02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

قوانین حق چاپ، مجوزهای نویسندگی و ضمنی در نظام حقوقی آمریکا

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/18
قوانین حق چاپ، مجوزهای نویسندگی و ضمنی در نظام حقوقی آمریکا

قوانین حق چاپ، تألیف و مجوزهای ضمنی

این نوشتار تالیفی و ترجمه و برگرفته شده بخشهایی از مقاله قوانین حق چاپ؛ تألیف و مجوزهای ضمنی در ایالت کالیفرنیا می باشد. به دنبال پیروی از موضوع پیشرفت در قانون "حق چاپ (حق نشر، حق تکثیر یا کپی رایت )"، یک مانع وجود دارد که به نظر می رسد هر از چند گاهی اتفاق می افتد.
با یک سوال این موضوع را دنبال میکنیم:

چه کسی میتواند صاحب تصویری از شما باشد!؟

به طور طبیعی، یک شخص معمولی ممکن است بگوید: "خب، خودم! اما تصاویر اشخاص مشهور همانند خوانندگان، بازیگران و افرادی که در حوزه‌ی تبلیغات و مدلینگ فعالیت میکنند می تواند مورد استفاده‌‌ی عموم قرار گیرد و اشخاصی با استفاده از این تصاویر درآمدزایی میکنند. با این حال، آیا این شخص می تواند بگوید که این تصویر مال من است! و اگر شخصی از آن استفاده میکند و از طریق تصاویر من درآمدزایی میکند، پس من هم باید در آن درآمدزایی شریک باشم و سود هم دریافت کنم.!
در ادامه ما می توانیم این موضوع را با مثالی دیگر بیشتر گسترش دهیم.
یک نفر، طرحی از خال کوبی را برای یک فرد مشهور طراحی میکند و آن شخص آن را در حین فعالیت در یک فیلم یا یک بازی ویدیویی، به نمایش میگذارد، و فرد طراح خال کوبی، از شخص مشهور تقاضای پرداخت وجه می کند و ممکن است فرد مشهور بگوید:
 " این خال کوبی روی بدن من انجام شده است، چرا باید مجبور به پرداخت هزینه باشم؟" 

سرانجام، به یک وضعیت دوگانه دچار میشوند: 

  1. سازنده یا خالق این اثر چه کسی است؟
  2. آیا مجوزی برای پذیرفتن یا اثبات این ادعا وجود دارد؟
گفته می شود "در این سوژه" صاحب عکس یا شخصی که خال کوبی بر روی بدن اوست، صاحب اثر نمی باشند. با این حال، این به معنای این نیست که راه های دیگری برای اثبات این موضوع وجود نداشته باشد بلکه باید به دنبال راه حل های قانونی باید باشند.
 
قوانین حق چاپ-مجوزهای ضمنی

مجوزهای ضمنی

بنابراین، در بحث کپی رایت ، چگونه ممکن است کسی از خودش عکس منتشر نکرده باشد اما از عکسهای او استفاده کنند؟ یا چه اتفاقی می افتد که باعث می شود این تصاویر و حتی تصویر خال کوبی نیز در یک رسانه منتشر شود بدون مجوز و یا اجازه ی قانونی صاحب اثر؟ آیا این عمل مجاز است یا غیر مجاز؟ 
این یک "مجوز ضمنی" است. مجوزها به طور مؤثر "کاربردهای مجاز" را برای مطالب و آثار دارای حق چاپ صادر میکنند و به فرد در مورد برخی از ممنوعیت های قانونی اجازه می دهند. به طور رسمی، این موارد ممکن است در یک قرارداد مشخص شود، صراحتا مقرراتی در مورد آنچه که وجود دارد و برای استفاده‌ از موارد غیرقابل قبول که شامل موارد حق چاپ نیست، ارائه شده است. کمتر پیش می آید که این تفاهم به صورت شفاهی بین طرفین باشد.
در مثالهای بالا، که هر دو شخص ابراز داشته اند که بازآفرینی خال کوبی ها نقض قوانین حق چاپ است و هر دوی این افراد دادخواست صادر کرده اند اگرچه، هر دو مسئله حل نشده است .
حال اینکه این سؤال مطرح می شود که آیا فرد خال کوبی «مجوز ضمنی» برای نمایش خال کوبی یا بازآفرینی مجدد آن را به عنوان بخشی از فعالیت های شخصی خود داشته است.!؟ در ادامه به این سوال رسیدگی میکنیم.

