02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

قرارداد های استارتاپی: طریقه نوشتن قرارداد مدیر فنی استارت اپ

منتشر شده توسط یسرا در 1399/6/7
قرارداد های استارتاپی: طریقه نوشتن قرارداد مدیر فنی استارت اپ

قرارداد مدیرفنی استارتاپ

قرارداد مدیرفنی استارتاپ یکی از مسائل حقوقی استارتاپ ها است که این روز‌ها یکی از پیچیدگی‌های اصلی فعالین آن را تشکیل می‌دهد.
باید بدانیم که پس از هر سختی، آسانی است؛ اگر به نکاتی که لازم هستند توجه داشته باشیم.
یکی از اساسی‌ترین بخش‌های کار کسب و کار‌های اینترنتی، قراردادهای استارت آپ است. تیم فنی، قلب تپنده یک کسب‌وکار اینترنتی است که در تک تک خدمات نقش دارند. 
کسب و کار‌های اینترنتی می‌دانند اگر یک روز تیم فنی نباشند، ماهیت وجودی آن‌ها به کل زیر سوال می‌رود. همین موضوع هم اهمیت تنظیم قرارداد مدیر فنی را مشخص می‌کند.
در این مطلب می‌خواهیم بگوییم که مدیر فنی کیست و چه وظایفی دارد؛ همچنین طریقه نوشتن قرارداد مدیرفنی استارتاپ را توضیح دهیم. با ما همراه باشید تا گرهی از کار شما باز کنیم.

مدیر فنی استارتاپ  کیست؟

مدیر فنی یکی از ارکان اصلی کسب و کار است. تیم فنی نقش حیاتی در توسعه بلند مدت اهداف فنی یک شرکت دارد. این اهمیت تا حدی است که اکثراً مدیران فنی در کسب‌وکارهای اینترنتی، سهامدار هستند.
مدیر فنی استارتاپ به جریان روز فناوری آگاه است. باید بتواند با هر مشکل فنی و تکنولوژیکی رو به رو شود. همچنین مدیر فنی باید مطمئن باشد که استراتژی‌‎های تکنولوژیک او، با استراتژی‌‎های کلان استارتاپ همسو هستند.
او باید بتواند طوری این کار را انجام دهد که بهترین تاثیر را در آینده کسب و کار داشته باشد.

9 وظیفه اصلی مدیر فنی استارت آپ‌

وظایف مدیر فنی استارت آپ از این قرار است:
  1. توسعه نرم‌افزار؛ ایجاد و عرضه موفق محصول به بازار
  2. تصمیم‌گیری‌های کلیدی برای طراحی و اجرای نرم‌افزار با تیم‌های توسعه
  3. برنامه‌ریزی برای ردیابی وابستگی
  4. مدیریت درخواست تغییر
  5. تضمین کیفیت تحویل
  6. آموزش تیم به بهترین روش‌های فنی
  7. حصول اطمینان از همسو بودن استراتژی های فنی با اهداف کلی شرکت
  8. مدیریت راه‌حل‌ های فنی فعلی شرکت
  9. مشورت با سایر مدیران درباره بودجه برای پیاده‌سازی فن ‌‌آوری‌ های جدید

چرا عقد قرارداد مدیرفنی استارتاپ مهم است؟

قرارداد با تیم فنی یکی از حیاتی‌ترین قراردادهاست. اهمیت نمونه قرارداد مدیر فنی زمانی روشن می ‌شود که بدانید اکثر اختلافات حقوقی در مراجع قضایی به دلیل ابهام و عدم ذکر جزئیات خدماتی تیم فنی با کارفرما است!
 
قرارداد مدیرفنی استارتاپ

6 نکته الزامی قرارداد مدیرفنی استارتاپ

قرارداد مدیر فنی، یک نوع قرارداد پیمانکاری است. از این رو نکاتی باید در این قرارداد رعایت شوند که شامل موارد زیر هستند:

1. موضوع دقیقاً درج شود

دقیقاً مشخص بشود که پروژه چیست؟ آیا تحلیل است؟ تولید است؟ طراحی است؟ پیاده‌سازی است؟ تحت چه نرم‌افزاری و چه زبان برنامه‌نویسی است؟ اپلیکیشن می‌خواهد؟ حتی مشخصات فنی دقیقاً پیوست شود.

