عدم آگاهی از قوانین، از ادامه ی فعالیت و کارشان جلوگیری می شود.
  • سوم: حیاتی ترین و مهم ترین  قسمت این چالش، بحث قراردادها است. خیلی از استارتاپ ها از روی ناآگاهی، بر اساس دوستی و روابط عاطفی و بدون اینکه مسائل حقوقی که بر سر راهشان قرار دارد را در نظر بگیرند استارتاپ خود را راه اندازی میکنند اما هنگامی که استارتاپ جان گرفت، پول و سرمایه به محصول آنها تزریق گردید با یکدیگر به اختلاف میخورند. در این شرایط عقل حکم میکند که با یک قرارداد ساده و مشورت کوتاه پر بازده با یک وکیل خبره در این کار، می‌توانند در آینده از بروز مشکلات در خصوص استارتاپ یا کسب و کارشان جلوگیری کنند. 

مشکلات استارتاپ

چند علل عمده شکست یک استارتاپ

در نظر نگرفتن نیاز بازار و عدم توجه به آن

شکست یک استارتاپ هنگامی رخ خواهد داد که استارتاپ، محصولات یا خدماتی را به متقاضیان و بازار ارائه میکند که بازار هیچ گونه نیازی به آن ندارد و آن محصول یا خدمات را در خود جای نمیدهد.
متناسب بودن محصول با بازار، موضوعی است که از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابراین قبل از هر چیز باید درباره بازار مربوط به محصول خود، به اندازه کافی تحقیق و بررسی کنید؛ با اطرافیان خود و به خصوص مشاورین متخصص در این حوزه  گفت و گو و مشورت کنید و تا حدودی مطمئن شوید که تقاضا برای محصول شما وجود دارد یا خیر. 

مشکلات مالی ( کم بودن یا نبودن سرمایه )

عامل مهم و حیاتی بعدی در شکست یک استارتاپ، اتمام پول قبل از رسیدن شما به هدفتان است. حتی بسیاری از شرکت ها و بسیاری از کسب و کارهای تازه شکل گرفته که با تامین بودجه مناسب شروع به انجام کار میکنند، به علت نداشتن تجربه کافی در مدیریت مسائل مالی دیر یا زود تمامی سرمایه خود را از دست می دهند و شکست می خورند. 

نبود تیم مناسب یا وجود هم تیمی های ضعیف در پروژه

ارزش یک استارتاپ در دنیای واقعی کسب و کار، با توانایی بنیان‌گذاران و اعضای یک تیم برای پیاده‌سازی، رابطه ی مستقیم دارد. طبق آمار گفته شده 23% از استارتاپ‌ ها به ‌دلیل انتخاب نادرست اعضای تیم ‌شان و به دلیل ناهماهنگی و وجود نظرات متضاد بین بنیان‌گذاران با شکست مواجه می‌شوند. بنابراین انتخاب یک تیم مناسب از ضرورت بالایی برخوردار است. 

قدرتمند نبودن نسبت به رقیبان موجود و بازاریابی ضعیف

علت بعدی در شکست یک استارتاپ رقابت زیادی است که امروزه بیش از قبل وجود دارد. طبق آماری که اعلام کرده اند، رقم 19% درصد را به خود اختصاص داده است و این بدین معنا است که 19% از استارتاپ ‌ها به‌ دلیل نداشتن شناخت کافی از رقیبان خود و ناتوان بودن در برابر رقابت با آنها با شکست مواجه میشوند و از بین می روند. این استارتاپ ‌ها تصور می‌کنند محصولات یا خدمات آنها منحصر به‌ فرد است و هیچ مشابهی از آنها در بازار وجود ندارد که این طرز تفکر بسیار غلط است.
نکته ایی که شما باید در این قسمت رعایت کنید، شناختن رقبا در صنف های مختلف و محصولات آنها قبل از راه اندازی استارتاپ مورد نظرتان است. اصلا هم فرقی ندارد که شما توسط یک شرکت بزرگتر از خودتان نابود شوید یا کوچک تر از خودتان، چون ممکن است اصلا رقیب شما استارتاپ نباشد بلکه ممکن است یک شرکت و یا یک کسب و کار بزرگ با سابقه ی بسیار زیادی باشد. 

به اشتباه قیمت گذاشتن به روی یک محصول 

قیمت گذاری بر روی محصول، 18% درصد آمار را تشکیل میدهد، به این معنی که 18% درصد از استارتاپ ها به دلیل نا آگاهی از جو اقتصادی و نوسانات بازار، باعث قیمت گذاری ناصحیح و در نتیجه شکست خود می شوند. استارتاپ‌ها همچنین باید توانایی متعادل سازی بین هزینه ‌های اولیه محصول و درآمد حاصل از فروش آن را داشته باشند.

خستگی و کم اشتیاق شدن اعضا و در نتیجه از دست دادن تمرکز در کار:

راه‌اندازی یک استارتاپ علاوه بر زمان، تلاش و پول، به تمرکز کافی بر اهداف اصلی کسب ‌و کار نیاز دارد. تمرکز 13% از علل شکست یک استارتاپ را در بر میگیرد و 9% دیگر هم بی ‌علاقگی بنیان ‌گذاران به حوزه ‌ی فعالیت ‌شان است که حتی با وجود داشتن ایده ‌های ناب هم باعث شکست آنها میشود. 

