02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

قرارداد طراحی سایت چیست و چگونه انجام می شود

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/27
قرارداد طراحی سایت چیست و چگونه انجام می شود

قرارداد طراحی سایت

قرارداد طراحی سایت توافقی است بین سفارش‌دهنده و طراح که جهت تصریح انتظارات طرفین و تعیین زمان و هزینه، این قرارداد را منعقد می‌کنند.
وجود چنین توافقی سبب اطمینان طرفین به یکدیگر می‌شود. با امضای این قرارداد، توافقات هر دو طرف قانونی شده و روند طراحی سایت بدون مشکل پیش خواهد رفت.
اگر می‌خواهید طراحی سایت کسب و کار خود را به فردی بسپارید یا خودتان کار طراحی سایت انجام می‌دهید باید با این قرارداد به خوبی آشنا باشید. آگاهی از مفاد قانونی به شما کمک می‌کند تمام حق و حقوق خود را دریافت کرده و متضرر نشوید.

مفاد قرارداد طراحی سایت

ابتدا بهتر است برخی نکات قانونی ثبت قرارداد را رعایت کنید:
 • قرارداد را حتماً در سربرگ شرکت بنویسید.
 • امضا و مهر اختصاصی شرکت باید پای قرارداد بخورد.
 • مشخصات طرفین باید به طور روشن و کامل ذکر شده و هر دو طرف معرفی بشوند.
 • تعهدات هر یک از طرفین روشن و روشن قید گردد.
 • درباره شرایط فسخ قرارداد، بروز اختلاف و اضطرار، پیش‌بینی صورت گرفته و در قرارداد ذکر شوند.
 • نحوه نگارش قرارداد طراحی سایت باید کاملاً رسمی و در قالب ماده و بند و تبصره باشد.

معرفی طرفین

در این قسمت، مشخصات طرفین قرارداد ذکر شده و جایگاه حقوقی آنان مشخص می‌شود. به این معنی که طرف سفارش‌دهنده به عنوان مشتری و طرف طراح به عنوان فروشنده معین می‌شوند.
از این مشخصات در بندهای بعدی جهت احراز هویت اشخاص استفاده خواهد شد. مشخصات ذکرشده جهت پیگیری‌های بعدی و دسترسی به طرفین ذکر می شوند.
در این قسمت از قرارداد برای خریدار حقیقی مشخصاتی چون نام و نام خانوادگی، شماره ملی، شماره تماس و آدرس ذکر می‌شود. از خریدار حقوقی نیز باید مشخصاتی چون نام کامل شرکت، شماره ثبت، نام نماینده قانونی شرکت و آدرس ثبت شود.

موضوع

طراحی وب‌سایت، خدمتی است که ویژگی‌های خاصی دارد. در این قسمت موضوع قرارداد طراحی سایت ذکر شده و جزئیات مورد انتظار بیان می‌شوند. به عنوان مثال اگر خریدار در کنار طراحی سایت، راغب به دریافت خدمات تولید محتوا نیز هست باید این مورد را در این قسمت بیان کند.
از طرفی سایر خدمات همراه طراحی وب‌سایت مانند خرید دامنه و هاست، پشتیبانی، رفع نواقص احتمالی، طراحی دوزبانه، قالب اختصاصی و غیره نیز از جمله جزئیات کار هستند که باید در قسمت موضوع قرارداد به طور روشن از آنها صحبت شود.

مبلغ

در این قسمت درباره دستمزد طراح صحبت می‌شود. هزینه‌های جانبی و احتمالی و هزینه خدماتی که همراه طراحی سایت ارائه می‌شوند نیز باید به صورت جداگانه در این قسمت بیان شوند. اگر تخفیفی نیز بین طرفین توافق شده، مبلغ آن باید در این قسمت ذکر شود. مبلغ نهایی پروژه را نیز باید به عدد و حروف، در انتها مشخص کرد.

روش پرداخت

بنا بر توافقی که بین طرفین صورت گرفته، ممکن است مبلغ نهایی در چند مرحله پرداخت شود. شرایط توافق شده در این راستا باید کاملاً روشن در قرارداد ذکر شوند. معمولاً در قرارداد طراحی ‌سایت نیمی از مبلغ دستمزد را پس از تنظیم و امضای قرارداد و نیم دیگر را پس از تحویل پروژه پرداخت می‌کنند.

تعهدات طرفین

تمامی تعهداتی که طرفین با امضای قرارداد، بر دوش می‌گیرند در این قسمت ذکر می‌شود. مثلاً:
 • تعهدات مربوط به بازه زمانی طراحی سایت که توسط فروشنده تقبل می‌شوند.
 • تعهدات خریدار درباره پرداخت به موقع و رعایت زمانبندی قید شده در ماده مربوط به مبلغ.
تعهدات فروشنده در قبال حفظ و صیانت از اطلاعات محرمانه‌ای که در اختیار وی هستند نیز در این بخش بیان می‌شوند.