2. مالکیت پروژه در قرارداد مدیرفنی استارتاپ مشخص شود

مطابق با ماده ۶ قانون حمایت از حقوق پدید آورندگان نرم افزارهای رایانه ای، مالک معنوی و Source پروژه معین گردد. مالکیت مادی و معنوی موضوع قرارداد متعلق به کارفرماست.
باید قید شود که تیم فنی، فقط بابت نیاز استارت‌آپ استخدام شده، و مالکیت مادی و معنوی نرم‌افزار متعلق به برنامه نویس نیست.

3. ضمانت ‌پیش‌پرداخت در قرارداد مدیرفنی استارتاپ مشخص شود

در قراردادهای بزرگ و کلان، مخصوصاً‌ قراردادهای دولتی نسبت به بخش خصوصی، دو یا سه‌ ضمانت گرفته می‌شود. یکی، ضمانت حُسن انجام کار، یکی، ضمانت پیش‌پرداخت است و یکی، ضمانت خسارت‌ها.

4. بحث خسارت‌ها را باید به تفکیک قید کنیم

خسارت را اول قرارداد بنویسید یکی از دعاوی همیشگی تیم‌های استارت‌آپی با تیم فنی بحث خسارت است. خسارات را به تفکیک دقیقاً ذکر کنید.
در صورت عدم اجرای تعهدات، عدم حسن انجام کار را روی کسر از مبلغ قرارداد تنظیم کنید.
خسارت تأخیر را می‌توانید به یک درصدی از مبلغ کل قرارداد برای هر روز اختصاص دهید. البته این بخش مشروط بر این است که مدیر فنی نیز بپذیرد؛ چون قرارداد مدیرفنی استارتاپ یک قرارداد دوطرفه است.

5. شرایط پشتیبانی و توسعه ذکر شود

مرز بین پشتیبانی و توسعه در پیوست‌ فنی یا در قرارداد مشخص شود مثلاً تیم فنی می‌تواند یکسال رایگان پشتیبانی کند و سال‌های بعد متناسب با نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی هزینه دریافت کند.

6. در خصوص قرارداد فنی، مسئله حل اختلاف و حتی شرایط فسخ و اقامت طرفین هم باید مطرح شود

در این مطلب گفتیم که مدیر فنی کیست و چه وظایفی دارد؛ همچنین طریق نوشتن قرارداد مدیرفنی استارتاپ را توضیح دادیم. حالا شما می دانید که چه نکات و مفادی را باید در قرارداد استارت آپ با مدیرفنی، رعایت کنید که بعدها دچار مشکل نشوید.
باید این نکته را در نظر گرفت که تهیه و تنظیم قرارداد نوعی مهارت به حساب می‌آید و آموختن این مهارت، فراتر از آشنایی صرف با علم حقوق، نیازمند تجربه است.
پلتفرم حقوقی یسرا به همراه تیم حقوقی کارآزموده‌ی خود به کسب و کارها،برای تهیه و تنظیم قراردادهایی که در مسیر رشد خود به آن نیاز دارند کمک خواهد کرد. به این منظور این مؤسسه با در نظر گرفتن موقعیت کنونی هر کسب و کار، قراردادهای لازم را به آن‌ها معرفی کرده و در صورت تمایلِ صاحبان کسب و کارها، فرآیند حقوقی آن را به صورت کامل انجام داده و پشتیبانی می‌کنند.
 
مسائل حقوقی استارت آپ‌, کسب و کار‌های اینترنتی, نوشتن قرارداد مدیر فنی, استراتژی‌‎های کلان استارتاپ, مالکیت مادی و معنوی, ضمانت ‌پیش‌پرداخت, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است