02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

راهنمای کامل جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC برای استارتاپ ها

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/29
راهنمای کامل جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC برای استارتاپ ها

جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC

آیا می دانید اهمیت تلاش برای جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC چیست؟ سرمایه گذار ریسک پذیر یا سرمایه گذار خطرپذیر (به انگلیسی Venture Capital) یا VC سرمایه گذاری است که بر روی یک ایده استارتاپی جدید و یا یک کسب و کار در حال توسعه سرمایه گذاری می کند، با این وجود که نسبت به خطرات و ریسک های این سرمایه گذاری آگاه است.
هر قدر هم ایده یک استارتاپ منحصر به فرد و جذاب به نظر برسد، توسعه آن به یک تجارت شکوفا با بازده خوب کار راحتی نیست. استراتژی ها باید صحیح باشند. اجرا باید درست باشد و درآمد باید به درستی هدایت شود. اما برای اینکه همه این موارد بدون مشکل اتفاق بیفتند، اصلی ترین چیزی که باید در مورد آن اطمینان حاصل شود، ورود جریان سرمایه به کسب و کار است؛ آن هم از همان مرحله ایده پردازی. اگر بوت استرپینگ یا سرمایه گذاری های فرشته به نتیجه نرسند یا در آن زمان در دسترس نباشند، شرکت های نوپا مجبورند برای سرمایه خود به بودجه VC متوسل شوند تا تهیه منابع مالی از منابع خارجی انجام شود. بودجه سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) یکی از محبوب ترین روش ها برای انجام این کار برای استارتاپ ها است.

چرا سرمایه گذار ریسک پذیر را انتخاب می کنیم؟

سوالی که ابتدا مطرح می شود این است که چرا یک تیم استارتاپ سرمایه گذار VC را برای توسعه کسب و کار خود انتخاب می کند؟
پاسخ ممکن است ساده باشد؛ به این دلیل که سرمایه VC نیازی به بازپرداخت به سرمایه گذار ندارد. اما واقعیت این است که این فرآیند به همین سادگی اتفاق نمی افتد و تیم استارتاپ هم لازم است تعهدات بزرگی را در قبال این سرمایه گذاری بپذیرد. قبل از انتخاب مسیر سرمایه گذاری VC، لازم است همه بنیانگذاران بدانند که بودجه سرمایه گذاری خطرپذیر چیست و چگونه کار می کند؟ همچنین لازم است جوانب مثبت و منفی آن و مواردی که باید قبل از تصمیم گیری مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرند را بشناسید.
 
جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC

سرمایه گذاری ریسک پذیر یا VC Funding چیست؟

سرمایه گذار ریسک پذیر صندوقی است که منابع آن از افراد سرمایه دار، شرکت های بزرگ و یا حتی صندوق های بازنشستگی تأمین می شود تا در مشاغل مختلف سرمایه گذاری شود و بعد از طی مراحل رشد و توسعه به سود برسد و بازدهی چندین برابر سرمایه اولیه را فراهم کنند. هدف سرمایه گذاران در اینجا حمایت از شرکت های نوپا برای رشد و رسیدن به سود و یا حتی خرید توسط شرکت های بزرگتر یا خرید شرکت های کوچکتر است. کارآفرین معمولا تمایل دارد که روند رشد پایدار و موثر را حفظ کند تا سودآوری حاصل شود و سرمایه گذاران خروج نکنند.
معمولا به دلیل کم تجربگی موسسان و سابقه کم آنها از حضور در اکوسیستم استارت آپ ها، این تیم ها احتمال شکست بالایی را دارند. این حقیقتی است که به روشنی توسط سرمایه گذاران ریسک پذیر درک می شود. اما ممکن است سایر سرمایه گذارها این واقعیت را تا این اندازه درک نکنند. بنابراین، اغلب سرمایه گذاران منفرد متقاعد نمی شوند و از تأمین بودجه شرکت های نوپا و خطرات و فرصت های این اقدام فاصله می گیرند. به همین دلیل است که در بسیاری از موارد تامن مالی توسط جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC انجام می شود. این بنگاه ها معمولا یک پرتفولیوی سرمایه گذاری دارند و می توانند زیان ناشی از شکست یک شرکت را با نتایجی که از سایر سرمایه گذاری ها به دست می آورند متعادل کنند.

