02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

سیستم های VOIP و مزایا و خطرات پیش روی کاربران

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/26
سیستم های VOIP و مزایا و خطرات پیش روی کاربران

معرفی سیستم های VOIP

هنگامی که در مورد سیستم های (VOIP (Voice Over IP صحبت می کنیم، باید به این موضوع توجه داشته باشیم که این واژه تا حدود چند دهه قبل، دارای معنای خاصی نبود.
اما حقیقت آن است که در چندین سال گذشته با پیشرفت علم و تکنولوژی و به وجود آمدن موضوع انتقال صدا بر روی بستر شبکه، این واژه معنا یافت. VOIP همان تکنولوژی می باشد که امروزه به شما امکان برقراری تماس های تلفنی بر روی بستر شبکه های IP را به وجود می آورد.
با گسترش تعداد رایانه های شخصی و لوازم تکنولوژی همچون تلفن های همراه هوشمند، نسل جدیدی از ارتباطات به وجود آمد که باعث شد تا هزینه های مربوط به رفت وآمد و ارتباطات سنتی تا حد زیادی کاهش پیدا کند، چرا که دیگر ارسال پیام و اطلاعات از راه دور کار سخت و پیچیده ای نبود و در سایه تکنولوژی قوت گرفت.
تکنولوژی و پیشرفت های جدید باعث شده اند تا مفهوم مسافت و پیمودن مسیر های طولانی برای ایجاد ارتباط، از بین برود و تکنولوژی سیستم های VOIP به گونه ای طراحی شده است که تاثیر گسترده ای بر ارتباطات مردم جهان گذاشته است.

نیاز به حفظ امنیت

محیط اصلی که کلمه VOIP در آن معنا می یابد، فضای مجازی و اینترنت است. بنابراین به خوبی می توان به این نکته پی برد که همان گونه که محیط های مختلف و زندگی اجتماعی انسان ها دارای قوانین و مقررات خاصی برای حفظ نظم جامعه می باشد، در فضای مجازی و اینترنت نیز باید بستر مناسبی برای حفظ امنیت سایبری افراد به وجود آید و این موضوع نیاز به قوانین و مقررات خاصی دارد.
در جوامع مختلف، تا حد زیادی این قواعد به صورت سختگیرانه ای طراحی شده اند تا افراد بتوانند در محیطی امن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. آشنایی با این قواعد و مقررات و یادگیری اقدامات پیشگیرانه می تواند به شما کمک کند تا حریم شخصیتان را از ورود کلاهبرداران و سود جویان حفظ کنید.

