02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

مجازات جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی و حقیقی

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/28
مجازات جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی و حقیقی

جرم نشر اکاذیب

بنا بر تعریف قانونی، نشر اکاذیب به انتشار اخبار دروغ و وقایع خلاف واقع به قصد ضرر رساندن به دیگری می‌گویند. جرم نشر اکاذیب از جمله جرایمی است که در گذشته امکان وقوع آن در سطح عموم مردم کمتر بود. زیرا بر اساس ماده 698 قانون مجازات اسلامی، این جرم این گونه تعریف می‌شود:
هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا ‌توزیع هر گونه اوراق چاپی یا خطی با امضاء یا بدون امضاء اکاذیبی را اظهار نماید یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت راساً یا به عنوان نقل ‌قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحاً یا تلویحاً نسبت دهد اعم از اینکه از طریق مزبور به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به‌ غیر وارد شود یا نه علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از دو ماه تا دو سال و یا شلاق تا 74 ضربه محکوم شود.
همان طور که مشاهده می‌کنید، در این ماده قانونی به اوراق چاپی و نامه و گزارش هایی اشاره شده که در آنها، مطالب خلاف واقع به دیگری نسبت داده شده باشد.
به همین دلیل به جز مورد معدود نامه نگاری های رسمی، معمولا جرم نشر اکاذیب در رسانه های عمومی نظیر روزنامه ها و مجلات و شبکه های رادیویی و تلویزیونی امکان وقوع داشت و به همین دلیل ارتکاب این جرم در فضای حقیقی در ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ مورد اشاره قرار گرفته و انتشار مطالب کذب در رسانه، نشریات و غیره از طریق این ماده قابل مجازات است.

تاثیر گسترش فضای مجازی بر نشر اکاذیب

اما امروزه که با گسترش فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، در همه این بستر امکان انتشار مطالب مختلف وجود دارد، انتشار مطالب دروغ در بستر فضای مجازی و یا استفاده از ابزار رایانه‌ ای نظیر ایمیل برای انتشار این مطالب، به عنوان یک جرم رایانه ‌ای محسوب شده و قانون جرایم رایانه ‌ای در مورد نشر اکاذیب در فضای مجازی اعمال می‌شود.
درباره جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی در قانون جرایم رایانه‌ای توضیح داده شده و مجازات تعیین شده است. بنا بر ماده ۱۶ این قانون:
هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
در ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه‌ای هم درباره جرم نشر اکاذیب آمده است:
هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، راسا یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یادشده به نحوی از انحا ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان) به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون تا چهل میلیون یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

مصادیق جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی

در سال های اخیر، چه در بحث‌ها و اخبار و گزارش های سیاسی و چه در سایر موضوعات نظیر مسائل ورزشی، اقتصادی و اجتماعی، بارها شاهد انتشار اخباری در اینستاگرام و تلگرام و توییتر و فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی بوده ایم که بعدا تکذیب شده اند و همه اینها اگر موجب ایجاد ضرر و خسارت برای فرد یا گروهی شده باشند می‌توانند به عنوان نشر اکاذیب در فضای مجازی تحت تعقیب قرار گیرند.
توجه داشته باشید که حتی بازنشر این مطالب توسط شما هم ممکن است مصداق نشر اکاذیب در اینستاگرام، نشر اکاذیب در تلگرام و سایر شبکه ها تلقی شود و طبق قانون مجازات شوید.
بنابر این نسبت دادن هرگونه مطلب غیر واقعی به هر یک از افراد جامعه و یا نهادها یا مقامات مسئول، در اینستاگرام، گروه ها و کانال های تلگرامی و در سایر شبکه های اجتماعی می‌تواند مصداق جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی باشد. 
 
جرم نشر اکاذیب
 
البته اثبات کذب بودن اظهارات بر عهده مدعی است و چنانچه مرتکب در مقام دفاع بتواند صحت اظهارات را ثابت كند، تبرئه خواهد شد.
بنابراین اگر شما مورد اتهام نشر اکاذیب قرار گرفتید، در حالی که مطلب خلاف واقعی را در فضای عمومی بیان یا منتشر نکرده‌اید با استفاده از وکیل یا مشاور حقوقی مناسب می‌توانید از خود دفاع کنید.
اما چنانچه فردی اکاذیبی را در یکی از وسایل مورد نظر قانونگذار مکتوب کند، اما به جز او هیچ کس از مفاد آن باخبر نشود، در واقع مشمول این جرم نیست. یعنی مطالبی که نوشته شده اما توزیع و منتشر نشده است، مصداق نشر اکاذیب قرار نمی‌گیرد.
همچنین صرف نوشتن نامه‌ای که احتمالا متضمن مطالب خلاف واقع باشد، بدون اینکه نامه به مقامات ذی‌صلاح ارسال یا موجب تشویش اذهان عمومی شود، نمی‌تواند مشمول عنوان مجرمانه نشر اکاذیب باشد.