حق نویسندگی و حق مولف و تالیف کننده چیست؟

اولین مورد که باید مشخص شود، بحث مولف و تألیف است. کسی که اثری را پدید می آورد، معمولاً قانون کشورها او را پدید آورنده (نویسنده، مؤلف، مصنف، مدون، شاعر، آهنگساز، نقاش، ترانه سرا، و مانند آنها) می شناسند و حقوقی را به لحاظ پدید آمدن اثرش برای او در نظر می گیرند و به رسمیت می شناسند. تالیف نیز مجموعه‌ای از داده‌های علمی و نظریات پذیرفته ‌شده است که براساس تحلیل های جدید و با ترکیب مبتکرانه و خلاق سازماندهی میشود. اما در بحث کپی رایت ، لزوماً کسی که اثری را خلق میکند صرفا به دنبال گرفتن مجوز و حق نشر یا حق چاپ است.

حق نشر-حق چاپ

مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدیدآورنده یک اثر اصل و منحصر به‌ فرد تعلق می‌گیرد و حقوقی از قبیل نشر، تکثیر و الگوبرداری از اثر را شامل می‌شود. قراردادهایی نیز وجود دارد که به عنوان یک موافقتنامه بین ناشر با مترجم یا با مولف به چند صورت می تواند منعقد گردد. مهمترین موضوع در آن « حق نشر » می باشد. و توافق نامه های دیگری نیز وجود دارد که می توانند مالکیت و حق چاپ را به یک شخص حقوقی واگذار کنند. این بدان معناست که شخص حقوقی به عنوان مثال، یک شرکت، می تواند طبق قانون حق چاپ و کپی رایت عمل کند.
حق مؤلف نیز یکی از انواع مالکیت فکری است که به حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری گفته می‌شود.

حق مؤلف شامل دو بخش متمایز می‌باشد:

  • حقوق مادی اثر 
  • حقوق معنوی پدیدآورنده اثر
حقوق مادی حق مالکیتی است که به لحاظ زمانی محدود است و بوسیله پدیدآورنده قابل انتقال یا واگذاری به غیر می‌باشد همانند سایر دارایی‌های مادی. محافظت از حقوق معنوی نیز بر اساس این نظر است که اثر خلاقانه بصورتی بیان شخصیت پدیدآورنده‌ است، بنابراین حقوق معنوی برای پدیدآورنده شخصی می‌باشد.
حقوق مؤلف در جهان نیز بوسیله کنوانسیون برن برای حمایت از آثار ادبی و هنری و دیگر معاهده‌های مشابه بین‌المللی محافظت می‌شود، که کشور عزیزمان ایران نیز این کنواسیون را امضا نکرده است اما قوانین متعددی برای حمایت از  اثر، حقوق مادی و معنوی ، حقوق مولفان، حق چاپ، (حق نشر،حقّ تکثیر یا کپی رایت ) را ایجاد کرده است.

برای تالیف کردن یک اثر چه باید کرد

برای تالیف کردن یک اثر، صرفا باید اثر اصلی را ثبت کرد. که ثبت اثر اگر متن باشد به صورت کتاب و مجلات، که شامل مجلات علمی و آموزشی و مجلات غیر علمی است و  معتبر و قابل قبول هستند، که مولف می تواند اثر خود را از این طریق نیز به ثبت برساند، اما در بیشتر حوزه‌های قضایی، حق نشر از آغاز پدید آمدن یک اثر به آن تعلق می‌گیرد و نیازی به ثبت اثر نیست. معادل این حق در نظام‌های حقوقی پیرو حقوق مدون حق مؤلف است.

مشاوره حقوقی پیرامون حق چاپ-حق نشر،کپی رایت و مجوزهای ضمنی

اگر شما درگیر پرونده با عنوان حق چاپ-حق نشر،کپی رایت و مجوزهای ضمنی شده اید و نیاز به مشاوره در این زمینه یا تهیه لایحه یا از سوی مقابل نیازمند دفاع در یک دعوای هستید، به دلیل پیچیدگی ها و برخی ماده و تبصره های قوانین مختلف مربوط به امور ثبتی، بهترین راه استفاده از وکلا و مشاورانی است که در این حوزه دارای تخصص و اشراف هستند.
پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط در زمینه مسائل حقوقی مربوط به تجارت، مالکیت مادی و معنوی و معاملات تجارت الکترونیکی به شما متقاضیان محترم می باشد.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه امور ثبتی، حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره حق چاپ و کپی رایت را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

مشاوره یسرا 

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کپی رایت، حق چاپ، مجوزها، امورثبتی، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی  آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
حق چاپ, کپی رایت, مجوزهای ضمنی, حق نشر, مالکیت معنوی و فکری, مالکیت فکری پدیدآورندگان,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است