02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

مجازات قانونی جرم مزاحمت تلفنی و اینترنتی

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/28
مجازات قانونی جرم مزاحمت تلفنی و اینترنتی

جرم مزاحمت تلفنی

جرم مزاحمت تلفنی ممکن است این روزها با توجه به توسعه شبکه ها و ابزار اینترنتی ارتباطی، به سایر برنامه های ارتباطی نیز تسری پیدا کند.

تعریف قانونی جرم مزاحمت تلفنی

برای ایجاد مزاحمت تلفنی در ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ (بخش تعزیرات) به این ترتیب تعیین مجازات شده است:
هر گاه کسی به وسیله تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت کند، علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد.
این ماده علاوه بر تلفن های ثابت و همراه، شامل دستگاه نمابر (فاکس)، پی جر، بیسیم و رایانه متصل به اینترنت هم می شود. البته ارسال پیام یا تماس توهین آمیز یا تهدیدآمیز برای یک بار، عموما در ردیف جرایمی مانند توهین و تهدید و غیره مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و تکرار این رفتار معمولا مشمول تعریف مزاحمت می‌شود.
علاوه بر ماده قانونی جرم مزاحمت تلفنی که در بالا به آن اشاره شد، در مقررات خاص شرکت مخابرات هم یک تبصره درباره مزاحمت تلفنی آمده که این تبصره هم در کنار مجازات ماده 641 قانون مجازات اسلامی، برای ایجاد کنندگان مزاحمت تلفنی قابل اجراست.
بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون تأسیس شرکت مخابرات ایران مصوب ۱۳۶۴؛ در صورت اثبات ایجاد مزاحمت تلفنی از سوی یک کاربر، در مرتبه اول قطع ارتباط تلفنی به مدت یک هفته، در مرتبه دوم سه ماه و در مرتبه سوم قطع دائمی شماره تلفن کاربری که ایجاد مزاحمت کرده، در نظر گرفته شده است.

مسدود کردن خط با مزاحمت تلفنی

قانون تاسیس شرکت مخابرات که در بالا به آن اشاره کردیم، در نهایت منجر به مسدود کردن خط فرد مزاحم می‌شود و شرایط دقیق و متن کامل آن به این شرح است:
هر کس وسیله مخابراتی در اختیار خود را وسیله مزاحمت دیگری قرار دهد یا با عمد و سوءنیت ارتباط دیگری را مختل کند، بار اول پس از کشف، ارتباط تلفنی او به مدت سه ماه همراه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم پرداخت هزینه‌های مربوطه خواهد بود. برای بار دوم پس از کشف، ارتباط تلفنی او به مدت سه ماه همراه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم تقاضای مشترک و پرداخت هزینه‌های مربوطه خواهد بود و برای بار سوم شرکت مخابرات ارتباط تلفنی وی را به طور دایم قطع و اقدام به جمع‌آوری منصوبات تلفن کرده و ودیعه مربوط به مشترک را پس از تسویه حساب مسترد خواهد کرد.

جرم مزاحمت تلفنی با سیمکارت دیگران

گاهی پیش می‌آید که افرادی سیمکارت خود را گم کنند و بعد از مدتی مشخص شود که یابنده سیمکارت، از آن برای ایجاد مزاحمت تلفنی استفاده کرده و در نتیجه صاحب سیمکارت به عنوان متهم به مراجع قضایی فراخوانده می‌شود.
در این باره اولین نکته مهم این است که هر فردی باید پس از مفقود شدن سیم کارت فورا مراتب را به کلانتری و پیشخوان دولت اطلاع دهد و کپی گزارش خود را که ممهور به مهر کلانتری شده نزد خود نگاه دارد تا در چنین مواردی در مراجع قضایی بتواند آن را ارائه کند.
 
