02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

مراحل و نکات مهم ثبت ایده تجاری

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/24
مراحل و نکات مهم ثبت ایده تجاری

ثبت ایده

ثبت ایده زمانی امکان پذیر است که قابلیت اجرایی شدن داشته باشد. یک ایده برای اجرا با بسیاری از محدودیت ها از جمله قوانین فیزیکی و حقوقی و غیره روبرو است. ایده های ذهنی محض که تاکنون اجرا نشده باشند و قابلیت بهره برداری نداشته باشند، قابلیت ثبت را هم ندارند.
ثبت ایده به معنای کلی دارای دو معنا است. اول این که ایده به نام شخص ثبت بشود و دوم این که شخص انحصارا قادر باشد از محصول و یا کالای برآمده از آن ایده استفاده کند. بیان این نکته از نگاهی دیگر و از منظر قانونی به صورتی است که در ادامه بیان شده است.

حقوق مالکیت معنوی (intellectual property)

حقوق مالکیت معنوی که از آن با عنوان حقوق مالکیت فکری نیز یاد می شود شامل حقوق مربوط به خلق کننده ها و خلاقیت های فکری و ذهنی انسان در زمینه های مختلف نظیر ابداعات ادبی، هنری، علمی، صنعتی، فناوری و علایم مورد استفاده در تولید و تجارت است. اما حقوق مالکیت فکری شامل آن دسته از حقوق قانونی و علایق مالکانه است که ناشی از فعالیت های ذهنی در حوزه های هنری، ادبی، علمی، صنعتی و غیره می باشد. این حقوق زمینه انتفاع مادی اثر یا خلاقیت، ارتقا و اشاعه آن را برای صاحب اثر یا خلاقیت فراهم می نماید.

حقوق مالکیت معنوی

مالکیت صنعتی

مالکیت صنعتی شامل حقوق مربوط به ابداعات و اختراعات در عرصه طرح های صنعتی و علایم تجاری و ویژگی های جغرافیایی است.

حق نسخه برداری یا همان کپی رایت

حق نسخه برداری یا کپی رایت نیز شامل امور هنری ادبی، اجراهای هنرمندان و مارک ها و نشان های تجارتی است.
طبق ماده ۲ قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان، دریافت حق نشر به موارد خاصی مرتبط است که در ادامه بیان شده اند.
 • کتاب و رساله و جزوه و نمایشنامه و هر نوشته دیگر علمی و فنی و ادبی و هنری
 • شعر و ترانه و سرود و تصنیف که به هر ترتیب و روش نوشته یا ضبط یا نشر شده باشد
 • اثر سمعی و بصری به منظور اجرا در صحنه های نمایش یا پرده سینما یا پخش از رادیو یا تلویزیون که به هر ترتیب و روش نوشته یا ضبط یا نشر شده باشد
 • اثر موسیقی که به هر ترتیب و روش نوشته یا ضبط یا نشر شده باشد
 • نقاشی و تصویر و طرح و نقش و نقشه جغرافیایی ابتکاری و نوشته ها و خط های تزئینی و هر گونه اثر تزئینی و اثر تجسمی که به هر طریق و روش به صورت ساده یا ترکیبی به وجود آمده باشد
 • هر گونه پیکره یا مجسمه
 • اثر معماری از قبیل طرح و نقشه ساختمان
 • اثر عکاسی که با روش ابتکاری و ابداع پدید آمده باشد.
 • اثر ابتکاری مربوط به هنرهای دستی یا صنعتی و نقشه قالی و گلیم
 • اثر ابتکاری که بر پایه فرهنگ عامه (فولکلور) یا میراث فرهنگی و هنر ملی پدید آمده باشد
 • اثر فنی که جنبه ابداع و ابتکار داشته باشد
 • هر گونه اثر مبتکرانه دیگر که از ترکیب چند اثر از اثرهای نامبرده در این فصل پدید آمده باشد.
حق نشر اختصاصا می تواند برای مولف ثبت بشود. اما برای استفاده از محصول برآمده از ایده، باید آن محصول یا ایده در اداره ثبت اختراعات و طرح های صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شود. 
 
