02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

سرقت رایانه ای یا سرقت داده به چه معناست

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/27
سرقت رایانه ای یا سرقت داده به چه معناست

تعریف سرقت رایانه ای

سرقت اینترنتی، سرقت رایانه ای یا سرقت داده‌های رایانه‌ ای یعنی ربودن اطلاعات شخصی یک فرد از طریق اینترنت که از جرایم فضای مجازی به شمار می رود.
داده‌هایی که ما در رایانه، گوشی همراه، فلش، هارد و موارد این‌ چنینی نگه می‌داریم همواره در معرض سرقت هستند. فرد سارق با دسترسی به این موارد به ‌طریق مستقیم یا از راه دور، داده‌ها را می‌رباید.
در تعریف سرقت رایانه‌ ای، این نکته که سارق چگونه به داده‌ها دست یافته مهم نیست. اگر بدون اطلاع شما این اتفاق افتاده، یعنی سرقت. ممکن است تعمیرکار رایانه شما این کار را بکند یا فردی که از طریق اینترنت دست به هک شما زده است.

 انواع سرقت اینترنتی

سرقت اینترنتی به دو صورت انجام می‌شود:
  1. ممکن است پس از سرقت، داده‌ها به‌طور کلی از دسترس صاحب اصلی خارج شوند. این عملیات مانند کات در رایانه است. داده‌ها از جایی به جای دیگر منتقل می‌شوند، در مقصد هستند و در مبدا نه.
  2. در روش بعدی داده‌ها کپی شده‌اند. یعنی یک نسخه از آنها توسط سارق اینترنتی، ربوده شده است. نسخه اصلی در چنین حالتی سر جای خود و در دسترس مالک اصلی است. به هر روی، نفس این عمل سرقت است و هرکدام مجازات متفاوتی دارند.

سرقت داده

سرقت داده یعنی ربایش اطلاعات شخصی افراد با انگیزه‌های مختلف. اطلاعات شخصی ممکن است ارزش مادی نداشته باشند اما سرقت آنها همچنان جرم محسوب می‌شود. طی این سرقت، داده‌ها یا به طور کل از دسترس صاحب اصلی خارج می‌شوند یا نسخه‌ای از آنها در دست سارق قرار می‌گیرد.
 
مجرمان این سرقت، به پرداخت جریمه مالی و زندان محکوم می‌شوند. دزدیدن مقاله، برنامه، کد و رمزهای شخصی و حتی تصاویر خانوادگی با انگیزه‌های مختلف صورت می‌گیرند. انگیزه‌های مالی و خصومت‌های شخصی از مهم‌ترین دلایل این اتفاق هستند.

مصادیق سرقت داده

ورود به حساب افراد در شبکه‌های مجازی، ایمیل، حساب‌های دولتی و هر مکانی که جهت نگهداری داده استفاده می‌شود و ربودن آن داده‌ها از مصادیق سرقت رایانه‌ ای هستند. مثلاً:
  • ورود به رایانه شخصی یک فرد و برداشتن عکس‌های  او
  • خواندن ایمیل و پیام‌های افراد در شبکه‌های مجازی و ربودن آنها
  • دسترسی به حساب دانشجویی افراد و حذف و انتقال داده‌های موجود در آن
  • ورود به اکانت تلگرام فرد و کپی چت‌های شخصی وی

سرقت رایانه ای

سرقت برنامه

از جمله مصادیق دیگر این جرم، سرقت نرم‌افزار است. نرم‌افزارها حق بهره‌مندی دارند، با این حال ممکن است قبل از ثبت مورد سرقت قرار بگیرند. سرقت برنامه یا نرم‌افزار ممکن است جهت فروش غیرمجاز، انجام تغییرات مخرب یا سوءاستفاده از هویت سازنده صورت پذیرد.

سرقت مقاله

سرقت مقاله نیز در بین جرایم سرقت رایانه ای مشاهده می‌شود. مقالات تخصصی ISI در زمینه‌های مختلف به راحتی در معرض سرقت قرار دارند. فرد خاطی در این زمینه، مقالات را به قیمت بسیار زیاد می‌فروشد یا به دلیل خصومت شخصی آن را از دسترس نویسنده دور می‌کند تا به او ضرری برساند.

سرقت کد

از طرفی سرقت کد نیز از موارد ربایش اینترنتی است. کدهایی که ما برای حساب شخصی خود استفاده می‌کنیم یا مواردی که به عنوان رمز دسترسی به داده‌های مهم اینترنتی یا فیزیکی هستند، از نظر ربایش بسیار آسیب پذیرند. سارق می‌تواند از این کدها جهت دسترسی به سرورهای داده‌ای عظیم، حساب‌های شخصی یا رایانه‌های رومیزی اشخاص سوءاستفاده کند. 
جهت کسب آگاهی بیشتر از روش‌های سرقت در این زمینه و راهکارهای شکایت و بازگشت داده‌ها با وکلای یسرا در ارتباط باشید. سامانه‌ هوشمند یسرا به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید آیا مورد سرقت داده‌ای قرار گرفته‌اید یا نه و چه کاری باید بکنید.