زمان مناسب برای جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC

با گذر زمان و افزایش اطلاعات و تجربه افراد، سرمایه گذاران ریسک پذیر یا VC بسیار انعطاف پذیرتر از قبل شده اند. به همین دلیل معمولا سرمایه VC در تمام مراحل رشد و راه اندازی استارتاپ ها سرمایه گذاری می شود؛ از بودجه مرحله اولیه گرفته تا سرمایه گذاری در مرحله رشد و توسعه. بنابراین یک نکته مثبت در مورد اکوسیستم استارتاپی این است که سرمایه گذاران VC از حمایت زودهنگام از استارت آپ ها شانه خالی نکرده اند.
سرمایه گذاران ریسک پذیر به دنبال بازدهی خوب هستند و در بسیاری از بازارهای بکر فرصت کافی برای ارائه خدمات یا محصولات جدید وجود دارد. آنها در ازای سرمایه گذاری سهام خود را دریافت می کنند و بنابراین حق عضویت در هیئت مدیره شرکت استارت آپ و مشارکت در تمام تصمیمات تجاری را کسب می کنند. در عین حال این روند به سرمایه گذاران اطمینان بیشتری از بازدهی می دهد. از سوی دیگر، جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC استقلال و کنترل کامل کارآفرین را بر تجارت خود محدود می کند. با حضور سرمایه گذاران، بنیان گذاران تعهد و فشارهایی را برای تحویل و اجرای استارت آپ می پذیرند که توجه ویژه به این مسئله از سوی بنیانگذاران مهم است.
در شرایطی که بنیانگذار ایده منحصر به فردی را دارد که برای اولین بار می خواهد اجرا شود، ممکن است به جای تلاش برای جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC ، سرمایه گذاران به نزد آنها بیایند. در شرایط بنیانگذار می تواند بودجه خوبی را در ازای اعطای سهام کمتری دریافت کند.

مراحل جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC

با این حال، برای جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC دانستن مراحل سرمایه گذاری ضروری است تا درک عملکرد VC fund آسان شود. سرمایه گذاری مخاطره آمیز در شرکت های نوپا معمولا به صورت مرحله ای انجام می شود. 
همانطور که قبلا اشاره شد، بنگاه های سرمایه گذاری ریسک پذیر اخیراً از همان دوره های اولیه از جمله ایده پردازی و برنامه ریزی برای آغاز کار وارد صحنه می شوند.
اما به طور معمول، سرمایه گذاران VC در دوره های تعیین شده برای تأمین بودجه وارد می شوند. ممکن است این مرحله زمانی باشد برای تامین بودجه به منظور توسعه کسب و کار و محصول، افزایش کارایی و بهره وری، و در نتیجه جلب رضایت مشتریان. در مراحل بعدی افزایش سرمایه مواردی مانند افزایش ظرفیت تولید و گسترش بازار مطرح است که می تواند منجر به افزایش اندازه کسب و کار و حاشیه سود شود.
مرحله سوم جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC به این صورت است که استارت آپ قبلاً شتاب گرفته است، و در اینجا بحث در مورد مقیاس سازی (به انگلیسی: scaling) خواهد بود. حتی ممکن است سرمایه گذار VC در این مراحل قصد خروج از شرکت را داشته باشد. بر خلاف بنیانگذاران، سرمایه گذاران تقریباً همیشه موافق خروج هستند. چرا که آنها تمایل دارند سرمایه خود را در استاتاپ هایی با بازدهی خیلی بیشتر متمرکز کنند. اما همه این موارد به شرایط کسب و کار و بستگی دارد و این نکته که آیا در آینده بازده بیشتری برای آنها ایجاد خواهد شد؟

مشاوره حقوقی پیرامون جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC برای استارتاپ ها

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص جذب سرمایه گذار برای استارتاپ ها و آگاهی از شرایط و قوانین در قرارداد با سرمایه گذارها به شما متقاضیان محترم می باشد.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره سرمایه گذار استارتاپ را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

خدمات مشاوره حقوقی یسرا 

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی در خصوص سرمایه گذار استارتاپ ها، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
جذب سرمایه گذار ریسک پذیر یا VC, جذب سرمایه گذار,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است