پیش بینی شرایط خاص

جهت جلوگیری از ایجاد مشکل و اختلاف بین طرفین، شرایطی خاص باید در قرارداد پیش بینی شود. در صورت بروز مشکل حین انجام کار و هر مشکلی که به فسخ قرارداد منجر شود باید به این شرایط استناد کرد.
میزان غرامت و مبلغی که طرف فسخ‌کننده باید پرداخت کند یا شرایط مربوط به وضعیت اضطرار در این بند تصریح می‌شوند. در انتها، تعداد بندها، تبصره‌ها و نسخ قرارداد مربوطه ذکر شده و امضا و مهر طرفین بر برگه قرارداد می‌خورد.
 
قرارداد طراحی سایت

نمونه قرارداد طراحی سایت

این نمونه قرارداد تنها، جهت آشنایی بیشتر خوانندگان با مفاد یک قرارداد طراحی سایت نگاشته شده و دقیق نیست. اگر قصد تنظیم قراردادی درست و قانونی را دارید می‌توانید به مراکز ثبت اسناد مراجعه کرده یا از وکلای متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

ماده 1: طرفین قرارداد

این قرارداد مابین خانم / آقا..... به نمایندگی از شرکت...... به شماره ثبت....... و آدرس.......... به عنوان خریدار و خانم / آقا....... با کد ملی...... شماره تماس همراه....... و به نشانی........ به عنوان فروشنده، منعقد می‌گردد.

ماده 2: موضوع قرارداد

این قرارداد جهت ارائه وب‌سایتی اختصاصی به زبان فارسی تحت آدرس..... و نام..... با امکانات ذیل، منعقد می‌شود:
امکانات:

ماده 3: مبلغ

مبلغ کل انجام پروژه مذکور به میزان..... ریال خواهد بود. از این مقدار، میزان..... ریال بابت..... و........ بابت...... که در قسمت امکانات، ذکر شده اند، دریافت خواهد شد.

ماده 4: روش پرداخت

مبلغ نهایی در دو قسمت به میزان...... و.....ریال پرداخت خواهد شد. روش پرداخت به صورت واریزی به شماره حساب....... به نام فروشنده خواهد بود.

ماده 5: تعهدات طرفین

در قرارداد طراحی سایت فروشنده متعهد می‌شود:
 • موضوع قرارداد را به خریدار آموزش دهد و در صورت لزوم وی را از مراحل انجام کار مطلع کند.
 • پروژه را در مدت زمان........ هفته / ماه / سال بنا بر توافق دوطرفه، تکمیل کرده و تحویل نماید.
 • نسبت به پشتیبانی از وب‌سایت و رفع نواقص و مشکلات احتمالی به میزان..... سال پس از تحویل پروژه اقدام کند.
 • در قبال اطلاعات محرمانه و غیرمحرمانه شرکت که در اختیار وی قرار می‌گیرند مسئولیت‌پذیر بوده و در حفظ آنها بکوشد.
خریدار نیز متعهد می‌شود:
 • مبلغ...... حین عقد قرارداد به عنوان پیش‌پرداخت، به فروشنده پرداخت کند.
 • باقی مبلغ قرارداد را پس از تکمیل و تحویل سایت به خریدار پرداخت نماید.
 • تمامی هزینه‌های جانبی سایت شامل هاست و دامنه را در سال امضای قرارداد برعهده بگیرد.
شرایط فسخ و اضطرار نیز باید با توافق طرفین و مشورت آنها تعیین شده و طبق اصول قانونی در انتهای قرارداد ذکر شود. در انتها نیز برای قرارداد مثالی ما:
قرارداد فوق در ۴ ماده و یک نسخه تنظیم شده است. محل امضا و مهر خریدار. محل امضا و مهر فروشنده.

لزوم قرارداد طراحی سایت

وجود قرارداد طراحی سایت، سبب آرامش خیال طرفین می‌شود. پروژه را صریح و روشن می‌کند و انتظارات را برآورده خواهد کرد.
با وجود این قرارداد و مفاد قانونی ذکرشده آن، دردسری در کار نیست و سفارش‌دهنده و طراح به راحتی و بی‌مشکل کار خود را پیش خواهند برد.
 
مفاد قرارداد طراحی سایت, طراحی وب‌سایت, نمونه قرارداد طراحی سایت, لزوم قرارداد طراحی سایت,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است