سرقت رمز بانکی در قوانین قضایی اسلامی چه حکمی دارد؟

سرقت رمز بانکی, سرقت رایانه‌ای, کلاهبرداری اینترنتی,

 
 
آیا تا به حال به صورت اینترنتی از کارت بانکی شما و یا عزیزانتان سرقت شده است؟ یا اینکه در فضای مجازی مورد کلاه‌برداری قرار گرفته‌اید؟ حتی این فکر هم دردناک است که بدون دخالت شما از حساب بانکیتان پول برداشت و یا بهتر بگوییم دزدیده شود. با کمی دقت به حوادث اطرافمان متوجه می‌شویم که سرقت رایانه ای چیست و چه مشکلاتی برای فرد پدید می‌آورد. اگر دوست دارید که گرفتار این نوع از دزدی نشوید، پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.
 
سرقت رایانه‌ای چیست؟
امروزه بعد وسیعی از زندگی ما را اینترنت و رسانه در برگرفته است و تاثیر آن را نمی‌توان نادیده گرفت، ولی تا به حال فکر کرده‌اید که سرقت اینترنتی چیست و چگونه رخ می‌دهد؟ این نوع از دزدی را می‌توان یک سرقت مدرن دانست که از طریق هک رمز کارت بانکی انجام می‌شود و در کمترین زمان حساب بانکی شما را خالی می‌کند. مجرمان از طریق هک کردن کارت و سیستم شما، رمز کارت را برداشته و پول شما را می‌دزدند. لذا توصیه می‌کنیم که به هیچ وجه اطلاعات کارتتان را در اختیار افراد غریبه قرار ندهید.
 
چگونه از حساب ما دزدی می‌شود؟
سرقت اینترنتی از کارت به شیوه‌های مختلف انجام می‌شود که در ادامه توضیح خواهیم داد. مراقب رسید بانکیتان باشید! اگر قبض دریافتی از عابر بانک را بر روی زمین بیندازید، علاوه بر زشت شدن چهره شهر، اطلاعات حساب شما به دست افراد سودجو می‌افتد و می‌توانند کارت شما را هک کنند. اگر هم به عابر بانک مراجعه کردید و دستگاه به هر شکلی کار نمی‌کرد، هرگز کارتتان در اختیار افرادی که قصد کمک دارند قرار ندهید؛ زیرا می‌توانند از آن کپی برداری کرده و از حساب شما پول برداشت کنند. راه‌های دیگری هم برای سرقت اینترنتی از کارت وجود دارد، مانند تماس‌هایی که طی آن به شما گفته می‌شود در قرعه‌کشی برنده شده‌اید و اطلاعات کارت بانکی شما جهت گرفتن جوایز، مورد نیاز است؛ ناگفته نماند که این امر می‌تواند شامل دریافت پیامک نیز شود.
 
سرقت از طریق نرم‌افزار رمز پویا
یکی از جدید روشهای سرقت اینترنتی دزدی از طریق نرم‌افزاهای رمز دوم است. در این شیوه سارقان با ایجاد اپلیکیشن‌های جعلی اطلاعات کاربران را دزدیده و حساب آن‌ها را خالی می‌کنند. لذا فراموش نکنید که برنامه مورد نظر را از منابع معتبر دانلود نمایید. همچنین همواره پلیس فتا هشدار می‌دهد که به پیامک‌های مشکوک اعتنا نکنید و برای فعال‌سازی رمز دوم به سایت رسمی بانک مراجعه کنید.
 
بعد از سرقت چه اقداماتی انجام دهیم؟
بعد از سرقت حساب اینترنتی لازم است که کلیه رمزهای بانکی خود را تغییر دهید و تمام موجودی حساب بانکیتان را به حساب دیگر منتقل کنید. گام بعدی این است که پرینتی از آخرین تراکنش بانکی تهیه نمایید. این کار به این دلیل است که از جزئیات سرقت مطلع شوید. گاهی دیده شده که سارقان در چند مرحله وجه را جا به جا می‌کنند، پس بهتر است که به طور دقیق از آن مطلع شوید. و مهم‌ترین گام این است که اقدام به شکایت کرده و سارقین را مجازات نمایید. همچنین می‌توانید با گرفتن نامه‌ای از پلیس، درگاهی که از طریق آن دزدی صورت گرفته را مشخص نمایید تا زودتر به نتیجه برسید.
 