تغییر ندادن استراتژی کار

بسیاری از بنیان گزاران و صاحبان استارتاپ ها که اکنون به صفر رسیده و راکد مانده اند، زیر بار تغییر مسیر نرفته اند. تغییر مسیر یکی دیگر از بخش‌های طبیعی کار یک استارتاپ است. تغییر ندادن مسیر در مواقع ضروری یا مصر بودن نسبت به انجام یک ایده بد، نه تنها باعث از دست رفتن پول و انرژی و زمان شما میشود بلکه بخاطر عدم پیشرفت در کار موجب یاس و ناامیدی اعضای تیم شما و در اخر شکست و از بین رفتن  استارتاپ میشود.ناگفته نماند متاسفانه 7% استارتاپ ها به همین دلیل با شکست مواجه میشوند.

ارائه و عرضه محصولات بی کیفیت به مشتریان 

عامل دیگری که می‌تواند منجر به شکست استارتاپ‌ ها شود و 17% آمار را تشکیل میدهد، ارائه و عرضه محصولات بی کیفیت به مشتریان است. محصول بی کیفیت محصولی است که به نیازها و خواسته های مشتری توجه نشده است. حالا دلیل این امر یا میتواند از روی قصد باشد یا به طور ناخواسته و سهوی! اگر میخواهید دچار چنین اشتباهی نشوید باید حتما قبل از ارائه محصول به بازار ابتدا به طور کامل و دقیق با جزئیات در باره ی تولید محصول و چگونگی تولید ان در مراحل مختلف و تکنولوژی های مورد نیاز تحقیق و مطالعه کنید و یک محصول با کیفیت به بازار ارائه کنید با این کار دیگر هیچ ضرری به کسب و کار و یا برندتان وارد نمیشود. 

نادیده گرفتن بازخوردهای متقاضیان

گاهی ‌اوقات یک ضعف کوچک از نظر مشتری درنهایت به نابودی استارتاپ منجر می‌شود. پس باید توجه بیش‌تری به مشتریان خود داشته باشید و نیازهایشان را فراهم کنید؛ تا علاوه بر جلب رضایت مشتریان، بتوانید بازار فعلی کسب و کار خود را نیز توسعه دهید، زیرا هرچقدر بر اهمیت بازخورد مشتریان تأکید کنیم باز هم کم است. 

هماهنگ نبودن اعضای تیم کاری با سرمایه گذاران

ناهماهنگی و اختلاف نظر ها بین بنیان گزاران استارتاپ و سرمایه گذاران یکی دیگر از عمده ترین مشکلاتی است که باعث شکست استارتاپ میشوند. به طور میانگین، حدود 13 % درصد از استارتاپ ها با این موضوع دست و پنجه نرم می کنند. در ابتدا آنها با هم هیچ مشکلی ندارند اما رفته رفته با بزرگ شدن و مشهود شدن استارتاپ این اختلاف نظر ها بوجود می آیند.
تیم استارتاپی و سرمایه‌گذار همواره باید سعی داشته باشند از یک زبان واحد برای هماهنگی‌ها و پیگیری‌ امور کاری خود استفاده کنند و از طرفی سرمایه‌گذار هم باید توجیه شود که در محیط‌های استارتاپی ممکن است سودآوری، طبق برنامه پیش نرود و کمی از برنامه عقب بیفتد پس بنابراین نباید همیشه جنبه مالی را در نظر بگیرد.

مسائل حقوقی

در قسمت ابتدایی مقاله به این موضوع اشاره کردیم. 

عدم جذب سرمایه گذار 

یکی دیگر از عواملی که موجب شکست برخی از استارتاپ‌ها (حدوداً ۸٪) می‌شود؛ بی‌علاقگی سرمایه گذاران نسبت به طرح یا ایده و عدم توانایی بنیان‌گذاران استارتاپ در جذب آن‌هاست. 
از دیگر علل شکت استارتاپ ها میتوان، موقعیت جغرافیایی نامناسب، نبودن تعصب کاری، عدم استفاده از شبکه ی ارتباطی، عدم استفاده از خدمات مشاور و راهنمایی های مربوطه در این حیطه را بیان کرد. 

خدمات مشاوره تخصصی و حقوقی یسرا در خصوص خلاءهای قانونی و حقوقی کسب و کارهای اینترنتی

برای آگاهی و کمک گرفتن درخصوص چالش ها و مشکلات قانونی و حقوقی در حوزه استارتاپ ها یا کسب و کارهای اینترنتی از افرادی آگاه، درخصوص موفقیت و پیشرفت استارتاپ تان می توانید به تیم تخصصی و حقوقی یسرا مراجعه کنید که با وجود وکلا و کارشناسان حقوقی به این دلیل که دوره‌هایی تخصصی را در زمینه کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپ ها و مصادیق آن را به طور خاص می‌گذرانند و کسانی هستند که شما با اطمینان می‌توانید کار خود را به آن‌ها بسپارید و شما را راهنمایی کنند. با گرفتن مشاوره اولیه و اطلاعات در حوزه مشکلات استارتاپی و کسب و کارتان شما می‌توانید از گرفتن مشاوره و خدمات تخصصی اطمینان کامل داشته باشید.
تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی استارتاپ ها و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند. در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
مشکلات استارتاپ ها, چالش های حقوقی استارتاپ ها,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است