ثبت ایده تجاری

ایده چه زمانی قابلیت ثبت را دارد ؟

ایده ها زمانی قابلیت ثبت را دارند که به عمل رسیده باشند. در صورتی که ایده، قابلیت ثبت به عنوان اختراع را داشته باشد می توان با مراجعه به سامانه ثبت اختراع یا سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، درخواست ثبت را به مرجع مذکور اعلام نمود.

ثبت ایده به عنوان اختراع

ماده 3 قانون ثبت اختراعات‌، طرحهای صنعتی ‌و علائم تجاری مقرر می دارد:
گواهینامه اختراع سندی است که اداره مالکیت صنعتی برای حمایت از اختراع صادر می‌کند و دارنده آن می‌تواند از حقوق انحصاری بهره‌مند شود. 
طبق قانون اختراع زمانی  مورد حمایت واقع خواهد شد که مطابق شرایط مندرج در قانون به ثبت رسیده باشد. 
پیشنهاد می کنیم که پیش از اقدام به ثبت ایده و یا اختراع خود برای استعلام و جستجوی اختراعات ثبت شده در سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نشانی https://ipm.ssaa.ir/RF/SignIn مراجعه کنید و در مورد ایده های ثبت شده که مشابه و یا نزدیک به ایده شما هستند جستجو کنید.

مواد قانونی برای محافظت از ایده ها

در صورتی که قصد ثبت ایده دارد جالب است بدانید که قانون حقوق تجارت الکترونیکی مطابق مواد 64 و 65 و 75 برای حفاظت از ایده ها مطالبی را بیان کرده است و آن را جزو اسرار تجاری نام برده و برای افشای آن هم مجازات هایی را در نظر گرفته شده است.
 • ماده 64: به منظور حمایت از رقابت های مشروع و عادلانه در بستر مبادلات الکترونیکی، تحصیل غیرقانونی اسرار تجاری و اقتصادی بنگاه ها و مؤسسات برای خود و ‌یا افشای آن برای اشخاص ثالث در محیط الکترونیکی را جرم می داند و مرتکب این جرایم به مجازات مقرر در این قانون خواهد رسید.
 • ماده 65: اسرار تجاری الکترونیکی ‌داده پیامی است که شامل اطلاعات، ‌فرمول ها، الگوها، نرم‌افزارها و برنامه‌ها، ابزار و روش ها، تکنیک‌ها و فرایندها، تألیفات منتشر‌نشده، روش های انجام تجارت و داد و ستد، فنون، نقشه‌ها و فراگردها، اطلاعات مالی، ‌فهرست مشتریان، طرح های تجاری و امثال اینها است، که به طور مستقل دارای ارزش اقتصادی بوده و در دسترس عموم قرار ندارد و تلاش های معقولانه‌ای برای حفظ و حراست‌از آنها انجام شده است.
 • ماده 75: متخلفین از ماده (64) این قانون و هرکس در بستر مبادلات الکترونیکی به منظور رقابت، منفعت و یا ورود خسارت به بنگاه‌های تجاری، صنعتی، اقتصادی و‌خدماتی، با نقض حقوق قراردادهای استخدام مبنی بر عدم افشای اسرار شغلی و یا دستیابی غیر مجاز، اسرار تجاری آنان را برای خود تحصیل نموده و یا برای اشخاص ثالث افشا نماید به حبس از شش ماه تا دو سال و نیم و جزای نقدی معادل پنجاه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

مشاوره حقوقی پیرامون ثبت ابده تجاری

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با ثبت ایده تجاری به شما متقاضیان محترم می باشد.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره ثبت ایده را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

مشاوره و خدمات حقوقی یسرا 

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی ثبت ایده تجاری، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
چگونگی ثبت ایده, حقوق مالکیت معنوی, ثبت ایده اختراع,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است