جرم مزاحمت تلفنی
 
اما گاهی سیمکارت های بلا استفاده ای گم می‌شوند که فرد اصلا متجه گم شدن آنها نمی شود یا به دلایل دیگر نظیر کم ارزش بودن سیمکارت به لحاظ قیمت و ... ممکن است صاحب سیم کارت کوتاهی کند و این مراحل را طی نکند.
در چنین مواردی باید توجه داشت که گوشی های همراه دارای گزینه ای به نام MAC هستند که مثل اثر انگشت منحصر بفرد است.
وقتی از سیم کارت شما در گوشی فرد دیگری استفاده گردد پلیس فتا پس از اعتراض شما، موظف به ردیابی MAC مربوط به گوشی فرد مزاحم می‌شود و بررسی می کند که چند سیم کارت درون این گوشی بکار رفته و متعلق به چه کسانی است.
یعنی صاحب سیم کارت قبلی که در گوشی که توسط آن از سیم کارت شما پیامک مزاحمت ارسال شده است را شناسایی می کند و با زمان و محدوده دکل مخابراتی مطابقت می کند و در نهایت مجرم شناسایی می شود.

شکایت از مزاحمت تلفنی

نحوه شکایت از مزاحم تلفنی این است که شخص با نوشتن شکایت به دادسرای محل وقوع جرم اعلام شکایت می کند.
برای نوشتن شکایت و پیگیری جرم مزاحمت تلفنی می‌توانید از وکیل یا مشاور حقوقی در زمینه مزاحمت تلفنی استفاده کنید اما به هر ترتیب در این مرحله باید دلایل خود را شامل پرینت تلفن ،پرینت پیام ها ،شهادت شهود و سایر دلایل و مستندات موجود، در اختیار دادسرا قرار دهید.
بازپرس یا دادیار رسیدگی کننده دلایلی را که نیاز به استعلام داشته باشد، مورد استعلام قرارداده و پاسخ آن را ضمیمه پرونده می کند و پس از احراز جرم، پرونده را به دادگاه می‌فرستد تا کیفر ومجازات آن تعیین شود.

مزاحمت در شبکه های اجتماعی

همان طور که می دانید با گسترش استفاده از پیامرسان های اینترنتی و شبکه های اجتماعی، این روزها بیشتر از جرم مزاحمت تلفنی شاهد ایجاد مزاحمت در تلگرام، ایجاد مزاحمت در واتس اپ، ایجاد مزاحمت در اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی هستیم.
در مورد جرایمی که در شبکه های اجتماعی رخ می‌دهد، دادسرای جرایم امور رایانه ای در تهران تاسیس شده و به تمام مواردی که شخص براساس این قانون متهم شناخته شود، رسیدگی می كند.
بنابراین اگر از جانب کسی با تهدیدی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی مواجه شدید، یا کسی شما را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی (عکس‌ها، متن چت‌ها، صدای ضبط‌ شده، فیلم و غیره) کرد می‌توانید از طریق دادسرا علیه فرد تهدیدکننده پیگیری نمایید.
حتی اگر کسی که شما را تهدید به انجام کاری کرده، هرگز آن عمل را انجام ندهد هم ارتکاب جرم تهدید از سوی او قطعی و برای شما قابل شکایت و پیگیری است.
به یاد داشته باشید مطالبی که در گروه های عمومی و چت روم ها و سایر محل های عمومی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی و ایمیل بین افراد رد و بدل می‌شود و همین طور صدای ضبط ‌شده و فیلم را می‌توان به اعتبار این که قانون، ادله الکترونیک را به‌ رسمیت شناخته است، در مراجع قضایی مورد استناد قرار داد.

مشاوره حقوقی جرم مزاحمت تلفنی

اگر شما درگیر پرونده مزاحمت تلفنی شده اید و نیاز به مشاوره در این زمینه یا تهیه لایحه مزاحمت تلفنی یا از سوی مقابل نیازمند دفاع در یک دعوای مربوط به مزاحمت تلفنی هستید، به دلیل پیچیدگی ها و برخی ماده و تبصره های قوانین مختلف مربوط به جرایم فضای مجازی و مخابراتی، بهترین راه استفاده از وکلا و مشاورانی است که در این حوزه دارای تخصص و اشراف هستند.
سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی یسرا در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.

مشاوره حقوقی رایگان یسرا

شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص جرم مزاحمت تلفنی و اینترنتی را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما می توانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید.
در صورت عدم رفع نیاز می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری مزاحمت تلفنی و اینترنتی باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
مسدود کردن خط با مزاحمت تلفنی, مزاحمت تلفنی با سیمکارت دیگران, شکایت از مزاحمت تلفنی, مزاحمت در شبکه های اجتماعی, مشاوره حقوقی رایگان, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است