02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

مجرمان سایبری زیر تیغ حفظ امنیت رفتاری؛شبکه امن را از خودمان دریغ نکنیم

منتشر شده توسط یسرا در 1399/6/3
مجرمان سایبری زیر تیغ حفظ امنیت رفتاری؛شبکه امن را از خودمان دریغ نکنیم

مجرمان سایبری

ضرورت دیجیتالی شدن در دنیای امروز غیر قابل انکار است. با این حال هر چه به سوی دیجیتالی شدن گام برداشتیم، در برابر حملات و مجرمان سایبری نیز آسیب پذیرتر شدیم. تا آنجا که بر اساس آمار‌ها هر ۳۹ ثانیه یک حمله سایبری انجام می‌شود.
این حملات از ناآگاهی کاربران شبکه اینترنت به حقوق خود و بی توجهی آن ها به اهمیت امنیت رفتاری در شبکه جهانی اینترنت سوءاستفاده می کنند. با همه این ها هر وقت به ضرورت ایجاد شبکه امن پی ببریم، دیر نیست. با ما همراه باشید تا بیشتر جرایم سایبری را بشناسید.
کسانی که پولی از حساب آنها برداشت می‌شود و متأسفانه دیر به مراکز قضائی و پلیس مراجعه می‌کنند می‌توانند به امداد مشتریان بانک خود و یا شرکت کاشف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند.

فضای سایبر چیست؟

هر تکنولوژی در عین حال که غالبا جنبه های مثبت فراوانی را با خود به همراه داشته، تهدید‌هایی را نیز ایجاد می کند که متاسفانه از چشم کابران آن معمولا پنهان است.
به طور خلاصه فضای سایبر همان فضای مجازی و شبکه های ارتباطی است که با بهره گیری از انواع سخت افزارها مانند رایانه، گوشی های تلفن همراه، تبلت ها و غیره، امکان متصل شدن به آن‌ها وجود دارد. جنس تهدیدهای فضای سایبر از نوع تهدید امنیت اقتصادی، فرهنگی، سیاسی است. یک سیستم آنلاین یا یک تلفن همراه یا یک دستگاه خودپرداز، نمونه ای از فضای سایبر هستند.

مجرمان سایبری و جرایم سایبری یعنی چه؟

در تعریف حقوقی جرایم سایبری می توان گفت: هر اقدامی که از طریق فضای مجازی و با بهره‌گیری از ابزارهای اتصال به فضای مجازی صورت گرفته و حقوق شناسایی شده برای افراد را نقض می کند.
به این ترتیب، جرایم سایبری تنها شامل جرایمی می‌شوند که از طریق فضای مجازی و با استفاده از ابزارهای اتصال به این فضا شکل می گیرند. تفاوت جرایم سایبری با جرایم سنتی که در بیرون اتفاق میفتد هم، در همین است که بر خلاف فضای واقعی، در فضای سایبر نیاز به جابجایی‌های فیزیکی نیست و کلیه اعمال فقط از طریق فشردن کلیدها صورت می‌گیرد.

خصوصیات جرایم و مجرمان سایبری چیست؟

 • سرعت بسیار بالا: در ساختار جرایم سایبری به دلیل بی مرز بودن شبکه اینترنت اساساً بُعد مکان و زمان جایگاهی ندارد.
 • ناشناس بودن مجرمان سایبری: به دشواری می توان دریافت مرتکب این جرم چه کسی بوده و از کدام نقطه جهان در حال تحمیل خسارت است.
 • حجم بالای جرایم: جنس این نوع جرم طوری است که به مجرم اجازه می‌دهد تنها در چند ثانیه، صدها و بلکه هزاران نفر را قربانی کلاهبرداری کند.
 • بی مرز بودن: از مهمترین خصوصیات جرایم سایبری است. این ویژگی جرایم سایبری، امکان تشکیل باندهای سازمان یافته بزهکاری را فراهم می‌کند.

انواع جرایم سایبری کدامند؟

جرایم سایبری پهنه گسترده ای دارند. از کلاهبرداری سایبری و ایجاد اختلال در سامانه های رایانه ای شخصی گرفته تا فریب شهروندان نسبت به اموری مانند شرکت در قرعه کشی و سرقت سایبری و نفوذ غیر مجاز ، شنود غیر مجاز ، انتشار ویروس ،کرم‌های رایانه‌ای و تروریسم سایبر.
 
