02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

قانون درباره انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران چه می گوید

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/27
قانون درباره انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران چه می گوید

انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران

آیا در مورد انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران در فضای مجازی و مشکلاتی که ممکن است برای افراد پیش آمده باشد شنیده اید؟ در چند دهه اخیر با پیشرفت تکنولوژی و به این دلیل که اینکه هر شخص یک گوشی تلفن همراه در اختیار دارد، تمامی اطلاعات شخصی و محرمانه افراد در این گوشی ها و احتمالا در دسترس دیگران قرار دارد. در کنار آن استفاده از شبکه های اجتماعی مختلف مثل واتس اپ، اینستاگرام و به اشتراک گذاری عکس ها و فیلم های خصوصی ، موجب شده است تا افراد به اطلاعات و تصاویر هم دسترسی داشته باشند.
در این میان افرادی با انگیزه های مختلف با در اختیار قرار داشتن تصاویر دیگران و انتشار آنها به نوعی آبروی فرد را برده و موجب هتک حیثیت او می شوند. در ادامه با مجله حقوقی یسرا همراه باشید تا با جرم انتشار انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران و نحوه پیگیری و مجازات آن آشنا شوید.

رکن قانونی انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران

ماده 745 قانون مجازات اسلامی (ماده 17 قانون جرایم رایانه ای مصوب 88) مقرر کرده است: «هر کس به ‌وسیله سامانه‌ های رایانه‌ ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به‌ نحوی که منجر به ضرر یا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»
همان طور که در متن ماده هم تصریح شده است اولاً مجرم باید بدون رضایت یا اجازه بزه دیده (شاکی) عکس یا فیلم های خصوصی او را منتشر کند؛ ثانیاً عمل مجرمانه باید به شخص ضرر وارد کند یا موجب هتک حیثیت او شود.

مجازات جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران

همان طور که می دانید در این جرم، مجرم با تجاوز به حریم خصوصی شخص، باعث ورود آسیب های روحی و روانی و یا خسارات مادی می شود تا حدی که ممکن است این صدمات به هیچ طریقی قابل جبران نباشد. بنابراین قانون گذار مجازات حبس تا دو سال یا جزای نقدی یا هر دو مجازات را در نظر گرفته است که قاضی پرونده با توجه به تمامی شرایط از جمله گستردگی جرم و میزان آسیب های وارده به شخص، مجازات را تعیین می نماید.
البته ناگفته نماند که طبق ماده 14 قانون آیین دادرسی کیفری بزه دیده می تواند تقاضای خسارات مادی و یا روحی و روانی نماید. مطابق ماده 14 این قانون این گونه بیان می کند که:
«شاکی می تواند جبران تمام ضرر و زیان های مادی و معنوی و منافع ممکن الحصول ناشی از جرم را مطالبه کند.
تبصره ۱- زیان معنوی عبارت از صدمات روحی یا هتک حیثیت و اعتبار شخصی، خانوادگی یا اجتماعی است. دادگاه می تواند علاوه بر صدور حکم به جبران خسارت مالی، به رفع زیان از طرق دیگر از قبیل الزام به عذرخواهی و درج حکم در جراید و امثال آن حکم نماید.»
 
انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران

انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران در فضای مجازی

این روزها با به اشتراک گذاشتن عکس ها و تصاویر خصوصی در شبکه های اجتماعی پر کاربردی همچون اینستاگرام، واتس اپ و تلگرام امکان دسترسی اشخاص به این اطلاعت راحتتر از قبل شده است. همچنین هکرها نیز با انگیزه های مختلف از جمله تهدید و یا اخاذی با هک کردن افراد در این شبکه ها به عکس ها و فیلم های خصوصی افراد دسترسی پیدا می کنند و در صورتی که به هدف نهایی خود نرسند تصاویر خصوصی شخص را در فضای مجازی منتشر می کنند. یکی از موارد شایعی که این روزها خیلی با آن روبرو می شویم زمانی است که فرد مجرم با عکس های خصوصی فرد دیگری اکانت قلابی به نام شخص ایجاد می کند و از طریق این صفحه عکس ها یا فیلم های بزه دیده را منتشر می نماید.

