02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

حقوق مربوط به تخریب و از کار انداختن سیستم های رایانه ای

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/25
حقوق مربوط به تخریب و از کار انداختن سیستم های رایانه ای

جرایم مربوط به از کار انداختن سیستم های رایانه ای

تهدیدهای اینترنتی و جرایم مربوط به از کار انداختن سیستم های رایانه ای باعث ایجاد مشکلات زیادی برای حریم شخصی و فرایند درآمد زایی انسان ها می شود.
با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های جدید، امروزه شاهد آن هستیم که علاوه بر آن که بیشتر نیازهای انسان ها از طریق اینترنت برطرف می شود، ارتباطات نیز تا حد زیادی گسترش یافته است و در نهایت درآمدزایی و انجام فعالیت های شغلی نیز به اینترنت و سیستم های رایانه بسیار وابسته شده است.
سیستم های رایانه ای و اینترنت حتی باعث به وجود آمدن مشاغلی شده اند که به طور کلی به صورت دورکاری انجام می شوند.
در رابطه با این مسئله بسیار دیده شده است که از این طریق، مطالب و مسائل حساس و خصوصی در بین کارمندان و گروه های خاص شغلی وجود دارد که آشکار شدن این اطلاعات از طریق از کار انداختن سیستم های رایانه ای باعث ایجاد خسارت های مالی و معنوی جبران ناپذیری به افراد می شود.
بنابراین توصیه می شود که همه افراد و فعالان اقتصادی با حقوق مربوط به تخریب و از کار انداختن سیستم های رایانه ای آشنا شوند تا بتوانند از ایجاد چنین آسیب ها و خسارت هایی جلوگیری شود و یا آن که بتوانند حتی پس از به وجود آمدن این مشکلات و چالش ها، اشخاص برای احقاق حقوق خود سریعا اقدام کنند و به دلیل ناآگاهی و عدم اطلاع از مسائل حقوقی حوزه سایبری حقوق مالی و معنوی انها مورد تضییع واقع نشود.

خطرات تهدید کننده امنیت سایبری کارمندان اینترنتی

یکی از مهم ترین نمونه های ناامنی که ممکن است باعث به خطر افتادن حریم شخصی و سازمانی، کارمندان و افراد فعال در حیطه اینترنت شود، تخریب و از کار انداختن سیستم های رایانه ای می باشد.
شاید هنگامی که در مورد از کار انداختن سیستم رایانه ای صحبت می کنیم این تصور اشتباه برای شما پیش آید که سیستم های مختلف تنها با فعالیت فیزیکی سودجویان و کلاهبرداران و دستبرد به سیستم، مورد تخریب و نا امنی قرار می گیرد، اما حقیقت آن است که امروزه روش های دستبرد به سیستم های رایانه ای بسیار گسترده و متنوع شده است؛ به گونه ای که حتی شبکه های ناامن وای فای نیز ممکن است باعث از کار انداختن سیستم های رایانه ای شود.
همین موضوع نیز باعث شده است تا برای ایجاد امنیت بیشتر و پیشگیری از مشکلات مختلف، به کارمندان و فعالان اینترنتی توصیه شود تا حتما از شبکه های وای فای شخصی استفاده کنند.

امنیت شبکه های وای فای

امروزه استفاده عموم مردم و متصل شدن همه افراد در یک محیط به یک نوع شبکه وای فای این امکان را برای اشخاص ثالث به وجود می آورد تا به صورت غیر مجاز و غیر قانونی به اطلاعات موجود در سیستم های دیگر افراد، دست پیدا کنند و باعث تخریب و از کار انداختن سیستم های رایانه ای شوند.
امنیت سایبری یکی از مهمترین موضوعاتی می باشد که حق تمامی افراد جامعه است و متجاوزان به حریم شخصی و کسانی که باعث ایجاد لطمه به امنیت سایبری کاربران اینترنتی می شوند، همانند دیگر هنجار شکنان جامعه، مجازات می شوند و در قوانین ما نیز برای این افراد مجازات های شدیدی در نظر گرفته شده است تا از ایجاد چنین جرائمی جلوگیری شود و با هدف حفظ امنیت مردم جامعه، راه حل های قانونی مختلفی برای جلوگیری از تضییع حقوق مردم جامعه بنیان گذاری شده است.
آگاهی و کسب اطلاعات از این مورد، باعث می شود تا افراد بتوانند از حق امنیت سایبری خود دفاع کنند و اجازه تجاوز به این حق را از متجاوزان سلب کنند.

اصول اساسی امنیت سایبری

از اصول مهمی که در کشور ما برای امنیت سایبری و جلوگیری از تخریب و از کار انداختن سیستم های رایانه ای توسط پلیس فتا در نظر گرفته شده است، شامل موارد زیر می باشند: 
 