مزایای سیستم های VOIP

همه ما به خوبی می دانیم که صدا و صوت انسان، یک نوع سیگنال آنالوگ محسوب می شود. به همین دلیل نیز برای برقراری ارتباط VOIP بر روی بستر های IP نیاز است تا یک نوع مبدل سیگنال آنالوگ دیجیتال در نقطه مبدا وجود داشته باشد.
از مزایای اصلی ویپ که باعث شده است امروزه افراد زیادی از طریق این تکنولوژی با یکدیگر ارتباط داشته باشند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1. بی نیازی از سیم کشی مجزا: همانطور که می دانید، ارتباطات سنتی همچون تلفن زدن به یکدیگر، در زمان های گذشته نیاز به سیم کشی برای دستگاه تلفن داشت و این موضوع باعث ایجاد محدودیت می شود؛ چرا که شما نمی توانستید در جایی که سیم تلفن و دستگاه تلفنتان وجود ندارد، به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنید.
 2. کنفرانس‌های صوتی و تصویری: یکی از اساسی ترین مزایایی که سیستم های VOIP برای افراد ایجاد کرده است، آن است که به آنها این امکان را می دهد تا به راحتی از طریق ارتباطات مجازی اینترنتی با دیگر افراد ارتباط تصویری و صوتی داشته باشند و این موضوع باعث شده است تا بسیاری از افراد از این طریق به تحصیل بپردازند و تعداد زیادی از مردم دنیا نیز به صورت دورکاری با استفاده از تکنولوژی VOIP در کنفرانس ها صوتی و تصویری شرکت می کنند.
 3. ادغام دستگاه تلفن با کامپیوتر شخصی: شما به راحتی می توانید دستگاه تلفن خود را به کمک نرم افزارهای مختلف به کامپیوتر شخصی خود متصل کرده و اطلاعات این دو دستگاه را در کوتاه ترین زمان ادغام کنید.
 4. گسترش آسان: VOIP تکنولوژی می باشد که روز به روز در حال گسترش است و مردم زیادی در نقاط مختلف دنیا از مزایای این تکنولوژی برای درامد زایی و ارتباطات استفاده می کنند.
 5. مدیریت متمرکز و آسان: VOIP یک محیط تحت شبکه می باشد و به همین دلیل نیز مدیریت آن به صورت یکپارچه و اسان است و حل اختلالات آن نیز به سادگی صورت می گیرد.
 6. پویایی و پیشرفت روز افزون شبکه های ویپ
 7. قابليت برنامه نویسی راحت تر و توسعه و در نتیجه یکپارچگی با سیستم های مختلف
 8. پشتیبانی از كليه امكانات مخابراتي کنونی و حتی ارائه خدمات جديد، و هزينه‌ی بسيار پايين و سهولت اجرايی بالا
 9. ترکیب کارکردهای صدا و دیتا
 10. کاهش هزینه های مربوط به پشتیبانی و نگهداری به دلیل ادغام شبکه دیتا و شبکه تلفنی
 11. امکان ترکیب کردن محصولات تولید کنندگان مختلف

پروتکل های سیستم های VOIP

هنگامی که با سیستم های VOIP کار می کنیم، مسلما با اصطلاحاتی همچون پروتکل و کدک نیز برخورد می کنیم و مسلما برای بسیاری از افراد ممکن است این سوال پیش آید که چرا باید برای راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه با این اصطلاحات اختصاصی آشنا شویم و فواید این آشنایی دقیقا به چه مواردی مربوط است؟
در پاسخ به این سوال باید در ابتدا به این نکته اشاره کرد که پروتکل در حقیقت همان مجموعه ای از مقررات و قوانینی است که در جهت ایجاد ارتباطاتی سریعتر و آسانتر، بنیان گذاری شده اند.
پروتکل های ارتباطی نیز اصطلاحی می باشد که در صنعت مخابرات بسیار کاربرد دارد و اصولا هنگامی از این قوانین استفاده می شود که نیاز باشد، چندین سیستم مخابراتی، اطلاعاتی را به صورت مشترک داشته باشند و در بین یکدیگر رد و بدل کنند. بر اساس این قانون پروتکل مخابراتی قوانین، ترکیب، مفاهیم و همزمان سازی را مشخص می کند.
خطاهای ممکن و روش های اصلاح آن با پروتکل مشخص می شود. 
 
سیستم های voip

خطراتی که سیستم های VOIP را تهدید می کنند!

همانطور که اشاره کردیم، VOIP در جامعه امروز برای تمامی سازمان ها و اشخاص حقوقی و حقیقی مسئله حیاتی بسیار مهمی می باشد که بدون آن بسیاری از کارها و ارتباطات افراد، دچار اختلال می شود؛ بنابراین در ادامه مطلب به بررسی تهدیدات و آسیب پذیری های بالقوه در یک محیط VOIP می پردازیم.
این آسیب پذیری ها شامل آسیب پذیری های مربوط به تلفن ها و سوئیچ ها می باشد. همه تهدیدات در همه سازمان ها وجود ندارند. یک شرکت تجاری ممکن است در درجه اول نگران کلاهبرداری باشد در حالی که یک اداره دولتی به منظور حفظ حریم خصوصی یا نگرانی های مربوط به امنیت ملی، نیاز به جلوگیری از افشای اطلاعات حساس دارد.