مشاوره حقوقی یسرا

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با هتک حیثیت و جرم نشر اکاذیب به شما می باشد.
در این سامانه شما قادر به جستجوی سوالات رایج و پیدا کردن پاسخ لازم می باشید و در صورت عدم یافتن پاسخ کامل، می توانید سوال خود را ثبت نموده و یا در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری انواع جرایم رایانه ای و جرایم فضای مجازی باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس گرفته و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.

چند نکته مهم درباره نشر اکاذیب در فضای مجازی

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که ایجاد تغییر در آمارهای دولتی و سازمانی و بیان کردن آمار تغییر یافته، چه به عنوان نقل قول در یک متن و چه به عنوان خبر یا گزارش یا هر نوع دیگری از انتشار، مصداق نشر اکاذیب است.
حتی ارسال این موارد به شکل ایمیل یا مسیج برای دیگران نیز نشر اکاذیب محسوب می‌شود. بنابراین، در بازنشر یا فوروارد کردن آمار و ارقامی که از صحت و دقت آنها اطمینان ندارید، خودداری کنید.
دومین نکته مهم درباره جرم نشر اکاذیب، این است که اگر در دامنه ای که به نام شماست اتفاقاتی بیفتد، شما در قبال آن مسئول هستید. یعنی اگر محتوای منتشر شده در آن دامنه مصداق نشر اکاذیب باشد توهین به کسی باشد، مقام قضایی می‌تواند دستور فیلتر این سایت را صادر کند و شما را تحت تعقیب قرار دهد.
این نکته برای کسانی که وبلاگ یا وبسایتی به نام خود دارند از این جهت اهمیت دارد که در پرونده های متعدد دیده شده، مقام قضایی حتی مسئولیت انتشار کامنت هایی که محتوای مجرمانه دارند را نیز، به عهده مسئول سایت یا پیج اینستاگرام یا اکانت توییتر و فیسبوک و غیره می‌داند.

نشر اکاذیب در کامنت ها و نظرات ثبت شده توسط افراد

اگرچه در شبکه های اجتماعی به دلیل باز بودن کامنت ها، در برخی موارد می‌توان استدلال کرد که کامنت های مخاطبان بدون تایید صاحب اکانت منتشر می‌شود، اما درباره وبسایت ها و وبلاگ ها که انتشار کامنت مستلزم تایید مدیر سایت است، انتشار هرگونه محتوایی که مصداق نشر اکاذیب باشد، برای مدیر سایت یا صاحب دامنه، ایجاد مسئولیت خواهد کرد.
نکته دیگری که درباره جرم نشر اکاذیب در قانون جرایم رایانه ای باید مورد توجه قرار گیرد این است که در مواد 16 و 17 قانون جرایم رایانه ای اشاره شده که این جرم باید حتما موجب ضرر به فرد خاصی بشود، اما در ماده 18 نه تنها نیازی به ایجاد ضرر برای آن فرد نیست، بلکه حتی اگر مطلب خلاف واقع، مستقیما گفته نشده باشد و تلویحا هم مطلب کذبی به کسی نسبت داده شده باشد، جرم محقق شده است.
بنابراین تشخیص و اثبات جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی و همین طور دفاع در مقابل چنین اتهامی در محاکم قضایی، اندکی پیچیده تر از نمونه پرونده های مشابه در فضای حقیقی و رسانه های رسمی و سنتی است.

مشاوره حقوقی جرم نشر اکاذیب

اگرچه جرم نشر اکاذیب از جمله جرایمی است که به محض وقوع قابل پیگرد است اما این پیگیری هم دارای ظرافت های حقوقی است و مثلا قانونگذار گفته که مرتکب باید به کذب بودن مطالب آگاهی داشته باشد.
یعنی اگر شخصی مطالبی را به تصور این که مطابق واقع هستند، به عنوان خبر واقعی منتشر کند، مرتکب جرم نشر اکاذیب نشده و این گونه مسائل استفاده از وکلای مجرب یا مشاوران حقوقی در زمینه جرایم فضای مجازی و جرم نشر اکاذیب رایانه‌ای را افزایش می‌دهد.
سامانه تخصصی یسرا سامانه مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید و پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص هتک حیثیت و نشر اکاذیب در فضای مجازی را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

مشاوره حقوقی رایگان یسرا

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی جرایم فضای مجازی را به سه صورت مشاوره رایگان آنلاین، مشاوره تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما می توانید کلیه سوالات تخصصی خود را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید. در صورت عدم رفع نیاز شما می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکن، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید:
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
جرایم رایانه ‌ای, جرایم فضای مجازی, نشر اکاذیب در فضای مجازی, مشاوره حقوقی جرم نشر اکاذیب, مشاوره حقوقی رایگان, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است