02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

جعل رایانه ای چیست و چه عواقبی را به همراه دارد

منتشر شده توسط یسرا در 1399/5/8
جعل رایانه ای چیست و چه عواقبی را به همراه دارد

تعریف جعل رایانه ای

جعل رایانه ای یکی از جرایمی است که امروزه با تغییر سبک زندگی و پیشرفت فناوری و گسترش سیستم های هوشمند رایانه ای به وجود آمده است.
در واقع این روزها با پیشرفت تکنولوژی و دنیای ارتباطات و به دنبال آن همه گیری استفاده از فضای مجازی و اینترنت، تحول بزرگی در شیوه‌ی زندگی و نحوه انجام کارها صورت گرفته است و رایانه ‌ها و انواع سیستم های هوشمند به ابزارهای اساسی زندگی بشر تبدیل شده‌اند.
پا به پای این انقلاب و با پیدایش کسب و کارهای جدید، ارتباطات گسترده اجتماعی و فعالیت‌های تجاری برون مرزی، شاهد افزایش جرائم مربوط به فضای رایانه‌ای هستیم که در نتیجه ناآگاهی و اطلاعات محدود مردم از این فضا و حضور افراد سودجو و نا اهل به وجود آمده است.
همان طور که در دنیای واقعی شاهد کلاهبرداری و تقلب و جعل هستیم؛ در دنیای مجازی هم این جرائم به وفور دیده می‌شود.
یکی از این جرائم مهم و متأثر از استفاده گسترده از رایانه ‌ها، جرم جعل رایانه ‌ای است.
جعل رایانه ‌ای در واقع همان جعل به معنای سنتی و واقعی آن است؛ به این معنی که به هر گونه ساختن یا تغییر آگاهانه نوشته و یا سند، ساختن امضا، الحاق، محو، اثبات یا دست بردن در سند بدون اجازه صاحب آن برای استفاده خود یا دیگری و به قصد ضرر زدن به غیر، گفته می‌شود؛ با این تفاوت که از طریق کامپیوتر انجام می‌گیرد و اسناد و مدارکی را ایجاد می‌کند که به صورت مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جعل رایانه ‌ای چگونه صورت می‌پذیرد؟

در واقع برای این که به انجام کارهایی که در تعریف جعل سنتی و جعل رایانه ‌ای آمده است عنوان مجرمانه تعلق بگیرد، شرایطی مورد نیاز است.
جرم جعل رایانه‌ای به این صورت انجام می‌گیرد که جاعل اطلاعاتی غلط و یا به صورت غیر قانونی و غیر مجاز را وارد سیستم رایانه می‌کند و یا این که اطلاعاتی را که وجود دارد دست کاری می‌کند و تغییر می‌دهد.
البته که برای جرم شمردن و غیر قانونی بودن این عمل، این شرط وجود دارد که جاعل حتماً قصد استفاده از این اطلاعات و ضرر زدن به دیگری را داشته باشد و بخواهد که از آن سند و مدرک در جایی استفاده کند.
به طور مثال شخص در مراجع قضایی، اداری و مالی و حقوقی سندها و مدارک الکترونیکی را دست کاری می‌کند و واقعیت را تغییر می‌دهد، این کار در واقع همان جعل رایانه ‌ای است.
از مهم ترین و بیشترین زمینه ‌هایی که جرم جعل رایانه ‌ای در آن صورت می‌گیرد، قراردادهای الکترونیکی است که با استفاده از امضای مجازی و الکترونیکی منعقد می‌شود.
جاعل و افراد سودجو و متقلب می‌توانند بندهای قرارداد، مبلغ و دیگر شرایط ذکر شده در قرارداد را با استفاده از رایانه به نفع خود تغییر دهند؛ دقیقاً به دلیل این که این تغییرات با استفاده از کامپیوتر و در فضای مجازی رخ می‌دهد و برگه و کاغذی وجود ندارد، به آن جعل رایانه‌ ای می‌گویند.

