02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

دادسرای جرایم رایانه ای کجاست و چه کاری انجام می دهد

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/27
دادسرای جرایم رایانه ای کجاست و چه کاری انجام می دهد

دادسرای جرایم رایانه ای

رشد تکنولوژی و افزایش امکانات فضای مجازی، علاوه بر جنبه‌های مثبتی چون یاری‌رسانی به عموم مردم و تسهیل کارهای روزمره، جنبه‌های منفی نیز دارد. فضای سایبری بستر مناسبی برای افراد سودجو است که در آن به فعالیت‌های مجرمانه می‌پردازند. دادسرای جرایم رایانه ‌ای در ایران، جهت رسیدگی به پرونده‌های جرایم فضای سایبری فعالیت می‌کند.
این دادسرا به شکایت افراد درباره جرایم ذکرشده در قانون جرایم رایانه ای می‌پردازد. وجود چنین مرجعی برای جلوگیری از گسترش وقوع جرم در فضای مجازی لازم و ضروری است. در ادامه با روش کار این دادسرا بیشتر آشنا می‌شویم.

دادسرای جرایم رایانه ای کجاست؟

دادسرا از مراجع قضایی است که حفاظت از حق و حقوق عمومی، تعقیب مجرمان از نظر جزایی و در نهایت اقامه دعوی کیفری علیه آنها در دادگاه را دنبال می‌کند.
درباره جرایم مربوط به حق‌الناس، وظیفه دادسرا در رسیدگی به مشکلات افراد و دستگیری متهمان و جلوگیری از فرار آنان و همچنین پژوهش در این زمینه، با ایراد شکایت از سمت شاکی آغاز می‌شود.

روند شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای چگونه است؟

این دادسرا به تعقیب و اقامه دعوی علیه پرونده‌هایی می‌پردازد که مربوط به جرایم فضای سایبری هستند. افراد می‌توانند علیه هر یک از مصادیق جرایم رایانه ای مندرج در قانون جرایم رایانه ای، با وجود ادله و شواهد کافی، شکایت به عمل آورند.
قبل از اقدام به شکایت بهتر است با وکیل مشورت کنید تا:
  • از جرم انگاری بزه مربوطه مطمئن شوید.
  • نسبت به صحت و کارکرد شواهد در دادسرا و روند قضایی اطمینان حاصل کنید.
  • درباره فرایند شکایت، مراحل مربوطه و هزینه و زمانی که باید صرف کنید آگاه شوید.
پس از مشورت با وکیل باید نخست به سامانه قضایی ثنا مراجعه کرده و شکایت خود را در آن سامانه به ثبت برسانید. سپس پرینت شکایت خود را به همراه شواهد موجود به دادسرای جرایم رایانه ای در تهران یا دادسرای حوزه قضایی محل زندگی خود ببرید.

روند رسیدگی به پرونده در دادسرای جرایم رایانه ای به چه صورت است؟

  • پس از مراجعه به دادسرا باید روند ابطال تمبر و پرداخت هزینه دادرسی را انجام داد.
  • سپس معاون محترم این دادسرا، جهت مستندسازی اظهارات شاکی و پژوهش و بررسی در این زمینه، نامه‌ای خطاب به پلیس فتا ارائه می‌کند.
  • سپس شاکی باید شکایت خود را به پلیس فتا ارائه دهد.

ارتباط پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه ای

مقام ریاست پلیس فتا ، پرونده دریافتی را با توجه به ماهیت جرم به دایره ذی‌صلاح مربوطه ارسال می‌کند. مثلاً اگر پرونده درباره سرقت باشد، دایره مربوط به سرقت یا اگر مربوطه به مفاسد اخلاقی باشد به دایره اخلاقی ارجاع می‌شود.
در دایره مربوطه، افسر، از شاکی بازجویی و پژوهش به عمل می‌آورد. در این مرحله جهت اثبات صحت ادعای شاکی، شواهد و مستندات ارائه شده توسط وی در فضای مجازی مانند تلگرام، اینستاگرام، گوشی موبایل و لپ‌تاپ نیز مورد تفحص و بررسی قرار می‌گیرند. نتیجه نهایی در قالب گزارش به دادسرا اعلام می‌شود.
 
دادسرای جرایم رایانه ای
 
در دادسرا، دادیار محترم بنا بر تشخیص خود، پرونده را به یکی از شعبات دادیاری یا بازپرسی می‌فرستد. سپس به شاکی ابلاغ می‌شود که جهت ارائه توضیحات و دفاع از شکایت خود در شعبه مربوطه آماده شده و در محضر دادیار یا بازپرس، به توضیح شواهد بپردازد. او باید حین بیان اظهارات خود به شواهد و مستنداتی که ارائه داده نیز استناد کند.

