02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

قرارداد محرمانگی (ان.دی.ای) قرارداد حیاتی یک استارتاپ

منتشر شده توسط یسرا در 1399/5/23
قرارداد محرمانگی (ان.دی.ای) قرارداد حیاتی یک استارتاپ

قرارداد محرمانگی

در این مقاله به بررسی قرارداد محرمانگی (ان.دی.ای) در خصوص راه اندازی کسب و کارها می پردازیم که از قراردادهای حیاتی یک استارتاپ به شمار می رود.
در تقسیم بندی مراحل شکل گیری و راه اندازی و توسعه یک استارتاپ، چهار مرحله پیش از راه‌اندازی، پس از راه اندازی، دوران بلوغ و دوران توسعه را در مقالات قبلی به شما معرفی کردیم و گفتیم که مهم ترین دغدغه های استارتاپ‌ها پیش از راه اندازی عبارتند از ثبت ایده انحصاری، فرایند نقض حقوق پدیدآورندگان، حق کپی رایت، ثبت شرکت، ثبت مجوز، ثبت نرم‌افزار، قرارداد تیم فنی ، قرارداد کوفاندر و قرارداد ان.دی.ای(NDA).
بعضی از این قراردادها برای کسب‌وکار حیاتی‌اند، بعضی حساس‌اند و بعضی‌ها هم مهم‌اند. قرارداد حیاتی قراردادی است که اگر نباشد می‌تواند ماهیت کلی کسب‌وکار را خدشه‌دار کند و قراردادهای کوفاندر و NDA در دسته قراردادهای حیاتی کسب و کارهای آنلاین جا دارند.
می‌توان گفت که ان.دی.ای یا قرارداد محرمانگی حیاتی‌ترین قرارداد تخصصی در حوزه کسب‌وکارهای آنلاین است. شروع فرایند هر کسب‌وکار آنلاین از ایده است، به این ترتیب که ایده‌ای به ذهن شخصی می‌رسد و تصمیم به اجرای آن می‌گیرد.
این که فرد چه طور این ایده را با دیگران مطرح کند که از آن سوءاستفاده نکنند بسیار اهمیت دارد. به این منظور، لازم است با هر کسی ‌که راجع به ایده صحبت می‌کند، قرارداد ان.دی.ای امضا کرده باشد تا از بابت کپی ‌نکردن آن آسوده‌ خاطر شود.
این که ضمانت اجرای ان.دی.ای چه قدر هست، موضوع دیگری است؛ ولی ما توصیه می‌کنیم که حتماً این قرارداد وجود داشته باشد، چون در غیر این صورت، صاحب ایده هیچ ادعایی نمی‌تواند مطرح کند.

انواع قرارداد محرمانگی

ان.دی.ای‌ها چند نوع است؛ ان.دی.ای‌ دوطرفه که هر دو طرف به هم دیگر تعهد می‌دهند و ان.دی.ای یک ‌طرفه که فقط یکی از طرفین متعهد می‌شود. در اینترنت چند متن ترجمه‌ شده برای قرارداد ان.دی.ای هست که دو ایراد دارد، اولاً ضمانت اجرا ندارد، دوماً خیلی کلی نوشته شده است.
مثلاً در این پیش‌نویس‌های آماده، نوشته شده هر نوع دیتای کتبی و شفاهی؛ حال اگر کسی بخواهد بر اساس این قرارداد به دادگاه شکایت کند، قاضی می‌پرسد چه چیزی به او داده‌ای؟ نمی‌شود گفت هر نوع دیتای کتبی و شفاهی. به این صورت اصلاً نمی‌توان ادعایی کرد.

راه چاره چیست؟

برای داشتن یک قرارداد محرمانگی یا ان.دی.ای حقوقی و قابل اتکا، باید به ‌صورت دقیق اطلاعات محرمانه را مشخص کنیم. بر این اساس باید قراردادهای ان.دی.ای متفاوتی برای افراد مختلف داشته باشیم. مثلاً ان.دی.ای با تیم فنی و نکاتی که تیم فنی باید رعایت کند را در آن قید کنیم.
به عنوان مثال در قرارداد ان.دی.ای تیم فنی ذکر می‌کنیم که حق ندارید این کدها را جای دیگری استفاده کنید، حق ندارید این کدها را به کس دیگری بدهید، حق ندارید اطلاعات و فرایندهایی که به شما گفته ایم را به کس دیگری بگویید، حق ندارید این را برای کسب‌وکار دیگری اجرا بکنید، حق ندارید فرایندهای ما را در اختیار دیگران قرار دهید یا برای خودتان آن را انجام بدهید.
در نمونه‌ای دیگر، قرارداد ان.دی.ای بازاریاب باید چنین نکاتی را در خود داشته باشد: قراردادهایم، تعداد قراردادهایم، لیست مشتری‌هایم، اطلاعات مشتری‌هایم همگی اطلاعات محرمانه است.
 
