قرارداد لجستیک

قرارداد لجستیک, قرارداد کوفاندر, قرارداد ان دی ای, قرارداد محرمانگی, قرارداد تولید محتوا, قرارداد تیم فنی, قرارداد تامین کنندگی, قرارداد نمایندگی, استارت آپ, وکیل حقوقی فضای مجازی, وکیل حقوقی استارتاپ, کسب و کار آنلاین, وکیل حقوقی یسرا, مشاورین و وکلای متخصص یسرا, پلتفرم هوشمند قرارداد یسرا,

 
قرارداد لجستیک یکی از قراردادهایی است که در مرحله راه اندازی کسب و کار آنلاین باید از آن استفاده کنیم. ما در مقالات دیگر قراردادهای ضروری پیش از راه اندازی استارتاپ یعنی قرارداد کوفاندر، قرارداد ان دی ای یا همان قرارداد محرمانگی، قرارداد تیم فنی و قرارداد تولید محتوا را توضیح داده ایم. همچنین قرارداد تامین کنندگی و قرارداد نمایندگی را هم که از مهمترین قراردادهای حین آغاز کار هستند برای شما توضیح داده ایم. در این مقاله برای شما همه نکات مربوط به انواع قراردادهای تامین کنندگی را شرح خواهیم داد.
قرارداد لجستیک در واقع همان قراردادی است که با نیروهای مسئول تحویل کالا یا سفارشات منعقد می شود و بهتر است اوت‌سُرس باشد. به این دلیل که بستن قرارداد مستقیم با پیک‌‌موتوری دردسرهای خاص خودش را دارد. مسائلی مثل بیمۀ حمل‌ونقل، ضایع‌شدن کالا، سرقت کالا سبب شده تا مجریان کسب‌وکارهای اینترنتی، از رابطۀ کاری‌شان با پیک‌ها ناراضی باشند. ممکن است فرد اصلاً تعهد کاری نداشته باشد و مثلا وقتی مشتری منتظر دریافت کالاست او اصلاً از خانه بیرون نرفته باشد و وقتی پیگیری می‌کنید، مثلاً بگوید پنچر کردم! این دست مشکلات در رابطه بین کسب و کارهایی که خودشان اقدام به استخدام پیک کرده اند، بارها دیده شده است. حتی ممکن است یک پیک هم‌زمان برای چند شرکت کار کند، سفارش همه را جمع ‌کند و بعد تحویل دهد و به همین دلیل سفارشی که باید صبح می‌رسیده شب به دست مشتری رسیده است. 
به همین دلیل، قرارداد بستن با شرکت‌های حمل‌ونقل بسیاری از مشکلات را حل می‌کند و مسئولیت‌های کارفرما درارتباط مستقیم با پیک‌موتوری‌ها کاهش می‌یابد.
 
