02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

حفظ حریم خصوصی در فضای سایبری

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/8
حفظ حریم خصوصی در فضای سایبری

چگونه در فضای مجازی از حریم خصوصی خود در برابر کلاهبرداری های اینترنتی محافظت کنیم

نقش افراد در پیشگیری نقض حریم خصوصی

اگر بخواهیم تعریف یا مفهومی از حفظ حـریم خصوصـی بیان کنیم باید بگوییم که: «یک فرد یا گروه بتواند خود یا اطلاعات مربوط به خود را از دیگران مجزا کند و در نتیجه بتواند خود یا اطلاعاتش را با انتخاب خویش در برابر دیگران آشکار کند.» در واقع می توان گفت که حریم خصوصی به اطلاعاتی گفته می‌شود که آن اطلاعات می‌تواند در صورت فاش شدن، آسیب ‌هایی را به صاحب داده چه از لحاظ روحی و روانی، جسمی و یا حتی مالی وارد سازد.
 
برای حفظ حریم خصوصی خود به چند نکته مهم باید توجه داشت :
 • استفاده نکردن از اینترنت بی سیم یا وای فای (WiFi) در مراکز عمومی و خیابان ها

یکی از مهم ترین و ساده ترین راه های نفوذ هکر ها و مجرمان سایبری برای دسترسی راحت به سیستم شما همین نکته است آنها از این طریق به راحتی میتوانند به اطلاعات شخصی ذخیره شده در رایانه و گوشی هوشمند شما دسترسی پیدا کنند. بهترین روش برای در امان ماندن و حفظ حریم شخصی، استفاده از اینترنت منزل خود و یا محل کارتان است و در نهایت در صورت لزوم میتوانید از اینترنت دیتای تلفن همراه خود استفاده نمایید.

 • استفاده از گذرواژه‌ و پسووردهای امن و تغییر دادن آنها 

پسورد اولین خط مقاومت حریم شخصی شماست. برای داشتن امنیت استاندارد در اکانت یا حساب کاربری خود سعی کنید یک رمز عبور غیر قابل پیشبینی و دقیق استفاده کنید . نکته حائز اهمیت در این بخش، سعی کنید به هیچ وجه از کلماتی چون نام خانوادگی خود یا مثلا نام همسرتان ، سال و تاریخ تولد و غیره به عنوان یک پسوورد یا رمز عبور استفاده نکنید یا درنهایت اگر مصر بر استفاده هریک از انها بودید، باید در میان آن ها از حروف اختصاری و نشانه‌گذاری استفاده کنید.

حفظ حریم خصوصی

 • استفاده از درگاه‌های امن برای پرداخت و انتقال پول

سعی کنید از درگاه های امن برای پرداخت پول ، انتقال و یا هرکدام از خدمات بانکی استفاده کنید تا به این وسیله اطلاعات شخصی و مالی شما به سرقت افراد سودجو و کلاهبردار نرود.

 •  زود به زود چک کردن اطلاعات مالی و حساب‌های بانکی خود

زود به زود فهرستی از پرداخت‌ها، انتقال‌های پولی و برداشت‌های مالی از حساب و کارت‌های اعتباری خود تهیه کنید و درصورت وجود هرگونه برداشت یا واریز مشکوک، به بانک مربوطه مراجعه کرده و اقدام به سوزاندن کارت اعتباری یا بازرسی دقیق حساب از سوی بانک کنید. با این روش شما خیلی زود متوجه میشوید که ایا اطلاعات مالی و حساب های بانکی تان به سرقت رفته است یا خیر.

 • پرهیز و اجتناب از دانلود و نصب انواع اپلیکیشن‌های ناشناس و نامعتبر غیر قابل اطمینان

خیلی از بدافزارهایی که روزانه مشاهد میکنید زیر نظر اپلیکیشن‌های متعددی که در وب سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین همچون پلی استور و اپ استور هستند. هدف این بد افزار ها نفوذ و دسترسی به سیستم گوشی شما است تا به این وسیله اطلاعات شما توسط هکر ها به سرقت برود.

 • بی اعتنایی به لینک‌های ناشناس و تبلیغات وب سایت‌های نامعتبر

بسیاری از هکرها از احتمال کلیک کردن و باز کردن لینک و تبلیغات آلوده به بدافزار توسط کاربران سوءاستفاده می‌کنند تا به اطلاعات مورد نظر آن‌ ها دسترسی یابند.

