02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

قرارداد پشتیبانی سخت افزار، نرم افزار و شبکه

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/1
قرارداد پشتیبانی سخت افزار، نرم افزار و شبکه

قرارداد پشتیبانی

قرارداد پشتیبانی سخت افزار و نرم افزار، یکی از مهم ترین قراردادهای حوزه کسب و کار است که در این مقاله به تعریف و بیان اهمیت این قرارداد می پردازیم.
قراردادهای که استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند عبارت است از قرارداد ان.دی.ای، قرارداد کوفاندر یا تیم‌سازی، قراردادهای فنی، قرارداد طراحی سایت و قرارداد پشتیبانی و خرید نرم‌افزار، قرارداد سِئو و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و طراحی.
از آنجایی که معمولا مواردی مانند طراحی و پشتیبانی سایت و نرم افزار و اپلیکیشن و توسط شرکت های تخصصی این حوزه انجام  می‌شود، انعقاد یک قرارداد پشتیبانی خوب نقش بسیار مهمی در ادامه کار شما و امکانات استفاده از بسترهای آنلاین را دارد. چرا که عدم پشتیبانی مطلوب می‌تواند شما را در ارائه کالا یا خدمات به مشتریان دچار مشکل کند و کسب و کار شما را به سمت نابودی ببرد.

بررسی موضوع دسترسی پشتیبان سخت افزار به اطلاعات شرکت

از نخستین نکاتی که در قرارداد پشتیبانی به ویژه در قرارداد با شرکت هایی که قرار است پشتیبان شبکه شرکت شما باشند، باید در نظر گرفته شود، موضوع دسترسی شرکت پشتیبان به اطلاعات محرمانه و حساس و همین طور محرمانگی دارایی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شرکت شماست.
این موضوع به اضافه عدم انتقال دانش شرکت شما حتما باید طی یک قرارداد محرمانگی با شرکت پشتیبان به دقت مورد تاکید قرار بگیرد.
وابستگی شرکت شما به یک شرکت پشتیبان هم از نگرانی‌هایی است که در حوزه واگذاری خدمات پشتیبانی شبکه های کامپیوتری و زیرساخت شبکه اعم از تجهیزات کامپیوتری و نرم‌افزاری و حتی پایگاه داده به شرکت‌های پشتیبانی و نگهداری شبکه وجود دارد.
به هر حال هر شرکتی بنا به شرایط موجود و ضرورت‌ها و نیروی انسانی خود، تصمیم‌گیری می‌کند که با عقد قرارداد، پشتیبانی شبکه خود را به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات شبکه واگذار کند یا خیر!
البته می‌توان این نگرانی ها را با قرارداد پشتیبانی سخت افزار، نرم افزار و پشتیبانی شبکه، که حاوی محتوای امنیتی و محدودیت‌های خاص و رعایت ملاحظات امنیتی باشد رفع کرد.
 
آنچه که مسلم است اکثر سازمان‌های دولتی ترجیح می‌دهند تا پشتیبانی شبکه، تجهیزات کامپیوتری، نرم‌افزار، سخت افرازی خود را در حوزه‌های تعمیر و سرویس، نصب و راه‌اندازی, رفع عیب، حفظ و پایداری‌، برقراری امنیت و موارد مشابه به شرکت‌های پشتیبانی شبکه که قابل اطمینان, معتبر و دارای مناسب‌ترین تعرفه پشتیبانی شبکه می‌باشند با حفظ ملاحظات امنیتی واگذار کنند.

پشتیبانی نرم‌افزار و پشتیبانی سخت افزار شامل چه مواردی است؟

آنچه در فضای کسب و کارهای آنلاین به عنوان پشتیبانی نرم افزار شناخته می‌شود شامل این موارد است:
 • نصب و پیکربندی سیستم عامل و رفع عیب و نواقص موجود در سیستم‌ها
 • نصب و پیکربندی نرم‌افزارهای عمومی و رفع عیب و نقص آنها و مدیریت لایسنس‌های نرم‌افزاری
 • پیگیری امور مربوط به پشتیبانی فنی نرم‌افزارهای اختصاصی
 • مشاوره در خصوص زیرساخت‌های نرم‌افزاری
اما موارد دیگری هم هستند که در قرارداد پشتیبانی، به عنوان پشتیبانی سخت افزار باید مورد توجه قرار گیرند که مهم ترین آنها عبارتند از:
 • نصب و راه‌اندازی تجهیزات جانبی، عیب‌یابی، رفع نقص تجهیزات و منابع سخت‌افزاری نظیر چاپگرها، اسکنرها و یوپی اس‌ها (UPS)
 • مدیریت تجهیزات کامپیوتری از لحاظ کیفیت و کارایی سخت‌افزاری
 • مشاوره و پشتیبانی در حوزه خرید و ارتقا تجهیزات
 • پشتیبانی و مدیریت شبکه
 • نصب و پیکربندی و رفع عیب و نقص تجهیزات سخت‌افزاری و زیرساخت اعم از تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه
 • مدیریت، کنترل و نظارت بر منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شبکه داخلی شامل مانیتورینگ کیفیت و کارایی سرویس‌ها، ترافیک شبکه
 • مدیریت، کنترل و نظارت بر منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شبکه اینترنت شامل مانیتورینگ کیفیت و کارایی سرویس‌ها، ترافیک شبکه
 • پشتیبانی از سرویس ها نظیر اتصال به اینترنت، پست الکترونیک و همچنین ارتقای سرویس اتصال به اینترنت کاربران