جعل رایانه ایی

آیا جعل رایانه‌ای در قانون ایران جرم انگاری شده است؟

همان طور که گفته شد جعل رایانه ‌ای یکی از 29 مصداقی است که برای جرائم رایانه‌ ای به صورت جداگانه در قانون جرائم رایانه‌ ای مصوب 88 به آن پرداخته شده است.
به جرم جعل رایانه ‌ای و مصادیق آن در سال 1382 در قانون تجارت الکترونیک و همچنین در سال 1388 در قانون جرائم رایانه ‌ای به طور کامل اشاره شده است.
در ماده 68 قانون تجارت الکترونیک مصادیق آن در نظر گرفته شده است و کامپیوتر را یکی از واسطه‌ های جعل رایانه‌ ای در نظر گرفته لست. به این صورت که اگر کسی با گوشی موبایل خود این اقدامات را انجام دهد باز هم مشمول همین ماده خواهد شد و بر همین اساس مجازات خواهد شد.
پس منظور از رایانه فقط کامپیوتر نیست؛ به هر وسیله‌ی الکترونیکی که قدرت پردازش اطلاعات داشته باشد و به واسطه آن بتوان داده ‌ها را تغییر داد، اطلاق می‌شود.
در ماده 6 قانون جرایم رایانه‌ای نیز به تعریفی دقیق از جرم جعل نپرداخته است و باز هم مصادیق آن را ذکر کرده است.
عده‌ای از حقوقدانان معتقدند که ماده 6 ماده 68 قانون تجارت الکترونیک را نسخ می‌کند؛ اما باید گفت که این دو ماده با این که در بعضی از مصداق‌ هایشان با هم متفاوت هستند، اما در نهایت تکمیل کننده یکدیگرند.
این قسمت از قانون مصوب ما که در زمینه جرایم رایانه‌ای است، با این که به مقوله‌ ای جدید می‌پردازد، ولی بسیار جامع و کامل است.
شاید سختی که در راه تشخیص و پیگیری و اجرای حکم این جرایم وجود داشته باشد مربوط به رویه قضایی بی تجربه و نوپا، وسعت و گستردگی این گونه جرايم، دشواری تشخیص جعل و همین طور پیدا کردن مجرمین مجازی باشد.

مجازات جرم جعل رایانه ‌ای برای اشخاص حقیقی و حقوقی چیست؟

در ماده 6 قانون جرایم رایانه ‌ای یا همان ماده 734 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1388 در مورد جرم جعل رایانه ‌ای صحبت شده است.
با توجه به ماده 6 هر کس که در مورد یکی از مصادیق گفته شده در ماده 68 تجارت الکترونیک و 6 جرایم رایانه ‌ای، جاعل شناخته شود، به حبس از یک تا پنج سال یا به جزای نقدی از بیست تا یک صد میلیون ریال و یا هر دو مجازات بالا محکوم خواهد شد.
باید این نکته را هم اضافه کرد که با توجه به ماده 26 قانون جرایم رایانه‌ای ، اگر هر یک از این عناوین مجرمانه را یکی از کارکنان دولتی، سازمان‌های دولتی و عمومی و یا یکی از اعضای نیروهای مسلح به واسطه شغل و سمت خود مرتکب شود، تشدید مجازات را برایش به همراه خواهد داشت.
به طور قطع در کنار این مجازات‌ ها، اگر جعل باعث ایجاد ضرر مالی یا جانی یا هر خسارتی شده باشد، به جبران آن نیز محکوم خواهد شد تا حق کسی در این بین ضایع نشود. از نکاتی که باعث می‌شود این قوانین را کامل حساب کرد این است که مجازات جعل رایانه ‌ای علاوه بر اینکه برای اشخاص حقیقی است، برای اشخاص حقوقی و شرکت‌ها نیز قابل اجرا است.
مجازات شخص حقوقی مرتکب جعل رایانه ‌ای برای بار اول پرداخت سیصد تا ششصد میلیون ریال و تعطیلی و تعلیق شرکت به مدت یک تا 9 ماه خواهد بود و در صورت تکرار جعل مجازات افزایش پیدا خواهد کرد.

خدمات مشاوره تخصصی و حقوقی یسرا در خصوص جعل رایانه ای

اگر روزی موضوع جعل رایانه ای برایتان پیش آمد، می‌توانید به ‌صورت قانونی دنبال حق‌تان باشید و مجرم را پیدا کنید. برای پیگیری موضوع پرونده های جعل رایانه ای می توانید از مشاورین و وکلای تخصصی یسرا کمک بگیرید. 
تیم تخصصی و حقوقی یسرا اهمیت و حساسیت این جرایم را در نظر گرفته است و وکلا و کارشناسان حقوقی به این دلیل که دوره‌هایی تخصصی را در زمینه جرایم سایبری و جرایم رایانه ای و مصادیق آن را به طور خاص می‌گذرانند، کسانی هستند که شما با اطمینان می‌توانید کار خود را به آن‌ها بسپارید و شما را راهنمایی کنند. تیم مشاوران حقوقی و وکلای مجرب یسرا، به صورت تمام وقت آماده‌ ارايه‌ مشاوره هم از طریق حضور در دفاتر و شعب مختلف یسرا و هم به صورت آنلاین و یا تلفنی هستند.
اگر شما درگیر پرونده با عنوان جعل رایانه ای شدید با گرفتن مشاوره اولیه و اطلاعات در حوزه جرایم رایانه ای و سایبری و حقوق آن و همچنین مشاوران و وکلایی که به صورت تخصصی در یسرا مشغول دفاع از جرایم اینترنتی، جرایم سایبری و حفظ حقوق مردم در فضای اینترنتی هستند و وظیفه‌ دفاع از حقوق مردم در فضای مجازی را به عهده دارند، با هزینه مناسب و طبق تعرفه کانون وکلا فعالیت می‌کنند و شما می‌توانید از گرفتن مشاوره و خدمات تخصصی اطمینان کامل داشته باشید.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره جعل رایانه ای را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.
تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه ‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
جعل رایانه‌ای, جرایم رایانه‌ای, مجازات جعل رایانه‌ای, جرم جعل رایانه‌ای,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است