02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

شکایت از هکر چگونه است و مجازات آن چیست

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/14
شکایت از هکر چگونه است و مجازات آن چیست

جرم هک و نحوه پیگیری حقوقی هکر

هک کردن حسابهای کاربری افراد در قوانین ما جرم شناخته می‌شود و برای شکایت از هکر هم راهکار قانونی وجود دارد. اما از آنجایی که جرایم فضای مجازی یا همان جرایم سایبری، در فضای اینترنت اتفاق می افتد، ممکن است رهگیری مجرمان به سادگی جستجو برای مجرمان فضای حقیقی نباشد. البته پلیس فضای تبادل اطلاعات یا همان پلیس فتا ، راهکارهای تخصصی و نیروهای مجرب جهت رهگیری مجرمان سایبری را در اختیار دارد. ما در این مقاله برای شما توضیح خواهیم داد که شکایت از هکر را چگونه انجام دهید و چه مجازاتی در انتظار هکر حساب کاربری شما خواهد بود.
برای شکایت از جرایم رایانه‌ای شما باید ابتدا شرح شکایت خود را در فرمهای مخصوص شکایت در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنید. پس از این مرحله، شکایت شما به دادسرای ویژه جرایم رایانه ای ارجاع می‌شود و این دادسرا دستور تحقیقات را به پلیس فتا می‌دهد.
اما نکته مهم در شکایت از هکر این است که متن شکایت درست نوشته شود و اگر هک حساب کاربری شما برایتان تبعات مادی و معنوی نیز داشته، این موارد در شرح شکایت به درستی تبیین حقوقی شود. به همین منظور بهتر است درصورتی که با هک حسابهای خود مواجه شدید و قصد شکایت از هکر را داشتید، از مشاوره وکلا و حقوقدانان تخصصی جرایم رایانه ای استفاده کنید.
 
شکایت از هکر

جرم هک

در قوانین ما جرم هک کردن حسابهای کاربری، تحت عنوان « دسترسی غیر مجاز » جرم انگاری شده است. طبق ماده 1 قانون جرائم رایانه ای، هرگونه دسترسی غیرمجاز به داده ها ،یا سیستم های رایانه ای و یا اطلاعات محافظت شده کامپیوتری و مخابراتی، قابل مجازات است.
البته مجازات این جرم در متن قانون چندان سنگین به نظر نمیرسد و هکر به حبس از 91 روز تا 1 سال حبس یا جزای نقدی از 500 هزار تا دو میلیون تومان محکوم می شود. البته لازم به ذکر است که این جرم مشمول قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب 1399 نیز می شود.همچنین با توجه به میزان و سطح آسیبی که وارد شده و یا عوامل مختلف دیگر، قاضی می تواند در مواردی، هر دو مجازات را برای مجرم در نظر بگیرد. اما معمولا شکایت از هکر به این موارد ختم نمی شود و در اکثر موارد جرائم دیگری مانند اخاذی، هتک حیثیت، جعل عنوان و کلاهبرداری هم بعد از هک کردن حسابهای کاربری رخ می دهد که باید بابت آنها هم از هکر شکایت کرد.
علاوه بر هک کردن حسابهای کاربری افراد، اتفاق دیگری که گاهی با آن مواجه می شویم، هک گوشی است. از آنجایی که معمولا گوشی ها دارای اطلاعات مهمی مانند فیلمها، عکسها و شماره‌های تماس افراد هستند، هک گوشی می تواند مشکلات زیادی را برای صاحبان گوشی ایجاد کند.
برای جلوگیری از این مشکل هم همواره بهترین راه انتخاب رمز ورود مطمئن برای گوشی و البته باز نکردن لینکهای نا مطمئن و دانلود نکردن از کانالها و پیجهای متفرقه است.
اما اگر به هر دلیل گوشی تلفن همراه شما هک شد و متوجه شدید که فرد دیگری امکان دستیابی به محتوای درون گوشی شما را پیدا کرده، باز هم بهترین و ضروری ترین کار، تنظیم شکایت و پیگیری فوری آن از طریق دادسرای جرایم رایانه ای و پلیس فتا است. برای شکایت از هکر شما می توانید از مشاوره آنلاین شبانه روزی و رایگان پلتفرم یسرا استفاده کنید و درصورت نیاز به پیگیری موضوع توسط وکلای مجرب حوزه جرایم اینترنتی، می توانید با تیم حقوقی یسرا تماس بگرید.

