02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

مالکیت در قرارداد طراحی سایت

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/25
مالکیت در قرارداد طراحی سایت

نکات حقوقی مهم در قرارداد طراحی سایت

در مورد مالکیت در قرارداد طراحی سایت هم همانطور که در مقاله مربوط به قرارداد تیم فنی هم توضیح دادیم، موضوع مالکیت مادی و مالکیت معنوی قالب طراحی شده برای سایت نیز مانند طراحی و نوشتن نرم افزار، دو موضوع حساس و جدا از هم هستند.
بر اساس مادۀ اول قانون حمایت از حقوق پدید‌آورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای، مالکیت مادی و معنوی هر نرم‌افزار متعلق به پدید‌آورنده است. طبق آیین‌نامۀ اجرایی این قانون، پدید‌آورنده کسی است که عملیات فنی را انجام ‌دهد.
اما در مادۀ 6 همین قانون، توضیح داده شده که اگر کسی برای نوشتن نرم افزار به استخدام مجموعه‌ای در بیاید، موضوع مالکیت تفاوت خواهد کرد.
بر این اساس اگر کارفرما می‌خواهد سایت طراحی شده و کدهای آن، به طور اختصاصی متعلق به او باشد و مالکیت مادی و معنوی ‌اش را داشته باشد، باید در قرارداد قید کند که تیم فنی، فقط بابت این موضوع استخدام شده‌اند و مالکیت مادی و معنوی نرم‌افزار برای کارفرما است. اگر کارفرما موضوع مالکیت در قرارداد طراحی سایت را جدی نگیرد، مالکیت مادی و معنوی به‌صورت پیش‌فرض، متعلق به برنامه ‌نویس است.
 
مالکیت طراحی سایت
 
در برخی موارد دیده‌ایم که این عبارت را در قرارداد درج نمی‌کنند، ولی در تعهدات مجری قید می‌کنند که باید سُرس و کدها و غیره را منتقل کند و حتی یک بک‌آپ هم برای خودش نگه ندارد. همچنین گاهی در بند محرمانۀ دیگری گفته می‌شود که طراح سایت تحت هیچ عنوانی نمی‌تواند این قالب و کدهای آن را به هیچ شخصی منتقل بکند و حتی نمی‌تواند از آن برای خودش کپی داشته باشد. اما باید توجه داشته باشید اگر بند مربوط به در استخدام بودن برنامه نویس و طراح برای طراحی سایت در قرارداد ذکر نشود، هیچ‌کدام از این‌ها مصداق مالکیت نیست و همچنان پدیدآورنده سایت از نظر قانون، مالک آن است.
در واقع این شروط اضافی، تنها مشخص می‌کند که پدیدآورنده حق چه‌کارهایی را دارد یا ندارد؛ ولی قید نشده که مالک نیست و بنابراین نمی‌تواند مالکیت را سلب کند و پدیدآورنده می‌تواند در شورای انفورماتیک، نرم‌افزار را به نام خودش ثبت کند. اما وقتی که شرط مالکیت در قرارداد طراحی سایت ذکر شود، کارفرما می‌تواند آن را به نام خودش ثبت کند.

مشاوره حقوقی درباره اختلافات در قرارداد طراحی سایت

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص مالکیت در قرارداد طراحی سایت و شکایت از طراح سایت به شما می باشد. قرارداد طراحی سایت و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقی و قرارداد سرمایه‌گذاری ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای ، قرارداد کوفاندر ، قرارداد تولید محتوا ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد تیم فنی ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد طراحی سایت ، قرارداد بازاریابی و مارکتینگ و سئو ، قرارداد تأمین‌کنندگی ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ ، قراردادهای مشارکت و قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف، استاپ‌کاپشن، قرارداد با تیم‌های حسابداری و مالی، قراردادهای مشاوره ‌ای مانند مشاوره فنی، مشاوره حقوقی، مشاوره مالی، مشاوره مارکتینگ، قرارداد فروش سهام و سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان اقدام به دریافت مشاوره نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه قراردادها، جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
مالکیت معنوی سایت, ماللکیت طرح سایت, خسارت طراحی سایت, تضمین طراحی سایت, کدنویسی سایت, شکایت طراحی سایت,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است