02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

قانون کپی رایت در حوزه بین الملل و ایران

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/23
قانون کپی رایت در حوزه بین الملل و ایران

بحث حق تکثیر یا کپی رایت

چندی پیش از سوی مسئولان مرتبط در این حوزه اذعان شد که ما در ایران حق تکثیر یا حق نشر و کپی رایت را دارا هستیم اما به هیچ عنوان حاضر به عضویت در معاهده برن (معاهده مربوط به کپی رایت) یا به اصطلاح معاهده بین المللی حمایت از آثار ادبی و هنری نشده ایم چرا که معاهده برن مورد قبول ایران نیست.

حال ممکن است که بپرسید چرا!؟

تاکنون نتایج و بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که عضویت و پیوستن به این نوع معاهدات علی الخصوص معاهده برن یا همان معاهده حمایت از آثار ادبی هنری، حمایت از حقوق پدیدآورندگان و کپی رایت در نهایت موجب ایجاد ضرر برای کشور خواهد شد. حالا چرا ضرر؟ زیرا پیوستن به این نوع معاهدات باعث میشود ارز زیادی از کشور خارج شود.
 برای درک بهتر این مسئله برای شما مثالی خواهیم زد: تصور کنید شما میخواهید یک نرم افزار خارجی مورد نیاز کارتان را بر روی سیستم مورد نظرتان نصب کنید، شما برای نصب این نرم افزار خارجی باید هزینه هنگفتی را پرداخت کنید. یا مثلا استاد شما در دانشگاه یک کتاب درسی در حوزه رشته تحصیلی شما معرفی کرده و از شما خواستار تهیه آن کتاب است. این کتاب با نرخ روز، به قیمت n تومن است اما فردا برای خرید این کتاب باید بهایی چند برابر بالاتر از بهای اصلی آن پرداخت کنید. علاوه بر آن، پیوستن به این معاهده زمینه تحریم علمی ما را ممکن میسازد که در نتیجه جامعه دچار آشفتگی علمی شدیدی خواهد شد.
 
قانون کپی رایت در حوزه بین الملل

حمایت معاهده برن در راستای حمایت از آثار هنرمندان و کپی رایت 

بر اساس کنوانسیون، هر کشوری که به معاهده برن بپیوندد، باید همان حمایتی که از نویسندگان و اتباع کشور خود به عمل می آورد، به اتباع دیگر کشورهای عضو نیز تسری بدهد. بدین معنی که ایران هنگام عضویت در برن باید سازوکارهای لازم جهت حمایت از آثار و نویسندگان خارجی را در ایران بوجود بیاورد.

حمایت از آثار خارجی و حق کپی رایت در ایران

ماده 22 قانون حمایت از مولفان، مصنفان و هنرمندان اینگونه عنوان میدارد که:
حقوق مادی پدیدآورنده موقعی از حمایت این قانون برخوردار خواهد بود که اثر برای نخستین‌ بار در ایران چاپ یا پخش یا نشر یا اجرا‌ شده باشد و قبلاً در هیچ کشوری چاپ یا نشر یا پخش و یا اجرا نشده باشد».
با رویت ماده فوق متوجه خواهیم شد که این قانون سعی دارد تا حقوق معنوی پدیدآورندگان غیرایرانی و ایرانی و حق کپی رایت در داخل کشور ایران رعایت شود. بر همین اساس هنرمندی که تابعیت کشور ایران را ندارد و اصطلاحاً یک فرد خارجی محسوب میشود هنگامی که برای اولین بار در ایران اثر خلق شده خود را چاپ یا پخش یا نشر و یا اجرا کند مورد حمایت قانون قرار خواهد گرفت. 
لذا چنانچه یک هنرمند و یا پدیدآورند ایرانی اثر خود را نخستین بار در کشوری غیر از ایران چاپ کند، نشر دهد و یا به اجرا در آورد از حیطه حمایت این قانون خارج است.

قانون کپی رایت چه موقع شامل حال آثار هنرمندان و مصنفان خواهد بود

به عنوان مثال، فرض کنید که یک مترجم کتابی را به اتمام رسانده است به اصطلاح امروزی « وقتی قلم کاغذ را رها میکند و یا انگشتان نویسنده از نوشتن می ایستد » آن نویسنده از حق مالکیت معنوی برخوردار و حق کپی رایت برای حفاظت از آثار او شروع میشود. ولی برای اینکه صاحب اثر مشمول حمایتهای قانونی شود بایستی اثر خود را به ثبت برساند.

آیا محتواهای اکانت های عمومی از قانون کپی رایت مستثنا هستند

بسیاری از افراد معروف و به نام در اینستاگرام تصور میکنند که اگر صفحه ای عمومی باشد یا به قولی Public باشد و چون صاحب اکانت محتوایش را برای عموم رایگان به اشتراک گذاشته است میتوانند خیلی راحت و بدون دردسر از مطالب آن صفحه مورد نظر استفاده نموده و به اشتراک صفحه خود در بیاورند. اما اینگونه نیست اگر محتوای اشتراک گذاشته شده در صفحه و یا وب سایت شما 15 الی 20  درصد مشابه محتوای وب سایت و یا صفحه دیگری باشد، ایرادی ندارد اما اگر بیشتر از این مقدار معین شده باشد شما دچار نقض قانون کپی رایت خواهید شد. 
سعی داشته باشید همیشه هنگام استفاده از محتوای دیگری قبل از آن، از صاحب اثر حتما کسب اجازه کنید و یا درنهایت پس از اشتراک گذاری محتوا مورد نظر حتما منبع آن را هم ذکر کنید که در غیر این صورت دچار نقض قانون کپی رایت خواهید شد و فرد صاحب اثر میتواند خواستار شکایت و پیگیری از سوی مقامات قضایی باشد.

کپی رایت چه مواردی را شامل نمی شود

  • انتشار مطالبی که از اهمیت خاصی برخوردار نیستند و مرجع مشخص شده ای ندارند. مثل جدول قد و وزن افراد، راهنمای تلفن و غیره
  • انواع لیست مواد تشکیل دهنده اعم از دستور پخت غذاها و انواع فرمول ها و غیره
  • انتشار اطلاعاتی در حوزه قانون مثل مواد قانونی، تصمیمات صورت گرفته در دادگاه، اساسنامه ها و غیره
  • استفاده از اسامی و خدمات کسب و کارها، سازمان ها، شرکت ها و غیره
  • و از این موارد

مشاوره حقوقی پیرامون کپی رایت

اگر شما درگیر پرونده با عنوان حق کپی رایت شده اید و نیاز به مشاوره در این زمینه یا تهیه لایحه یا از سوی دیگر نیازمند دفاع در یک دعوای هستید، به دلیل پیچیدگی ها و برخی ماده و تبصره های قوانین مختلف مربوط به امور ثبتی، بهترین راه استفاده از وکلا و مشاورانی است که در این حوزه دارای تخصص و اشراف هستند.
پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با  به شما متقاضیان محترم می باشد.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه امور ثبتی، قوانین کپی رایت بین المللی و داخلی، حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره کپی رایت را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

مشاوره حقوقی یسرا 

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کپی رایت، امورثبتی، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
کپی رایت, کپی رایت در بین الملل, معاهده برن, حمایت از حقوق پدیدآورندگان, حق کپی رایت,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است