مجرمان سایبری

چگونه از حملات مجرمان سایبری پیشگیری کنیم؟

12 نکته که هرگز نباید فراموش کنیم:
 1. از مکان‌های عمومی مانند کافی‌نت یا اماکنی که دارای اینترنت رایگان هستند، وارد حساب اینترنت بانک خود نشوید.
 2. هنگام خرید از فروشگاه‌ها سعی کنید شخصاً از دستگاه POS استفاده کنید.
 3. هنگام دریافت پول از دستگاه‌های ATM، مراقب پشت سر خود باشید تا کسی رمز وارد شده شما را نبیند.
 4. حواستان به اقلام نامتعارف روی دستگاه‌های ATM باشد.
 5. همیشه خرید اینترنتی خود را از سایت‌های معتبر انجام دهید و به نشانی درگاه بانکی که به شما معرفی می‌شود خوب دقت کنید. درگاه‌های معتبر بانکی همگی با عبارت https شروع می‌شوند.
 6. سامانه پیامک حساب بانکی‌تان را فعال کنید تا درصورت برداشت پول از حسابتان فوری متوجه شوید.
 7. از نگهداری فیلم و عکس خانوادگی در رایانه، موبایل، لپ‌تاپ و سایر اقلام دیجیتال قابل‌حمل بپرهیزید تا درصورت هک ، سرقت یا گم شدن، به غیراز ضرر مالی، آسیب دیگری متوجه شما نشود.
 8. برای اینکه رایانه‌تان هک نشود از آنتی‌ویروس‌های معتبر (کرک نشده) استفاده و هر چند وقت یک‌بار آن را به روز کنید.
 9. به پیامک‌ها و ایمیل‌هایی با محتوای اینکه شما برنده شده‌اید، توجه نداشته باشید؛ چون اغلب از طرف مجرمان سایبری برای دسترسی به‌حساب بانکی کاربران طراحی شده‌اند.
 10. به ایمیل‌ها و پیامک‌های ناشناس پاسخ ندهید. اگر احساس کردید که رمز شما به هر دلیلی هک شده، سریعا آن را تغییر دهید.
 11. اگر عکس، فیلم یا اطلاعات شخصی شما به هر دلیلی در فضای سایبر انتشار یافت، ابتدا خانواده خود را در جریان امر قرار دهید و سپس از طریق پلیس فتا ، موضوع شکایت خود را مطرح کنید.
 12. هنگام ارتباط با سایت‌ها و صفحه‌های شخصی که به نام چهره‌های مشهور راه‌اندازی شده جانب احتیاط را نگه دارید.

نترسید، جرایم سایبری قابل پیگیری هستند!

قانون جرایم رایانه‌ای در این خصوص در ایران وضع شده است. پیش از آن هم در بخشی از قانون تجارت الکترونیک به این موضوع پرداخته شده بود.
همچنین ما نباید فراموش کنیم که وقوع جرم تقریباً امری قابل‌پیش‌بینی است. امروز هم ما توانایی و مهارت پیگیری این نوع از جرایم را داریم. این حق همه‌ ماست که از شبکه‌ای امن استفاده کنیم که قانون پشتیبان آن باشد.
در حال حاضر پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا)، وظیفه‌ ایجاد امنیت در دنیای سایبری را دارد. وکلای جرایم سایبری هم در همین راستا از حقوق شهروندان دفاع می‌کنند.

اگر طعمه شدیم، چه کنیم؟ نکات مهم برای پیگیری مجرمان سایبری

1. زمان طلایی برای شکایت از مجرمان سایبری در فضای مجازی
بعضی مواقع پیش می آید که ما دیر متوجه بشویم که پولی از حساب ما برداشته شده است. به همین خاطر دیر به مراکز قضائی و پلیس مراجعه می‌کنیم.
باید در این خصوص بدانیم که هر زمان از شبانه روز این امکان وجود دارد که با امداد مشتریان بانک خود و یا شرکت کاشف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارتباط برقرار نموده و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند و در اسرع وقت به دادسرا و پلیس فتا مراجعه نمایند.
پلیس فتا صورت شبانه‌روزی از طریق سامانه ۱۱۰ پاسخگوی به مردم است. پس بلافاصله بعد از این که افراد متوجه شدند و هر زمانی که پول از حساب برداشت شد، بهترین زمان برای مراجعه پلیس است.
 
2. دست پلیس فتا برای برخورد با مجرمان سایبری اینستاگرامی بسته نیست
تمامی گزارش‌ها و درخواست‌های ارسالی به صورت تحلیلی بررسی و بنا به تفکیک جرایم در حوزه‌های تخصصی به مرجع انتظامی تخصصی مربوطه ارجاع داده می‌شود، همچنین کارشناسان ما به صورت شبانه روزی هرگونه اقدام مجرمانه و خارج از چهار چوب را رصد و شناسایی نموده و اقدام لازم را به عمل می‌آورند، سیاست کلی ما در پلیس فتا رعایت حقوق شهروندی و جلوگیری از ورود به حریم خصوصی شهروندان است.
 
3. جرمی که از موارد عمومی باشد و پلیس آن را مشاهده کند به قوه قضائیه گزارش می‌کند.
اگر دستور قضائی صادر شود، پلیس پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد.
 
4. پل ارتباطی سایت (cyberpolice.ir) به صورت مجازی برای مردم تعریف شده است.
در قسمت ارتباط با ما هر کسی در هر ساعتی از شبانه روز می‌تواند گزارش مردمی ارائه کند و کارشناسان بررسی کرده و مشاوره می دهند.
 
5. همچنین قربانیان مجرمان سایبری، می توانند با مراجعه به وکیل جرایم سایبری که تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کند، پرونده خود را پیگیری کنند.

مشاوره حقوقی جرایم سایبری

اگر شما درگیر پرونده با عنوان جرایم سایبری شده اید و نیاز به مشاوره در این زمینه یا تهیه لایحه یا از سوی مقابل نیازمند دفاع در یک دعوای مربوط به جرایم سایبری هستید، به دلیل پیچیدگی ها و برخی ماده و تبصره های قوانین مختلف مربوط به جرایم رایانه ای ، بهترین راه استفاده از وکلا و مشاورانی است که در این حوزه دارای تخصص و اشراف هستند.
پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با جرایم سایبری به شما متقاضیان محترم می باشد.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره جرم ممانعت از حق را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

مشاوره رایگان یسرا 

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
فضای سایبری, مجرمان سایبری, حفظ امنیت رفتاری, جرایم سایبری, جرایم اینترنتی, سرقت سایبری, کلاهبرداری سایبری, قانون جرایم رایانه‌ای, پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات, پلیس فتا, وکیل سایبری یسرا, مشاوران و وکلای متخصص فضای سایبری یسرا, تهدیدهای فضای سایبری,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است