قرارداد لجستیک، سه حالت دارد:
1- کارفرما مستقیم باپیک قرارداد می‌بندد
2- کارفرما با شرکتی قرارداد می‌بندد که او با پیک قرارداد دارد
3- کارفرما با پلتفرم‌هایی مثل الوپیک قرارداد می‌بندد 
در هر سه حالت اگر کارفرما قصد دارد از پوشش و لوگوی خاص شرکتش استفاده شود و پیک‌ها با لباس متحدالشکل و باکس مخصوص شرکت باشند، حتماً باید در قرارداد قید کند.
دربارۀ شرایط آسیب‌دیدن کالا باید در قرارداد لجستیک قید شود که شرکت حمل‌ونقل بیمه می‌کند یا کارفرما یا خود پیک؛ به عبارتی باید مشخص شود وظیفۀ بیمه‌کردن کالا با چه کسی است. شرایط تأخیر در تحویل کالا هم باید در نظر گرفته شود که شرکت حمل‌ونقل یا پیک‌ها باید بدانند اگر پیک‌ از لحظۀ تحویل کالا تا لحظۀ تحویل در مقصد، با تأخیر مواجه شد چقدر از حق‌الزحمه‌اش کم می‌شود. اگر برای دریافت وجه دستگاه پُز در اختیار پیک قرار می‌گیرد مسئولیت تحویل آن دستگاه پُز و ضمانت تحویلش باید مشخص شود؛ چون بانک هنگام تحویل دستگاه پز1‌میلیون تا 1‌میلیون‌ و 500هزار تومان از حساب فرد را مسدود می‌کند تا اگر دستگاه آسیب دید یا سرقت شد یا گم شد بانک متضرر نشود و باید برای این دستگاه در قرارداد لجستیک تضمینی در نظر گرفته شود.
ساعت کاری و زمان‌هایی که پیک باید در اختیار کارفرما باشد و نحوۀ حضور تمام‌وقت یا موردی هم باید در قرارداد لجستیک قید شود. به عبارتی باید مشخص شود پیک تمام روز در اختیار شرکت است یا فقط در مواقع لزوم برای ارسال کالا می‌آید. اگر با شرکت لجستیکی قرارداد بسته شود این نکته اهمیت دارد که آیا شرکت مسئول تحویل کالا از تأمین‌کننده و رساندن آن به دست مشتری است یا نه از تأمین‌کننده به دست کارفرما می‌رساند تا آن‌ها با پیک دیگری آن را برای مشتری ارسال کنند. بعضی از مجموعه‌هایی که مارکت‌پلیس هستند، برای اینکه اطلاعات مشتریانشان، در اختیار شرکت لجستیکی قرار نگیرد، با دو مجموعه قرارداد می‌بندند، یکی از تأمین‌کننده تحویل می‌گیرد و به دست آن‌ها می‌رساند و بعد تیم بعدی به مشتری تحویل می‌دهد. چنین تفاوت‌هایی در قراردادها باید در نظر گرفته شود به‌خصوص برای شرکت‌هایی که خودشان تأمین‌کننده نیستند.
علاوه بر بیمۀ کالا بیمۀ آسیب‌دیدگی موتورسوار در حین انتقال کالا هم اهمیت دارد. مثلاً اگر فرد تصادف کند یا از او سرقتی صورت گیرد و... نیاز به بیمه دارد و در قرارداد لجستیک باید مشخص شود که مسئولیت بیمه با چه کسی است و چه نوع بیمه‌ای باید انجام دهد.
ضمانت‌هایی که از فرد موتورسوار یا شرکتی حمل‌ونقل یا پلتفرم‌های حمل‌ونقلی گرفته می‌شود هم بسیار اهمیت دارد. بعضی از کالاها به‌نوعی برای سفارش‌دهنده ارزش معنوی خاصی دارند، مثلاً سی‌دی فیلم عروسی شخصی را عکاس فرستاده برای شخصی که فیری‌لنسری تدوین انجام دهد و برای مشتری بفرستد، اگر در این حمل‌ونقل فیلم سرقت یا گم شود یا آسیبی ببیند چطور باید پاسخ‌گو بود؟ چنین موضوعاتی را هم باید تا حد امکان در قرارداد لجستیکی مدنظر قرار دهیم. بعضی کالاها هم شرایط حمل‌ونقل خاصی دارند، مثلاً در یکی از پرونده‌هایی که به دفتر حقوقی ما مراجعه شد، پلتفرم فروش شیرینی و کیک سفارش مشتری را برای حمل‌ونقل به رانندۀ پراید داده او هم در ترافیک مانده و بر اثر گرما کیک آب شده است. در چنین نمونه‌هایی باید در قرارداد قید شود که وسیلۀ حمل‌ونقل امکاناتی مثل یخچال و وسایلی برای جلوگیری از تکان خوردن کالا داشته باشد.
با توجه به اینکه هر نوع کسب و کار آنلاین مستلزم در نظر گرفتن مسائل ویژه و ملاحظات مربوط به همان نوع کسب کار است، توصیه می‌شود که همه قراردادها از جمله قرارداد لجستیکی را حتما با مشاوره یک وکیل حقوقی استارتاپ یا وکیل حقوقی فضای مجازی تهیه و تنظیم کنید.