 • توجه به امن بودن وب سایت موردنظر

شاید جالب باشد که بدانید گوگل، در مرورگر اینترنتی گوگل کروم برای آنکه به کاربرانش درباره امنیت وب سایت موردنظرشان اطمینان خاطر بدهد، در ابتدای آدرس هر وب سایتی که دارای اعتبار و امنیت کامل است از عبارت Https با پسوند S (حرف نخست کلمه secure) استفاده شده است و درصورتی که وب سایت از نظر گوگل امن و معتبر نباشد، از این کلمه در ابتدای عبارت Http استفاده نمی‌کند. این شگردی است که شما به راحتی میتوانید متوجه شوید کدام وب سایت جعلی و دروغی است و کدام قابل اعتماد. 

 • از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید

بسیاری از اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی  هستند که هنگام ایجاد حساب کاربری دارای سیستم ورود دو مرحله ‌ای می باشند. این اپلیکیشن ها در راستای ایجاد امنیت کاربران اینگونه طراحی شده اند. 

 • استفاده کنید از وی‌پی‌ان (VPN) 

یک وی‌پی‌ان یا شبکه خصوصی مجازی ابزاری مفید برای ایمن سازی هر اتصالی به اینترنت است. این راهکار تضمین می‌کند که اطلاعاتی که می‌فرستید یا دریافت می‌کنید، رمزگذاری می‌شوند و از تجسس افراد در ترافیک داده‌ های شما جلوگیری می‌کند.

 • سیستم عامل گوشی و دستگاهای دیجیتال خود را هر بار اپدیت و به روزرسانی نمایید

با اپدیت کردن از ویژگی‌ های جدیدی که برای شما در نظر گرفته شده من جمله از پیشرفت‌ های امنیتی استفاده می‌کنید.

قوانین جرایم سایبری چگونه به حفظ حریم خصوصی افراد کمک میکند

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات یکی از آن قوانینی است که می‌توان اطلاعاتی را از آن، در خصوص تعریف اطلاعات شخصی و مجازات افشای آن استخراج نمود.

1) طبق بند (ب) ماده 1 قانون انتشار و دسترسی ازاد به اطلاعات:

 • اطلاعات شخصی: اطلاعات فردی نظیر نام و نام خانوادگی، نشانیهای محل سکونت و محل کار، وضعیت زندگی خانوادگی، عادتهای فردی، ناراحتیهای جسمی، شماره حساب بانکی و رمز عبور است.

2) طبق ماده 14 این قانون در حمایت از حریم خصوصی افراد آمده است که: 

 • چنانچه اطلاعات درخواست شده مربوط به حریم خصوصی اشخاص باشد و یا در زمره اطلاعاتی باشد که با نقض احکام مربوط به حریم خصوصی تحصیل شده است، درخواست دسترسی باید رد شود.

3) طبق مقررات و ضوابط شبکه های اطلاع رسانی رایانه ای مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1380اینگونه عنوان میدارد که:

 • موظف است اطلاعات مربوط به نحوه حفاظت از حریم خصوصی اطلاعات و ارتباطات افراد در شبکه خود را در اختیار‌کاربران قرار دهد.
 • حریم اطلاعات خصوصی کاربران از مصونیت برخوردار بوده و هرگونه دسترسی غیرقانونی توسط رساها و هر مرجع دیگر به فعالیتهای ‌اینترنتی کاربران ممنوع می‌باشد.

4) همچنین در بند های مختلف این قانون آمده است که هم ارائه کننده خدمات اطلاع رسانی و اینترنت رسا (ISP) مکلف به رعایت شرایط و ضوابط فنی زیر می‌باشند و هم تولید و عرضه موارد زیر توسط شبکه‌های انتقال اطلاعات رایانه‌ای ممنوع می‌باشد:

 • افشاء روابط خصوصی افراد و تجاوز به حریم اطلاعات شخصی آنان.
 • هرگونه نفوذ غیرمجاز به مراکز دارنده اطلاعات خصوصی و محرمانه و تلاش در جهت شکستن قفل رمز سیستم‌ها. 

مشاوره حقوقی با گروه وکلای یسرا

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی حفظ حریم خصوصی در فضای سایبری به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی و  کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی  را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
حفظ حریم خصوصی, چگونگی حفظ حریم خصوصی, مفهوم حریم خصوصی, نقش قوانین در حفظ حریم خصوصی ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است