تهدیدات وقفه در سرویس

این تهدیدات بدین نحو عمل می کنند که گنجایش سرویس دهنده یا کیفیت سرویس را هدف گیری کرده و به آن حمله می کنند و مانع دسترسی کاربر مجاز به یک سرویس یا منابع شبکه می گردند و یا در آن اخلال ایجاد می کنند. به این حملات اصطلاحاً DOS گفته می شود.

پیام های فازی در سیستم های VOIP

پیام های SIP فازی پیام هایی هستند که به نشست های SIP معتبر، صحیح و قانونی تعلق ندارند و یکی از عوامل خطرناک برای VOIP محسوب می شوند.
این پیام ها ممکن است زمانی تولید شوند که پیاده سازی های پروتکل SIP یا برنامه های کاربردی به صورت کامل با استانداردها سازگار نیست و یا در کد پیاده سازی خطاهایی وجود داشته باشد.
علاوه بر این، مهاجمان می توانند به صورت هوشمند پیامک های SIP را دستکاری کنند تا از مشکلات امنیتی موجود در سیستم هدف استفاده برده و یا از نقاط ضعف SIP بهره برداری کنند.

حمله ناگهانی

یک سناریوی رایج برای حمله DOS در سیستم های VOIP مبتنی بر SIP ، حمله پیام سیل آسا است.
در این حمله کاربران مخرب تعداد زیادی پیام درخواست REGISTER/INVITE را به سرویس دهنده SIP یا هر موجودیت دیگر در SIP ارسال می کنند. بنابراین سیستم هدف به شدت مشغول به پردازش درخواست های تماس از کاربران مخرب می شود و در نتیجه قادر به پردازش درخواست های تماس قانونی نخواهد بود.
بسترهای قانونی یا نادیده گرفته می شوند یا با سرعت خیلی پایین پردازش می شوند، در نتیجه سرویس VOIP غیرقابل استفاده خواهد بود.

ربودن تماس

زمانی اتفاق می افتد که مهاجم از پیام هایSIP اصطلاح مربوط به ربودن تماس به منظور ربودن یک تماس موجود به سمت یک پروکسی/نقطه انتهایی دیگر استفاده کند. این حمله VOIP نیاز دارد که مهاجم سرآیند SIP مناسب به منظور موفقیت آمیز بودن ربودن را جایگزین نماید.

تمام کردن تماس

یکی از شایع ترین خطرات VOIP به گونه ای می باشد که تماس های شما در تلفن همراهتان، خود به خود به اتمام خواهند رسید و این در حالی می باشد که شما دکمه پایان تماس را اعمال نکرده اید.

حمله جلوگیری از سرویس CANCEL

حمله CANCEL به خاتمه دادن غیرمجاز یک تماس برقرار نشده بین دو کاربر در سیستم های VOIP اشاره می کند. درخواست CANCEL برای خاتمه دادن به جستجوها یا تلاش های تماس منتظر، استفاده می شود.
به بیان دقیق تر، این پیام از UAS می خواهد که درخواست پردازش را متوقف کرده و یک پاسخ خطا را برای آن برگرداند. درخواست CANCEL همچنین ممکن است توسط کاربر یا سرویس دهنده های پروکسی، زمانی که برقراری تماس در حال انجام است تولید شود.

حمله جلوگیری از سرویس Bye

حمله رایج در سیستم های VOIP یک نشست برقرار شده بین دو کاربر است که به محض دریافت پیام BYE از هر کدام از آنها خاتمه پیدا می کند.
پیام BYE یک پیام انتها به انتها است که توسط کاربران شرکت کننده در نشست فرستاده می شود. حمله BYE به خاتمه غیر مجاز یک تماس برقرار شده بین کاربران اشاره می کند.