سرقت رایانه‌ ای چگونه صورت می‌گیرد؟

به طور کلی سرقت یعنی برداشت و استفاده از اموال دیگران بدون اجازه آنها. سرقت اینترنتی نیز همین معنی را دارد. در این نوع سرقت داده‌های رایانه‌ ای توسط شخصی سرقت می‌شوند. این جرم توسط پلیس فتا رسیدگی می‌شود. جهت آشنایی با مصادیق این جرم و مجازات آن در ادامه همراه بانک اطلاعات یسرا باشید.
سرقت داده‌های اینترنتی، همانند سرقت فیزیکی در فضای واقعی، خسارات مالی به دنبال دارد. روند شکایت و شناسایی سارق اینترنتی اما نسبت به فضای واقعی سخت‌تر است و زمان بیشتری می‌برد. در این نوشتار تیم حقوقی یسرا با این جرم مجازی بیشتر آشنا خواهید شد.

مجازات سرقت رایانه‌ ای

سرقت رایانه‌ ای از جمله جرایم تعزیری است. طبق روش انجام این جرم مجازات آن برای فرد خاطی متغیر است. اگر داده‌ها کپی شده باشند و نسخه‌ای از آنها نزد صاحب اصلی باشد، مجازات بین ۱۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان خواهد بود.
اما اگر داده‌ها به طور کامل منتقل شده باشند، مجازات سارق در این حالت بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان یا بین ۹۱ روز تا ۱ سال زندان خواهد بود. امکان دارد مجازات فرد شامل هم جزای نقدی به حد معمول و هم زندان باشد.

پلیس فتا چگونه با سرقت رایانه‌ ای برخورد می کند؟

سرقت داده از مصادیق جرایم اینترنتی است. پلیس فتا واحدی است که به بررسی این جرایم می‌پردازد. جهت ثبت شکایت در این زمینه پس از کسب اطلاعات کافی به اداره پلیس فتای شهر خود رجوع کنید. شناسایی و یافتن متهم سرقت رایانه‌ ای به دست مأموران پلیس فتا انجام خواهد شد.
مشاوره حقوقی با کارشناسان یسرا پیش از مراجعه به پلیس فتا مفید خواهد بود. این مؤسسه آماده ارائه خدمات وکالت و حقوقی به شما عزیزان است. همچنین یسرا ای نماد، متضمن آرامش شما است. ما بهترین متخصصان و وکلا را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

دادسرای جرایم رایانه‌ ای

جهت رسیدگی به شکایات مطروحه در زمینه سرقت داده، باید به دادسرای ناحیه ۳۱ سرقت رایانه‌ ای مراجعه کنید. این شعبه مختص جرایم رایانه‌ ای است. شاکی و متهم هر دو باید در این دادگاه حضور بیابند. همان طور که شاکی از شکایت خود دفاع می‌کند، فرد متهم نیز حق دفاع از اتهام سرقت رایانه‌ ای را دارا است و می‌تواند در جهت اثبات بی گناهی خود بکوشد.
مؤسسه یسرا، در تمام مراحل دادگاه همراه شما خواهد بود. این مؤسسه بهترین وکلا را در اختیار دارد و همچنین سایر خدمات یسرا، یسرا ثبت برند و یسرا ثبت شرکت هستند.

وکیل سرقت رایانه‌ ای

شاکی و متهم، همچنین می‌توانند از وکیل در پیشبرد حق خود استفاده کنند. مشاوره حقوقی رایگان سرقت رایانه‌ ای نیز در وب‌سایت های حقوقی و حتی وب‌سایت پلیس فتا وجود دارد. مشاور حقوقی رایگان یسرا نیز در این زمینه آماده ارائه خدمت به شما عزیزان است.
مؤسسه یسرا، به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد و یسرا خدمات حقوقی استارت آپی را نیز انجام می‌دهد. مشاوره حقوقی با وکیل سایبری یسرا تمام اطلاعات و آگاهی لازم در این باره را به شما خواهد داد. وکیل جرایم رایانه‌ ای یسرا، وکالت شما را در این زمینه به عهده خواهد گرفت.
 
سرقت اینترنتی, سرقت داده, سرقت برنامه, سرقت مقاله, سرقت کد, مجازات سرقت رایانه ای, پلیس فتا, دادسرای جرایم رایانه ای, وکیل سرقت رایانه ای, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است