قرارداد محرمانگی

تنظیم قرارداد محرمانگی متناسب با فعالیت افراد

قرارداد ان.دی.ای تیم تولید محتوا هم نکات خاص خودش را دارد؛ مثلاً، محتواهایی که تولید می‌کند و دیتایی که در اختیارش قرار می‌گیرد محرمانه است.
در قرارداد ان.دی.ای تیم مالی باید قید شود که تمام اطلاعات مالی اهمیت دارد و ممکن است نخواهم معاون یا کارمندم از آن اطلاع داشته باشند، یا میزان حقوق افراد و اطلاعات بانکی، تراکنش‌ها، رموز بانکی، تعداد حساب‌ها و غیره بسیار مهم است.
 
به طور کلی، قرارداد ان.دی.ای باید کاملاً تخصصی و مناسب با فعالیت افراد باشد و حتی ساده ترین نیروی خدماتی دفتر‌ هم باید ان.دی.ای امضا کند؛ چون او فردی است که در تمام جلسات مهم اجازه ورود دارد.
همچنین ممکن است اجازه تمیز کردن اتاق و کشوهای میز رئیسش را داشته باشد یا سوار ماشینش شود. اگر به ‌راحتی از کنار ان.دی.ای او بگذرید احتمال مشکل زیاد است؛ چون خیلی راحت و با پول کم می‌شود به اطلاعاتش دست ‌یافت.
بهتر است در قرارداد محرمانگی یا ان.دی.ای بنویسیم که هر نوع محتوایی بین خط من و شما در شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی و خط تلفن همراه و ایمیل‌هایی که از آن نام می‌بریم مراوده بشود، حکم اطلاعات کتبی را دارد.
در ان.دی.ای هم باید خسارت تعیین کنیم و حتماً باید مبلغش را مشخص کنیم. مثلاً بنویسیم اگر ان.دی.ای مرا نقض کردی این مقدار باید خسارت بدهی و اگر می‌توانیم ضمانت اجرا هم بگیریم. مدت ‌زمان محرمانگی هم بهتر است که نامحدود باشد. اما قراردادهای دو ساله، پنج ساله و ده ساله هم در کسب و کارها رایج است.

محرمانگی اطلاعات در اختیار بازاریابان

به یاد داشته باشید که قرارداد محرمانگی و افشای اطلاعات، ربطی به رابطه کاری فرد با مجموعه ندارد و در هر صورت چه رابطه کاری‌اش با ما قطع شده باشد یا نشده باشد آن قرارداد به قوت خود باقی است. حتی ممکن است ما قراردادی ببندیم که اصلاً منجر به همکاری نشود ولی دیتا را به او داده‌ایم و او موظف به رعایت اصل محرمانگی است.
به یاد داشته باشید که به ویژه در حوزه دیجیتال مارکتینگ، قرارداد ان.دی.ای حق استفاده را محدود نمی‌کند و تنها حق انتشار را محدود می‌کند.
در این قرارداد قید می‌شود اطلاعات نباید به دیگران داده شود یا این دیتای مشترک را هیچ‌جایی نباید استفاده کرد که سخت‌گیرانه‌تر است. مثلا اگر وکیل یا مشاور حقوقی یک مجموعه، قراردادی را که عیناً با مبلغ مشخصی برای مجموعه‌ای نوشته منتشر کند، مصداق نقض ان.دی.ای است، ولی اگر مفاد آن قرارداد را که محصول دانش و تجربه اوست، در قراردادهای دیگر به کار بگیرد ایرادی ندارد.
در حوزه مارکتینگ، اینکه بازاریاب از اطلاعات مشتری‌ها مثل تلفن‌ و آدرس‌، استفاده کند نقض قرارداد محرمانگی یا ان.دی.ای است و حتی سرقت محسوب شود، مگر اینکه قبلاً در قرارداد نوشته باشند که در دیتای ایجاد شده شریک هستند.
در این صورت به ‌اندازه شراکتشان می‌تواند از آن استفاده کند. وقتی شراکت نباشد و صرفاً یک نیرو بوده باشد هیچ حقی نسبت به داده‌های آن‌ها ندارد، حتی اگر دیتایی را خودش برای آن‌ها تولید کرده باشد.
 

استفاده از پلتفرم یسرا برای انواع قرارداد محرمانگی (ان.دی.ای)

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با قرارداد محرمانگی (ان.دی.ای) و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقی ، قرارداد کوفاندر یا تیم‌سازی ، قرارداد تولید محتوا  ، قرارداد مدیر فنی استارت اپ ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار ، خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد تیم فنی ، قرارداد طراحی سایت ،  قرارداد تأمین‌کنندگی ،  قرارداد اعطای نمایندگی‌ و قرارداد طراحی وبسایت ،  قرارداد سرمایه‌گذاری ، قراردادهای مشارکت و قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف، سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.
در این سامانه شما قادر به جستجوی سوالات رایج و پیدا کردن پاسخ لازم می باشید. و در صورت عدم یافتن پاسخ کامل، میتوانید سوال خود را ثبت نموده و یا در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری قرارداد محرمانگی (ان.دی.ای) باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.

مشاوره حقوقی رایگان در رابطه با قرارداد محرمانگی (ان.دی.ای)

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد سرمایه گذاری را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری قرارداد محرمانگی (ان.دی.ای) باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
قرارداد ان.دی.ای, قرارداد ان دی ای, قرارداد NDA, قرارداد محرمانگی اطلاعات, استارتاپکسب و کار آنلاین, مالکیت معنوی, حقوق استارتاپ, وکیل کسب و کار آنلاین ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است