02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

مجازات جرم انتشار داده های مستهجن در فضای مجازی

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/22
مجازات جرم انتشار داده های مستهجن در فضای مجازی

انتشار داده های مستهجن در فضای مجازی

امروزه در کنار کاربردهای مفید و ارزشمندی که  فضای مجازی و به طور کلی استفاده از تکنولوژی برای همگان به همراه داشته است، متاسفانه برخی به دنبال استفاده ناصحیح و گاهاً مجرمانه از این فضا و امکانات هستند که انتشار داده های مستهجن در فضای مجازی یکی از این جرائم است.
یکی از معضلاتی که پلیس فتا با آن دست و پنجه نرم میکند انتشار و پخش تصاویر یا فیلم های مبتذل و مستهجن و یا نوشته های با این محتویات در فضای مجازی می باشد.در این نوشته با ما همراه باشید تا شما را با این معضل و جرم انگاری آن توسط قانونگذار بیشتر آشنا کنیم.

محتویات مستهجن و مبتذل چیست؟

معنای کلمه مستهجن با مبتذل متفاوت است. مستهجن شامل محتویاتی است که برهنگی کامل زن یا مرد و یا اندام تناسلی یا عمل آمیزش و جنسی انسان را نشان می دهد؛ ولی مبتذل به معنی محتویاتی است که دارای صحنه ها و صور قبیحه باشد که تبصره یک و چهار ماده 14 قانون جرایم رایانه ای و تبصره یک و پنج ماده 3 قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت های غیرمجاز می نمایند نیز کلمه مبتذل و مستهجن را تعریف نموده است.

مجازات انتشار داده های مستهجن در فضای مجازی

ماده 14 قانون جرایم رایانه ای بیان میدارد:
هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده، محتویات مستهجن را منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد تجارت یا افساد تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
همان طور که ملاحظه می کنید، انتشار، تولید، توزیع و معامله این محتویات جرم انگاری شده است حتی کسی که این محتویات را نگهداری می کند، چنانچه به قصد تجارت و خرید و فروش یا اشاعه فساد باشد به مجازات مقرر در قانون محکوم می گردد. پس توجه داشته باشید حتی نگهداری به قصد خرید و فروش جرم می باشد.
 
در صورتی که فرد انتشار داده های مستهجن در فضای مجازی را حرفه یا شغل خود قرار دهد یا به طور سازمان یافته انجام شود، اگر به تشخیص قاضی مفسد فی الارض شناخته شود ممکن است اعدام گردد؛ در غیر این صورت به حداکثر هر دو مجازات محکوم می شود.
طبق تبصره3 ماده 14 همان قانون: چنانچه مرتکب اعمال مذکور در این ماده را حرفه خود قرار داده باشد یا به طور سازمان یافته مرتکب شود، چنانچه مفسد فی الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.
مطابق تبصره 2 ماده 14:هرگاه محتویات مستهجن به کمتر از ده نفر ارسال شود، مرتکب به یک میلیون (1.000.000) ریال تا پنج میلیون (5.000.000) ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد. بر اساس این تبصره اگر فرد فیلمی را که حاوی تصاویر برهنگی می باشد برای یک نفر ارسال کند مشمول این تبصره خواهد شد.

ترغیب دیگران

اگر فرد دیگران را به دستیابی به محتویات مبتذل و مستهجن تحریک یا ترغیب کند یا طریق دسترسی به آن را آموزش دهد، مرتکب جرم شده و مجازات می شود.
مطابق بند الف ماده 15 قانون جرایم رایانه ای: چنانچه به منظور دستیابی افراد به محتویات مستهجن، آنها را تحریک، ترغیب، تهدید یا تطمیع کند یا فریب دهد یا شیوه دستیابی به آنها را تسهیل نموده یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
در این ماده معاونت به صورت مستقل جرم انگاری شده است و به عنوان مباشر مجازات می گردد.
در صورتی که این محتویات برای مقاصد علمی یا هر مصلحت عقلایی دیگر تهیه یا تولید یا نگهداری یا ارائه یا توزیع یا انتشار یا معامله شود جرم نمی باشد.
 
انتشار داده های مستهجن در فضای مجازی

انتشار داده های مستهجن در فضای مجازی اینستاگرام، واتساپ و تلگرام

احتمالاً این روزها اخبار مربوط به دستگیری کسانی که عکس ها و فیلم های مستهجن در فضای مجازی اینستاگرام منتشر میکردند را شنیده اید.
این افراد با سوء استفاده از فضای اینستاگرام و به اصطلاح شاخ مجازی شدن، تصاویر قبیح و مبتذل و گاهی مستهجنی را از خود یا اشخاص دیگر در صفحه خود منتشر می نمودند که این موضوع توسط پلیس فتا پیگیری شد و خیلی از این افراد دستگیر و مجازات شدند.
همچنین اگر انتشار این قبیل محتویات در فضای تلگرام و واتساپ صورت گیرد، قابل پیگیری بوده و فرد به مجازات مقرر محکوم می شود.
این که چه تصاویری قبیح می باشد، قاضی با توجه به عرف و دین و مذهبی که در جامعه حاکم است تعیین می نماید و جدیدا سخت گیری بیشتری نسبت به این موضوع شده است؛ به طوری که بعضی قضات ممکن است عکس بدون روسری را هم تصویر قبیح در نظر گرفته و فرد را محکوم نمایند. لذا بهتر است در گذاشتن عکس پروفایل خود نیز دقت بیشتری نمایید.

مرجع صالح رسیدگی به جرم انتشار داده های مستهجن در فضای مجازی

همان طور که اشاره کردیم انتشار محتویات مبتذل و مستهجن در قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت های غیرمجاز می نمایند، جرم انگاری شده است که چنانچه جرم ارتکابی مشمول این قانون شود در صلاحیت دادگاه انقلاب می باشد.
در غیر این صورت اگر جرم مشمول قانون جرایم رایانه ای گردد و به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده انجام گیرد در صلاحیت دادسرای جرایم رایانه ای و بعد از آن دادگاه کیفری دو می باشد.
اگر کسی برای شما یا در گروه ها یا کانال هایی که در فضای مجازی عضو هستید تصاویری حاوی تصاویر قبیح و زننده ارسال کرد می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و یا دادسرای محل وقوع جرم شکایت خود را ثبت نموده تا از طریق پلیس فتا و دادسرا پیگیری شده و شخص به مجازات مقرر در قانون محکوم گردد.
همچنین می توانید با یک وکیل متخصص در امور جرایم رایانه ای مشورت نموده تا کاملا شما را در خصوص جرم انتشار داده های مستهجن در فضای مجازی راهنمایی نماید.
سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی یسرا در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها، با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.

مشاوره رایگان یسرا

شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص مزاحمت تلفنی و اینترنتی را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید. تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما می توانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید.
در صورت عدم رفع نیاز می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
در صورت در خواست مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری مزاحمت تلفنی و اینترنتی باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید:
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4، واحد 4، گروه وکلای یسرا
 
قانون جرایم رایانه ای, مجازات انتشار داده های مستهجن, پلیس فتا, مشاوره حقوقی رایگان, وکالت تخصصی, جرایم سایبری, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است