تهدیدات رهگیری و تغییر در سیستم های VOIP

این تهدیدات موقعیت هایی را شامل می شود که یک نفوذگر به صورت غیرقانونی و بدون احراز هویت از قسمت های مربوط، به اطلاعات VOIP دسترسی پیدا می کند و این اطلاعات شامل اطلاعات تماس نیز می شود.

تهدیدات اجتماعی

تهدیدات اجتماعی حملاتی هستند که در سیستم های VOIP محدوده نمایش اشتباه اطلاعات را به همراه تولید ارتباطات ناخواسته با هدف مزاحمت ایجاد کردن برای کاربران و یا حتی دزدیدن اطلاعات شخصی آنها قرار می گیرند.
این نوع تهدیدها مستقیماً علیه انسان ها به کار گرفته می شوند.

تقلب تلفنی

اصطلاح تقلب تلفنی در صورتی استفاده می شود که یک شخص هزینه هایی را با استفاده یک تلفن ربوده شده تولید کند.
در این حالت، مهاجم می تواند خود را به جای یک تلفن IP معتبر جا زده و از شبکه VOIP برای تماس های راه دور رایگان استفاده کند. مثال هایی از چنین حالتی ربودن سیستم تلفن یک شرکت توسط یک شخص ثالث می باشد.
این نوع از حیله ها ویژگی هایی دارند که آنها را برای کلاهبرداران جذاب می کنند. مهم ترین ویژگی این حملات آن است که خطر محلی سازی را انجام می دهد. دلیل این امر این است که کل عملیات از راه دور انجام می شود و بنابراین فرایند محلی سازی زمانبر و گران است. علاوه بر این به تجهیزات پیچیده ای برای انجام آن نیاز نیست.

فیشینگ

واژه fishing برای فیشینگ در سیستم های VOIP استفاده می شود. در حالت کلی، فیشینگ به حملاتی اشاره می کند که مهاجم خود را به جای یک بخش سوم قابل اعتماد جا زده و برای به دست آوردن اطلاعات محرمانه قربانیان تلاش می کند.
در محیط VOIP یک مهاجم می تواند با جعل یک کاربر یا شرکت، اطلاعات محرمانه نادرست یا گمراه کننده را ارائه داده و به این ترتیب به اطلاعات شخصی و مالی دسترسی پیدا کند.
از طرف دیگر، مهاجم می تواند با وعده جایزه دادن به کاربر، او را به یک پاسخگوی صوتی تعاملی که مطمئن به نظر می رسد تبدیل کرده و سعی در بدست آوردن اطلاعات شخصی او نماید.

استراق سمع

آسیب پذیری استراق سمع با اضافه کردن یک ابزار ضبط بسته یا تحلیل گر پروتکل به شبکه VOIP انجام می گیرد.
استراق سمع ترافیک صدا را آسان می کند. غیرفعال کردن کد های روی تلفنهای IP و نیز گسترش یک سیستم هشدار برای مطلع کردن مدیر شبکه زمانی که ارتباط یک تلفن با IP شبکه قطع می شود، تشخیص این نوع حمله ها را ممکن خواهد کرد.
اگر شما نیز دوست دارید تا از حقوق فناوری اطلاعات آگاه شوید و وکالت جرایم رایانه ای، اینترنتی و سایبری خود را به یک وکیل مطمئن و خبره بسپارید، به شما توصیه کنیم تا از کادر مجرب و حرفه ای یسرا پلتفرم کمک بگیرید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به چالش های حقوقی شما در این زمینه رسیدگی شود.
 

مشاوره حقوقی و وکالتی یسرا در خصوص سیستم های VOIP

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره سیستم های VOIP را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی سیستم های VOIP، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
وکالت جرایم رایانه ای, مزایای سیستم های VoIP , تهدیدات وقفه در سرویس, حمله جلوگیری از سرویس, فیشینگ, استراق سمع, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است