قاضی دادسرای جرایم رایانه ای چه کاری انجام می‌دهد؟

اگر حضور متهم بنا بر تشخیص قاضی ضروری اعلام شود، ضابطان قضایی به دستور وی، مراتب را به متهم ابلاغ می‌کنند. ممکن است قاضی حتی دستور جلب متهم را نیز صادر کند. اگر جرم مورد بحث را بشود به متهم انتساب داد، دادرس می‌تواند در این راستا حکم به قرار تأمین بدهد.
دادرس بنا بر تشخیص خود، قبول قول شرف، کفالت، وثیقه یا بازداشت موقت صادر می‌کند. در انتهای روند تحقیقات دادیار یا بازپرس، اقدام به صدور قرار منع تعقیب می‌کند. قرارهای تعقیب زمانی صادر می‌شوند که جرم انتسابی، به مجرم تفهیم شده باشد.
اگر تفهیم اتهام صورت پذیرد و متهم هیچ‌یک از الزامات قرار تأمین را نداشته باشد، بازداشت خواهد شد. قرار کفالت یعنی معرفی شخصی به عنوان کفیل که حضور متهم در سایر مراحل دادرسی را ضمانت کند. در غیر این ‌صورت متناسب با جرم انجام شده، وثیقه تعیین می‌شود یا قرار بازداشت موقت صادر خواهد شد.

صدور حکم در دادسرای جرایم رایانه ای چگونه است؟

اگر نتیجه تحقیقات به عمل آمده مبین کفایت دلایل و شواهد شاکی باشد، قرار مجرمیت صادر خواهد شد. اگر این مجرمیت نیز به اثبات برسد، کیفرخواست صادر می‌شود. پس از صدور قرار از سمت بازپرس یا دادیار، جهت استعلام نظر دادستان، پرونده دوباره به دادسرا ارجاع می‌شود.
اگر قراری که صادر شده، قرار مجرمیت و به طبع آن کیفر خواست باشد، پرونده به دادگاه ارجاع می‌شود. پس از ارجاع پرونده به دادگاه، اگر جرم مربوطه برای دادگاه روشن و محرز باشد، حکم محکومیت صادر خواهد شد و فرد محکوم می‌شود.
البته ذکر این نکته نیز ضروری است که حین صدور قرار مجرمیت یا کیفرخواست نیاز است که مفاد قانونی مربوطه، در این راستا بیان شوند. چون مجرم دانستن فرد بدون تعیین عناصر قانونی، ممکن نخواهد بود.

چه جرایمی در دادسرای جرایم رایانه ای بررسی می‌شوند؟

همانطور که گفتیم تمامی شکایات مربوط به جرایم ذکر شده در قانون جرایم رایانه ای تصویب سال ۱۳۸۸ در دادسرای جرایم رایانه ای موردبررسی قرار می‌گیرند. این جرایم ماهیت فیزیکی ندارند و در بستر فضای سایبری اتفاق می‌افتند.
از جمله جرایم قابل پیگیری در این دادسرا می‌شود موارد زیر را نام برد:
دادسرای جرایم رایانه ای که هم اکنون در محل سابق دادسرای ناحیه ۵ به نشانی: تهران، صادقیه، فلکه دوم، بزرگراه آیت الله کاشانی، خیابان اباذر، نبش بوستان دوم غربی قرار دارد، آماده رسیدگی به شکایات و دعاوی مربوط به فضای سایبری است. شماره تماس این مرجع نیز به این شرح است:02144092993

دادسرای جرایم رایانه ای چه کار می‌کند؟

این دادسرا به شکایات ثبت شده علیه جرایم رایانه ای رسیدگی می‌کند. جرایمی که در قانون مربوطه، تصویب سال ۱۳۸۸ عنوان شده اند. روند پیگیری و پژوهش از شاکی و اظهارات وی با حکم صادره از این دادسرا در دایره مربوطه پلیس فتا بررسی شده و نتایج مجدد به دادسرا ارجاع می‌شوند.
بنا بر نظر معاون محترم دادسرا، پرونده جهت رسیدگی به دادیاری یا بازپرسی سپرده می‌شود. بعد از صدور حکم مجرمیت و کیفرخواست، پرونده به دادگاه ارسال شده و ماهیت دعوی پیدا می‌کند. در دادگاه نیز در صورت اثبات جرم، حکم محکومیت صادر خواهد شد.
 
جرایم فضای سایبری, پلیس فتا, قانون جرایم رایانه ای, سرقت اینترنتی, کلاهبرداری‌های اینترنتی, جاسوسی اینترنتی, تهدید در فضای مجازی, توهین و هتک حرمت, انتشار محتوای کذب, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است