02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

مسائل حقوقی و مجازات جرم ممانعت از حق

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/25
مسائل حقوقی و مجازات جرم ممانعت از حق

جرم ممانعت از حق

مجازات جرم ممانعت از حق در قانون جرایم رایانه ای با آنچه در قوانین دیگر آمده از جمله قانون آیین دادرسی مدنی متفاوت است.
ماده 159 قانون آیین دادرسی مدنی در رابطه با دعوای ممانعت از حق تعریف جامعی را ارائه داده است: دعوای ممانعت از حق عبارت است از تقاضای کسی که رفع ممانعت از حق ارتفاق یا انتفاع خود را در ملک دیگری بخواهد.
طبق ماده 738 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات (ماده 10 قانون جرایم رایانه ای) فرد مانع دسترسی اشخاص مجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای می شود.
ممانعت از حق در واقع وضعیت خاصی می باشد که توسط فرد دیگری بوجود می آید و باعث می شود تا دارنده یک حق نتواند از حقی که مختص به او می باشد، استفاده کند.

مجازات جرم ممانعت از حق

ممانعت از حق در ماده 692 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) به شیوه ای دیگر است و اینگونه تعریف شده است: هرگاه کسی ملک دیگری را به قهر و غلبه تصرف کند، علاوه بر رفع تجاوز به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.
ممکن است مرتکب جرم به لحاظ تخفیفات قانونی به جای حبس به پرداخت جریمه (جزای نقدی)، آن هم به لحاظ تخفیفات قانونی به جای حبس به پرداخت جریمه (جزای نقدی) آن هم به مبلغ ناچیزی محکوم شود و بدین ترتیب از کرده خود و محکومیت صادره عبرت نگرفته و علی رغم اجرای حکم، مجدداً به ارتکاب یکی از جرایم یادشده مبادرت کند.
قانونگذار به خوبی چنین فرضی را پیش بینی کرده و در ماده ۶۹۳ آورده است:
اگر کسی به موجب حکم قطعی، محکوم به خلع ید از مال غیرمنقولی یا محکوم به رفع مزاحمت یا رفع ممانعت از حق شده باشد، بعد از اجرای حکم مجدداً مورد حکم را عدواناً تصرف یا مزاحمت یا ممانعت از حق نماید علاوه بر رفع تجاوز به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.
در ادامه با تیم حقوقی یسرا همراه باشید تا با مفهوم ممانعت از حق در جرایم رایانه ای آشنا شوید.

بررسی جرم ممانعت از حق در قانون جرائم رایانه ای

با پیشرفت علم و تکنولوژی، امروزه شاهد آن می باشیم که ارتباطات اینترنتی و فناوری در سطح گسترده ای از زندگی مردم اثر گذار می باشد.
همین موضوع نیز باعث شده است تا افراد در صفحات مجازی نیز مانند زندگی اجتماعی خود دارای حریم شخصی باشند و صفحاتی را در اختیار داشته باشند که مالک آنها می باشد و یا آن که حق استفاده از این صفحات را دارند.
جالب است بدانید همین مساله باعث شده است تا سودجویان و کلاهبرداران مرتکب جرم ممانعت از حق شوند و با اعمال غیر قانونی و سودجویانه خود مانع استفاده مالکان از صفحات شخصی خود می شوند و در چنین مواقعی مالکان و منتفعان می توانند از طریق مراجعه به پلیس فتا و طرح پرونده ممانعت از حق در جرائم رایانه ای، برای احقاق حقوق خود اقدام کنند.
 
جرم ممانعت از حق
 
به طور خلاصه باید به این موضوع توجه داشت که امروزه یکی از شیوه های کلاهبرداری و مصادیق فنی ممانعت از حق در فضای مجازی که بسیاری از کلاهبرداران از آن استفاده می کنند، این است که افراد با دسترسی غیر مجاز به صفحات مختلف شبکه های اجتماعی و یا با جعل نام و شناسه صفحات مشهور و شرکت های معتبر با دنبال کنندگان بالا، با اعمالی مثل مخفی کردن داده ها یا تغییر گذر واژه مانع دسترسی افراد مجاز به این سامانه ها و صفحات می شوند و اصولا هدف این افراد از ارتکاب چنین جرائمی، کسب درآمد نامشروع است.

ممانعت از دسترسی به سامانه ها و شبکه های رایانه ای

می توان گفت جرم ممانعت از حق به شکل ممانعت از دسترسی به سامانه یا ایمیل یا شبکه های اجتماعی به نوعی اخلال ایجاد کردن در آنها می باشد. به طور مثال فرد با استفاده از یک بد افزار مانع دستیابی اشخاص به سامانه ها یا ایمیل خود می شود.
مثال دیگری که می توان در این خصوص آورد این است که دو نفر به طور مشارکت به سایتی دسترسی دارند، پس از مدتی بینشان اختلاف به وجود می آید و یکی از شرکا با تغییر رمز عبور(پسورد)مانع دسترسی شریک دیگر به سایت می شود، در اینجا با در نظر گرفتن بقیه شرایط می توان گفت که فرد مرتکب جرم شده است.
مطابق ماده 738 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات:
هرکس به طور غیرمجاز با اعمالی از قبیل مخفی کردن داده ها، تغییر گذر واژه یا رمزنگاری داده ها مانع دسترسی اشخاص مجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی شود، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
همان طور که ملاحظه می کنید اعمالی مانند مخفی کردن داده ها،تغییر گذر واژه یا رمز عبور از موارد ممانعت از حق می باشد. این جرم در مواردی می تواند باعث ضرر و زیان هنگفتی به افراد شود.

مشاوره حقوقی پیرامون جرم ممانعت از حق

اگر شما درگیر پرونده مزاحمت تلفنی شده اید و نیاز به مشاوره در این زمینه یا تهیه لایحه مزاحمت تلفنی یا از سوی مقابل نیازمند دفاع در یک دعوای مربوط به مزاحمت تلفنی هستید، به دلیل پیچیدگی ها و برخی ماده و تبصره های قوانین مختلف مربوط به جرایم فضای مجازی و مخابراتی، بهترین راه استفاده از وکلا و مشاورانی است که در این حوزه دارای تخصص و اشراف هستند.
سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی یسرا در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید. شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص جرم ممانعت از حق را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

مشاوره رایگان یسرا

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما می توانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید.
در صورت عدم رفع نیاز می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری ممانعت از حق باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران ( دادسرای ناحیه 31 )، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
جرایم رایانه ای, پلیس فتا, جعل نام و شناسه صفحات مشهور, ممانعت از دسترسی, مشاوره حقوقی رایگان آنلاین, مشاوره حقوقی تلفنی, مشاوره حقوقی حضوری, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است