قرارداد پشتیبانی

تفاوت پشتیبانی با توسعه

مرز بین پشتیبانی و توسعه باید در پیوست‌های فنی یا در قرارداد پشتیبانی مشخص شود.
بسیار از افراد مرتبط با تیم‌های فنی تصور می‌کنند، تمام تغییراتی که کارفرما انتظار دارد جزء خدمات پشتیبانی است؛ در حالی که ممکن است توسعه باشد و توسعه هزینه‌های مجزایی دارد.
به همین دلیل لازم است در قرارداد، اولاً مصداق پشتیبانی و توسعه را تا حد امکان مشخص کرده و برشمرید؛ دوماً بابت پشتیبانی مبلغی را برای سال اول و با افزودن درصدی به آن مبلغ سال‌های بعد را هم مشخص کنید.
پرونده‌ای داشتیم که در قرارداد تیم فنی نوشته بودند، پشتیبانی شش ماه اول را رایگان و پس از آن را با تعیین هزینه. تیم فنی سال اول با دو‌سه میلیون تومان پشتیبانی کرده بودند. سال دوم، متوجه رونق کسب‌وکار و افزایش مشتری‌های آن شدند و برای پشتیبانی صد میلیون یا 50درصد سهام خواسته بودند؛ چون در قرارداد آمده بود پشتیبانی با تعیین هزینه و هزینه مشخص نبود.

نکاتی که باید در قرارداد پشتیبانی به آن توجه کرد

در تنظیم قرارداد پشتیبانی شبکه باید به تمامی شرایط سازمان و خدمات مورد نیاز آنها در شرح خدمات پشتیبانی شبکه توجه نمود.
در این قرارداد، دو طرف باید به صورت دقیق و شفاف به توضیح  تمامی فاکتورهای مهم در تنظیم قرارداد پشتیبانی شبکه و خدمات پشتیبانی شبکه و سخت افزار بپردازند و شرح تمامی وظایف خود را به طور کامل مشخص نمایند.
مدت زمان همکاری و هزینه‌های مورد نیاز برای این پروژه نیز باید به صورت شفاف در قرارداد توضیح داده شود و مورد قبول هر دو طرف قرار گیرد. در آخر باید بندی در خصوص تعیین خسارت‌های احتمالی به منظور عدم عمل کردن هر یک از طرفین به تعهدات خود، اختصاص داده شود.

مدت قرارداد

باید در قرارداد بنویسیم که مدت قرارداد چقدر است، پشتیبانی در شش ماه اول مثلاً رایگان است و مبلغ پشتیبانی در سال اول را مشخص کنید. همچنین، برای سال‌های بعد مثلاً نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی یا 10‌درصد به آن اضافه می‌شود. به این ترتیب، هزینه‌ها تعیین شده و ابهامی وجود ندارد. هیچ بخشی از قرارداد نباید باز بماند تا بعداً‌ محل مناقشه باشد.
پنجمین نکته در قرارداد پشتیبانی با تیم فنی موضوع استفاده از نرم‌افزارو کدها است.
اگر کارفرما می‌خواهد مانع از فروش کدهای یا قرارگرفتن آن در اختیار دیگران شود، باید در قرارداد دقیقاً قید کند که تیم فنی حق ندارد نرم‌افزاری که او تولید کرده یا نمونۀ مشابهش را برای دیگران تولید کند یا آن را بفروشد و به هر نحوی در اختیار سایرین قرار دهد. این موضوع می‌تواند جز ان.دی.ای تیم فنی هم باشد.
پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص انواع قراردادهای پشتیبانی و سایر قراردادهای مربوط به کسب وکارهای آنلاین به شما می باشد.
در این سامانه شما قادر به جستجوی سوالات رایج و پیدا کردن پاسخ لازم می باشید و در صورت عدم یافتن پاسخ کامل، میتوانید سوال خود را ثبت نموده و یا در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.

مشاوره حقوقی رایگان قرارداد پشتیبانی

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز  پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قراردادهای پشتیبانی را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.
تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید. در صورت عدم رفع نیاز می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری درباره قرارداد پشتیبانی باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری انواع قراردادهای مربوط به کسب و کارهای اینترنتی باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
قرارداد کوفاندر, قراردادهای فنی, قرارداد طراحی سایت, قرارداد سِئو, قرارداد پشتیبانی و خرید نرم‌افزار, مشاوره حقوقی رایگان ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است