از کار انداختن سیستم های رایانه ای
 • از شبکه امن استفاده کنید.
 • از رمزعبورهای قدرتمند استفاده کنید.
 • از وب‌سایت‌های مطمئن و مورد اعتماد خرید انجام دهید.
 • هرگز اطلاعات کارت‌های بانکی خود را روی فروشگاه‌های آنلاین ذخیره نکنید..
 • تباد‌ل‌های مالی خود را هر هفته بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیز همان طور است که انتظارش را داشتید.
 • هر حافظه USB و CD را به دستگاه خود وصل نکنید.
 • از رمز عبور خود در دنیای واقعی محافظت کنید.
 • به طور منظم از اطلاعات‌تان فایل پشتیبان تهیه کنید.
 • اطلاعات حساس و مهم‌تان را روی کامپیوتر یا موبایل‌تان ذخیره نکنید.
 • هرگز ضمیمه‌های .zip ایمیل‌ها را روی دستگاه خودتان باز نکنید.
 • روی لینکی که در ایمیل‌ یا شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنید به راحتی کلیک نکنید.
 • سیستم عامل و تمام نرم‌افزارها را به روز نگاه دارید.
 • از آنتی ویروس به روز و مطمئن استفاده کنید.
 • از لایه‌های امنیتی بیشتری استفاده کنید.
 • به آنتی ویروس و ضد بد‌‌افزار حتما نیاز دارید.
 • احراز هویت دو عامله را فعال کنید.
 • حساب‌های مالی و مهم خود را بررسی کنید.
 • فعالیت‌های آنلاین خود را ردیابی کنید.

مجازات از کار انداختن سیستم های رایانه ای و مخابراتی در قانون مجازات

مسلما یکی از چالش های اساسی که ممکن است اکنون برای بسیاری از افراد پیش آید آن است که در رابطه با موضوع از کار انداختن سیستم های رایانه ای در قانون مجازات نیر عقوبتی برای مرتکبین در نظر گرفته شده است یا خیر؟
در پاسخ به این سوال باید به مواد 736 الی 741 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات استناد کرد، در این مواد جرائم مربوط به از کار انداختن سیستم های رایانه ای به طور دقیق دسته بندی و ذکر شده اند.

قانون مجازات (ماده 736 الی 741) در مورد امنیت سایبری و مجازات مربوطه

در رابطه با امنیت سایبری و جرائمی همچون از کار انداختن سیستم های رایانه ای در قانون مجازات آمده است:
 1. هر کس به طور غیر مجاز داده‎های دیگری را از سامانه‎های رایانه‎ای یا مخابراتی یا حامل های داده حذف یا تخریب یا مختل یا غیر قابل پردازش کند به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
 2. هر کس به طور غیرمجاز با اعمالی از قبیل وارد کردن، انتقال دادن، پخش، حذف کردن، متوقف کردن، دستکاری یا تخریب داده‎ها یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری، سامانه‎های رایانه‎ای یا مخابراتی دیگری را از کار بیندازد یا کارکرد آنها را مختل کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون(۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
 3. هرکس به طور غیرمجاز با اعمالی از قبیل مخفی کردن داده ها، تغییر گذرواژه یا رمزنگاری داده ها مانع دسترسی اشخاص مجاز به داده‎ها یا سامانه‎های رایانه‎ای یا مخابراتی شود، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
 4. هرکس به قصد به خطر انداختن امنیت، آسایش و امنیت عمومی اعمال مذکور در مواد (۸)، (۹) و (۱۰) این قانون را علیه سامانه های رایانه ای و مخابراتی که برای ارائه خدمات ضروری عمومی به کار می روند، از قبیل خدمات درمانی، آب، برق، گاز، مخابرات، حمل و نقل و بانکداری مرتکب شود، به حبس از سه تا ده سال محکوم خواهد شد.
 5. هر کس به طور غیر مجاز داده‎های متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یک میلیون (۱.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰)ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
 6. هرکس به طور غیرمجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده‎ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون(۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. همان طور که از مواد فوق استنباط می شود، تخریب و اخلال باید در فضای سایبر و اینترنت رخ دهد. به طور مثال اگر کسی رایانه شما را با چکش خرد کند این عمل مشمول جرم تخریب رایانه ای نمی شود ولی اگر شخصی موجب اخلال در سیستم رایانه شما شود یا اطلاعاتی را حذف نماید عمل او مشمول مواد فوق الذکر می شود و می توان با مراجعه به دادسرای جرایم رایانه ای و پیگیری پرونده توسط پلیس فتا فرد خاطی را مجازات نمود.

ایجاد امنیت سایبری

مسلما اکنون این موضوع برای شما روشن شده است که طیف و تعداد خسارات وارده از جرائم سایبری بسیار گسترده تر و جبران ناپذیر تر از مواردی می باشد که جرائم به صورت سنتی انجام می گیرند.
در سال های اخیر بسیاری از افرادی که دچار مشکلاتی همچون از کار انداختن سیستم های رایانه ای و غیره شده اند و به دلیل عدم آگاهی کامل از قوانین حقوقی، دچار ایجاد چالش های بسیار زیادی شده اند.
تیم حقوقی یسرا با فراهم آوردن کادری مجرب و حرفه ای و متخصص آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای حفظ امنیت سایبری شما می باشد و می توانند برای احقاق حقوق شما حتی در صورت از کار انداختن سیستم های رایانه ای توسط سودجویان و کلاهبرداران به شما کمک کنند تا از تضییع حقوق خود جلوگیری کنید.
 
تهدیدهای اینترنتی, امنیت سایبری, دستبرد به سیستم های رایانه ای, پلیس فتا, شبکه امن, مجازات از کار انداختن سیستم های رایانه ای, ایجاد امنیت سایبری, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است