شکایت از هکر شبکه های اجتماعی

از جمله متداول ترین موارد هک در سالهای اخیر، هک اینستاگرام و هک تلگرام بوده است. درباره اینکه چه اقدامات ایمنی می تواند مانع هک شدن شما در این شبکه ها شود در مقاله جداگانه ای توضیح داده ایم. همچنین مانند همه انواع دیگر هک، شما با کلیک نکردن بر روی لینکهای ارسالی نامطمئن و همچنین نصب نسخه های اصلی نرم افزار از منابع مطمئن مانند گوگل پلی و اپ استور، امکان هک شدن نرم افزار خود را تا حد زیادی کاهش می دهید. اما درصورت هک شدن و نیاز به شکایت از هکر تلگرام یا شکایت از هکر اینستاگرام، باز هم باید به دادسرای جرایم رایانه ای و پلیس فتا مراجعه کنید.
در این موارد، اگر شما فرد هک کننده را بشناسید، می توانید از طریق دادسرای رسیدگی به جرایم رایانه ای اقدام به طرح دعوای کیفری علیه هکر نمایید و روند اثبات جرم را در مراجع قانونی به کمک وکیل پیگیری کنید. در غیر این صورت، پلیس فتا جهت شناسایی و تعقیب هکر و نهایتا بازداشت و معرفی او به دادگاه وارد عمل می‌شود.

شکایت از هکر وبسایت 

وبسایت ها هم مانند حسابهای کاربری شخصی، در معرض تهدید هکرها قرار دارند. از آنجایی که این روزها بسیاری از وبسایت ها محل کسب و کار افراد هستند، هک و از کار انداختن آنها توسط برخی رقبا و همچنین طرف حسابهای مختلف و یا به دلایل شخصی، اتفاق می افتد و می تواند ضربه های سنگینی به اعتبار یک کسب و کار اینترنتی وارد کند. بنابراین علاوه بر نحوه شکایتی که درباره هک گوشی یا حساب کاربری در شبکه های اجتماعی توضیح دادیم، درباره هک وبسایت هایی که محل کسب و کار هستند، شما می توانید می توانید هم شکایت حقوقی وهم شکایت کیفری را در محاکم قضایی مطرح نمایید.
برای شکایت کیفری از هکر سایت مانند موارد دیگر هک، باید به دادسرای جرایم رایانه ای و پلیس فتا مراجعه کرده و شرح کامل شکایت را بنویسید.
اما وقتی بر اثر این هک، ضرر و زیانی هم متوجه شما شده باشد، می توانید به صورت حقوقی هم در محاکم قضایی، طرح شکایت کرده و ضرر و زیان متحمل شده را مطالبه کنید.
برای هر نوع شکایت از هکر در محاکم قضایی شما باید کلیه مدارک شناسایی خود و همچنین شماره تماس و ایمیلی که با آن حساب کاربری هک شده را ایجاد کرده اید به همراه داشته باشید.همچنین در هنگام تنظیم شکوائیه، این موضوع که شما آدرسی از متهم ندارید، مشکلی ایجاد نمی کند.
درصورت نیاز به مشاوره حقوقی درباره هک انواع حسابهای کاربری یا تلفن همراه و نحوه شکایت از هکر و پیگیری شکایت در محاکم قضایی، باتیم حقوقی یسرا تماس بگیرید و یا سوالات خود را در پلتفرم یسرا مطرح کنید.
 
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره هک و شکایت از هک را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.
تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
هک تلگرام, هک اینستاگرام, جرم هک, شکایت هک, هک وبسایت, هک شبکه های اجتماعی, هکر, قانون هک, مجازات هک,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است