مجرمان سایبری زیر تیغ حفظ امنیت رفتاری؛شبکه امن را از خودمان دریغ نکنیم!

فضای سایبری, مجرمان سایبری, حفظ امنیت رفتاری, جرایم سایبری, جرایم اینترنتی, سرقت سایبری, کلاهبرداری سایبری, قانون جرایم رایانه‌ای, پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات, پلیس فتا, وکیل سایبری یسرا, مشاوران و وکلای متخصص فضای سایبری یسرا, تهدیدهای فضای سایبری,

مجرمان سایبری زیر تیغ حفظ امنیت رفتاری؛شبکه امن را از خودمان دریغ نکنیم!
 
ضرورت دیجیتالی شدن در دنیای امروز غیر قابل انکار است. با این حال هر چه به سوی دیجیتالی شدن گام برداشتیم،  در برابر حملات سایبری نیز آسیب پذیرتر شدیم. تا آنجا که براساس آمار‌ها هر ۳۹ ثانیه یک حمله سایبری انجام می‌شود. این حملات از ناآگاهی کاربران شبکه اینترنت به حقوق خود و بی توجهی آن ها به اهمیت امنیت رفتاری در شبکه جهانی اینترنت سوءاستفاده می کنند. با همه ی این ها هر وقت به ضرورت ایجاد شبکه امن پی ببریم، دیر نیست. با ما همراه باشید تا بیشتر جرایم سایبری را بشناسید.
کسانی که پولی از حساب آنها برداشت می‌شود و متأسفانه دیر به مراکز قضائی و پلیس مراجعه می‌کنند می‌توانند به امداد مشتریان بانک خود و یا شرکت کاشف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند.
 
 
فضای سایبر چیست؟
هر تکنولوژی در عین حال که غالبا جنبه های مثبت فراوانی را با خود به همراه داشته، تهدید‌هایی را نیز ایجاد می کند که متاسفانه از چشم کابران آن معمولا پنهان است. به طور خلاصه فضای سایبر همان فضای مجازی و شبکه های ارتباطی است که با بهره گیری از انواع سخت افزارها مانند رایانه، گوشی های تلفن همراه، تبلت ها و ... امکان متصل شدن به آن‌ها وجود دارد. جنس تهدیدهای فضای سایبر از نوع تهدید امنیت اقتصادی، فرهنگی، سیاسی است. یک سیستم آنلاین یا یک تلفن همراه یا یک دستگاه خودپرداز، نمونه ای از فضای سایبر هستند.
 
جرایم سایبری یعنی چه؟
در تعریف حقوقی جرایم سایبری می توان گفت: «هر اقدامی که از طریق فضای مجازی و با بهره‌گیری از ابزارهای اتصال به فضای مجازی صورت گرفته و حقوق شناسایی شده برای افراد را نقض می کند». به این ترتیب، جرایم سایبری تنها شامل جرایمی می‌شوند که از طریق فضای مجازی و با استفاده از ابزارهای اتصال به این فضا شکل می گیرند. تفاوت جرایم سایبری با جرایم سنتی که در بیرون اتفاق میفتد هم، در همین است که بر خلاف فضای واقعی، در فضای سایبر نیاز به جابجایی‌های فیزیکی نیست و کلیه اعمال فقط از طریق فشردن کلیدها صورت می‌گیرد.
 
خصوصیات جرایم سایبری چیست؟
- سرعت بسیار بالا: در ساختار جرایم سایبری به دلیل بی مرز بودن شبکه اینترنت اساساً بُعد مکان و زمان جایگاهی ندارد. 
- ناشناس بودن مرتکبان: به دشواری می توان دریافت مرتکب این جرم چه کسی بوده و از کدام نقطه جهان در حال تحمیل خسارت است.
- حجم بالای جرایم: جنس این نوع جرم طوری است که به مجرم اجازه می‌دهد تنها در چند ثانیه، صدها و بلکه هزاران نفر را قربانی کلاهبرداری کند.
- بی مرز بودن: از مهمترین خصوصیات جرایم سایبری است. این ویژگی جرایم سایبری، امکان تشکیل باندهای سازمان یافته بزهکاری را فراهم می‌کند.
 