نمونه پرونده حقوقی انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران

با ما همراه باشید تا به شرح  یک نمونه پرونده به نقل از سایت  www.cyberpolice.ir با موضوع انتقام گیری مردی با انتشار تصاویر خصوصی همسر خود در شبکه های اجتماعی بپردازیم.
«سرپرست پلیس فتا استان مازندران از شناسایی و دستگیری مردی که با انتقام گیری خود اقدام به انتشار تصاویر خصوصی همسرش در فضای مجازی کرده بود، خبرداد.
سرهنگ دوم سامع خورشاد رئیس پلیس فتا استان مازندران در گفتگو با  پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا ضمن تشریح این خبر اظهارداشت: در پی مراجعه یکی از شهروندان خانم به پلیس فتا مبنی بر شخصی ناشناس با در اختیار گرفتن صفحه اینستاگرام بنده اقدام به انتشار تصاویر خصوصی، مطالب زشت و رکیک می نماید. در این راستا پرونده اولیه با هماهنگی مقام قضائی تشکیل و با ثبت اظهارات شاکی موضوع در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.
وی در ادامه گفت: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی و با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط تیم کارشناسان این پلیس مشخص گردید متهم شوهر شاکیه بوده که با استفاده از بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام با در دست گرفتن اکانت اینستاگرام همسر خود اقدام به انتشار تصاویرخصوصی شاکیه نموده که سبب هتک حيثيت وی گردیده و در نهایت با هماهنگی مقام قضائی این مجرم سایبری به مقامات ذی‌صلاح قانونی تحویل داده شد.
سرهنگ خورشاد بیان داشت: متهم پس از دستگیری در ابتدا منکر هرگونه بزه ارتکابی شد و با سخنان گمراه کننده قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و روبه‌رو شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر جمع‌آوری گردیده لب به سخن گشود و به بزه ارتکابی معترف و اعلام نمود با در دست گرفتن صفحه شبکه اجتماعی اینستاگرام عکس‌های خصوصی شاکیه را به همراه مطالبی زشت منتشر و انگیزه خود را، انتقام‌جویی از همسر خود بیان داشت.»

نحوه شکایت

در صورتیکه با جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران مواجه شدید، بهتر است قبل از هر اقدامی با یک وکیل متخصص در این حوزه مشورت نمایید. برای پیگیری و ثبت شکایت خود ابتدا باید از طریق دفاتر خدمات قضایی شکایت خود را ثبت نمایید و پس از آن شکایت شما به دادسرای محل وقوع جرم (در تهران دادسرای ناحیه 31) ارجاع می شود و بعد از پیگیری های پلیس فتا مجرم دستگیر شده و در دادگاه برای او مجازات تعیین می شود.

حفظ امنیت در شبکه های اجتماعی

یکی از راه هایی که می توانید تا حدودی از انتشار تصاویر خصوصی خود در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی جلوگیری نمایید، بالابردن امنیت شبکه های اجتماعی است. چند نمونه از این موارد عبارت است از:
  • استفاده از رمزهای عبوری که شامل حروف و عدد و کاراکترهای خاص (نمادها) باشد.
  • نام کاربری و رمز عبور خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.
  • اپلیکیشن های نصب شده بر روی دستگاه خود را به روزرسانی (آپدیت) نمایید.
  • از فرستادن عکس یا فیلم خود برای افراد خودداری کنید.
  • در صورتی که شخصی از شما درخواست‌های غیراخلاقی و نامتعارف نمود، سریعا از مجرم شکایت کنید و به خاطر ترس از آبرو نگران نباشید.
  • چنانچه با این موضوع برخورد کردید می توانید به آدرس www.cyberpolice.ir مراجعه نموده و با کارشناسان پلیس فتا در ارتباط باشید.

مشاوره حقوقی با گروه وکلای یسرا

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی و  کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی  را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
قانون مجازات اسلامی, قانون جرایم رایانه ای, فیلم خصوصی, فیلم خانوادگی, فضای مجازی, هتک حیثیت, پلیس فتا, شکایت ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است