چگونه سرقت اینترنتی را گزارش دهیم؟
سرقت اینترنتی از کارت بانکی چیزی نیست که بتوان به راحتی از آن عبور کرد. اگر ناخواسته درگیر این مشکل شدید، باید به دادسرای جرائم رایانه‌ای مراجهه کرده و شکایت‎نامه تنظیم نمایید. فراموش نکنید که کارت ملی، شناسنامه و پرینت آخرین حساب بانکیتان را به همراه داشته باشید و ارائه دهید.
 
چگونه کارتمان را مسدود کنیم؟
در اولین قدم از سرقت اینترنتی از حساب بانکی به عابر بانک مراجعه کنید و با استفاده از گزینه مسدود کردن کارت، کارتتان را مسدود نمایید. همچنین می‌توانید با تلفن گویای بانک مربوطه تماس گرفته و اقدام به مسدود کردن کارت کنید.
 
مجازات دزدی از حساب بانکی
 اکنون رسیدیم به مهم‌ترین بخش ماجرا یعنی مجازات سرقت اینترنتی. شاید از خود بپرسید مجازات کسی که به صورت اینترنتی دزدی می‌کند چیست؟ در جواب باید به شما بگوییم که مجرم علاوه بر رد مال به صاحب آن به مدت 1 الی 5 سال حبس محکوم خواهد شد و یا مجبور است جزای نقدی بیست میلیون الی یکصد میلیون ریال پرداخت کند. همچنین ممکن است به صلاحدید قاضی هر دو مورد (جزای نقدی و حبس) برای مجرم تعیین شود.
چند طلایی که بد نیست بدانید:
- برای جلوگیری از سرقت و کلاهبرداری اینترنتی پیشنهاد می‌کنیم که نرم افزار رمز یک بار مصرف را تنها از سایت بانک مورد نظر دریافت نمایید و مراقب افراد سودجو که اطلاعات کارت شما را دریافت می‌کنند، باشید.
- برای مسدود کردن سایت مجبور نیستید به خودپرداز منطبق با مرجع کارت مراجعه کنید. 
- برای اطلاع از اخبار جرایم سایبری می‌توانید به سایت www.cyberpolice.ir مراجعه کرده و به بخش گزارش مردمی بروید.
- همواره پلیس فتا اعلام می‌کند که 70 درصد کلاهبرداری‌های اینترنتی از طریق برداشت حساب صورت می‌گیرد که یکی از دلایل آن ناآگاهی مردم محسوب می‌شود.
- همچنان استفاده از رمز پویا امن‌ترین راه برای نقل و انتقال پول شناخته می‌شود.
- به یاد داشته باشید که اگر قبل از دزدی موفق شوید سرمایه خود را  به حسابی دیگر انتقال دهید، جرم دزدی رخ نداده و اقدامی مجرمانه صورت نگرفته است.
- در هنگام کار با دستگاه عابر بانک از افراد غریبه فاصله بگیرید.
- هر چند وقت یک بار رمز خود را عوض کنید.
- سعی کنید در هنگام خرید اطلاعات کارت را خودتان وارد نمایید.
در نهایت به خاطر بسپارید که:
سرقت و کلاهبرداری اینترنتی در ایران یکی از رایج‌ترین دزدی‌ها شناخته می‌شود که آمار بالایی دارد. لذا توصیه می‌کنیم که همواره به دستورالعمل‌ها توجه کرده و آن‌ها را جدی بگیرید. سالمندان نیز دیگر طعمه‌های سارقان شناخته می‌شوند که معمولا به دلیل آگاهی و اطلاعات ناچیز مورد دستبرد اطلاعات کارت بانکی قرار می‌گیرند. بنابراین بهتر است که این افراد در هنگام کار با عابر بانک تنها نباشند و کارهای برداشت وجه را به غریبه‌ها واگذار نکنند. به کودکان خود نیز بیاموزید که در هنگام خرید کارت بانکی را در اختیار افراد بی‌نام و نشان قرار ندهند و ایمنی‌های لازم را یاد بگیرند.