انواع جرایم سایبری کدامند؟
جرایم سایبری پهنه ی گسترده ای دارند. از کلاهبرداری سایبری و ایجاد اختلال در سامانه های رایانه ای شخصی گرفته تا فریب شهروندان نسبت به اموری مانند شرکت در قرعه کشی و سرقت سایبری و نفوذ غیر مجاز، شنود غیر مجاز، انتشار ویروس ،کرم‌های رایانه‌ای و تروریسم سایبر.
چگونه از حملات سایبری پیشگیری کنیم؟ /  12نکته که نباید فراموش کنیم
1. از مکان‌های عمومی مانند کافی‌نت یا اماکنی که دارای اینترنت رایگان هستند، وارد حساب اینترنت بانک خود نشوید.
2. هنگام خرید از فروشگاه‌ها سعی کنید شخصاً از دستگاه POS استفاده کنید.
3. هنگام دریافت پول از دستگاه‌های ATM، مراقب پشت سر خود باشید تا کسی رمز وارد شده شما را نبیند. 
4. حواستان به اقلام نامتعارف روی دستگاه‌های ATM باشد.
5. همیشه خرید اینترنتی خود را از سایت‌های معتبر انجام دهید و به نشانی درگاه بانکی که به شما معرفی می‌شود خوب دقت کنید. درگاه‌های معتبر بانکی همگی با عبارت https شروع می‌شوند.
6. سامانه پیامک حساب بانکی‌تان را فعال کنید تا درصورت برداشت پول از حسابتان فوری متوجه شوید.
7. از نگهداری فیلم و عکس خانوادگی در رایانه، موبایل، لپ‌تاپ و سایر اقلام دیجیتال قابل‌حمل بپرهیزید تا درصورت هک، سرقت یا گم شدن، به غیراز ضرر مالی، آسیب دیگری متوجه شما نشود.
8. برای اینکه رایانه‌تان هک نشود از آنتی‌ویروس‌های معتبر (کرک نشده) استفاده و هر چند وقت یک‌بار آن را به روز کنید.
9. به پیامک‌ها و ایمیل‌هایی با محتوای اینکه شما برنده شده‌اید، توجه نداشته باشید؛ چون اغلب برای دسترسی به‌حساب بانکی کاربران طراحی شده‌اند. 
10. به ایمیل‌ها و پیامک‌های ناشناس پاسخ ندهید. اگر احساس کردید که رمز شما به هر دلیلی هک شده، سریعا آن را تغییر دهید.
11. اگر عکس، فیلم یا اطلاعات شخصی شما به هر دلیلی در فضای سایبر انتشار یافت، ابتدا خانواده خود را در جریان امر قرار دهید و سپس از طریق پلیس فتا، موضوع شکایت خود را مطرح کنید.
12. هنگام ارتباط با سایت‌ها و صفحه‌های شخصی که به نام چهره‌های مشهور راه‌اندازی شده جانب احتیاط را نگه دارید.
 
نترسید، جرایم سایبری قابل پیگیری هستند!
قانون جرایم رایانه‌ای در این خصوص در ایران وضع شده است. پیش از آن هم در بخشی از قانون تجارت الکترونیک به این موضوع پرداخته شده بود. همچنین ما نباید فراموش کنیم که وقوع جرم تقریباً امری قابل‌پیش‌بینی است .امروز هم ما توانایی و مهارت پیگیری این نوع از جرایم را داریم. این حق همه‌ی ماست که از شبکه‌ای امن استفاده کنیم که قانون پشتیبان آن باشد. در حال حاضر . پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات(فتا)، وظیفه‌ی ایجاد امنیت در دنیای سایبری را دارد. وکلای جرایم سایبری هم در همین راستا از حقوق شهروندان دفاع می‌کنند. 
 
اگر طعمه شدیم، چه کنیم؟
نکات مهم برای پیگیری جرم سایبری
1. زمان طلایی برای شکایت از مجرمان در فضای مجازی: بعضی مواقع پیش می آید که ما دیر متوجه بشویم که پولی از حساب ما برداشته شده است. به همین خاطر دیر به مراکز قضائی و پلیس مراجعه می‌کنیم. باید در این خصوص بدانیم که هر زمان از شبانه روز این امکان وجود دارد که با امداد مشتریان بانک خود و یا شرکت کاشف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارتباط برقرار نموده و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند و در اسرع وقت به دادسرا و پلیس فتا مراجعه نمایند. پلیس فتا صورت شبانه‌روزی از طریق سامانه ۱۱۰ پاسخگوی به مردم است. پس بلافاصله بعد از اینکه افراد متوجه شدند و هر زمانی که پول از حساب برداشت شد، بهترین زمان برای مراجعه پلیس است.
2. دست پلیس فتا برای برخورد با مجرمان اینستاگرامی بسته نیست. تمامی گزارش‌ها و درخواست‌های ارسالی به صورت تحلیلی بررسی و بنا به تفکیک جرایم در حوزه‌های تخصصی به مرجع انتظامی تخصصی مربوطه ارجاع داده می‌شود، همچنین کارشناسان ما به صورت شبانه روزی هرگونه اقدام مجرمانه و خارج از چهار چوب را رصد و شناسایی نموده و اقدام لازم را به عمل می‌آورند، سیاست کلی ما در پلیس فتا رعایت حقوق شهروندی و جلوگیری از ورود به حریم خصوصی شهروندان است. 
3. جرمی که از موارد عمومی باشد و پلیس آن را مشاهده کند به قوه قضائیه گزارش می‌کند. اگر دستور قضائی صادر شود، پلیس پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد. 
4. پل ارتباطی سایت (cyberpolice.ir) به صورت مجازی برای مردم تعریف شده است. در قسمت ارتباط با ما هر کسی در هر ساعتی از شبانه روز می‌تواند گزارش مردمی ارائه کند و کارشناسان بررسی کرده و مشاوره می دهند.
5. همچنین قربانیان جرایم سایبری می توانند با مراجعه به وکیل جرایم سایبری که تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کند، پرونده ی خود را پیگیری کنند.